Lago di Como, Taliansko – dovolenka, informácie

Európa

Lago di Como – dovolenka v štýle hollywoodských hviezd. Ak človek nevie kam na dovolenku, Jazero Lago di Como je tou správnou voľbou. Toto jazero je jedným z najkrajších a najromantickejších miest Talianska. Ako najefektívnejšie stráviť dovolenku pri jazere Como? Kam na dovolenku či výlet v Taliansku?


Obsah článku


Lago di Como, známe aj ako Jazero Como, je jedným z najkrajších a najzaujímavejších miest severného Talianska. Nachádza sa v oblasti Lombardia a je tretím najväčším jazerom v Taliansku po jazerách Lago di Garda a Lago Maggiore. Jazero je obklopené úchvatnými horami a malebnými mestami.

Dovolenka v Taliansku pri jazere Lago di Como

Jazero Como, podobne ako Bolzano, je populárnou turistickou destináciou známou svojimi nádhernými scenériami, pôvabnými mestami a luxusnými vilami. Už od rímskych čias bolo jazero obľúbeným miestom aristokratov a bohatých jednotlivcov a dnes priťahuje návštevníkov z celého sveta.

Jazero má tvar obráteného Y a má dĺžku 46 kilometrov, čo z neho robí ideálne miesto pre vodné športy ako jachting, windsurfing a vodné lyžovanie.

Jazero je obklopené horským pásom a má v dĺžke asi 50 kilometrov. Jeho hladina sa vypína až do výšky 198 metrov nad morom. Na jazere sa nachádza niekoľko ostrovov, z ktorých najznámejší je ostrov Comacina.

Aktivity pri jazere Como

Jazero Como je vynikajúcim miestom pre turistov, ktorí si radi prechádzajú po prírode. Okolo jazera vedie množstvo turistických chodníkov, ktoré ponúkajú nádherné výhľady na okolitú krajinu a zároveň umožňujú spoznávať miestnu flóru a faunu.

Okrem toho je jazero Como aj významným miestom pre vodné športy. Voda je tu krásne čistá a turisti sa tu môžu venovať napríklad jachtárstvu, kajakárstvu alebo vodnému lyžovaniu. Na brehoch jazera sa nachádza niekoľko pláží, kde si človek môže vychutnať slnko a kúpať sa.

Pre tých, ktorí majú radi históriu a kultúru, je jazero Como tiež významným miestom. V okolí jazera sa nachádza množstvo historických pamiatok a miest, ktoré stoja za návštevu. Medzi tie najznámejšie patrí mesto Como, s jeho krásnymi uličkami a námestiami, ale aj Villa del Balbianello, ktorá slúžila ako filmová kulisa pre mnoho známych filmov.

Vzhľadom na svoju polohu je jazero Como aj výborným miestom pre gurmánov. Návštevníci si tu môžu vychutnať typické talianske jedlá, ako sú napríklad talianske cestoviny, rizoto alebo pizza, ale aj množstvo miestnych špecialít.

Výlet na jazero Como je preto skvelou voľbou pre každého, kto si chce užiť krásnu prírodu, šport, kultúru a dobré jedlo. Ak človek hľadá miesto, kde si môžete oddýchnuť a zároveň objavovať nové veci, Como je určite tou správnou voľbou.

Jazero Como je populárnou turistickou destináciou známou svojimi nádhernými scenériami a luxusnými vilami.

Ako sa dostať k jazeru Lago di Como?

Jazero Como sa nachádza v severnej časti Talianska, v blízkosti miest Como a Brescia. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa k jazeru dostať.

 • Najbližšie letiská sú v Miláne (Letisko Malpensa a Letisko Linate) a v Bergame (Letisko Orio al Serio). Z týchto letísk je možné cestovať do mesta Como alebo priamo k jazeru, napríklad autobusom, vlakom alebo taxíkom.
 • Do mesta Como je možné sa dostať aj vlakom z hlavného nádražia v Miláne, čo trvá asi hodinu. Z mesta Como potom môžete pokračovať ďalej napríklad autobusom alebo loďou.
 • Existuje niekoľko autobusových liniek, ktoré premávajú medzi mestečkami okolo jazera. Cestovné lístky je možné zakúpiť online alebo priamo v autobuse.
 • Najkrajší spôsob, ako sa k jazeru Como dostať, je loďou. Na jazere premávajú rôzne typy lodí, vrátane výletných lodí a trajektov, ktoré sú k dispozícii pre turistov. Tieto lodné prehliadky sú jedinečnou príležitosťou vidieť jazero z inej perspektívy a užiť si krásne výhľady na okolitú krajinu.
 • Turisti sa môžu rozhodnúť aj pre súkromný prenájom vozidla alebo taxi, aby sa dostali k jazeru Como a mohli sa pohybovať vo vašom vlastnom tempe.

Celkovo je dostupnosť jazera Como veľmi dobrá a návštevníci si môžu vybrať z rôznych spôsobov dopravy, ktoré sú v súlade s ich rozpočtom a plánmi.

Cestovanie na trase Bratislava – Como

Trasa z Bratislavy do Lago di Como vedie cez viacero krajín a miest, ponúka však aj množstvo nádherných výhľadov a miest, ktoré určite stojí za návštevu.

Prvou zastávkou po Bratislave je Viedeň. Táto historická metropola Rakúska ponúka množstvo zaujímavostí a pamiatok, ako sú Hofburg, Štefanský kostol a Belveder. Okrem toho si turisti môžu vychutnať skvelú kávu v miestnych kaviarňach alebo ochutnať typické rakúske jedlá, ako je Wienerschnitzel lebo Sachertorte.

Po Viedni sa vydáte do Talianska a prvou zastávkou je mesto Verona. Verona je známa pre svoju rímsku arénu s názvom Arena di Verona, ktorá je jednou z najlepšie zachovaných v Európe. Okrem toho môžu turisti navštíviť aj Rímske divadlo, Casa di Giulietta a Piazza delle Erbe.

Ďalšou zastávkou je mesto Miláno. Miláno je považované za módnou metropolu a je domovom mnohých významných módnych značiek, ako je Prada a Versace. Okrem nakupovania si môže človek pozrieť tiež krásne historické pamiatky, ako je Katedrála Panny Márie a múzeum Vittoria Emanuele II.

Cesta z Bratislavy do Lago di Como môže byť dlhá, ale stojí za to. Počas tejto trasy môžu návštevníci spoznať rôzne kultúry, miesta a pamiatky a užiť si krásne scenérie a výhľady.

Ubytovanie v blízkosti jazera Como

Na jazere Como a v okolí sa nachádza množstvo rôznych typov ubytovania, ktoré vyhovujú rôznym potrebám a rozpočtom.

V meste Como a jeho okolí sa nachádza veľa hotelov a rezortov, ktoré ponúkajú kvalitné ubytovanie, vrátane luxusných hotelov a butikových hotelov. Väčšina z nich sa nachádza priamo na brehu jazera, takže ponúkajú krásny výhľad na jazero a okolitú krajinu.

Okolie jazera Como je tiež plné rôznych apartmánov a bungalovov, ktoré sú ideálne pre rodiny alebo skupiny priateľov, ktorí hľadajú viac súkromia a väčší priestor. Tieto ubytovania sú často vybavené kuchyňkou a sú ideálne pre tých, ktorí si radi sami pripravujú jedlo.

Pre tých, ktorí hľadajú lacnejšiu formu ubytovania, sú k dispozícii aj hostely a penzióny. Tie sú zvyčajne lacnejšie ako hotely a apartmány, ale ponúkajú základné zariadenie a vybavenie. Cestovatelia si môžu v okolí jazera vyberať z rôznych možností. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dajú odporučiť napr.:

 • Park Hotel Abbadia – ide o 3-hviezdičkový hotel neďaleko jazera Como; zákazníci si tam obľúbili najmä rodinné izby, izbovú službu, izby pre zdravotne znevýhodnených, pláž, bar či parkovisko; pozitívne hodnotené tam sú hlavne personál a poloha
 • Spazio 77 – The House Of Travelers – toto ubytovanie sa nachádza priamo v meste Como a cestovatelia tam oceňujú najmä rodinné izby a bezplatné pripojenie k internetu; pozitívne hodnotené tam sú hlavne poloha, čistota a pohodlie ubytovania
 • Agriturismo Le Radici – ide o cenovo výhodnejšie ubytovanie blízko jazera Como; zákazníci si tam obľúbili hlavne rodinné izby, izby pre zdravotne znevýhodnených, reštauráciu, bar, letiskový transfer či parkovisko; pozitívne hodnotené tam sú najmä personál, čistota, pohodlie a poloha
 • Lake Como Hostel – je to tiež cenovo dostupné ubytovanie neďaleko jazera Como; cestovatelia si v tomto hosteli obľúbili hlavne rodinné izby, izby pre zdravotne znevýhodnených, reštauráciu, bar, terasu, záhradu či parkovisko; pozitívne hodnotené tam sú najmä poloha, personál a pomer ceny a kvality

Okrem toho, okolie jazera Como je plné malých mestečiek a dediniek, ktoré ponúkajú tradičné talianske ubytovanie vo vidieckom štýle. Tieto ubytovania sú ideálne pre tých, ktorí chcú zažiť autentickú atmosféru talianskeho vidieka.

Ceny v Lago di Como

Jazero Como sa nachádza v Taliansku a je považované za jedno z najkrajších jazier na svete. Ceny v tejto oblasti sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho miesta, sezóny a typu ubytovania.

 • Ceny ubytovania sa pohybujú od približne 50 € za noc v skromnejších miestach až po viac ako 500 € za luxusné hotely s výhľadom na jazero.
 • Ceny jedál a nápojov sa môžu líšiť v závislosti od typu reštaurácie a umiestnenia. Pokiaľ ide o taliansku kuchyňu, ceny sa môžu pohybovať od 10 € za pizzu až po 50 € za drahšie jedlá.
 • Ceny aktivít, ako sú vodné športy alebo prehliadky, sa môžu líšiť v závislosti od poskytovateľa služieb. Napríklad prehliadka jazera môže stáť okolo 20 € na osobu, zatiaľ čo prenájom člnu alebo kajaku sa môže pohybovať okolo 50 € na hodinu.

Všeobecne platí, že ceny okolo jazera Como sú vyššie ako v iných častiach Talianska, pretože ide o obľúbené miesto pre turistov a zahraničných návštevníkov. O niečo lacnejšou alternatívou dovolenky v Taliansku môže byť napríklad návšteva regiónu Apúlia, ktorej hlavným mestom je mesto Bari.

Okrem tohto mesta stojí za návštevu v Apúlii aj talianske Alberobello – mesto známe vďaka trullo domom, ktoré sú tradičnou formou apúlskej architektúry.

Malebné mesto Como

Como je malebné mesto nachádzajúce sa v severozápadnej časti Talianska. Svojou polohou priamo na brehu jazera Como je jedným z najkrajších miest v Lombardii a rozhodne stojí za návštevu. Mesto Como má bohatú históriu, ktorá siaha až do rímskej doby. V meste sa nachádza množstvo pamiatok, ktoré sú súčasťou jeho bohatej histórie.

Bohatú históriu siahajúcu až do paleolitu má aj starobylé mesto Matera v talianskom regióne Basilicata. V roku 1993 bolo toto mesto vďaka svojej jedinečnej architektúre a historickému významu zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Okrem histórie a architektúry môžu návštevníci mesta Como objaviť aj množstvo kultúrnych podujatí. Mesto hostí rôzne hudobné a divadelné festivaly počas celého roka. Najznámejšie podujatie v meste je asi karnaval, ktorý sa koná v mesiaci február. Počas tohto podujatia sa mesto mení na farebné a veselé miesto plné ľudí, ktorí sa radujú z hudby, tancov a kreatívnych kostýmov.

Krásnu architektúru si môžu vychunať aj návštevníci talianskeho Positana. Mesto je známe svojimi pastelovými budovami, kľukatými uličkami a úchvatným výhľadom na útesy.

Ak má človek rád dobré jedlo a víno, mesto Como ho určite nesklame. Talianska kuchyňa je známa svojou vynikajúcou kvalitou a v meste Como je množstvo reštaurácií, kde si turisti môžu vychutnať miestne špeciality.

Kam na dovolenku v Taliansku

Taliansko ponúka mnoho nádherných miest, ktoré môžu byť lacnejšie ako Jazero Como. Tu je zopár tipov na dovolenku v Taliansku, ktoré by mohli byť cenovo prístupnejšie:

 • Neapol je hlavné mesto južného Talianska a ponúka nádherné historické pamiatky, vynikajúcu kuchyňu a blízkosť krajiny Amalfi. Ceny tu môžu byť oveľa nižšie ako v severnej časti Talianska.
 • Ostrovy ako Elba alebo Ischia blízko Ligúrie môžu byť cenovo prístupnejšie ako Jazero Como a ponúkajú krásne pláže, prírodné krásy a relaxačnú atmosféru.
 • Bologna, hlavné mesto regiónu Emilia-Romagna, ponúka úžasnú kuchyňu – okrem iného slávne bolonské špagety, architektúru a kultúru. Ceny tu môžu byť nižšie ako v iných talianskych mestách ako Florencia alebo Rím.
 • Puglia, región na juhu Talianska, ponúka nádherné pláže, tradičnú kuchyňu a jedinečnú kultúru. Ceny tu môžu byť nižšie ako v obľúbených turistických destináciách na severe Talianska.
 • Sicília je najväčší ostrov v Stredozemnom mori a ponúka bohatú históriu, kultúru a kuchyňu. Ceny tu môžu byť nižšie ako v iných turistických destináciách v Taliansku.

Je však dôležité si uvedomiť, že ceny v Taliansku sa môžu výrazne líšiť v závislosti od konkrétnej lokality a sezóny, a preto je vždy dobré vyhľadať aktuálne ceny a porovnať rôzne destinácie pred cestou.

Dovolenka