Zakopané – počasie, trhy, atrakcie

Európa
zakopane

Zakopané je mesto v južnom Poľsku, ktoré sa nachádza v Malopoľskom vojvodstve na úpätí Tatier. Je to obľúbená turistická destinácia, známa svojimi lyžiarskymi strediskami, ako aj malebnou architektúrou a kultúrou v alpskom štýle.

Aj do blízkeho poľského Zakopaného doporučujeme vhodné cestovné poistenie. Naša kalkulačka ponúka tie najvýhodnejšie ponuky cestovného poistenia, ktoré je možné si vybaviť už od 0,7 € na deň.

Vybaviť si najvýhodnejšie cestovné poistenie >

Zakopané, podobne ako Gdaňsk, je významným kultúrnym centrom a je sídlom mnohých múzeí, galérií a kultúrnych inštitúcií. Je tiež obľúbenou destináciou pre outdoorové aktivity, ako napríklad turistiku, lyžovanie, snowboarding, horolezectvo a ďalšie aktivity. Vďaka nádherným výhľadom na hory a rušnému nočnému životu je Zakopané ideálnou destináciou pre tých, ktorí hľadajú vzrušujúci oddych.

Zakopané – ubytovanie

Pri návšteve mesta Zakopané je jedným z najdôležitejších aspektov ubytovanie. Ako jedna z najobľúbenejších turistických destinácií v Poľsku ponúka Zakopané širokú škálu možností ubytovania, ktoré vyhovujú každému rozpočtu a preferenciám.

Pre tých, ktorí hľadajú luxusný pobyt, je v meste roztrúsených množstvo špičkových hotelov a rezortov. Tieto hotely sa môžu pochváliť špičkovým vybavením, ako sú kúpeľné zariadenia, reštaurácie s vynikajúcou kuchyňou a nádherným výhľadom na Tatry.

Cestovatelia s nízkym rozpočtom majú v Zakopanom k dispozícii množstvo cenovo dostupných ubytovacích možností, ako sú penzióny, hostely a apartmány. Tieto možnosti poskytujú nielen pohodlné ubytovanie, ale aj možnosť komunikovať s ostatnými cestovateľmi.

Výber ubytovania v Zakopanom je naozaj pestrý, a tak si každý nájde to, čo mu bude vyhovovať. Existuje mnoho luxusných aj cenovo dostupnejších ubytovaní. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dajú odporučiť napr. tieto:

 • Rzemieślnik Zakopane – toto ubytovanie ponúka rodinné izby aj izby pre zdravotne znevýhodnených; k dispozícii je tu bezplatné internetové pripojenie, letiskový transfer aj parkovisko; v blízkosti sa nachádza Tatranský národný park a je tu možnosť lyžovania; zákazníci hodnotia pozitívne najmä čistotu, personál a polohu hotela
 • Villa 11 Folk & Design – hotel ponúka parkovanie, letiskový transfer či bezplatné internetové pripojenie; v blízkosti sa nachádza Tatranský národný park a je tu možnosť lyžovania; zákazníci pozitívne hodnotia personál, čistotu, vybavenie aj polohu hotela
 • Villa Vita Krupówki – hotel ponúka rodinné izby, izbovú službu, parkovisko či bezplatné internetové pripojenie; v blízkosti je možnosť lyžovania; zákazníci pozitívne hodnotia personál, čistotu, vybavenie aj polohu hotela
 • Hotel Aquarion Family & Friends – hotel ponúka rodinné izby, izby prispôsobené pre zdravotne znevýhodnených, reštauráciu, fitnescentrum, kúpeľné a wellness centrum, parkovisko, bezplatné pripojenie k internetu, izbovú službu či bar; zákazníci pozitívne hodnotia personál, čistotu, vybavenie aj polohu hotela

Bez ohľadu na to, aký typ ubytovania si v Zakopanom cestovateľ vyberie, jedno je isté – pohostinnosť a srdečnosť miestnych obyvateľov sa postarajú o nezabudnuteľný pobyt. Či už teda človek hľadá luxus, cenovú dostupnosť, tradíciu alebo dobrodružstvo, v Zakopanom si každý nájde niečo pre seba.

Mesto Zakopané

Zakopané je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v krajine a vďaka častým snehovým zrážkam a širokej ponuke lyžiarskych a zimných športových aktivít sa označuje ako „zimné hlavné mesto Poľska„.

Mesto je zasadené do nádhernej horskej krajiny a slúži ako vstupná brána do Tatiernárodného parku, ktorý je domovom najkrajších a najdramatickejších scenérií v krajine. Je tiež obľúbeným cieľom turistov a horolezcov, pretože sa nachádza v blízkosti niekoľkých vrcholov a chodníkov.

V Zakopanom žije čulý kultúrny život, nachádza sa tu niekoľko galérií a múzeí, ako aj prekvitajúca ľudová hudobná a tanečná scéna. V meste sa počas roka koná aj niekoľko festivalov vrátane Festivalu ľudovej hudby a Medzinárodného festivalu horalov.

TIP: Milovníci kultúry a umenia by určite ocenili Picassovo múzeum v španielskej Malage. Ide o jedno z najnavštevovanejších a najobľúbenejších múzeí na svete.

Zakopané je známe aj svojou jedinečnou architektúrou a nachádza sa tu niekoľko najpôsobivejších a najkrajších budov v Poľsku, vrátane radnice v Zakopanom a kostola svätého Jozefa.

Mesto je známe aj svojou vynikajúcou kuchyňou, ktorá sa dá ľahko nájsť v mnohých reštauráciách a kaviarňach po celom meste. V Zakopanom sa nachádza aj niekoľko vinárstiev, kde môžu návštevníci ochutnať niektoré z vynikajúcich miestnych vín.

Zakopané je skvelou destináciou pre tých, ktorí chcú spoznať to najlepšie z poľskej kultúry, prírody a kuchyne. Vďaka nádherným horským scenériám, pulzujúcemu kultúrnemu životu a chutnej miestnej kuchyni je povinnou zastávkou pre každého, kto navštívi túto krajinu.

Zakopané – počasie

Zakopané je mesto v Tatrách na juhu Poľska. Spolu s Varšavou a Krakovom patrí medzi najnavštevovanejśie poľské mestá. Je známe svojou architektúrou v alpskom štýle, lyžiarskymi strediskami a turistickými chodníkmi. Ako horské mesto zažíva Zakopané rôzne počasie a poveternostné podmienky, od chladných a zasnežených zím až po teplé a slnečné letá.

V zimných mesiacoch sa teploty zvyčajne pohybujú od -5 °C do -15 °C. V období od decembra do marca je bežné sneženie a teploty môžu občas klesnúť aj pod -20 °C. Možné sú aj snehové búrky a mrznúci dážď. V letných mesiacoch sa teploty pohybujú od 10 °C do 20 °C a slnečný svit je intenzívny. V júli a auguste sú bežné občasné búrky a prehánky.

Horský terén Zakopaného môže spôsobiť, že počasie je nepredvídateľné, preto je vždy dobré skontrolovať predpoveď pred tým, ako sa človek vyberie na túru alebo lyžovačku. Napriek nízkym teplotám v zime sa Zakopané oplatí navštíviť pre jeho nádherné výhľady, útulné kaviarne a jedinečnú architektúru.

Pre tých, ktorí obľubujú teplejšie počasie, je ideálnou dovolenka na ostrove Tenerife. Tenerife, najväčší a najľudnatejší z Kanárskych ostrovov, je známy svojím celoročným miernym podnebím a úžasnými prírodnými krásami. Ostrov sa nachádza pri pobreží Maroka a má subtropické podnebie s teplotami od 18 °C do 24 °C v zimných mesiacoch a od 24 °C do 31 °C v letných mesiacoch.

Mesto Zakopané je známe nádherným výhľadom na Tatry.
Mesto Zakopané je známe nádherným výhľadom na Tatry.

Zakopané – trhy

Poľské mesto Zakopané je podobne ako Sarajevo domovom živej trhovej kultúry so širokou ponukou tovaru, ktorý si môžu návštevníci vychutnať.

 • Centrálny trh v Zakopanom sa nachádza na námestí a ponúka veľký výber tradičných poľských potravín, suvenírov a remeselných výrobkov. Predajcovia tu ponúkajú všetko od čerstvého ovocia a zeleniny až po ručne vyrábaný drevený nábytok, tradičnú keramiku a oblečenie. Nachádza sa tu aj množstvo stánkov s miestnymi pochúťkami, ako je údené mäso, nakladaná zelenina a slávny zakopanský syr.
 • Ďalším obľúbeným trhom v Zakopanom je Bazár Krupówki, ktorý sa koná na hlavnej pešej ulici mesta. Možno si tu kúpiť širokú škálu remeselných výrobkov a ručne vyrábaných darčekov, ako sú drevené hračky, šperky, kožené výrobky a keramika.
 • Na trhu sa nachádza aj množstvo stánkov s tradičnými poľskými jedlami, ako sú pierogi (pirohy), golabki (holúbky) a kielbasa (klobása). Ich ochutnávka poskytne všetkým návštevníkom nezabudnuteľné kulinárske zážitky.
 • V neďalekom meste Chocholow sa nachádza Chocholowský farmársky trh, na ktorom sa predávajú rôzne miestne produkty vrátane medu, húb, syrov, mäsa a zeleniny. Trh sa koná každú nedeľu a nachádza sa tu aj množstvo remeselných stánkov s domácimi džemami a konzervami, ako aj výber ručne vyrábaných remeselných výrobkov.

Zakopané je skvelou destináciou pre tých, ktorí hľadajú jedinečný nákupný zážitok, s množstvom trhov ponúkajúcich široký sortiment miestneho a dovážaného tovaru. Každý, kto hľadá tradičné poľské potraviny alebo ručne vyrábané suveníry, v Zakopanom nájde všetko.

Zakopané – atrakcie

V Zakopanom sa nachádza mnoho atrakcií, ktoré z neho robia ideálnu destináciu na víkendový výlet alebo dlhšiu dovolenku.

 • Jednou z najobľúbenejších atrakcií v Zakopanom je ulica Krupówki, nákupná ulica určená len pre chodcov, lemovaná obchodmi so suvenírmi, kaviarňami a reštauráciami. Je to skvelé miesto, kde možno stráviť popoludnie prezeraním jedinečných suvenírov alebo vychutnávaním chutného jedla.
 • Ďalšou obľúbenou atrakciou je vrch Gubałówka, ktorý sa nachádza priamo v centre Zakopaného. Tento kopec poskytuje návštevníkom panoramatický výhľad na Tatry a okolie. Z vrcholu kopca vedú turistické chodníky, ktoré návštevníkom poskytujú možnosť preskúmať hory.
 • Ďalšou veľkou atrakciou v Zakopanom je Tatranské múzeum. Predstavuje históriu a kultúru Tatier a ponúka rôzne exponáty, artefakty a fotografie. Návštevníci sa tu môžu zoznámiť aj s tradičným ľudovým umením a hudbou tohto regiónu.
 • Historický kostol Panny Márie je jednou z najznámejších pamiatok v Zakopanom. Tento krásny kostol je obľúbeným cieľom návštevníkov aj miestnych obyvateľov. Kostol je známy svojimi jedinečnými drevorezbami a pôsobivým interiérom.
 • Aquapark v Zakopanom je skvelým miestom na strávenie dňa s rodinou. Ponúka množstvo tobogánov, bazénov a riek, ako aj kúpele a kaviareň. Je to ideálne miesto na ochladenie po dni strávenom prehliadkou pamiatok.
 • A napokon, skokanský mostík Wielka Krokiew je ikonickým symbolom Zakopaného. Každoročne sa na ňom koná Svetový pohár v skokoch na lyžiach a je obľúbenou atrakciou pre návštevníkov aj miestnych obyvateľov. Skokanský mostík sa objavil v mnohých filmoch a televíznych reláciách.

Toto je len niekoľko z mnohých atrakcií v Zakopanom. Toto horské stredisko určite poskytne nezabudnuteľné zážitky nielen pre tých, čo hľadajú víkendový výlet, ale aj pre ľudí túžiacich po dlhšej dovolenke. Okrem toho je obľúbený aj výlet do Krakowa či mesta Wieliczka.

Zakopané – obchody

Zakopané je krásne mesto v južnom Poľsku, ktoré je známe nádherným výhľadom na Tatry a priateľskými obyvateľmi. Nachádzajú sa tu aj niektoré z najlepších obchodov v krajine, od obchodov so suvenírmi až po značkové butiky. Tí, ktorí hľadajú špeciálny suvenír pre priateľa, alebo si len chcú prezrieť niektoré z najlepších poľských výrobkov, v Zakopanom nájdu všetko.

Jedným z najlepších miest plných suvenírov je ulica Krupówki. Turisti tu nájdu desiatky obchodov, v ktorých sa predáva všetko od tradičných vyšívaných záster a ručne maľovaných drevených debničiek až po keramické figúrky a ručne vyrábané šperky.

Nájde sa tu aj množstvo obchodov s tradičným poľským oblečením, ako sú ovčie kožuchy a kožušinové čiapky, ako aj suveníry, napríklad vianočné ozdoby a pohľadnice.

Pokiaľ ide o značkové oblečenie, v Zakopanom sa dajú nájsť niektoré z najlepších módnych značiek v Poľsku.

Medzi najobľúbenejšie obchody patrí Lantier, špičkový butik, ktorý predáva oblečenie a doplnky od najlepších európskych návrhárov, a Montagne, ktorý sa špecializuje na outdoorové oblečenie a turistické vybavenie. Oba obchody ponúkajú štýlové oblečenie pre mužov a ženy, ako aj širokú škálu tašiek, topánok a ďalších doplnkov.

Pre tých, ktorí hľadajú niečo netradičnejšie, má Zakopané aj niekoľko špecializovaných obchodov. Najznámejším v meste je Múzeum ľudového umenia, ktoré predáva tradičné remeselné výrobky z celého Poľska. Dá sa tu nájsť ručne vyrezávaný drevený nábytok, zložité gobelíny a dokonca aj autentické kúsky z Tatier.

Nech už návštevnici tohto mesta hľadajú čokoľvek, v Zakopanom nájdu obchod, ktorý im bude vyhovovať. Od obchodov so suvenírmi až po dizajnérske butiky, určite sa tu nájde niečo jedinečné a výnimočné. Každému, kto bude niekedy v tejto oblasti, sa určite odporúča navštíviť množstvo obchodov v Zakopanom a získať to najlepšie, čo Poľsko ponúka.

DovolenkaKam na výletPamiatky