Bratislava – pamiatky, história, zaujímavosti

Slovensko

Bratislava je jedným z najstarších a najkrajších miest v strednej Európe. Svojou bohatou históriou, kultúrou a architektúrou Bratislava láka turistov z celého sveta. Okrem toho ponúka aj širokú škálu zábavy, gastronómie a príležitostí na aktívny oddych.

Bratislava je hlavné mesto Slovenskej republiky a jedno z najkrajších a najzaujímavejších miest v strednej Európe. Nachádza sa na západnom pobreží Dunaja, v blízkosti hraníc s Rakúskom a Maďarskom. S jeho bohatou históriou, kultúrou a architektúrou ponúka Bratislava množstvo možností na prehliadky a turistiku pre návštevníkov.

Bratislava – ubytovanie

Bratislava je jedno z najdôležitejších turistických miest na Slovensku. Ponúka totiž množstvo kultúrnych atrakcií, historických pamiatok, reštaurácií a obchodov aj so známymi značkami – nevynímajúc obľúbenú značku plaviek a legín Calzedonia či značku pohodlných slovenských ponožiek Fusakle.

Je preto dôležité si zabezpečiť kvalitné ubytovanie, ktoré návštevníkom umožní preskúmať všetko, čo mesto ponúka. V Bratislave sa nájdu rôzne možnosti ubytovania, od luxusných hotelov až po cenovo dostupné hostely. Ak hľadá človek ubytovanie v centre mesta, hotely sú najlepšou voľbou.

Ak človek preferuje ubytovanie v prírode a zároveň blízko mesta, môže sa rozhodnúť pre niektorý z hotelov alebo penziónov v okolí Bratislavy. Sú najmä v západnej časti mesta, napr. v oblasti Malých Karpát sa dá nájsť množstvo hotelov.

Ak hľadajú turisti cenovo dostupnejšie ubytovanie, hostely sú vynikajúcou voľbou. Pre tých, ktorí uprednostňujú apartmány, má Bratislava množstvo možností na výber. Sú vhodné najmä pre rodiny alebo skupiny ľudí, ktoré hľadajú viac súkromia a priestoru. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dajú odporučiť napr.:

 • Hotel Tatra – nachádza sa približne 700 metrov od centra; ponúka hlavne izbovú službu, izby pre zdravotne znevýhodnených, reštauráciu, bar, bezplatné pripojenie k internetu a letiskový transfer; zákazníci hodnotia pozitívne najmä personál, čistotu a polohu hotela
 • Metropolitan Star Apart Hotel – nachádza sa približne 700 metrov od centra; ponúka najmä bezplatné pripojenie k internetu či parkovisko; izby sú vybavené súkromnou kúpeľňou a kuchyňou; zákazníci hodnotia pozitívne najmä personál, vybavenie, čistotu, ale aj polohu hotela
 • VIP Apartments – nachádza sa približne 250 metrov od centra; ubytovanie ponúka najmä bezplatné pripojenie k internetu či parkovisko; izby sú vybavené kúpeľňou aj kuchyňou; zákazníci hodnotia pozitívne hlavne personál, polohu a pomer ceny a kvality hotela
 • CHORS like a hotel – nachádza sa približne 600 metrov od centra; ubytovanie ponúka hlavne rodinné izby, izby pre zdravotne znevýhodnených, dopravu na letisko, terasu či bar; zákazníci hodnotia pozitívne najmä personál, čistotu a polohu hotela

Väčšina ubytovacích zariadení v Bratislave ponúka rôzne druhy izieb, od jednoduchých izieb pre jednu osobu až po rodinné apartmány pre viac ako štyri osoby. Väčšina hotelov má tiež reštaurácie a bary, ktoré ponúkajú miestne špeciality a medzinárodné jedlá.

História mesta Bratislava

Bratislava, jedno z najkrajších miest na Slovensku, má bohatú a zaujímavú históriu, ktorá siaha až do praveku. Mesto bolo založené Keltami a neskôr ovládané Rimskou ríšou. Podobne ako Nitra, sa Bratislava v 9. storočí stala súčasťou Veľkej Moravy, neskôr bolo pod nadvládou Uhorska až do roku 1918. V 13. storočí sa tu usadili nemeckí obchodníci a remeselníci, čo viedlo k vzniku názvu mesta – Pressburg.

Bratislava bola vždy dôležitým obchodným a kultúrnym centrom, kde sa stretávali rôzne kultúry a národy. Po prvej svetovej vojne sa stala Bratislava súčasťou novovzniknutého Československa a v období komunizmu bola mesto silno industrializované. Po páde komunistického režimu v roku 1989 sa Bratislava stala hlavným mestom samostatného Slovenska.

Dnes je Bratislava dôležitým hospodárskym, kultúrnym a turistickým centrom s mnohými historickými pamiatkami, ako napríklad hradom Bratislava, hradom Devín, Katedrálou sv. Martina, starým mestom s renesančnými a barokovými stavbami, či s nákupnými zónami a nočným životom. Vzhľadom na svoju bohatú históriu a kultúrne dedičstvo je Bratislava neustále obľúbenou destináciou pre návštevníkov zo všetkých kútov sveta.

Bratislava je jedným z najstarších a najkrajších miest v strednej Európe.

Bratislava – počasie

Bratislava, podobne ako Trnava, má podnebie typu stredoeurópskeho kontinentálneho s miernymi zimami a teplými letami. Počasie v Bratislave môže byť dosť premenné, s výraznými rozdielmi medzi jednotlivými ročnými obdobiami.

V lete (od júna do augusta) sa teploty pohybujú v rozmedzí od 20 °C do 30 °C a môžu byť dosť horúce a vlhké. Letá sú v Bratislave zvyčajne slnečné a suché, s občasnými búrkami a zrážkami. Jeseň (od septembra do novembra) je v Bratislave veľmi príjemná s miernymi teplotami okolo 10-20 °C. V tomto období sa môže vyskytnúť väčšie množstvo zrážok, ktoré sú však zvyčajne krátke.

Zima (od decembra do februára) v Bratislave môže byť chladná, s teplotami v rozmedzí od -5 °C do 5° C. Sneženie a zamŕzanie sú v zime bežné, ale zvyčajne sa nevyskytujú po celý čas. Zimné obdobie je tiež známe mrazivým vetrom.

Na jar (od marca do mája) v Bratislave sa teploty začínajú zvyšovať a pohybujú sa v rozmedzí od 10 °C do 20 °C. Jar je zvyčajne vlhká a daždivá, ale aj s obdobiami slnečného počasia.

Pri návšteve Bratislavy je dôležité si zobrať do úvahy sezónne zmeny počasia a prispôsobiť sa podmienkam. V letných mesiacoch by si mal človek vziať na seba ľahké oblečenie, ochranu pred slnkom a dostatok vody. V zime by sa mal obliekať v teplejších vrstvách a nezabudnúť na bundu a čiapku. Ak plánuje niekto návštevu Bratislavy v daždivom období, treba si pridať do svojho zoznamu vecí aj dáždnik alebo plášť.

Bratislava – Letisko Milana Rastislava Štefánika

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave je najväčším letiskom na Slovensku a dôležitým prepojením na medzinárodné letové trasy. Letisko sa nachádza v mestskej časti Ružinov a od centra mesta je vzdialené približne 9 kilometrov.

Letisko M. R. Štefánika slúži ako hlavné letisko pre mnohé nízkonákladové letecké spoločnosti a taktiež ako významné letisko pre klasické letecké spoločnosti. Letisko poskytuje prepravu do rôznych destinácií v Európe a Ázii, vrátane letov do hlavných európskych miest ako sú Londýn, Paríž, Amsterdam a Viedeň.

Letisko M. R. Štefánika sa neustále snaží zlepšovať a modernizovať svoje zariadenia a služby, aby poskytovalo cestujúcim lepšie a pohodlnejšie cestovanie. Okrem toho sa snaží aj zlepšovať svoje služby pre nákladnú dopravu a taktiež zvyšovať bezpečnosť letov.

MHD v meste Bratislava

Mestská hromadná doprava (MHD) v Bratislave zahŕňa autobusy, trolejbusy a električky, ktoré sú pre mnohých obyvateľov a návštevníkov mesta dôležitou súčasťou každodenného života.

MHD v Bratislave má k dispozícii veľké množstvo liniek, ktoré pokrývajú celé mesto vrátane najvzdialenejších predmestí. Dostupnosť a frekvencia jednotlivých liniek sa líši, ale väčšina z nich prevádzkuje počas dňa v priemere každých 10-15 minút, s menším množstvom liniek, ktoré jazdia aj v noci. MHD je taktiež vhodná pre tých, ktorí chcú cestovať medzi Bratislavou a okolitými obcami.

V Bratislave existuje aj niekoľko rôznych typov cestovných lístkov a zliav, ktoré zabezpečujú prístupné cestovanie pre študentov, seniorov a osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu. Cestovanie je tiež pomerne lacné, pričom cena závisí od dĺžky trasy a typu lístka.

MHD v Bratislave sa snaží byť priateľská k životnému prostrediu tým, že podporuje cestovanie verejnou dopravou a znižuje tak počet áut na cestách. V tomto zmysle existuje v meste aj veľa cyklopruhov, ktoré umožňujú prepravu bicyklov v rámci MHD.

Aj keď sa MHD v Bratislave snaží byť čo najlepšia, zaznamenáva sa aj niekoľko problémov. Niektoré linky môžu byť počas špičiek preplnené a nespoľahlivé, najmä v oblastiach, kde cestovanie autom je populárnejšie. Navyše, niektoré zastávky a vozovne môžu byť pre cestujúcich neprístupné, najmä pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu.

Celkovo je MHD v Bratislave dôležitou súčasťou mesta a je nevyhnutnou pre mnohých obyvateľov a návštevníkov, ktorí cestujú do práce alebo na nákupy. MHD v Bratislave sa neustále snaží zlepšovať a modernizovať služby, aby poskytovala lepšie a efektívnejšie cestovanie.

Bratislava má množstvo kultúrnych pamiatok a atrakcií, ktoré sa určite oplatí vidieť.

Bratislava – pamiatky a atrakcie

Bratislava má množstvo kultúrnych pamiatok a atrakcií, ktoré sa určite oplatí vidieť. Podobné pamiatky sa nachádzajú aj na východnom Slovensku, napríklad v okolí Prešova a Bardejova. Tu je zoznam niektorých z najzaujímavejších výletov kam v Bratislave a okolí:

 • Bratislavský hrad: Hrad, ktorý sa týči na kopci, je jednou z najznámejších pamiatok mesta. Tento hrad pochádza z 9. storočia a ponúka krásny výhľad na mesto.
 • Katedrála svätého Martina: Katedrála je najväčším kostolom v Bratislave a jednou z najstarších katedrál na Slovensku. Postavená bola v 13. storočí v gotickom štýle.
 • Staré Mesto: Staré Mesto je historická časť Bratislavy, ktorá ponúka nádherné uličky a námestia s tradičnou architektúrou. Nachádza sa tu aj množstvo reštaurácií a kaviarní.
 • Michalská brána: Michalská brána je jednou z najstarších stavieb v Bratislave. Brána bola postavená v 14. storočí a bola jednou z hlavných brán, ktoré chránili mesto.
 • Primaciálny palác: Primaciálny palác je veľkolepý barokový palác, ktorý slúži ako sídlo primátora Bratislavy. Palác bol postavený v 18. storočí.
 • UFO Tower: UFO Tower je výhľadová veža, ktorá sa nachádza na vrchole mosta SNP. Ponúka nádherný výhľad na mesto a okolie.
 • Botanická záhrada: Botanická záhrada sa nachádza na kopci nad mestskej časti Karlova Ves. Ponúka návštevníkom prechádzky krásnou prírodou a množstvo druhov rastlín.
 • Slavín: Slavín je vojenský cintorín, ktorý sa nachádza na kopci nad Starým Mestom. Na cintoríne sú pochovaní slovenskí vojaci, ktorí zomreli počas bojov druhej svetovej vojny.
 • Vydrica: Vydrica je historická časť Bratislavy, ktorá sa nachádza na kopci nad Dunajom. Ponúka nádherné výhľady na mesto a okolie a krásne tradičné domy.
 • Devín: Devín je historické miesto, ktoré sa nachádza na západnom konci Bratislavy. Na tomto mieste sa nachádza Devínsky hrad, ktorý ponúka výhľad na Dunaj.
 • Horský park: Horský park sa nachádza na kopci nad mestskej časti Koliba. Ponúka krásne prechádzky a nádherný výhľad na mesto.
 • Eurovea: Nákupné centrum plné obchodov a zábavy sa nachádza v centre mesta. Zákazníci tu môžu nájsť aj obchody, ktoré inde na Slovensku nie sú, napr. Primark Bratislava.

V Bratislave sa nachádza ešte množstvo ďalších pamiatok a atrakcií, ktoré stoja za návštevu. Mesto ponúka bohaté kultúrne a historické zázemie a zároveň moderné vybavenie. Ak hľadá človek miesto na oddych a zároveň zážitky z kultúry a histórie, určite by si Bratislavu nemal nechať ujsť.

Urbex v Bratislave predstavuje fascinujúci spôsob, ako preskúmať mesto cez jeho opustené a zabudnuté objekty. Najvyhľadávanejšie objekty urbexérov v Bratislave sú napr. Nemocnica Rázsochy, Ružinovská Hirošima alebo Istrochem (Dimitrovka).

ZOO Bratislava

Zoologická záhrada v Bratislave je jednou z najobľúbenejších atrakcií pre rodiny s deťmi i pre milovníkov zvierat. Nachádza sa v mestskej časti Nové Mesto na brehu rieky Váh, a jej rozloha je viac ako 96 hektárov.

Zoo bola založená v roku 1960 a odvtedy sa stala jednou z najdôležitejších inštitúcií na Slovensku zameraných na ochranu a výskum divokých zvierat. Má veľké množstvo zvierat z celého sveta, ktoré sú rozdelené do niekoľkých sekcii podľa ich habitátov.

V zoo sa nachádza viac ako 150 druhov zvierat, ktoré predstavujú rôzne časti sveta, od zvierat z tropických džunglí a afrických saván až po polárne zvieratá. Niektoré z najznámejších zvierat, ktoré tu môžete vidieť, sú napríklad slony, levy, gepardy, medvede, koaly a mnoho ďalších.

Okrem toho zoo zohráva aj dôležitú úlohu pri ochrane ohrozených druhov zvierat. Podporuje projekty ochrany prírody a participuje na rôznych výskumných a konzervačných projektoch na Slovensku aj v zahraničí. Podobným miestom je ZOO Praha, ktoré sa radí medzi najkrajšie miesta v ČR.

Pre návštevníkov je v zoo k dispozícii aj niekoľko atrakcií a zážitkových zón, ktoré sa snažia vzbudiť záujem o prírodu a ochranu divokých zvierat. Medzi najobľúbenejšie atrakcie patrí lanový park, detské ihrisko, pohyblivý most, minifarma a húsenkový vláčik.

Zoo v Bratislave ponúka celodenné zážitky pre celú rodinu a je ideálnou destináciou pre tých, ktorí chcú stráviť príjemný deň v kontakte s prírodou a zvieratami. Skvelým tipom môže byť aj ZOO alebo iný tip kam na výlet v Brne.

UFO Tower je výhľadová veža, ktorá sa nachádza na vrchole mosta SNP.

Ceny v Bratislave

Bratislava je známa svojou kultúrnou a historickou hodnotou, bohatým dedičstvom a množstvom turistických atrakcií. Je to aj dôležitá finančná, obchodná a hospodárska oblasť krajiny. Z tohto dôvodu sa ceny v Bratislave môžu líšiť od miest v menších oblastiach Slovenska.

Ceny ubytovania v Bratislave závisia od vašich preferencií a požiadaviek. V centrálnych častiach mesta môžu byť hotely drahšie ako v okolí mesta. Cena izby v kvalitnom hoteli v centre mesta sa pohybuje od 80 do 150 eur za noc, zatiaľ čo v hotely v okolí mesta cena za noc môže začínať od 40 eur. Ceny hosteľov v Bratislave sa pohybujú od 10 do 20 eur za noc, pričom apartmány sa pohybujú od 50 do 150 eur za noc.

Ceny stravovania v Bratislave sú primerané v porovnaní s ostatnými európskymi mestami. V miestnych reštauráciách sa dá nájsť porcia jedla za 7 až 15 eur. V cenách jedla sú zahrnuté predjedlá, hlavné jedlo a dezert. Rýchle občerstvenie a street food je cenovo výhodnejší a ponúka sa v rozmedzí 3 až 7 eur.

Ceny pre dopravu v Bratislave sú relatívne nízke v porovnaní s inými európskymi mestami. Cena za jednotlivú jazdu v MHD (mestská hromadná doprava) je približne 1,50 eur a celodenný lístok je k dispozícii za cenu 4,50 eur. Cena taxíka v Bratislave začína na 3,50 eur a cena za kilometer sa pohybuje okolo 1 eura.

Množstvo turistických atrakcií v Bratislave má voľný vstup alebo nízke vstupné poplatky. Napríklad vstup do Bratislavského hradu stojí približne 10 eur a vstup do Slovenského národného múzea stojí približne 5 eur.

Poisťovňa a banka – Bratislava

Poistovne a banky sú dôležitými súčasťami ekonomiky v Bratislave, hlavnom meste Slovenska. Tieto inštitúcie poskytujú rôzne finančné produkty a služby pre jednotlivcov aj pre podniky.

Poistovne v Bratislave ponúkajú širokú škálu poistných produktov vrátane zdravotného poistenia, cestovného poistenia, poistenia domácnosti a firemného poistenia. Medzi najväčšie poistovne patrí napríklad Allianz, AXA, Generali, Kooperativa a ďalšie. Tieto poistovne majú svoje pobočky v rôznych častiach mesta, ako aj na rôznych miestach v celej krajine. Je vhodné porovnanie cien poistenia u týchto poistníkov.

Bankový účet je v dnešnej dobe nevyhnutný a preto banky v Bratislave ponúkajú širokú škálu finančných služieb vrátane úverov, hypoték, kreditných kariet, termínových vkladov a ďalších. Medzi najväčšie banky patrí napríklad Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit Bank, VÚB banka a ďalšie. Väčšina z nich ponúka aj online bankové pôžičky. Tieto banky majú svoje pobočky v rôznych častiach mesta, ako aj na rôznych miestach v celej krajine.

Banky a poistovne v Bratislave majú významný vplyv na hospodárstvo mesta. Poskytujú finančné prostriedky pre podnikanie a osobné účely, čo podporuje rast a rozvoj miestneho hospodárstva. Tieto inštitúcie taktiež zvyšujú konkurenciu na trhu a tým pomáhajú znížiť náklady pre zákazníkov.

Bratislava – tradičná kuchyňa

Tradičná kuchyňa Bratislavy je bohatá a pestrofarebná, pretože mesto má vplyv rôznych kultúr a vplyvov z celej Európy. Táto kuchyňa je charakteristická svojimi chuťami, ktoré vychádzajú z tradičných ingrediencií a prípravy jedál.

Bratislava ponúka širokú škálu gastronomických zážitkov. Tradičné slovenské jedlá, ako sú bryndzové halušky alebo lokše, sú veľmi chutné a určite stojí za to ich ochutnať. Okrem toho môžete ochutnať aj iné medzinárodné kuchyne a skvelé miestne vína.

Kapustnica je tradičné slovenské jedlo, ktoré sa pripravuje z kapusty, klobásy, slaniny a zemiakov. Toto jedlo má hlbokú a bohatú chuť, ktorá je podčiarknutá korením a dochutením. Kapustnica sa tradične podáva počas Vianoc a na Silvestra, ale mnohé reštaurácie v Bratislave ju ponúkajú po celý rok.

Parené buchty sú tradičné slovenské sladké jedlo, ktoré sa skladá z knedlíkov plnených džemom alebo tvarohom, a posypaných práškovým cukrom. Toto jedlo má bohatú a sladkú chuť a je obľúbené po celom Slovensku.

Tradičná kuchyňa Bratislavy je bohatá a plná chutí a každé z týchto jedál má svoje miesto v srdciach miestnych obyvateľov aj návštevníkov. Ak hľadá človek niečo skutočne slovenské, určite vyskúšajte niektoré z týchto tradičných jedál pri svojej návšteve Bratislavy. Okrem toho Bratislava ponúka aj rôzne možnosti pre tých, ktorí hľadajú iné kuchyne, ako napríklad taliansku, ázijskú alebo americkú.

Čo navštíviťKam na výletPamiatkyZaujímavosti