Banská Štiavnica – história, pamiatky, zaujímavosti

Slovensko

Banská Štiavnica, malé mesto v srdci Slovenska, je považované za jedno z najkrajších historických miest v krajine. Nie je to len Sládkovičova Marína, vďaka ktorej sa Banská Štiavnica stala vyhľadávanou. Pre tých, ktorí milujú záhady a legendy, je Banská Štiavnica skvelým miestom. Aké pamiatky sa nachádzajú v Banskej Štiavnici a jej okolí?

Banská Štiavnica je historické mesto nachádzajúce sa na strednom Slovensku. Založené bolo v 13. storočí a vďaka svojim bohatým zásobám rudy sa stalo jedným z najvýznamnejších banských centier v strednej Európe.

Banská Štiavnica je známa svojou bohatou históriou, ktorá sa odzrkadľuje v jej architektúre a kultúrnych pamiatkach. Mesto bolo v minulosti centrom vedy a techniky a v súčasnosti sa nachádza na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Ubytovanie – Banská Štiavnica

Banská Štiavnica, ktorá sa nachádza uprostred kopcov na strednom Slovensku, očarí návštevníkov svojou bohatou históriou, pôvabnými uličkami a architektúrou zapísanou na zozname UNESCO. Ubytovanie v tomto malebnom meste uspokojí rôzne potreby a preferencie cestovateľov.

Pre tých, ktorí hľadajú nádych luxusu, má Banská Štiavnica výber butikových hotelov a penziónov v historických budovách. V týchto ubytovacích zariadeniach sa spája moderný komfort so šarmom starého sveta. Ponúkajú elegantné izby, individuálne služby a nádherný výhľad na stredovekú panorámu mesta.

Návštevníci si môžu vybrať aj útulné penzióny v malebných štvrtiach Banskej Štiavnice. Tieto pôvabné zariadenia poskytujú príjemnú a pohostinnú atmosféru, pohodlné izby a výdatné raňajky podávané každé ráno, čím poskytujú ochutnávku slovenskej pohostinnosti v jej najlepšej podobe.

Cestovatelia s nízkym rozpočtom tu nájdu množstvo cenovo dostupných možností vrátane lacných hotelov, hostelov a penziónov roztrúsených po celom meste. Tieto ubytovacie zariadenia ponúkajú komfortné ubytovanie za ceny, ktoré sú pre hostí prijateľné.

Okrem toho, s rozvojom online platforiem, ako je Airbnb, majú návštevníci možnosť prenajať si súkromné apartmány alebo domy, ktoré im poskytnú autentický zážitok z pobytu v domoch miestnych obyvateľov.

Cestovatelia majú v Banskej Štiavnici na výber z rozmanitých druhov ubytovania. To svoje si nájdu rodiny, páry aj jednotlivci. Na základe hodnotení zákazníkov sa dajú odporučiť napr. tieto ubytovania:

 • Divná pani Luxury Gallery Rooms – je to 5-hviezdičkové ubytovanie, ktoré sa nachádza asi 100 metrov od centra mesta; zákazníci si v tam obľúbili hlavne rodinné izby, izbovú službu, reštauráciu, bar či parkovisko; pozitívne hodnotené tam sú najmä poloha, čistota a pohodlie
 • Vila Štiavnica – ide o 5-hviezdičkové ubytovanie, ktoré sa nachádza približne 350 metrov od centra mesta; cestovatelia tam oceňujú najmä rodinné izby, parkovisko či bezplatné pripojenie k internetu; pozitívne hodnotené tam sú hlavne personál, poloha, čistota a pohodlie
 • Penzión Terra Banensium – toto je cenovo dostupnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza asi 1,9 km od centra mesta; návštevníci si tam obľúbili hlavne vonkajší bazén, rodinné izby, bezplatné pripojenie k internetu či parkovisko; pozitívne hodnotené tam sú najmä personál, čistota a pohodlie
 • Ubytovanie Klinger – chata nad jazerom – je to tiež cenovo výhodnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza asi 900 metrov od centra mesta; zákazníci tam oceňujú najmä rodinné izby, bezplatné pripojenie k internetu či parkovisko; pozitívne hodnotené tam sú hlavne personál a pomer ceny a kvality

Či už cestovateľ hľadá luxus alebo cenovú dostupnosť, Banská Štiavnica ponúka pestrú škálu možností ubytovania, ktoré vyhovujú potrebám každého návštevníka. Vďaka malebnému prostrediu, bohatej histórii a srdečnej pohostinnosti je toto mesto ideálnou destináciou pre nezabudnuteľný pobyt na Slovensku.

Poloha a mapa – Banská Štiavnica

Banská Štiavnica je malé historické mesto v strednom Slovensku, ktoré sa nachádza v údolí obklopenom horami. Jeho poloha bola rozhodujúca pre jeho význam v histórii a je dôvodom, prečo je toto miesto považované za unikátne.

Mesto sa nachádza v strednej časti Karpát, na juh od pohoria Štiavnické vrchy. Jeho poloha na dôležitom obchodnom ťahu medzi Viedňou a Budapešťou z neho urobila centrum banského priemyslu už v stredoveku. Banícke dediny v okolí boli spojené so sieťou kanálov a štôlňami, ktoré zabezpečovali dopravu a vodu pre banícke práce.

Počasie v Banskej Štiavnici

V Banskej Štiavnici je počasie často premenlivé. Niekedy je v Banskej Štiavnici veľmi silný vietor, ktorý môže byť veľmi nepríjemný. Stáva sa tiež, že sa v Banskej Štiavnici objavujú krátke leje alebo búrky. Celkovo je počasie v Banskej Štiavnici veľmi podobné počasiu v strednej Európe.

História mesta Banská Štiavnica

Mesto Banská Štiavnica má bohatú históriu zameranú na baníctvo a hutníctvo. Podľa archeologických nálezov sa v oblasti dnešného mesta ťažilo zlato už v stredoveku. V 16. a 17. storočí bola Banská Štiavnica najväčším strediskom banského a hutníckeho priemyslu na území Uhorska.

Mesto vynikalo aj svojimi technickými vynálezmi, ako napríklad tzv. vodnými strojmi na ťažbu nerastov, ktoré boli unikátne v celom svete. V roku 1735 bola v Banskej Štiavnici založená prvá banská škola na území Uhorska, ktorá sa zameriavala na výučbu baníckych odborov.

V 19. storočí došlo k úpadku banského priemyslu v meste, no zachovali sa mnohé historické pamiatky, ktoré sú dnes turisticky atraktívne. V roku 1993 bola Banská Štiavnica zapísaná na zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Dnes je Banská Štiavnica významným turistickým cieľom v strednej Európe, ktorý ponúka návštevníkom bohaté kultúrne a historické zážitky. Podobne fascinujúcim slovenským mestom, kam na výlet za pamiatkami, je Trnava.

Mesto Banská Štiavnica má bohatú históriu zameranú na baníctvo a hutníctvo.

Banská Štiavnica – Pamiatky

Banská Štiavnica je malé historické mesto nachádzajúce sa v strednom Slovensku, ktoré sa môže pochváliť bohatou a zaujímavou históriou. V minulosti bolo centrom baníctva a hutníctva, čo zanechalo nezmazateľnú stopu v podobe množstva historických pamiatok a objektov.

 • Starý zámok – Tento renesančný zámok z 16. storočia slúžil ako sídlo banských majstrov. Dnes je v ňom umiestnené Múzeum baníctva, kde návštevníci môžu zoznámiť s históriou ťažby rôznych nerastov a kovov.
 • Nový zámok – Pôvodne slúžil ako vojenská pevnosť, neskôr sa v ňom nachádzalo aj psychiatrické sanatórium. Dnes je v ňom Múzeum vzdelávania a banského školstva, kde môžu návštevníci vidieť vývoj školstva od stredoveku až po súčasnosť.
 • Kalvária – Je to súbor barokových stavieb na vrchu Kalvária, ktoré boli postavené v 18. storočí. Návštevníci môžu prejsť 7 kaplniek, ktoré predstavujú 7 bolestí Panny Márie.
 • Svätý Anton – Je to renesančná stavba, ktorá slúžila ako nemocnica pre baníkov. Dnes sa v nej nachádza expozícia Múzea medovníctva, kde sa návštevníci dozvedia viac o histórii výroby medu a ochutnajú rôzne druhy medu.
 • Námestie Svätej Trojice – Toto námestie je v Banskej Štiavnici považované za jeden z najkrajších námestí na Slovensku. Nachádza sa v historickom centre mesta a obklopuje ho množstvo významných historických budov a pamiatok.
 • Hornícké múzeum – Nachádza sa v bývalej budove šľachty a ponúka expozíciu o histórii baníctva a hutníctva v Banskej Štiavnici. Návštevníci si môžu pozrieť aj repliku vodného stroja a rôzne banícke nástroje.
 • Hasičské múzeum – Nachádza sa v historickej budove hasičskej zbrojnice. V múzeu sa návštevníci môžu dozvedieť o histórii hasičstva a vidieť rôzne historické hasičské vozidlá a výstroj.
 • Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej – Tento gotický kostol z 14. storočia je významnou historickou pamiatkou Banskej Štiavnice. Kostol bol pôvodne postavený ako kostol pre horníkov. Dnes slúži ako kostol rímskokatolíckej farnosti.

Banská Štiavnica, podobne ako Nitra či Trnava, je mesto, ktoré je plné historických pamiatok a objektov, ktoré sú zaujímavé miesta na Slovensku pre návštevníkov z celého sveta. Mesto je považované za jedno z najkrajších a najzachovalejších historických miest na Slovensku a určite stojí za návštevu.

Betlehem – Banská Štiavnica

Betlehem v Banské Štiavnici je vyhlásený ako svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Jeho pôvod sa datuje až do 17. storočia a jeho kulisou sú typické banícke domy. Betlehem je tradične vystavovaný každý rok pred Vianocami na námestí v Banské Štiavnici.

Jeho súčasťou je široká škála figúrok až do veľkosti 5 cm, ktoré predstavujú scény z biblie. Pri každom Betleheme je tiež umiestnená aj krstiteľnica, ktorá predstavuje rybník, v ktorom sa konal krst Ježiša.

Betlehem v Banské Štiavnici je národnou pamiatkou a jeho obyvatelia ho hrdo chránia. Jeho tradície sú často prezentované prostredníctvom kultúrnych podujatí a divadelných hier. Jeho krása a úžasné detaily priťahujú každoročne mnoho turistov.

Banka lásky v Banskej Štiavnici

Banka lásky v Banskej Štiavnici je jedinečnou turistickou atrakciou, ktorá priťahuje mnoho návštevníkov. Ide o miesto, kde sa ľudia z celého sveta zaraďujú do fronty, aby si pozreli zaujímavé obrazy a podpísali sa do knihy návštev.

V Banke lásky je prvý trezor na svete, v ktorom sa uschováva to najcennejšie – láska. Trezor lásky je vytvorený z veršov básne Marína. Každý verš je zložený zo Schránok, v ktorých si môžete uschovať symbol lásky alebo túžby po láske. Trezor lásky je pre každého, pretože každý má niekoho alebo niečo rád.

Banka lásky je fundraisingový projekt na záchranu a popularizáciu kultúrneho dedičstva.

V okolí Banskej Štiavnice sa nachádza niekoľko tajchov, ktoré sú významnou turistickou atrakciou.

Tajchy – Zaujímavosti v okolí Banskej Štiavnice

V okolí Banskej Štiavnice sa nachádza niekoľko tajchov, ktoré sú turistickou atrakciou nielen pre svoju krásu, ale aj pre svoju históriu a dôležitosť pre banskú tradíciu.

Tajchy sú veľké vodné nádrže, ktoré sa v minulosti používali na pohon banských strojov. V súčasnosti sú tieto nádrže turistickými atrakciami, ktoré ponúkajú krásne výhľady a množstvo aktivít pre návštevníkov.

Medzi najznámejšie tajchy v okolí Banskej Štiavnice patrí Počúvadlo, ktoré je najväčším tajchom v strednej Európe a má rozlohu takmer 36 hektárov. Okolo tajchu sa nachádza krásna príroda a množstvo turistických chodníkov, ktoré sú ideálne pre peších turistov.

Okolie tajchov ponúka aj množstvo cyklotrás a turistických chodníkov, ktoré sa návštevníkom zaručene zapáčia. Návšteva tajchov je skvelou príležitosťou pre oddych a relax počas víkendu, alebo aj pre celodenný výlet s rodinou alebo priateľmi.

Výlety s deťmi v okolí Banskej Štiavnice

Výlety s deťmi v okolí Banské Štiavnice sú skvelým spôsobom, ako si užiť krásne prírody a stráviť čas s rodinou. Okolie Banské Štiavnice je plné historických pamiatok, prírodných krás a ďalších zaujímavostí, ktoré je možné obdivovať.

Jedným z najobľúbenejších cieľov výletu je prírodné múzeum. Je to unikátne múzeum, ktoré poskytuje veľa zaujímavých informácií o prírode, minulosti regiónu a ďalších zaujímavostiach. Exkurzie a výlety do múzea sú skvelou príležitosťou, ako naučiť deti o histórii a prírode.

Rovnako obľúbené sú i turistické trasy v okolí Banské Štiavnice. K dispozícii je tiež niekoľko národných parkov, ako je napríklad Národný park Slovenský raj, kde môžu deti prežiť nezabudnuteľné zážitky. Sú tu aj ďalšie trasy, ako napríklad turistické trasy v okolí Banského Studenca.

Okrem prírodných pamiatok a prírodného múzea je Banská Štiavnica plná zaujímavých historických múzeí a pamiatok, ktoré sú skvelou príležitosťou pre vzdelávanie detí. Je tu napríklad Múzeum baníctva, ktoré je plné informácií o baníctve v okolí Banské Štiavnice.

Banská Štiavnica je centrom kultúry s množstvom kultúrnych podujatí počas celého roka.

Banská Štiavnica a okolie – kultúrne podujatia

Banská Štiavnica je aj centrom kultúry s prekvitajúcou umeleckou scénou a množstvom kultúrnych podujatí počas celého roka.

Jarné mesiace sú v Štiavnici a okolí poznačené množstvom kultúrnych podujatí. Jedným z najväčších je tradičný Festival detí a mládeže, ktorý sa koná v apríli v Banskej Štiavnici. Tento festival ponúka rôzne súťaže, divadelné predstavenia, hudobné vystúpenia a workshopy pre deti a mládež.

Počas letných mesiacov sa v Štiavnici a jej okolí koná množstvo kultúrnych podujatí pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. Najvýznamnejším podujatím je Banskobystrický letný festival, ktorý sa koná v júli a auguste. Tento festival ponúka množstvo kultúrnych podujatí vrátane divadelných predstavení, koncertov a výstav.

Okrem toho sa v letných mesiacoch koná aj jarmok, ktorý ponúka tradičné remeslá, folklórne vystúpenia, gastronomické špeciality a rôzne zaujímavé programy pre deti aj dospelých.

Jeseň je v Štiavnici a okolí spojená s výstavami a koncertmi. V tomto období sa koná napríklad výstava umenia v galérii Akademik, kde si návštevníci môžu pozrieť diela súčasných slovenských umelcov.

V zimných mesiacoch sa Štiavnica a jej okolie mení na príjemné miesto na zimné aktivity a kultúrne podujatia. V decembri sa v meste konajú tradičné vianočné trhy, kde si návštevníci môžu kúpiť rôzne vianočné darčeky, ochutnať vianočné jedlá a nápoje a užiť si tradičné vianočné predstavenia.

Tradičná kuchyňa v meste Banská Štiavnica

Banská Štiavnica je malebné historické mesto v strednom Slovensku, ktoré je známe svojou bohatou históriou a kultúrou. Okrem toho, mesto ponúka aj jedinečné gastronomické zážitky, ktoré sú úzko prepojené s tradičnou slovenskou kuchyňou.

Tradičná kuchyňa v Banskej Štiavnici je obohatená o vplyvy z okolitých regiónov a kultúr. Medzi najtypickejšie jedlá patria bryndzové halušky, strapačky, zemiakové placky, kapustové halušky a vyprážaný syr. Väčšina jedál je pripravená z čerstvých a sezónnych surovín, ktoré sú často pestované na miestnych farmách.

Jedným z najznámejších miest, kde si môže človek vychutnať tradičné jedlá v Banskej Štiavnici, je reštaurácia Kamelot. Táto reštaurácia ponúka širokú škálu slovenských jedál, ako aj miestnych špecialít, ako je Štiavnický závin. Reštaurácia sa nachádza v historickom centre mesta a ponúka krásny výhľad na okolité kopce.

Čo navštíviťKam na výletPamiatkyZaujímavosti