Apúlia, Taliansko – dovolenka, sprievodca, kuchyňa

Európa

Apúlia, päta „talianskej topánky“, je jedným z najkrajších regiónov krajiny. Nachádza sa na juhovýchodnom pobreží Talianska a je domovom nádherného pobrežia, kopcov a starobylej architektúry.

Pobrežie Apúlie je pre mnohých cestovateľov najzaujímavejším miestom. Od drsných útesov polostrova Gargano až po kilometre bielych piesočnatých pláží Salenta sa Apúlia môže pochváliť jedným z najpozoruhodnejších pobreží v Taliansku.

Apúlia – čím je tento región Talianska výnimočný

Apúlia, taliansky Puglia, je región na juhovýchode Talianska a patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie v krajine. Ide o rozmanitý región s dlhou a zaujímavou históriou. Jej hlavným mestom je Bari, ktoré leží na pobreží Jadranského mora.

Región je známy svojím nádherným pobrežím, ktoré je posiate skalnatými útesmi, zátokami a kilometrami pláží s bielym pieskom. V regióne sa nachádza aj množstvo malebných miest, z ktorých každé má svoju jedinečnú kultúru a architektúru.

Apúlia je známa svojím vynikajúcim jedlom. V tomto regióne sa zrodila pizza a mnohé jedlá v Apúlii obsahujú regionálne suroviny, ako sú olivy, paradajky a morské plody. Obľúbené sú aj miestne vína, napríklad Primitivo a Negroamaro.

Apúlia je známa aj svojou jedinečnou architektúrou. V regióne sa nachádza množstvo starovekých gréckych a rímskych zrúcanín, ako aj barokové kostoly, malebné dedinky a opevnené hrady. V regióne sa nachádzajú aj slávne trulli, domy kužeľovitého tvaru so špicatými strechami z vápenca.

Letná dovolenka v Taliansku

Apúlia je obľúbenou turistickou destináciou pre letnú dovolenku. Nachádza sa tu množstvo národných parkov a prírodných rezervácií, čo z neho robí skvelú destináciu pre milovníkov prírody. Či už človek hľadá relaxačnú dovolenku na pláži alebo dobrodružstvo plné spoznávania kultúry regiónu, Apúlia ponúka niečo pre každého.

Pobrežie Apúlie je pre mnohých cestovateľov najzaujímavejším miestom. Od drsných útesov polostrova Gargano až po kilometre bielych piesočnatých pláží Salenta sa Apúlia môže pochváliť jedným z najpozoruhodnejších pobreží v Taliansku.

Okrem pláží sa v Apúlii nachádza aj množstvo nádherných miest. Hlavné mesto Bari je jedným z najstarších nepretržite obývaných miest na svete. Vďaka svojim dláždeným uličkám a starobylej architektúre je Bari miestom, ktoré musí vidieť každý návštevník Apúlie.

Lecce, často označované ako „Florencia juhu“, je tiež mimoriadne obľúbenou destináciou. Toto barokové mesto je známe svojou úžasnou architektúrou a je povinnou zastávkou pre každého cestovateľa.

Región Alúpia – sprievodca

Návšteva regiónu Apúlia je nevyhnutnosťou pre každého cestovateľa, ktorý chce spoznať krásy Talianska. Nachádza v najjužnejšom regióne krajiny, je domovom množstva nádhernej živých miest a podmanivej kultúry.

  • Svoju cestu po Apúlii možno začať v talianskom Bari, hlavnom meste regiónu. Toto očarujúce mesto je plné elegantnej architektúry, tradičných uličiek a podmanivej kultúry. Za návštevu stojí slávna Bazilika svätého Mikuláša, kostol z 12. storočia, v ktorom sa nachádzajú pozostatky svätého Mikuláša.
  • Ďalej možno preskúmať staré mesto. Určite netreba vynechať Cattedrale di San Sabino, ohromujúcu katedrálu s románskymi, gotickými a byzantskými vplyvmi.
  • Ďalším na zozname je Matera, mesto známe svojimi starobylými jaskynnými obydliami, tzv. sassi. Táto lokalita zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO je jednou z najúchvatnejších talianskych lokalít s kľukatými uličkami a malebnými domami ukrytými v jaskyniach. Preskúmať možno pôsobivé kostoly v meste, ako napríklad Chiesa di San Pietro Caveoso.
  • V Apúlii sa nachádzajú jedny z najkrajších pláží krajiny. Dobrou voľbou je napríklad výlet do Polignano a Mare, úžasného mesta na útesoch s malebným prístavom. Oddýchnuť sa dá tiež na zlatistom piesku v Cala Porto alebo možno preskúmať neďaleké Grotte di Castellana, sieť úchvatných jaskýň.
  • Pre milovníkov autentických zážitkov sa treba vybrať do údolia Valle d’Itria. Toto nádherné údolie je posiate obielenými trulli, tradičnými domami s kužeľovitou strechou, ktoré sú vyrobené z vápenca. Ďalej možno zamieriť do mestečiek na vrcholoch kopcov v regióne, ako napríklad Alberobello a vychutnať si pokoj vidieka.

Žiadna návšteva Apúlie by nebola úplná bez ochutnania vynikajúcej kuchyne tohto regiónu. Čerstvé jedlá z morských plodov, ako sú cestoviny s mušľami alebo tradičné dezerty, napríklad pasticciotto. Apúlia so svojimi nádhernými scenériami, živými mestami a lahodnými jedlami určite zanechá trvalý dojem na každého cestovateľa a ponúka nezabudnuteľnú letnú dovolenku.

Návšteva regiónu Apúlia je nevyhnutnosťou pre každého cestovateľa, ktorý chce spoznať krásy Talianska.
Návšteva regiónu Apúlia je nevyhnutnosťou pre každého cestovateľa, ktorý chce spoznať krásy Talianska.

Kuchyňa založená na čerstvých a sezónnych surovinách

Apulská kuchyňa je založená na používaní čerstvých surovín, ako sú zelenina, ovocie, ryby a olivový olej. Apulské jedlá sú zvyčajne jednoduché a rustikálne, pripravené z miestnych surovín, ktoré sa varia tradičným spôsobom.

Ide o veľmi sezónnu kuchyňu a často sa v nej používajú suroviny, ktoré sú pôvodné pre tento región, ako sú olivy, paradajky, papriky, artičoky a baklažány. Jedlá sa často pripravujú na otvorenom ohni, ktorý im dodáva dymovú chuť. Hojne sa používa olivový olej, ktorý sa považuje za jednu z najdôležitejších ingrediencií apúlskej kuchyne.

  • Jedným z najobľúbenejších pokrmov v Apúlii sú orecchiette, typ malých cestovín v tvare disku, ktoré sa zvyčajne podávajú s omáčkou z paradajok a syra ricotta. Toto jedlo sa často podáva so zeleninou, napríklad s brokolicou alebo špenátom.
  • Ďalším obľúbeným jedlom sú taralli, druh slaného občerstvenia v tvare krúžku, ktoré sa vyrába z kombinácie múky, droždia, oleja a soli.
  • Hlavnou súčasťou apúlskej kuchyne sú aj morské plody. Ryby, ako sú morské ryby, sardinky a chobotnice, sa často pripravujú so zeleninou, ako sú paradajky, kapary a olivy. Obľúbené sú aj mušle a lastúry, ktoré sa zvyčajne podávajú v paradajkovej omáčke.
  • Základom apúlskych dezertov je zvyčajne ovocie. Obľúbenými prísadami sú figy, jablká, pomaranče a hrušky. Pasticciotto je tradičný dezert, ktorý sa pripravuje z cestovej kôrky, plní sa syrom ricotta a krémom a na vrch sa položí vrstva cesta. Zvyčajne sa podáva posypaný cukrom alebo škoricou.

Apulská kuchyňa je neoddeliteľnou súčasťou kultúry a histórie regiónu. Jedinečná kombinácia chutí, čerstvých surovín a tradičných kuchárskych postupov z nej robí fascinujúcu kuchyňu, ktorá určite poteší aj tie najnáročnejšie chuťové bunky. Podobnú kuchyňu môže človek nájsť napríklad vo Verone.

Kuchyňa Apúlie je založená na používaní čerstvých surovín.
Kuchyňa Apúlie je založená na používaní čerstvých surovín.

Talianske ostrovy – Tremiti a Isola San Dómino

V blízkosti pobrežia Apúlie sa nachádzajú aj talianske ostrovy. Jedným u nich je aj ostrov Tremiti. Ide o malý ostrovný raj známy svojou nádhernou prírodou a bohatou históriou. Táto malá pevnina je už po stáročia obľúbeným cieľom turistov a jej popularita každoročne rastie.

Tremiti sa nachádza v Tyrhénskom mori, kúsok od juhozápadného pobrežia Talianska. Ostrov má len približne 200 obyvateľov a je rajom pokoja a prírodných krás. Vody, ktoré ostrov obklopujú, sú priezračné a lákavé a jedinečnú geografiu ostrova tvoria vysoké útesy, kopce a bujná vegetácia.

Najznámejšou atrakciou ostrova sú jeho nádherné pláže. Tremiti má niekoľko piesočnatých pláží, ktoré sú ideálne na opaľovanie, kúpanie a iné vodné aktivity. Ostrov sa môže pochváliť aj množstvom ďalších atrakcií vrátane starobylých zrúcanín, malebných dediniek a nádherných výhľadov.

Tremiti má tiež bohatú históriu. Ostrov bol obývaný už od neolitu a v priebehu storočí ho ovládali rôzne mocnosti. Ostrov bol dokonca miestom veľkej bitky počas druhej svetovej vojny. Dnes môžu návštevníci ostrova preskúmať starobylé ruiny a dozvedieť sa o fascinujúcej minulosti ostrova.

Ostrov je skvelou destináciou pre tých, ktorí hľadajú pokojnú a relaxačnú dovolenku. Jeho nádherná príroda a bohatá história z neho robia ideálnu destináciu na romantickú dovolenku alebo rodinnú dovolenku.

Ďalšou možnosťou, ako objaviť z Talianska viac je návšteva ostrova Isola San Dómino. Ide o malý ostrov nachádzajúci sa v Tyrhénskom mori. Je to najmenší obývaný ostrov v krajine a žije na ňom len niečo vyše 60 obyvateľov.

Na ostrove žije niekoľko rôznych druhov rastlín a živočíchov, ako aj niekoľko archeologických nálezísk, ktoré pochádzajú z čias Rímskej ríše. Nachádza sa tu aj niekoľko archeologických ruín z Neapolského kráľovstva, ktoré ostrovu vládlo až do 19. storočia.

Ostrov je z veľkej časti nedotknutý cestovným ruchom, čo z neho robí skvelú destináciu pre tých, ktorí hľadajú pokojnú dovolenku. Na ostrove sa nachádza niekoľko malých penziónov, ako aj niekoľko reštaurácií a barov. Na ostrove sa nachádza aj niekoľko krásnych pláží a nádherný výhľad na okolité more.

Na ostrove sa počas roka koná niekoľko festivalov a osláv, vrátane festivalu hudby a tanca San Dómino, ktorý sa koná v auguste. Tento festival ponúka tradičnú taliansku ľudovú hudbu, tanec a divadelné predstavenia a je skvelou príležitosťou spoznať kultúru ostrova. Isola San Dómino je skvelou destináciou pre tých, ktorí hľadajú izolovaný, pokojný a krásny únik.

Ako vidieť, Apúlia je úžasný a rozmanitý región Talianska. Od nádherného pobrežia cez priľahlé talianske ostrovy až po starobylé mestá a parky – Apúliu musí vidieť každý cestovateľ. Vďaka svojej neuveriteľnej kuchyni, vínu a festivalom Apúlia určite poskytne nezabudnuteľné zážitky.

DovolenkaZaujímavosti