Prešov – pamiatky, história, zaujímavosti

Slovensko

Prešov je jedno z najvýznamnejších miest na východe Slovenska a zaujímavé miesto pre turistov i návštevníkov, ktorí sa radi zoznámia s históriou, kultúrou a prírodou tejto oblasti. Tretie najväčšie mesto na Slovensku má množstvo pamiatok a atrakcií, ktoré stoja za návštevu. Aké pamiatky sa nachádzajú v Prešove a jeho okolí?

Prešov je, hneď po Bratislave a Košiciach, tretie najväčšie mesto na Slovensku, ktoré leží na východe krajiny v Prešovskom kraji. Mesto má približne 91 000 obyvateľov a je dôležitým hospodárskym a kultúrnym centrom regiónu.

Prešov má bohatú históriu, ktorá sa datuje už od stredoveku. Mesto bolo v minulosti dôležitým obchodným centrom a strediskom remesla a manufaktúr. V súčasnosti je Prešov dôležitým dopravným uzlom s priemyselnými zónami a množstvom služieb.

Mesto má veľa historických pamiatok, z ktorých niektoré sú zahrnuté v zozname UNESCO. Jednou z týchto pamiatok je historické centrum mesta. Na Slovensku sa nachádza viac miest s kultúrnym dedičstvom, ako napríklad Nitra, Trnava či Banská Bystrica.

Prešov – ubytovanie, hotel

Prešov je jedno z najväčších miest východného Slovenska a ponúka množstvo možností na ubytovanie pre turistov a návštevníkov. Vzhľadom na svoju polohu a bohatú históriu, je Prešov veľmi obľúbeným turistickým cieľom a teda aj dopyt po ubytovaní je vysoký.

V Prešove a jeho okolí sa nájde množstvo hotelov, penziónov, privátov a apartmánov, ktoré sa rôznia svojou kvalitou a cenou. Vo väčšine prípadov je však vysoká kvalita ubytovania a priateľská atmosféra. Ceny ubytovania sa pohybujú v závislosti od kategórie ubytovania a sezóny.

V centre mesta sa nachádza niekoľko hotelov a penziónov, ktoré ponúkajú rôzne typy izieb a apartmánov. Väčšina z týchto hotelov a penziónov sa nachádza v historických budovách s krásnymi architektonickými detailmi a majú vynikajúcu polohu v blízkosti pamiatok a turistických atrakcií.

Okolie Prešova tiež ponúka množstvo možností na ubytovanie, ako sú penzióny a priváty v prírodnom prostredí. Ubytovanie v blízkosti prírody je ideálne pre tých, ktorí hľadajú oddych a relaxáciu po dni strávenom na turistických výletoch a prechádzkach.

Prešov ponúka skutočne pestrý výber ubytovania, a tak si každý nájde to, čo mu bude vyhovovať. Cestovateľ si môže vyberať z luxusných hotelov aj cenovo dostupnejších možností. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dajú odporučiť napr.:

 • Boutique Hotel Carpe Diem – ide o 4-hviezdikočvý hotel, ktorý sa nachádza 200 metrov od centra; ponúka hlavne izbovú službu, reštauráciu, bar, bezplatné pripojenie k internetu a parkovisko; zákazníci hodnotia pozitívne najmä personál, čistotu a polohu hotela
 • Apartmány NATIVE – toto ubytovanie sa nachádza 100 metrov od centra; ponúka hlavne rodinné izby, parkovisko a bezplatné pripojenie k internetu; zákazníci hodnotia pozitívne personál, čistotu, vybavenie, ale aj polohu a pomer ceny a kvality ubytovania
 • 101 PENZION – ide o ubytovanie, ktoré sa nachádza 150 metrov od centra; ponúka hlavne parkovisko, bezplatné pripojenie k internetu a dopravu na letisko; zákazníci hodnotia pozitívne najmä personál, čistotu a polohu hotela
 • Penzión ÁTRIUM – tento penzión sa nachádza tiež 150 metrov od centra; ponúka hlavne parkovisko, bezplatné pripojenie k internetu, 2 reštaurácie a bar; zákazníci hodnotia pozitívne najmä polohu, personál a čistotu hotela

Okrem tradičných foriem ubytovania, ako sú hotely a penzióny, existujú aj nové trendy, ako napríklad Airbnb, ktoré ponúkajú možnosť ubytovania v súkromí a autentickejšiu skúsenosť s miestnymi obyvateľmi.

História mesta Prešov

Prešov je zaujímavé historické mesto na východe Slovenska s bohatou a zaujímavou históriou, ktorá sa datuje už od stredoveku. Mesto bolo založené v 13. storočí ako dôležité obchodné centrum na ceste medzi Krakovom a Maďarskom.

V priebehu svojej histórie bolo Prešov svedkom množstva kultúrnych, spoločenských a politických udalostí, ktoré ovplyvnili jeho vývoj a tvorbu jeho kultúrneho dedičstva. Počas obdobia renesancie a baroka sa Prešov stal centrom kultúry, umenia a vedy, a v 19. storočí bol dôležitým strediskom slovenského národného prebudenia.

Počas druhej svetovej vojny bolo mesto okupované a utrpelo veľké škody, ale v priebehu povojnového obdobia bolo obnovené a rozvinuté ako moderné a prosperujúce mesto. Dnes je Prešov dôležitým hospodárskym, kultúrnym a vzdelávacím centrom východného Slovenska, a jeho bohatá história a kultúrne dedičstvo sú pre návštevníkov veľkým lákadlom.

Prešov je historické mesto na východe Slovenska s bohatou a zaujímavou históriou.

Pamiatky – Prešov a okolie

Prešov a jeho okolie sú plné historických pamiatok a klenotov, ktoré sú pre návštevníkov veľkým lákadlom. Tu je niekoľko z nich:

 1. Prešovská radnica – Impozantná stavba z 16. storočia je považovaná za jednu z najkrajších radníc na Slovensku. Nachádza sa v historickom centre mesta a je dominantou hlavného námestia.
 2. Kostol svätého Mikuláša – Tento kostol z 14. storočia je jednou z najstarších sakrálnych stavieb v Prešove. Je známy svojimi krásnymi gotickými architektonickými prvokmi, ako sú napríklad portál a krídlová okná.
 3. Kaštieľ v Kapušanoch – Krásny kaštieľ z 18. storočia sa nachádza asi 10 km od Prešova. Je to vzácna ukážka barokovej architektúry na Slovensku a je obklopený krásnym parkom.
 4. Kaštieľ vo Veľkých Šarišoch – Tento kaštieľ z 17. storočia sa nachádza asi 15 km od Prešova. Je to vynikajúci príklad renesančnej architektúry na Slovensku a dnes slúži ako múzeum a kultúrne centrum.
 5. Kostol svätého Jakuba – Kostol, ktorý je postavený v neorománskom štýle a je významným kultúrnym pamiatkou. V interiéri nájdete vzácne gotické sochy svätých, barokové oltáre a klenby.
 6. Kostol svätej Alžbety – Tento kostol je jednou z najväčších a najkrajších barokových stavieb na Slovensku. V interiéri nájdete vzácne fresky a oltáre a krásne klasicistické varhany.
 7. Kalvária – Kalvária je pútnické miesto, ktoré sa nachádza asi 3 km od Prešova. Je to komplex kaplniek, ktoré sú postavené na návrší a ponúkajú nádherný výhľad na mesto a okolie.
 8. Zámok v Humennom – Barokový zámok, ktorý sa nachádza asi 30 km od Prešova a je významnou kultúrnou pamiatkou. V súčasnosti slúži ako múzeum a kultúrne centrum.

Okrem týchto pamiatok je v Prešove aj množstvo galérií, múzeí a iných kultúrnych inštitúcií, ktoré poskytujú pohľad na históriu a kultúru regiónu. Prešov a jeho okolie sú teda skutočným rajom pre milovníkov histórie, kultúry a prírody. Ľudia tu môžu hľadať tiež najdlhšie rieky na Slovensku.

Príroda v okolí mesta Prešov

Prešov a jeho okolie sú bohaté na prírodné krásy, ktoré lákajú turistov a milovníkov prírody z celého sveta. Zelené kopce, jazierka, rieky a lesy tvoria nádherný kontrast s historickými pamiatkami a architektúrou mesta.

Jedným z najkrajších miest v okolí Prešova je bezpochyby Národný park Slovenský raj. Tento nádherný park ponúka prekrásne zákutia, ktoré si môžete obzrieť počas turistických trás. Medzi najpopulárnejšie patrí cesta cez kaňon Hornádu, ktorá ponúka nádherné výhľady a nezabudnuteľné zážitky.

Ak máte radi vodné aktivity, určite by ste si nemali nechať ujsť rafting na rieke Dunajec, ktorá sa nachádza asi hodinu jazdy od Prešova. Táto rieka tečie medzi slovenskými Tatrami a poľskými Pieninami a ponúka krásne scenérie a adrenalínové zážitky.

V okolí Prešova sa nachádza aj množstvo cyklistických a turistických trás, ktoré vás zavedú do nádherných prírodných scenérií a krajín. Medzi najpopulárnejšie trasy patrí cyklotrasa okolo rieky Torysa, ktorá ponúka prekrásne výhľady a možnosť navštíviť množstvo zaujímavých miest. Do vaku si však nezabudnite pribaliť niečo pod zub, odporúčame čokoládovo-banánové muffiny na energiu.

Pre milovníkov horských túr je ideálnou voľbou pohorie Čergov, ktoré sa nachádza približne 30 km od Prešova. Toto pohorie je obľúbené medzi turistami a ponúka množstvo turistických trás a výstupov.

V okolí Prešova sa nachádza aj množstvo jazier a vodných nádrží, kde si môžete užiť kúpanie, rybolov a vodné športy. Medzi najpopulárnejšie patrí vodná nádrž Ružín, ktorá sa nachádza asi 15 km od Prešova a ponúka krásne pláže, cyklotrasy a turistické trasy.

Prešov a jeho okolie nie sú len miestom s krásnymi pamiatkami a prírodou.

Podujatia a kultúra – Prešov

Prešov a jeho okolie nie sú len miestom s krásnymi pamiatkami a prírodou, ale tiež sú bohaté na podujatia a kultúrne akcie, ktoré lákajú návštevníkov z celého Slovenska. Vzhľadom na to, že Prešov a jeho okolie majú veľké množstvo podujatí pre návštevníkov, je to ideálne miesto na strávenie víkendu alebo dovolenky.

Jedným z najväčších podujatí v Prešove je festival Hudba na námestí. Tento festival sa koná každoročne v letných mesiacoch a ponúka návštevníkom široké spektrum hudobných žánrov od klasiky až po rock a pop. Okrem toho sa na festivale konajú aj divadelné predstavenia a rôzne workshopy.

Pre milovníkov kultúry a umenia sú ideálnou voľbou folklórne podujatia, ktoré sa konajú po celom regióne. Medzi najväčšie patrí Medzihorský folklórny festival, ktorý sa koná každoročne v júli v obci Medzihorie. Tento festival ponúka návštevníkom ukážky folklórneho umenia z celého sveta.

Okrem toho sa v Prešove a okolí konajú aj rôzne športové podujatia, ako napríklad cyklistické preteky, behy a maratóny. Medzi najväčšie športové podujatia patrí Beh Tichou dolinou, ktorý sa koná každoročne v septembri v oblasti Slovenského raja.

V zimných mesiacoch si návštevníci môžu užiť množstvo zimných športov, ako napríklad lyžovanie a snowboarding na lyžiarskych strediskách v blízkosti Prešova. Okrem toho sa v Prešove konajú aj rôzne Vianočné trhy, ktoré lákajú návštevníkov z celého regiónu.

V neposlednom rade, Prešov a okolie sú tiež bohaté na rôzne vinárske festivaly, ktoré ponúkajú ochutnávky miestnych vín a tradičnej slovenskej kuchyne.

Tradičná kuchyňa v okolí Prešova

Prešov a jeho okolie sú známe pre svoju bohatú tradičnú kuchyňu, ktorá je plná chutí a vôní. Táto kuchyňa vychádza z miestnych surovín a tradičných receptov, ktoré sa uchovávajú už stáročia.

Jedným z najznámejších jedál v Prešove sú bryndzové halušky. Tieto halušky sú vyrobené zo zemiakového cesta a plnené s bryndzou, ktorá je tradičným syrom zo slovenského ovčieho mlieka. Tento recept sa stal jedným z symbolov slovenskej kuchyne.

Okrem halušiek sú v Prešove veľmi obľúbené aj rôzne druhy polievok, ako napríklad kapustnica, kyslá polievka s mäsom a zemiaková polievka. Tieto polievky sú väčšinou varené na základe zeleniny, mäsa a korenia a sú ideálne pre studené zimné dni.

V Prešove sa tiež nachádza množstvo miestnych reštaurácií, kde si môžete vychutnať tradičné jedlá z okolitých miest a dedín. Okrem halušiek a polievok, sú tu k dispozícii aj rôzne druhy mäsa, ako napríklad jahňacie a bravčové mäso, ktoré sú ideálne pre tých, ktorí radi jedia mäsové jedlá. Vyskúšajte napríklad cigánsku pochúťku.

Pre milovníkov sladkostí je v Prešove k dispozícii množstvo tradičných koláčov a dezertov, ako napríklad pirohy, palacinky s džemom alebo makovník. Tieto sladkosti sú ideálne pre tých, ktorí radi završia svoje jedlá sladkým dezertom.

Vzhľadom na bohatú ponuku tradičnej kuchyne a množstvo reštaurácií, ktoré sú k dispozícii, je Prešov ideálnym miestom pre tých, ktorí chcú ochutnať slovenskú kuchyňu a vychutnať si jedlá, ktoré sú plné miestnych chutí a vôní.

Prešov je ideálne miesto na strávenie víkendu alebo dovolenky.

Zaujímavosti o Prešove

Prešov je historické a kultúrne centrum východného Slovenska, ktoré ponúka množstvo zaujímavých atrakcií pre turistov a návštevníkov. Tu je zoznam 5 zaujímavostí, ktoré by človek určite nemal prehliadnuť pri návšteve tohto krásneho mesta:

 • Radničné námestie je srdcom mesta Prešov a jeho hlavnou atrakciou. Námestie je obklopené krásnymi historickými budovami a pamiatkami, ako je Radnica, katedrála sv. Mikuláša a Františkánsky kostol. Okolo námestia sa nachádzajú aj mnohé kaviarne, reštaurácie a obchody, ktoré robia z tohto miesta skutočnú perlu Prešova.
 • Šarišská galéria je najväčšou a najvýznamnejšou galériou na východe Slovenska a ponúka množstvo exkluzívnych výstav a programov. Galéria sa nachádza v historickom centre mesta a ponúka návštevníkom pohľad na rôzne umelecké diela, od moderného umenia po klasiku.
 • Hlavná ulica je najdôležitejšou obchodnou ulicou v Prešove a ponúka množstvo zaujímavých obchodov, kaviarní a reštaurácií. Táto ulica je tiež známa svojimi historickými budovami, ako je napríklad Katolícka cirkev alebo Zimný palác.
 • Kultúrne podujatia – Prešov je známy svojimi mnohými kultúrnymi podujatiami, ako sú napríklad Majstrovstvá Slovenska v akrobatike alebo Jarný festival hudby. Tieto podujatia prilákajú množstvo turistov a návštevníkov z celého sveta, ktorí sa chcú zapojiť do zábavy a vychutnať si miestnu kultúru.
 • Solivar je historické miesto, ktoré sa nachádza asi 5 km od Prešova a ponúka unikátny pohľad do histórie solivarskej výroby. Solivar bol kedysi najväčším solivarským areálom na území Uhorska a dnes je z neho zachovaná iba časť, ktorá ponúka zaujímavý pohľad na minulosť tohto miesta.
 • Skanzen v Bardejove – Ide o miesto, kde sú zachované historické drevené domy a stavby, ktoré sú typické pre túto oblasť Slovenska. Súčasťou skanzenu je aj drevený kostol z 18. storočia, ktorý patrí medzi najcennejšie historické pamiatky v tejto oblasti.

Toto je iba malá ukážka z mnohých zaujímavostí, ktoré Prešov ponúka. Okrem už spomínaných miest a atrakcií si turisti môžu vychutnať aj krásy prírody v okolí Prešova. Napríklad blízke hory Slánske vrchy ponúkajú množstvo turistických trás, ktoré vedú po krásnych lesných cestách a skalnatých chodníkoch.

Kam na výletPamiatkyZaujímavosti