Bologna, Taliansko – zaujímavosti, čo navštíviť, dovolenka

Európa

Bologna je pulzujúce mesto nachádzajúce sa v regióne Emilia-Romagna na severe Talianska. Je známe svojou bohatou kultúrou, umením a architektúrou, ako aj svojimi kulinárskymi špecialitami, ako sú mortadella, tagliatelle al ragù a tortellini. Je tiež domovom niekoľkých univerzít, vďaka čomu je obľúbenou destináciou študentov z celého sveta. Čo vidieť v Bologni? Prečo sa Bologna nazýva mestom mnohých prívlastkov? Ako sa do Bologne dopraviť?


Obsah článku


Bologna je jednou z perál Talianska. Krásne mesto s bohatou nielen históriou, ale aj kultúrou. Ide o obľúbenú dovolenkovú destináciu. Avšak aj na miestach, ktoré sú známe a overené turistami z celého sveta, je treba dávať si pozor na rôzne nástrahy na cestách. Aby sa predišlo vráskam na nejednej tvári, odporúča sa uzatvoriť cestovné poistenie, ktoré kryje možné škody a nepríjemnosti spojené s cestovaním.

Pre cestovateľov, ktorí sú nábožensky orientovaní, je nevyhnutné na dovolenke v Taliansku navštíviť Vatikán, ktorý sa nachádza v Ríme.

Pamiatky a zaujímavosti v Bologni

Bologna je krásne mesto na objavovanie a je skvelým miestom na prehliadku pamiatok. Mesto je plné historických pamiatok, kostolov a palácov, ktoré musia návštevníci vidieť. Najobľúbenejšou vyhliadkovou atrakciou v Bologni je Torre degli Asinelli, ktorá je jednou z najvyšších stredovekých veží na svete. Medzi ďalšie atrakcie patrí Bazilika San Petronio, Neptúnova fontána a Archiginnasio v Bologni. 

Bologna sa môže pochváliť aj niektorými z najlepších jedál v Taliansku, vďaka čomu je skvelým miestom na objavovanie kulinárskych špecialít mesta. So svojimi dláždenými ulicami, stáročnou architektúrou a lahodnými talianskymi pochúťkami je Bologna skvelou destináciou na letnú dovolenku.

Ďalšími atrakciami, ktoré toto malebné mesto, ponúka sú napríklad tieto.

Piazza Maggiore v Bologni

Piazza Maggiore je jedným z najznámejších verejných námestí v Bologni. Námestie sa nachádza v samom srdci historického centra mesta a je lemované niektorými z najznámejších budov mesta vrátane Palazzo Re Enzo, Palazzo dei Banchi a baziliky di San Petronio.

Námestie je obľúbeným miestom stretnutí miestnych obyvateľov aj turistov a je plné pouličných umelcov, predajcov a kaviarní. Okrem ohromujúcej architektúry je Piazza Maggiore tiež domovom obľúbenej sochy Neptúna, symbolu mesta, ktorý sa datuje do roku 1563.

Najstaršia univerzita na svete v Bologni

Bologna univerzita, ktorá sa nachádza v meste Bologna v Taliansku, je najstaršou univerzitou na svete, ktorá bola založená v roku 1088. Je považovaná za prvú univerzitu v Európe a má dlhú a významnú históriu. Univerzita je známa svojim výskumom a výučbou, ponúka kurzy v rôznych odboroch vrátane práva, medicíny, vedy, literatúry a inžinierstva.

Bolonská univerzita má veľkú študentskú populáciu, je tu zapísaných viac ako 90 000 vysokoškolákov a postgraduálnych študentov. Má tiež silné medzinárodné zastúpenie študentov so študentmi z viac ako 140 krajín. Univerzita sa aktívne zapája do výskumu a môže sa pochváliť niekoľkými výskumnými centrami a ústavmi. Je tiež domovom mnohých prestížnych akademických časopisov a má silné väzby na niektoré z popredných univerzít na svete.

Palazzo d’Accursio v Bologni

Palazzo d’Accursio je historická budova. Pôvodne bola postavená v roku 1336 rodinou Accursio a ako rezidencia pre túto rodinu slúžila až do roku 1803. Od roku 1803 slúži ako sídlo bolonskej radnice. Budova je ukážkou gotickej architektúry, s krásnou fasádou a zdobené dekorácie.

Vo vnútri budovy môžu návštevníci obdivovať fresky a umelecké diela, ako aj veľké schodisko a mramorové stĺpy. Palazzo je obľúbenou turistickou atrakciou v Bologni a je tiež súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Pútnické miesto Santuario di Madonna di San

Je významné pútnické miesto. Je zasvätené Panne Márii a je symbolom viery mesta. Miesto tvorí krásny kostol v barokovom štýle a dlhý krytý portikus, ktorý sa hadí do svahu. Tento chodník, známy ako Via di San Luca, pozostáva zo 666 oblúkov a je lemovaný votívnymi kaplnkami a starými stavbami.

Je to skvelý spôsob, ako preskúmať históriu a vieru tejto oblasti a oceniť krásny výhľad na mesto. Samotné miesto je neuveriteľne krásne, s farebnými freskami a sochami a je to úžasné miesto na návštevu v Bologni.

Bologna je ideálnym miestom na strávenie letnej dovolenky.

Aké počasie očakávať v Bologni

Počasie v Bologni je zvyčajne teplé a slnečné. Bologna zažíva stredomorské podnebie s horúcimi letami a miernymi zimami.

Najlepší čas na návštevu Bologne je na jar, od apríla do júna. Počasie je mierne a slnečné, ideálne na prehliadku pamiatok a outdoorové aktivity. V júli a auguste môže byť mesto dosť horúce, takže ak sa chcete vyhnúť horúčavám, je najlepšie naplánovať si návštevu na jar alebo začiatkom jesene.

Bologna je úžasná destinácia pre letnú dovolenku, ktorá ponúka množstvo atrakcií, aktivít a zážitkov. Je to pulzujúce mesto s bohatou históriou, kultúrou a jedlom, vďaka čomu je ideálnym miestom na strávenie leta. Existuje mnoho historických miest a múzeí, ktoré je možno preskúmať, rovnako ako vynikajúce reštaurácie, kaviarne a butiky, ktoré možno objaviť.

Bologna sa môže pochváliť aj rušným nočným životom s množstvom klubov a barov, ktoré vedia zabaviť do skorých ranných hodín. Mesto je tiež obklopené úžasnou krajinou a horami, čo umožňuje množstvo outdoorových aktivít, ako je turistika a cyklistika. Bologna, ktorá má čo ponúknuť, je ideálnou destináciou pre letnú dovolenku a určite poskytne každému nezabudnuteľný zážitok.

Bologna – doprava

Najlepší spôsob, ako sa dostať do Bologne, je lietadlom. Najbližšie letisko Bologna Guglielmo Marconi Airport je vzdialené asi 10 km od centra mesta. Možné je ísť taktiež vlakom z iných miest v Taliansku alebo autobusom z veľkých miest v Európe.

Letisko Guhlielmo Marconi Airport

Slúži ako hlavné letisko pre región Emilia-Romagna a slúži ako uzol pre mnoho leteckých spoločností vrátane Alitalia, Ryanair a Wizz Air. Letisko ponúka domáce aj medzinárodné lety do mnohých destinácií po celom svete a je hlavným uzlom leteckej dopravy v regióne.

Je dobre vybavený moderným zariadením a vybavením vrátane požičovne áut a pozemnej dopravy. Letisko je tiež domovom rôznych obchodov a reštaurácií, čo z neho robí ideálnu destináciu pre obchodných cestujúcich aj turistov.

Ubytovanie v Bologni

Po príchode do Bologne je možné ubytovať sa v rôznych pohodlných ubytovacích zariadeniach. Je tam množstvo lacnejších aj luxusných hotelov, ktoré ponúkajú vynikajúce služby. Ak cestovateľ hľadá cenovo výhodnejšiu možnosť, v Bologni je aj niekoľko hostelov či penziónov.

Pre tých, ktorí hľadajú viac súkromia a priestoru, je na výber niekoľko apartmánov. Pre domáckejšiu atmosféru je možné v Bologni nájsť aj rad pohodlných nocľahov s raňajkami. Každý si môže v Bologni vybrať to, čo mu vyhovuje.

Cestovatelia si môžu v Bologni vyberať z luxusných hotelov, cenovo výhodnejších možností aj ubytovaní prostredníctvom Airbnb. Z mnohých možností ubytovania v Bologni sa dajú na základe hodnotení návštevníkov odporučiť napr.:

  • The Social Hub Bologna – je to 4-hviezdičkové ubytovanie, ktoré sa nachádza asi 1,7 km od centra mesta; cestovatelia si v tomto ubytovaní obľúbili hlavne vonkajší bazén, fitnescentrum, izby pre zdravotne znevýhodnených, reštauráciu, bar či parkovisko; pozitívne hodnotený je tam hlavne personál
  • Savoia Hotel Country House Bologna – ide tiež o 4-hviezdičkový hotel a nachádza sa približne 3,8 km od centra mesta; návštevníci tam oceňujú najmä vonkajší bazén, izby pre zdravotne znevýhodnených, reštauráciu, záhradu či parkovisko; pozitívne hodnotené tam sú hlavne personál a čistota
  • Affittacamere Pratello 97 – je to cenovo výhodnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza približne 1,1 km od centra mesta; zákazníci si tam obľúbili hlavne rodinné izby, nefajčiarske izby či bezplatné pripojenie k internetu; pozitívne hodnotené tam sú najmä personál a čistota
  • Dormi Tranquillo – toto je tiež cenovo dostupnejšie ubytovanie a nachádza sa asi 2,4 km od centra mesta; cestovatelia tam oceňujú hlavne nefajčiarske izby a bezplatné pripojenie k internetu; pozitívne hodnotené tam sú najmä čistota a pomer ceny a kvality ubytovania

Ubytovacích možnosti v Bologni je dostatok, stačí si len vybrať podľa osobných preferencií a možností. Zo širokej škály možností si vyberú rodiny, páry aj jednotlivci.

Mesto ponúkne každému nezabudnuteľný zážitok.

Bologna je mesto mnohých prívlastkov

Mesto Bologna je často nazývané „červeným mestom“ alebo „la rossa“ vďaka svojej výraznej červenej architektúre. To platí najmä pre jeho storočné veže, kostoly a paláce, ktoré sú postavené v typických červených tehálach mesta.

Mesto je známe aj ako „hlavné mesto údolia potravín“ a je oslavované výrobou niektorých z najlepších talianskych jedál a najvyhľadávanejších produktov na svete, ako je parmská šunka, balzamikový ocot a mortadella.

Bologna má bohatú história

Mesto Bologna, ležiace v severnom Taliansku, má dlhú a zaujímavú históriu. Založili ho Etruskovia v 6. storočí pred Kristom a neskôr ho obsadili Rimania v 2. storočí pred Kristom. Počas stredoveku bola Bologna dôležitým obchodným centrom a mala prosperujúcu univerzitu. 

V 13. storočí bolo mesto významným centrom vzdelanosti a kultúry. V 16. storočí to bolo hlavné centrum renesancie a bolo domovom mnohých významných umelcov a učencov. V 19. storočí bolo mesto významným priemyselným centrom a v 20. storočí významným centrom automobilového priemyslu. 

Dnes je Bologna pulzujúcim a moderným mestom, no jej dlhá a bohatá história stále pretrváva.

Bologna s tradičnou talianskou kuchyňou

Bologna je známa ako hlavné mesto potravín Talianska a má na to dobrý dôvod. Jeho tradičná kuchyňa je skutočne niečím výnimočná. Klasickým jedlom mesta sú tortellini in brodo, druh plnených cestovín podávaných v bohatej zásobe. Medzi ďalšie obľúbené patria tagliatelle al ragù, jedlo z vaječných cestovín podávané s mäsovou omáčkou a lasagne, čo sú vrstvené cestoviny s mäsom a syrom. Vyskúšajte recept na klasické lasagne aj doma.

Na občerstvenie je možné nájsť piadinu, chlebový sendvič plnený syrom, zeleninou alebo mäsom. Dezerty sú tiež obľúbenou súčasťou kuchyne, medzi obľúbené patrí gelato, druh zmrzliny a tiramisu, vrstvený koláč vyrobený z espressa, marsaly a syra mascarpone. To všetko a ešte viac robí z Bologne skutočne kulinársky zážitok.

Čo navštíviťDovolenkaPamiatkyZaujímavosti