Eiffelova veža – zaujímavosti, výška, výstup

Európa

Eiffelova veža je ikonou Francúzska, ktorá je známa po celom svete. Ide o kovanú mriežkovú vežu, ktorá sa nachádza na Champ de Mars v Paríži. Veža je pomenovaná po inžinierovi Gustavovi Eiffelovi, ktorý ju navrhol a dohliadal na jej výstavbu. Bola postavená v roku 1889 pre Svetovú výstavu a mala byť dočasnou stavbou, ale stala sa takou populárnou, že ju nechali stáť. V súčasnosti patrí medzi najkrajšie miesta na svete.

Výstavba Eiffelovej veže sa začala v roku 1887 a trvala dva roky, dva mesiace a päť dní. Veža je vysoká 324 metrov a v čase dokončenia bola najvyššou stavbou na svete vytvorenou človekom. Veža má tri poschodia, pričom na každom poschodí sa nachádzajú vyhliadkové plošiny, z ktorých sa naskytá úchvatný výhľad na Paríž.

Eiffelova veža je vďaka svojmu jedinečnému dizajnu a konštrukcii technickým zázrakom. Základňu veže tvoria štyri masívne, zakrivené železné nohy, ktoré sa smerom k vrcholu zužujú. Nohy sú spojené priečnymi výstuhami a podopierajú mriežkovú konštrukciu veže. Mrežová konštrukcia veže pozostáva z viac ako 18 000 kusov kovaného železa, ktoré drží pohromade viac ako 2,5 milióna nitov.

Z vrcholu veže možno vidieť panoramatický výhľad na Paríž vrátane pamiatok, ako je Víťazný oblúk, rieka Seina a katedrála Notre-Dame.

Eiffelova veža – ubytovanie

Okrem toho, že je Eiffelova veža obľúbenou turistickou atrakciou, nachádza sa aj v blízkosti rôznych možností ubytovania v Paríži. Návštevníci si môžu vybrať z luxusných hotelov, pôvabných penziónov a cenovo výhodných hostelov, ktoré sú všetky v krátkej vzdialenosti od ikonickej pamiatky.

Pre tých, ktorí hľadajú luxusný pobyt, sa len kúsok od Eiffelovej veže nachádza niekoľko luxusných hotelov. Tieto hotely ponúkajú nádherný výhľad na vežu a vybavenie, ako sú kúpeľné služby, reštaurácie s vynikajúcou kuchyňou a strešné bary.

Cestovatelia s obmedzeným rozpočtom môžu v blízkosti Eiffelovej veže nájsť aj cenovo dostupné možnosti ubytovania. Hostely a nízkorozpočtové hotely ponúkajú komfortné izby za zlomok ceny, vďaka čomu môžu návštevníci ušetriť peniaze bez toho, aby urobili kompromis v súvislosti s lokalitou.

Pre jedinečnejší zážitok sa návštevníci môžu rozhodnúť pre ubytovanie v očarujúcom penzióne s raňajkami v blízkosti Eiffelovej veže. Tieto útulné ubytovacie zariadenia ponúkajú osobnejší prístup s priateľskými hostiteľmi a domácimi raňajkami, vďaka čomu sa pobyt stane nezabudnuteľným.

Paríž spolu s blízkym okolím Eiffelovej veže ponúka mnoho typov pobytu, z ktorých si vyberie každý cestovateľ. To svoje si nájdu rodiny, páry aj jednotlivci. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dajú odporučiť napr. tieto ubytovania:

  • Pullman Paris Tour Eiffel – tento 4-hviezdičkový hotel sa nachádza len 350 metrov od Eiffelovej veže a blízko stanice metra; hotel ponúka najmä rodinné izby, izby pre zdravotne znevýhodnených, izbovú službu, reštauráciu či bar; zákazníci hodnotia pozitívne hlavne polohu, pohodlie a čistotu hotela
  • Le Parisis – Paris Tour Eiffel – ide o ďalší 4-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza približne 1 km od Eiffelovej veže a blízko stanice metra; ubytovanie ponúka najmä izbovú službu, fitnescentrum či izby pre zdravotne znevýhodnených; zákazníci dávajú kladné hodnotenie najmä personálu, čistote a polohe hotela
  • Hôtel D’Anjou – toto je cenovo dostupnejší 2-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza približne 3,5 km od Eiffelovej veže a blízko stanice metra; hotel ponúka hlavne rodinné izby, denné upratovanie a bezplatné pripojenie k internetu; zákazníci hodnotia pozitívne najmä polohu, personál a čistotu hotela
  • Villa Escudier Appart-hôtel – ide o ďalšie cenovo výhodnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza približne 4,2 km od Eiffelovej veže a blízko stanice metra; ubytovanie ponúka najmä rodinné izby, izbovú službu či parkovisko; zákazníci hodnotia pozitívne hlavne personál, polohu a čistotu hotela

Bez ohľadu na zvolený typ ubytovania si návštevníci Eiffelovej veže môžu užívať to, že sa nachádzajú kúsok od tejto ikonickej pamiatky. Po dni strávenom objavovaním si môžu oddýchnuť vo svojej pohodlnej izbe a vychutnať si úchvatný výhľad na vežu, čím si vytvoria skutočne nezabudnuteľný zážitok.

Ako sa dostať do Paríža?

Do Paríža sa možno dostať viacerými spôsobmi v závislosti od rozpočtu, preferencií a časových možností. Tu je niekoľko možností cestovania:

  • Letecky: Najrýchlejší spôsob cestovania do Paríža. Z Bratislavy alebo viedenského letiska lieta niekoľko leteckých spoločností a let trvá približne 2 hodiny.
  • Vlakom: Cesta zo Slovenska zahŕňa prestup na vysokorýchlostný vlak do Paríža. Trvá približne 10 hodín, ale môže to byť malebný a relaxačný spôsob cestovania. Cestovné poriadky a ceny vlakov si môžete pozrieť na webových stránkach železničných spoločností na Slovensku (ZSSK) a v Rakúsku (ÖBB).
  • Autobusom: Priame alebo nepriame autobusové linky zo Slovenska do Paríža ponúka aj niekoľko autobusových spoločností, napríklad Flixbus a Eurolines. Cesta trvá približne 20 až 24 hodín v závislosti od trasy a zastávok.

Doprava do Paríža nie je problém, existuje mnoho alternatív. Okrem Paríža sa vo Francúzsku odporúča navštíviť aj Monako, ktoré zanecháva každému návštevníkovi nezabudnuteľné zážitky.

Eiffelova veža – história

Eiffelova veža bola postavená na počesť 100. výročia Francúzskej revolúcie a pôvodne mala byť po skončení svetovej výstavy demontovaná. Gustave Eiffel však videl potenciál veže ako vedeckej a kultúrnej atrakcie a snažil sa zabezpečiť jej miesto v Paríži na dlhú dobu.

Počas výstavby veža čelila mnohým problémom vrátane protestov miestnych obyvateľov, ktorí ju považovali za hrozbu pre panorámu mesta. Eiffel na to reagoval argumentom, že veža bude symbolom pokroku a modernosti a že bude slúžiť ako svedectvo technologických a umeleckých úspechov Francúzska.

Napriek týmto problémom bola veža dokončená včas a v rámci rozpočtu a rýchlo sa stala obľúbenou atrakciou. Na vežu sa hrnuli návštevníci z celého sveta, aby si vychutnali výhľad a zažili vzrušenie z pobytu na jednej z najvyšších stavieb sveta.

V priebehu rokov prešla Eiffelova veža mnohými rekonštrukciami a modernizáciami, aby sa zabezpečila jej bezpečnosť a dlhá životnosť. Na začiatku 20. storočia boli pôvodné hydraulické výťahy veže nahradené elektrickými a systém osvetlenia veže bol modernizovaný tak, aby používal energeticky úsporné žiarovky.

Počas druhej svetovej vojny Eiffelovu vežu využívala nemecká armáda ako rádiové a komunikačné centrum. Po vojne sa krátko používala ako vysielacia veža pre francúzsku televíziu, potom sa opäť premenila na turistickú atrakciu.

V posledných rokoch prešla Eiffelova veža rozsiahlou rekonštrukciou s cieľom zlepšiť jej prístupnosť a bezpečnosť. V roku 2018 bola na prvom poschodí veže nainštalovaná nová sklenená podlaha, ktorá návštevníkom poskytuje jedinečný a vzrušujúci výhľad na mesto pod ňou.

Existuje niekoľko nástrojov, ktoré môžu zlepšiť zážitok zo sledovania Eiffelovej veže. Obľúbeným je ďalekohľad, ktorý si možno na veži požičať za poplatok.

Eiffelova veža – zaujímavé fakty

Eiffelova veža je spolu s Notre-Dame jednou z najznámejších a najkrajších miest na svete, a hoci ju väčšina ľudí pozná ako ikonický symbol Francúzska, existuje veľa zaujímavých faktov o tomto inžinierskom zázraku, ktoré nie sú také známe. Tu sú niektoré z najfascinujúcejších faktov o Eiffelovej veži.

Veľkosť Eiffelovej veže sa mení

Kov veže sa v zime zmršťuje a v lete rozťahuje, čo umožňuje veži meniť veľkosť v priebehu roka. Výška Eiffelovej veže sa môže zmeniť až o 15 cm. Stáva sa to preto, že železo, z ktorého je veža vyrobená, je citlivé na zmeny teploty. Takže, keď teploty stúpajú, veža sa zväčšuje vďaka tepelnej rozťažnosti a počas zimy sa konštrukcia zmršťuje.

Veža sa môže pohybovať

Veža bola navrhnutá tak, aby odolala nárazovým vetrom. Počas búrky sa však kýve a ak sa poveternostné podmienky zhoršia, možno vidieť, že sa pohybuje. Nie je to jediný jav počasia, vďaka ktorému sa veža hýbe. Slnko tiež spôsobuje, že sa veža od nej odkláňa. Keďže slnko dopadá len na jeden zo štyroch pilierov, Eiffelova veža má tendenciu sa nakláňať. Za jasného dňa sa vrchol veže môže pohybovať v kruhu s priemerom 15 centimetrov.

Hitler nariadil zničenie veže

V roku 1944, keď boli Spojenci pripravení oslobodiť Paríž, v poslednom úsilí Hitler nariadil zničenie celého mesta spolu s Eiffelovou vežou. Hitler poslal správu maršalom, v ktorom požadoval, aby bol Paríž za každú cenu zadržaný a ak by sa to nepodarilo, mal by sa zmeniť na pole ruín. Veril, že zničenie Paríža by bolo zničením Francúzska. Našťastie boli maršali rozkazom šokovaní a nikdy ho nesplnili.

Na vrchole je tajný apartmán

Na vrchole veže postavil architekt Gustave Eiffel súkromný byt, kde mohol robiť experimenty a zabávať vážených návštevníkov. Jedným z jeho najvýznamnejších hostí bol Thomas Edison. Kancelária ponúka jeden z najlepších výhľadov z veže, ale pre návštevníkov je na mnoho rokov uzavretá. V miestnosti si však možno prezrieť voskové figuríny Eiffela, jeho dcéry Claire a Thomasa Edisona.

Gustave Eiffel nebol dizajnérom Eiffelovej veže

Napriek tomu, že Eiffelova veža bola pomenovaná po Gustavovi Eiffelovi, nie je to on, kto bol zodpovedný za návrh konštrukcie. Vežu v ​​skutočnosti navrhli dvaja starší inžinieri, ktorí pracovali pre jeho spoločnosť – Maurice Koechlin a Emile Nouguier. Dvaja inžinieri sa spojili s francúzskym architektom Stephenom Sauvestrem, aby bola štruktúra estetickejšia. Pán Eiffel však prispel väčšinou financií na stavbu veže a neskôr kúpil patentové práva.

Na veži sú svetelné predstavenia, ktoré sa konajú na vrchole každej hodiny až do 1:00. Veža je osvetlená tisíckami svetiel, ktoré vytvárajú efekt trblietania.

Výstup na Eiffelovu vežu

Na návštevu Eiffelovej veže s výťahom je potrebné zaobstarať si lístky. Tie je najlepšie kúpiť online na www.toufeiffel.paris, aby sa predišlo zbytočným zdržaniam v radoch priamo na mieste. Elektronické lístky sú dostupné pre najvyššie alebo 2. poschodie veže.

Návštevu výťahom možno na konkrétny čas a dátum rezervovať až dva mesiace vopred, čo sa odporúča hlavne na letné mesiace (júl a august), kedy je v meste najviac turistov a veža je vyťažená. Na vrchol je možné dostať sa aj po schodoch, tieto lístky sa dajú zakúpiť priamo na mieste v pokladniciach.

Deň návštevy

Každá e-vstupenka nesie meno svojho majiteľa. Netreba zabudnúť si priniesť preukaz totožnosti všetkých členov skupiny a skontrolovať čas na svojej elektronickej vstupenke. Odporúča sa prísť 15 minút vopred, nakoľko je nutné prejsť bezpečnostnou kontrolou pri vchode.

Príchod k Eiffelovej veži

K Eiffelovej veži sa možno najrýchlejšie dostať verejnou dopravou. Dostupné je metro, autobus, RER a Vélib bicykle. V rámci plánu Vigipirate sú zavedené posilnené bezpečnostné opatrenia, preto sa odporúča pred príchodom na Eiffelovu vežu prečítať podmienky návštevy. Podmienky upresňujú, čo možno priniesť a čo nie. Pri veži nie je k dispozícii úschovňa nepovolených vecí, ako sú kufre na kolieskach, veľká batožina, neskladacie kočíky a iné.

V záhradách sú dva vchody, ktorými sa možno dostať na promenádu ​​Eiffelovej veže: vchod 1 na juhu a vchod 2 na východe. Pri týchto vchodoch návštevníci prejdú prvými bezpečnostnými kontrolami a dajú šancu preskúmať aj nedávno upravené záhrady. Vchod 2 na východe je často menej preplnený, a tak sa možno vyhnúť davom ľudí.

Tí, ktorí chcú použiť výťah by mali zamieriť k východným alebo západným pilierom veže. Návštevníci so vstupenkami by sa mali zaradiť do radov so zelenou vlajkou, aby sa dostali priamo k vchodu. Návštevníci bez lístkov by sa mali zaradiť do radu pri pokladni (žltá vlajka).

Predajne cestovných lístkov sú spravidla otvorené pri oboch stĺpoch. Návštevníci, ktorí chcú ísť po schodoch, by mali zamieriť k južnému stĺpu, kde si môžu kúpiť lístky na schody až na 2. poschodie alebo lístky na schodisko + výťah na vrchol (modrá vlajka).

Park Champ de Mars vznikol koncom 18. storočia počas Francúzskej revolúcie. Neskôr bol premenený na verejný park s chodníkmi, záhradami a ihriskami pre deti.

Reštaurácie a obchody na Eiffelovej veži

Eiffelova veža má niekoľko možností kvalitného stolovania počas celého dňa, či už pri stole alebo so sebou podľa želaní a rozpočtu návštevníkov. Na Eiffelovej veži sú dve reštaurácie, do ktorých je možné rezervovať si návštevu veže oddelene: legendárna Jules Verne, reštaurácia ocenená Michelinskou hviezdou od Frédérica Antona na druhom poschodí, a Madame Brasserie, nové parížske miesto na čele s od šéfkuchára Thierryho Marxa na prvom poschodí.

Pre návštevníkov, ktorí chcú jesť na cestách, Eiffelova veža ponúka chutné bufety so sladkým a slaným občerstvením na promenáde a na prvom a druhom poschodí. Túto ponuku dopĺňa makarónový bar Pierre Hermé na druhom poschodí a bar so šampanským na vrchu.

Obchody Eiffelovej veže predávajú široký sortiment produktov a suvenírov. Možno ich nájsť na promenáde a prvom a druhom poschodí. Každý obchod má svoju špecialitu.

Cestovné poistenie

Pri ceste do Paríža a iných destinácií je dôležité mať cestovné poistenie, pretože môže poskytnúť krytie pre neočakávané udalosti, ktoré by mohli znepríjemniť cestu. Tieto udalosti môžu zahŕňať lekárske pohotovosti, zrušenie cesty, stratené alebo ukradnuté veci, meškanie alebo zrušenie letu a núdzové evakuácie.

Cestovné poistenie môže poskytnúť pokoj a ochrániť pred finančnou stratou v dôsledku týchto nepredvídaných okolností.

Zaujímavosti