Bolzano, Taliansko – zaujímavosti, ubytovanie, čo vidieť

Európa

Bolzano je fascinujúce miesto, ktoré láka návštevníkov z celého sveta. Toto mesto má pôsobivú históriu, ktorá sa odráža v jeho architektúre, jedle a spôsobe života miestnych obyvateľov. Bolzano tiež ponúka nádherné prírodné scenérie. Koľko stojí ubytovanie v Bolzane?

Bolzano je malebné mesto v severnej časti Talianska, ktoré sa nachádza v provincii Južné Tirolsko. Mesto má bohatú históriu, ktorá sa odráža v jeho architektúre a kultúrnych tradíciách. Bolzano je známe aj pre jeho vynikajúce jedlo, ktoré je ovplyvnené talianskou a rakúskou kuchyňou.

Toto mesto ponúka mnoho turistických atrakcií, ako napríklad múzeá, galérie a nádhernú prírodu. Bolzano sa nachádza v údolí medzi Dolomitami a Alpami, čo z neho robí ideálne miesto pre milovníkov zimných športov a turistiku. Okrem toho je mesto dobre prepojené s ostatnými časťami Talianska a Európy, čo robí jeho návštevu ešte jednoduchšou.

Provincia Bolzano

Provincia Bolzano, známa tiež ako Južné Tirolsko, sa nachádza v severnej časti Talianska a hraničí s Rakúskom. Táto provincie je známa svojou krásnou prírodou, bohatou históriou a kultúrou. Má jedinečnú kombináciu talianskej a nemeckej kultúry a jazyka, ktoré sú oba oficiálne uznávané.

Prírodné krásy provincie Bolzano zahŕňajú Dolomity, ktoré sú zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Tento pohorie ponúka nádherné turistické a cykloturistické trasy a je ideálne pre zimné športy, ako napríklad lyžovanie a snowboarding. Provincia Bolzano má tiež mnoho ďalších prírodných zaujímavostí, vrátane jazier, riek a údolí.

Okrem svojej nádhernej prírody má provincie Bolzano aj bohatú históriu a kultúru. Bolzano, hlavné mesto provincie, má stredoveké jadro a mnoho historických pamiatok, vrátane katedrály, ktorá je zasvätená svätému Petrovi a Pavlovi, a kaštieľa Maretsch. Mesto má tiež mnoho múzeí a galérií, ktoré ukazujú históriu a kultúru Južného Tirolska.

Provincia Bolzano je tiež známa pre svoje vynikajúce jedlo, ktoré sa skladá z talianskych a rakúskych vplyvov. Špeciality zahŕňajú rôzne druhy šunky, syrov a chlebov. Väčšina miestnych jedál je založená na sezónnych zložkách, čo znamená, že jedlo je vždy čerstvé a chutné.

Provincia Bolzano je ideálne miesto pre turistov, ktorí hľadajú miesto plné krásnej prírody, histórie a kultúry. Pre tých, ktorí hľadajú autentickú taliansku atmosféru a zároveň chcú objaviť nemeckú kultúru, je provincie Bolzano ideálnou voľbou.

Bolzano – mapa, poloha

Bolzano, hlavné mesto provincie Južné Tirolsko, sa nachádza v severnej časti Talianska a je obklopené nádhernými horami Dolomity. Mesto leží na úpätí hory Rosengarten a je priekopou medzi alpskými pohoriami a južnými Talianskymi Alpami.

Ak sa pozrieme na mapu Talianska, Bolzano sa nachádza v dolnej časti provincie Južné Tirolsko, ktorá hraničí s Rakúskom na severe a Švajčiarskom na západe. Mesto leží na východnom konci údolia Adige, ktorého tok sa v oblasti Bolzana obracia smerom na juh a pokračuje až do Verony, kde sa vlieva do Jadranského mora.

Bolzano je mesto obklopené nádhernou horskou scenériou.

Bolzano – jazerá

Bolzano je mesto obklopené nádhernou horskou scenériou. Okrem toho, mesto je tiež známe svojimi jazerami, ktoré sú obľúbenými miestami pre miestnych aj turistov.

Jazerá v Bolzane sú malé, ale majú veľký význam pre miestnych ľudí, ktorí ich využívajú na rekreáciu a oddych. Najväčším jazerom v meste je jazero Talvera, ktoré je obklopené nádhernými zelenými lesmi. Je to ideálne miesto pre piknik, relaxáciu a vodné športy, ako je kanoistika alebo rybolov.

Ďalšie jazerá v Bolzane zahŕňajú jazero Fonteklaus a jazero Gargazon. Jazero Fonteklaus sa nachádza na ceste do doliny Sarntal a je populárne miesto pre rybolov a turistiku. Jazero Gargazon, ktoré sa nachádza v južnej časti mesta, ponúka krásne výhľady na okolité hory a je tiež obľúbeným miestom pre pikniky a prechádzky.

Okrem jazier ponúka Bolzano aj množstvo ďalších aktivít a atrakcií, ktoré sú v oblasti k dispozícii. V zime môžu turisti navštíviť okolité lyžiarske strediská, zatiaľ čo v lete môže človek využiť nádherné turistické trasy v okolí.

Bolzano, Taliansko – počasie

Mesto Bolzano má stredomorské podnebie s vplyvom alpského klímatu. To znamená, že mesto má veľmi rozmanité počasie počas celého roka. Počasie v Bolzane je ovplyvnené jeho geografickou polohou, nachádzajúcou sa v údolí Adiža obklopenom horami.

V lete (jún až august) môžu byť teploty v Bolzane veľmi vysoké a dosahujú až 30 stupňov Celzia. Tieto teploty sú však často uvoľnené v noci, keď klesajú teploty až na príjemné 15 až 20 stupňov Celzia. V lete môžu tiež byť občasné búrky alebo silné dažde.

Jeseň a jar sú často daždivé obdobia, kedy sa môže vyskytnúť aj hmla. V lete môžu byť dni horúce a suché, zatiaľ čo v zime môže byť mesto pokryté snehom a ľadom. Toto počasie môže mať vplyv na miestne poľnohospodárske oblasti a ovplyvniť aj turistický ruch.

Okrem toho, v Bolzane je aj fenomén známy ako „Ora„, ktorý ovplyvňuje počasie v meste. Ide o chladný vietor, ktorý z hôr vane do údolia Adiža. Tento vietor môže mať vplyv na teploty v meste a vytvárať výrazné rozdiely medzi teplotami v údolí a na horách.

Bolzano je krásne mesto, ktoré je obľúbeným cieľom turistov z celého sveta.

Ubytovanie v meste Bolzano – booking.com

Bolzano je krásne mesto, ktoré je obľúbeným cieľom turistov z celého sveta. Keďže je to obľúbené turistické miesto, mesto ponúka množstvo ubytovacích možností. Jedným z najznámejších miest, kde si môžu turisti zarezervovať ubytovanie v Bolzane, je na stránke Booking.com.

Booking.com ponúka širokú škálu ubytovacích možností, ktoré spĺňajú požiadavky rôznych typov cestovateľov. Návštevníci si môžu vybrať z viacerých typov ubytovania, ako sú hotely, apartmány, penzióny a hostely.

Ak hľadá človek luxusné ubytovanie, môže si zvoliť niektorý z piatich hviezdičkových hotelov, ktoré mesto ponúka. Tieto hotely sú vybavené prvotriednymi zariadeniami a službami, vrátane wellness centier a bazénov.

Pre tých, ktorí preferujú súkromie, si môžu zvoliť niektorý z apartmánov, ktoré sú vybavené kuchynkami, ktoré umožnia variť si vlastné jedlo. Pre tých, ktorí hľadajú lacnejšie možnosti, sú k dispozícii penzióny a hostely, ktoré poskytujú jednoduché a pohodlné ubytovanie.

Booking.com tiež ponúka možnosti filtračných funkcií, ktoré umožnia vyhľadať ubytovanie podľa rozpočtu, polohy a ďalších preferencií. Mnoho ubytovaní na Booking.com má tiež recenzie od predchádzajúcich hostí, ktoré turistom pomôžu pri výbere ubytovania a zabezpečia, že si vyberú miesto, ktoré spĺňa ich požiadavky.

Výhodou rezervácie ubytovania cez Booking.com je to, že to je rýchly a jednoduchý spôsob, ako nájsť a zarezervovať si ubytovanie v Bolzane. Stránka tiež poskytuje podrobné informácie o každom ubytovaní, vrátane fotografií a popisov, takže si turisti môžu byť istí, že si vyberú ubytovanie, ktoré im bude vyhovovať.

Bolzano – letisko

Letisko v Bolzane je tiež známe ako letisko Bolzano Dolomites. Je to regionálne letisko, ktoré poskytuje prevažne vnútroštátne lety a lety do niektorých miest v Európe. V tomto článku sa pozrieme na niektoré informácie o letisku Bolzano Dolomites.

Letisko sa nachádza len 5 km od centra mesta Bolzano a je ľahko dostupné. Pre cestujúcich je k dispozícii parkovisko pre osobné autá a taxi služby, ktoré sú k dispozícii na letisku. Letisko Bolzano Dolomites má tiež priame autobusové spojenie s centrom mesta a jeho okolím.

Letisko poskytuje bezpečnostné služby a letiskové služby, vrátane informačného centra, reštaurácie, kaviarne a obchodu s suvenírmi. Cestujúci si môžu zarezervovať letenky priamo na webovej stránke letiska alebo cez cestovné kancelárie.

Letisko Bolzano Dolomites poskytuje spojenie do niekoľkých miest v Taliansku, ako sú Miláno, Rím, Neapol, Catania a Olbia, ako aj do niektorých miest v Európe, ako sú Frankfurt, Londýn a Viedeň. Lety na letisku v Bolzane ponúkajú mnoho nízkonákladových leteckých spoločností ako Ryanair a easyJet.

Aj keď letisko Bolzano Dolomites nie je veľké, cestujúci si môžu vychutnať príjemné a pohodlné cestovanie, bez veľkých davov a front na odletových bránach. Letisko je čisté a moderne vybavené, s množstvom miest na sedenie a voľným prístupom k Wi-Fi.

Vlakom do Bolzana

Existuje niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú vlakové spojenie do Bolzana. Trenitalia a ÖBB sú zrejme najznámejšie spoločnosti, ktoré prevádzkujú vlaky do Bolzana.

Vlaky sú väčšinou moderné, pohodlné a ponúkajú množstvo miest na sedenie, ktoré sú k dispozícii pre cestujúcich. Vlaky sú tiež vybavené bezplatným Wi-Fi pripojením, takže cestovanie vlakom môže byť ideálnou príležitosťou na riešenie pracovných vecí alebo len pre surfovanie po internete.

Cestovanie vlakom z mesta Miláno do Bolzana trvá približne 4 hodiny, pričom cesta z Ríma do Bolzana trvá približne 6 hodín. Vlaky z Viedne do Bolzana trvajú asi 5 hodín, pričom vlaky z Curychu trvajú asi 3 hodiny a 30 minút. Väčšina vlakov zastavuje na hlavnej železničnej stanici v Bolzane, ktorá sa nachádza v centre mesta.

Ceny lístkov na vlak závisia od mnohých faktorov, ako sú trasa, trieda, ktorú si človek vyberie, a to, kedy rezervuje svoj lístok. Je však dôležité si uvedomiť, že cestovanie vlakom môže byť oveľa lacnejšie ako cestovanie lietadlom. Ceny vlakov sa pohybujú od približne 10 eur za jednu cestu, avšak s najlepšími ponukami sa môžu turisti stretnúť, keď si kúpia lístok vopred.

Bolzano – pamiatky

Mesto Bolzano je známe svojou bohatou históriou a kultúrou. V meste sa nachádza množstvo pamiatok, ktoré sú dôležitou súčasťou miestneho dedičstva a turistického lákadla. Tu sú niektoré z najkrajších a najzaujímavejších pamiatok, ktoré by si návštevníci v Bolzane nemali nechať ujsť:

 • Katedrála Svätého Martina sa nachádza v samotnom centre mesta a je jednou z najdôležitejších a najnavštevovanejších pamiatok v Bolzane. Táto gotická katedrála bola postavená v 14. a 15. storočí a ponúka úžasný pohľad na mesto z jej zvonice.
 • Archeologické múzeum v Bolzane je jedným z najvýznamnejších archeologických múzeí v celej Európe. Múzeum ponúka návštevníkom vynikajúce výstavy, ktoré ukazujú, ako sa obyvatelia Južného Tirolska vyvíjali v priebehu tisícročí. Najväčšou atrakciou je mumifikované telo Ötziho, starobylého človeka, ktorého telo bolo nájdené v blízkosti hraníc medzi Talianskom a Rakúskom.
 • Via dei Portici je krásna ulica, ktorá sa nachádza v historickom centre Bolzana. Je to dlhá ulica, ktorá je obklopená renesančnými domami a kamennými arkádami. Táto ulica je plná obchodov, kaviarní a reštaurácií, ktoré ponúkajú vynikajúcu taliansku kuchyňu.
 • Castillo Mareccio je krásny a impozantný hrad, ktorý sa nachádza v centre mesta Bolzano. Hrad bol postavený v 13. storočí a bol využívaný ako vojenská pevnosť. Dnes je v ňom múzeum, ktoré ukazuje históriu mesta a regiónu Južného Tirolska.
 • Museion je múzeum súčasného umenia, ktoré ponúka návštevníkom pohľad na najnovšie trendy v modernom a súčasnom umení. Múzeum je domovom pre rôzne výstavy a kultúrne podujatia.
 • Runkelstein Castle je nádherný hrad, ktorý sa nachádza na kopci nad mestečkom Bolzano. Hrad bol postavený v 13. storočí a bol využívaný ako vojenská pevnosť. Dnes je v ňom múzeum a sú tam aj niektoré z najkrajších fresiek z obdobia stredoveku.

V meste Bolzano je mnoho krásnych a zaujímavých pamiatok, ktoré ponúkajú návštevníkom možnosť preskúmať bohatú históriu a kultúru regiónu Južného Tirolska.

Tradičná kuchyňa v meste Bolzano

Bolzano je známe aj svojou jedinečnou kuchyňou, ktorá je ovplyvnená talianskou, rakúskou a južnotirolskou kuchyňou. Táto kombinácia vytvára jedinečný zážitok pre chuťové poháriky návštevníkov.

 • Knödel alebo „canederli“ sú klasickým južnotyrolským jedlom, ktoré sa v Bolzane podáva v mnohých podobách. Sú to veľké guľaté knedle vyrobené z chleba, vajec, mlieka a šunky alebo slaniny. Môžu sa podávať v polievke, s mäsom alebo ako hlavný chod s prílohou, čím pripomínajú karlovarské knedle.
 • Schlutzkrapfen sú plnené cestovinové knedle, ktoré sú tradične plnené špenátom a ricottou alebo iným syrom. Toto jedlo sa zvyčajne podáva s maslom a parmezánom.
 • Speck je tradičná talianska slanina, ktorá sa vyrába v Južnom Tirolsku. Táto slanina sa suší a uzrieva na horskom vzduchu, čo jej dáva charakteristickú chuť. Speck sa zvyčajne podáva ako predjedlo s chlebom a syrom alebo ako súčasť obeda alebo večere.
 • Strudel je tradičný rakúsky dezert, ktorý sa v Bolzane stal obľúbeným. Je to cesto plnené jablkami – jablková štrúdľa, hruškami alebo ďalším ovocím, ktoré je často podávané s vanilkovým krémom alebo zmrzlinou. Apfelstrudel je rovnako ako Strudel tradičný dezert, ale s jablkami ako hlavnou zložkou. Je to jedno z najznámejších talianskych dezertov a v Bolzane sa toto jedlo pripravuje tradičným spôsobom.
 • Kukuričná polenta je tradičné jedlo, ktoré sa vyrába z kukuričnej múky. V Bolzane sa podáva ako príloha k mäsu alebo sú z nej pripravené rôzne pokrmy, ako napríklad polentový nákyp s jablkami.
 • Carne salada je tradičný južnotyrolský šalát z plátov hovädzieho alebo konského mäsa. Mäso sa marinuje v octe, olivovom oleji a cesnaku a zvyčajne sa podáva s čerstvou zeleninou a chlebom.

V Bolzane sa tiež nájde množstvo reštaurácií, ktoré ponúkajú široký výber talianskych a medzinárodných jedál. Okrem toho, tradičné južnotyrolské jedlá sú k dispozícii aj na miestnych trhoch, kde sa môže človek ponoriť do autentickej južnotyrolskej kuchyne.

Čo navštíviťPamiatkyZaujímavosti