Miláno, Taliansko – čo navštíviť, pamiatky, dovolenka

Európa

Miláno, jedno z najkozmopolitnejších miest v Taliansku, sa nachádza v severnom regióne Lombardia. Po Ríme je druhým najväčším mestom v Taliansku a je celosvetovo známe svojou módou, dizajnom, umením a kultúrou. Má bohatú históriu, ktorá siaha až do čias Rímskej ríše, čo z neho robí mesto so silným kultúrnym dedičstvom.


Obsah článku


Ktoré miesta navštíviť v Miláne?

Miláno, podobne ako Brescia v regióne Provincia di Brescia, je krásne a fascinujúce mesto, ktoré ponúka niečo pre každého. Či už sa človek zaujíma o umenie, architektúru, módu alebo si len chce užiť taliansky životný štýl, v Miláne si určite nájde niečo, čo si zamiluje.

Duomo di Milano – Milánska katedrála

Táto ohromujúca gotická katedrála je piatou najväčšou na svete a jej dokončenie trvalo takmer šesť storočí. Stavba sa začala v roku 1386 pod vedením arcibiskupa Antonia da Saluzzo. V priebehu rokov na katedrále pracovali rôzni architekti a umelci, ktorí do stavby vniesli svoje vlastné jedinečné prvky a štýly. Fasáda katedrály bola nakoniec dokončená v roku 1800 a posledné úpravy boli pridané v 20. storočí.

Exteriér katedrály je jednoducho úchvatný. Fasádu zdobí neuveriteľných 3 400 sôch a obsahuje zložité rezbárske práce a detaily, ktoré sa počas storočí starostlivo zachovali. Centrálna veža, ktorá dosahuje výšku viac ako 350 metrov, je zakončená zlatou sochou Panny Márie.

Návštevníci môžu vstúpiť do katedrály a prezrieť si jej ohromujúci interiér, v ktorom sa nachádzajú vysoké stĺpy a oblúky, nádherné vitráže a zložité rezby a fresky. Vrcholom každej návštevy katedrály Duomo di Milano je výstup na strechu, odkiaľ si návštevníci môžu vychutnať nádherný výhľad na mesto.

Na strechu sa návštevníci dostanú po 251 schodoch alebo výťahom. Keď sa návštevníci dostanú na vrchol, môžu sa poprechádzať po streche a pokochať sa úchvatným výhľadom na Miláno a okolité hory. Za jasného dňa je možné vidieť až na Alpy.

Aj mesto Bergamo je preslávené pre svoju katedrálu San Alessandro. Pri výletoch po Taliansku je preto návšteva tohto mesta a pamiatok skvelou príležitosťou, ako preskúmať miestne dejiny o trochu bližšie.

Z tejto impozantej stavby katedrály možno zažiť výhľad na mesto a jej okolie.

Galleria Vittorio Emanuele II je najznámejšia pamiatka v Miláne

Galleria Vittorio Emanuele II je jednou z najznámejších pamiatok Milána a symbolom bohatej histórie a kultúry mesta. Táto ohromujúca nákupná pasáž, ktorá sa nachádza vedľa ikonickej katedrály Duomo di Milano, je povinnou zastávkou každého, kto navštívi Miláno.

Galleria, postavená koncom 19. storočia, bola pomenovaná podľa prvého kráľa novovzniknutého Talianskeho kráľovstva Vittoria Emanuela II. Pasáž navrhol Giuseppe Mengoni, významný architekt tej doby, ktorý si predstavoval veľkolepý a pôsobivý priestor prezentujúci postavenie Milána ako svetového lídra v oblasti umenia, kultúry a obchodu.

Galleria je charakteristická svojou ohromujúcou sklenenou kupolou, ktorá je jednou z najväčších v Európe. Kupola meria vyše 48 metrov a je vyrobená zo železa a skla, pričom v jej strede sa nachádzajú nádherné mozaiky znázorňujúce erby štyroch hlavných talianskych miest v tom čase: Turín, Florencia, Rím a Miláno.

Nejde len o obchodnú pasáž, ale kultúrny a historický poklad, ktorý zohral dôležitú úlohu v histórii Milána. Je úžasným príkladom architektúry a dizajnu 19. storočia a je dôkazom trvalého odkazu Milána ako centra umenia, módy a obchodu.

Štvrť Navigli a milánske kanály

Navigli je pôvabná štvrť s kanálmi, ktorá sa nachádza v centre Milána v Taliansku. Táto oblasť je známa svojím rušným nočným životom, módnymi butikmi a malebnými vodnými cestami. Je to miesto, ktoré musí navštíviť každý, kto chce zažiť autentický milánsky životný štýl.

Vo štvrti Navigli sa nachádzajú dva hlavné kanály, Naviglio Grande a Naviglio Pavese, ktoré boli pôvodne vybudované v 12. storočí na dopravné a zavlažovacie účely. Dnes sú tieto kanály obklopené malebnými obchodíkmi, kaviarňami a reštauráciami, vďaka čomu je Navigli obľúbeným miestom pre miestnych obyvateľov aj turistov.

Jedným z najlepších spôsobov, ako zažiť Navigli, je prejsť sa pozdĺž kanála. Pôvabné uličky lemujú farebné budovy a starobylé mosty a vodné cesty sú plné malebných člnov a gondol. Je to ideálne miesto na oddych a nasávanie miestnej atmosféry, či už pri káve alebo aperitive.

Navigli je známe aj svojím nočným životom. Táto oblasť ožíva v noci, bary a kluby lemujú kanály a rozliehajú sa do ulíc. Či už majú návštevníci chuť na živú hudbu, koktaily alebo tanec, Navigli má čo ponúknuť. Je to ideálne miesto na večerné posedenie s priateľmi alebo romantický večer s milovanou osobou.

Okolie kanála je známe pre svoj neutíchajúci nočný život a skvelé reštaurácie ponúkajúce tradičné talianske jedlá.

Castello Sforzesco v Miláne

Castello Sforzesco je jednou z najpôsobivejších historických pamiatok v talianskom Miláne. Tento hrad, postavený v 15. storočí, bol svedkom niektorých z najdôležitejších udalostí v talianskych dejinách a dnes je svedectvom bohatého kultúrneho dedičstva mesta.

Hrad dal postaviť milánsky vojvoda Francesco Sforza ako obrannú pevnosť. V priebehu rokov ho rozširovali a upravovali rôzni milánski panovníci vrátane Viscontiovcov a španielskych Habsburgovcov. Počas renesancie sa hrad premenil na nádherný palác a bol vyzdobený nádhernými umeleckými dielami niektorých z najznámejších umelcov tej doby.

Hrad je nádherným príkladom renesančnej architektúry s pôsobivými vežami, hradbami a múrmi, ktoré boli starostlivo zrekonštruované, aby sa zachovala ich pôvodná krása. Hrad je postavený okolo centrálneho nádvoria, ktoré je obklopené radom zdobených galérií a miestností, ktoré zdobia fresky, sochy a iné umelecké diela.

Jednou z najznámejších zbierok umiestnených na hrade je Pinacoteca, ktorá je domovom ohromujúcej zbierky renesančného umenia. Návštevníci môžu obdivovať diela umelcov, ako sú Mantegna, Bellini a Canaletto a ďalší. Ďalšou významnou zbierkou je Múzeum antického umenia, v ktorom sa nachádzajú artefakty zo starovekého Egypta, Grécka a Ríma.

Azda najznámejším umeleckým dielom, ktoré sa na hrade nachádza, je Michelangelova Pieta Rondanini. Ide o poslednú sochu, na ktorej Michelangelo pracoval pred svojou smrťou, a považuje sa za jedno z jeho najväčších majstrovských diel. Socha sa nachádza v Sala delle Asse, ktorá je jednou z najpôsobivejších miestností na hrade.

Miláno je vďaka svojmu malebnému okoliu vhodné aj na výlety mimo mesta. Navštíviť možno menšie historické mesto Varese či jazero Lago Maggiore.

Pôvodná obranná pevnosť dnes slúži ako výstavisko významných umeleckých diel a zbierok.

Najlepší čas na návštevu Milána

Miláno je krásne mesto, ktoré možno navštíviť celoročne, ale najlepší čas na návštevu Milána závisí od osobných preferencií a záujmov.

Za najlepší čas na návštevu Milána sa vo všeobecnosti považuje jar (marec až máj) a jeseň (september až november). V týchto obdobiach sú teploty mierne a davy ľudí nie sú také ohromujúce ako počas letných mesiacov. Počasie je príjemné, s dostatkom slnka a miernymi teplotami, čo je ideálny čas na pešiu prehliadku mesta alebo na vonkajšie aktivity.

Leto (jún až august) je hlavnou turistickou sezónou v Miláne a mesto môže byť dosť preplnené. Počasie môže byť horúce a vlhké, ale mnohí ľudia si užívajú letné festivaly a podujatia pod holým nebom, ktoré sa konajú v tomto období. Je však dôležité si uvedomiť, že niektoré podniky môžu byť v auguste na niekoľko týždňov zatvorené kvôli letným prázdninám.

Zima (december až február) môže byť chladná, s teplotami okolo bodu mrazu. Hoci počasie nemusí byť ideálne na aktivity vonku, Miláno je stále skvelým miestom na návštevu, hlavne kvôli sviatočným trhom a kultúrnym podujatiam, ako sú operné predstavenia, umelecké výstavy a koncerty. Mnohé obchody, múzeá a reštaurácie môžu byť počas sviatkov zatvorené.

Ubytovanie v Miláne

Miláno ponúka turistom širokú škálu typov ubytovania, vďaka čomu je obľúbenou destináciou pre cestovateľov so všetkými finančnými možnosťami. V tomto pulzujúcom meste si každý nájde niečo pre seba, od luxusných päťhviezdičkových hotelov až po cenovo výhodné hostely a všetko medzi tým.

Pre tých, ktorí hľadajú chuť luxusu, je k dispozícii množstvo špičkových hotelov nachádzajúcich sa v centre mesta. Tieto hotely sa môžu pochváliť elegantnými izbami, špičkovým vybavením a dokonalými službami, ktoré hosťom poskytujú skutočne nezabudnuteľné zážitky.

Cestovatelia, ktorí si potrpia na rozpočet, môžu v Miláne nájsť aj pohodlné a cenovo dostupné možnosti. Hostely a penzióny ponúkajú cenovo dostupnejšiu alternatívu bez kompromisov v kvalite. Tieto ubytovacie zariadenia sa často nachádzajú v pôvabných štvrtiach a poskytujú návštevníkom autentickejšie zážitky.

Obľúbenou možnosťou v Miláne je aj Airbnb, kde sú k dispozícii rôzne byty a domy na krátkodobý prenájom. Návštevníci tak môžu žiť ako miestni a ponoriť sa do kultúry mesta. Z mnohých možností ubytovania sa dajú na základe hodnotenia zákazníkov odporučiť napr.:

  • 21 House of Stories Navigli – ide o 4-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza približne 1,7 km od centra; ponúka hlavne vonkajší bazén, fitnescentrum, reštauráciu, bar, izbovú službu a izby pre zdravotne znevýhodnených; zákazníci hodnotia pozitívne najmä personál, vybavenie a čistotu hotela
  • Palazzo Cornalia – toto je 5-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza približne 2 km od centra a blízko stanice metra; hotel ponúka najmä rodinné izby, izbovú službu, letiskový transfer, izby pre zdravotne znevýhodnených či bar; zákazníci hodnotia pozitívne hlavne personál, čistotu a vybavenie hotela
  • Hotel Bogart 2 – ide o cenovo výhodnejšie ubytovanie; nachádza sa približne 3,5 km od centra; ponúka hlavne izby pre zdravotne znevýhodnených, bar či denné upratovanie; zákazníci hodnotia pozitívne najmä personál a čistotu ubytovania
  • Albergo Salerno – aj toto je cenovo výhodnejšie ubytovanie; nachádza sa približne 2,5 km od centra; ubytovanie ponúka hlavne rodinné izby, izbovú službu či bar; zákazníci hodnotia pozitívne najmä personál, čistotu a polohu ubytovania

Bez ohľadu na to, aký typ ubytovania si cestovateľ vyberie, jedno je isté – nikdy nebude ďaleko od hlavných atrakcií mesta. Vďaka efektívnej verejnej doprave a kompaktnému centru mesta je pohyb po Miláne jednoduchý a pohodlný.

Miestna kuchyňa v Miláne

Miláno je tiež známe svojou kuchyňou a nachádza sa tu niekoľko najlepších reštaurácií v Taliansku. Kuchyňa mesta sa vyznačuje jednoduchosťou a používaním čerstvých a kvalitných surovín. Medzi milánske jedlá patrí risotto alla Milanese, čo je ryžový pokrm so šafránovou príchuťou, obľúbený napríklad aj pri jazere Lago di Garda, a cotoletta alla Milanese, čo je zapekaný teľací rezeň.

Mesto je známe aj svojou kávovou kultúrou a Milánčania berú svoju kávu veľmi vážne. Medzi najlepšie kaviarne v meste patria Cova, Pasticceria Marchesi a Sant Ambroeus.

Taliansko je všeobecne známe pre svoje jedlá ako je pizza a talianske cestoviny. Neapol je preto dôležitou zastávkou pre tých, ktorý chcú ochutnať pravú a originálnu neapolskú pizzu priamo v meste vzniku.

Kostol Panny Márie milostí patrí k najnavštevovanejším miestam v Miláne a bol zapísaný do Svetového dedičstva UNESCO.

Doprava v Miláne

Miláno je dobre prepojené rozsiahlym systémom verejnej dopravy. Turisti a miestni obyvatelia majú k dispozícii niekoľko pohodlných a cenovo dostupných možností, ako sa pohybovať po meste.

  • Metro – metro prevádzkuje ATM, miestny podnik verejnej dopravy. Mesto pokrývajú štyri linky, ktoré sú označené číslami 1, 2, 3 a 5. Premáva približne od 6:00 do polnoci a vlaky jazdia často, najmä počas dopravnej špičky. Ide o rýchly a pohodlný spôsob dopravy po meste, najmä na dlhé vzdialenosti.
  • Električky – tie sú obľúbeným dopravným prostriedkom pre miestnych obyvateľov aj turistov. Premávajú od skorého rána do polnoci a ponúkajú malebný spôsob cestovania po meste, pričom niektoré linky prechádzajú okolo mnohých známych mestských pamiatok.
  • Autobusy – Niektoré autobusy premávajú aj počas celej noci, takže sú vhodnou voľbou pre nočných cestujúcich. Autobusy sú dobrou voľbou, ak je potrebné cestovať do oblastí mesta, ktoré nie sú pokryté sieťou metra alebo električiek.
  • Bike-sharing – pre tých, ktorí uprednostňujú ekologickejší spôsob dopravy po meste, má Miláno aj systém zdieľania bicyklov s názvom BikeMi. Tento systém má viac ako 4 000 bicyklov a viac ako 280 cyklistických staníc, vďaka čomu si možno ľahko prenajať bicykel a pohybovať sa po meste.

Lístky a cestovné v Miláne

ATM funguje na zónovom systéme cestovného, pričom pre jednotlivé zóny platí rôzne cestovné. Jednotlivé lístky si možno kúpiť na staniciach metra, v novinových stánkoch a v autorizovaných predajniach cestovných lístkov.

Existuje aj niekoľko možností neobmedzeného cestovania, ako napríklad 24-hodinový lístok, 48-hodinový lístok a týždenný lístok. Lístky možno použiť vo všetkých druhoch verejnej dopravy vrátane metra, električiek a autobusov.

Milánsky systém verejnej dopravy je efektívny, cenovo dostupný a dobre prepojený, čo uľahčuje pohyb po meste. Či už niekto dáva prednosť rýchlemu metru alebo malebným električkám, na cestovanie po Miláne má niekoľko možností.

Miláno je mestom umenia aj módy

V meste sídlia niektoré z najväčších módnych značiek na svete, ako napríklad Versace, Gucci a Prada. Mesto je tiež domovom slávneho milánskeho týždňa módy. Ide o jedno z najvýznamnejších módnych podujatí na svete, ktoré priťahuje špičkových návrhárov a módnych nadšencov z celého sveta. Tento priemysel prispieva k ekonomike mesta a formuje jeho image ako štýlovej a módnej destinácie.

Miláno je aj mestom umenia a je domovom niektorých z najvýznamnejších umeleckých zbierok na svete. Najznámejším mestským múzeom je Pinacoteca di Brera, v ktorej sa nachádza rozsiahla zbierka talianskeho renesančného umenia vrátane diel Raffaela, Caravaggia a Tiziana.

Taliansko je skvelou príležitosťou na výlety autom. Pri výletoch naprieč Talianskom možno nazbierať nezabudnuteľné zážitky aj v destináciách, ako je Padova, ktorá je sídlom monumentálnej Baziliky sv. Antona, či Livigno, horskom lyžiarskom stredisku blízko Milána.

Čo navštíviťDovolenkaPamiatky