Oradea, Rumunsko – pamiatky a termálne pramene

Európa
oradea

Oradea je mesto v Rumunsku, v historickom regióne Transylvánia. Je hlavným mestom Bihorskej župy a jedným z najdôležitejších hospodárskych, spoločenských a kultúrnych centier v západnej časti krajiny. Mesto sa nachádza na brehu rieky Crisul Repede, v blízkosti maďarských hraníc.

Oradea je známa svojou barokovou a secesnou architektúrou, parkami a záhradami, termálnymi kúpaliskami, kúpeľmi a bohatým kultúrnym životom. Je tiež obľúbenou turistickou destináciou, ktorá ponúka množstvo atrakcií a aktivít.

Oradea – ubytovanie

Oradea, očarujúce mesto v severozápadnej časti Rumunska, ponúka návštevníkom širokú škálu možností ubytovania. Cestovatelia si tu môžu nájsť ubytovanie, ktoré vyhovuje ich rozpočtu a potrebám, od luxusných hotelov až po útulné penzióny.

Jednou z najobľúbenejších možností ubytovania v Oradei sú historické budovy mesta, ktoré boli premenené na boutique hotely. Tieto elegantné zariadenia ponúkajú jedinečný a autentický zážitok vďaka nádherne zrekonštruovanej architektúre a modernému vybaveniu.

Pre tých, ktorí hľadajú cenovo výhodnejšiu možnosť, je po meste roztrúsených množstvo cenovo dostupných hotelov a penziónov. Tieto ubytovacie zariadenia síce nie sú také veľkolepé ako butikové hotely, ale poskytujú cestujúcim pohodlný a komfortný pobyt.

Ak chce cestovateľ zažiť niečo viac, môže sa v Oradei ubytovať v niektorom z mnohých domovov. Cestujúci totiž môžu využiť ubytovanie v miestnych rodinách a spoznať tradičnú rumunskú pohostinnosť. V Rumunsku je naozaj veľa možností ubytovania. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dajú odporučiť napr.:

 • DoubleTree by Hilton Oradea – tento 4-hviezdičkový hotel ponúka najmä krytý bazén, kúpeľné a wellness centrum, letiskový transfer, fitnescentrum či bar; ubytovanie sa nachádza približne 1,3 km od centra; zákazníci hodnotia pozitívne hlavne personál, pohodlie a čistotu
 • Hotel Glory – ide o ďalší 4-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza približne 2,1 km od centra; ubytovanie ponúka hlavne rodinné izby, denné upratovanie, terasu, bar či parkovisko; zákazníci hodnotia pozitívne najmä pohodlie, čistotu a personál hotela
 • Apart Hotel Fresh – toto cenovo výhodnejšie ubytovanie sa nachádza približne 2,1 km od centra; ubytovanie ponúka najmä rodinné izby, rýchle pripojenie k internetu, bar či parkovisko; zákazníci hodnotia pozitívne hlavne personál, pohodlie a čistotu ubytovania
 • APARTHOTEL Panoramis Residence – ide tiež o cenovo dostupnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza približne 1,3 km od centra; hotel ponúka hlavne rodinné izby, fitnescentrum, parkovisko či vonkajší bazén; zákazníci hodnotia pozitívne najmä personál, vybavenie a čistotu, ale aj pomer ceny a kvality

Bez ohľadu na to, kde sa v Oradei rozhodne cestovateľ ubytovať, čaká ho pohostinnosť a pohodlné miesto na odpočinok po dni strávenom objavovaním pôvabných uličiek a historických pamiatok mesta.

Oradea – Rumunsko

Oradea je mesto v Rumunsku ležiace na brehu rieky Crisul Repede. Je hlavným mestom župy Bihor a najväčším mestom v regióne. Má viac ako 200 000 obyvateľov a je jedným z najdôležitejších obchodných a priemyselných centier v krajine.

Oradea bola v stredoveku veľmi dôležitým mestom a počas svojej histórie bola súčasťou mnohých rôznych ríš. Bolo súčasťou Uhorského kráľovstva, Osmanskej ríše a Rakúsko-Uhorska. Dnes je súčasťou Rumunska a je skvelou turistickou destináciou.

Jednou z najznámejších atrakcií mesta je barokový palác, ktorý bol postavený v 18. storočí. V paláci je dnes múzeum a nachádza sa v ňom množstvo historických artefaktov. Je to skvelé miesto na spoznávanie histórie mesta.

V meste sa konajú aj rôzne kultúrne podujatia, napríklad Medzinárodný hudobný festival Oradea a Medzinárodný festival svetla. V meste sa nachádza aj mnoho múzeí a galérií, napríklad Bihorské župné múzeum a Galéria umenia.

Oradea je tiež známa svojimi nákupmi. V meste sa nachádza množstvo obchodných centier a nákupných stredísk, ako aj tradičných trhov. Mesto je známe aj svojím nočným životom s množstvom barov, klubov a reštaurácií.

Okrem historických a kultúrnych zaujímavostí sa v Oradei nachádza aj niekoľko krásnych prírodných lokalít. Mesto je obklopené horami, lesmi a parkami. V okolí sa nachádza aj niekoľko jazier, čo z neho robí skvelé miesto pre outdoorové aktivity.

Oradea je skvelou turistickou destináciou s množstvom zaujímavostí, ktoré sa dajú robiť a vidieť. Vďaka svojej bohatej histórii, kultúre a atrakciám určite poskytne každému návštevníkovi nezabudnuteľné zážitky.

Varadin

Oradea, hlavné mesto Bihorskej župy v Rumunsku, je známe aj pod latinským názvom Varadinum alebo Varadin. Tento názov sa používa od stredoveku, keď bolo mesto prvýkrát založené.

Predpokladá sa, že pôvod názvu Varadinum pochádza z pôvodného latinského názvu rieky, ktorá preteká mestom, Crisu Repede (tiež známa ako Varad). Je tiež možné, že názov Varadinum bol zvolený na počesť prvých rímskych osadníkov v tejto oblasti, ktorí boli potomkami rímskeho generála Varada.

Oradea je hlavným mestom regiónu od roku 1241, keď bol pod vládou uhorských kráľov. Mesto má dlhú a bohatú históriu a po stáročia bolo dôležitým kultúrnym centrom. Kedysi bolo sídlom mocných sedmohradských biskupov a bolo významným centrom vzdelávania, obchodu a priemyslu.

Dnes je Oradea živým mestom s univerzitou, umeleckými galériami, múzeami, divadlami a rušným nočným životom. Nachádza sa tu aj množstvo historických pamiatok vrátane pozostatkov stredovekej pevnosti, barokového paláca a starej židovskej štvrte.

Význam mesta v regióne je známy už po stáročia a jeho názov Varadin (Varadinum) je pripomienkou jeho minulosti. Je známkou bohatej histórie mesta a jeho mnohých prínosov pre región.

Pamiatky v Oradei

Oradea je mesto v historickom regióne Transylvánia známe mnohými atrakciami. Od historických pamiatok až po krásne parky – Oradea ponúka pre každého niečo. Tu sú niektoré z najlepších vecí, ktoré možno vidieť v meste Oradea.

 • Citadela Oradea: Ide o pevnosť, ktorá bola postavená v 13. storočí a slúžila na obranu mesta pred útočníkmi. Dnes je Citadela skvelým miestom na prehliadku, v ktorom sa nachádza múzeum a ďalšie atrakcie, ako napríklad planetárium.
 • Bánffyho palác: Tento ohromujúci barokový palác bol postavený v 18. storočí a dnes v ňom sídli Múzeum umenia. Múzeum má skvelú zbierku európskeho a rumunského umenia od 16. storočia až po súčasnosť.
 • Mestské parky: Park kráľa Ferdinanda je skvelým miestom na oddych, doplnený jazierkom a fontánou. Ďalším obľúbeným miestom je neďaleký Mesačný park s farebnými kvetinovými záhonmi a detským ihriskom.
 • Múzeum Union: Toto múzeum je venované histórii mesta a jeho obyvateľom, s exponátmi o židovskom obyvateľstve mesta a kultúrnej rozmanitosti Oradey.
 • Mestské kostoly: V Oradei sa nachádza množstvo krásnych kostolov, ako napríklad Katedrála svätého Mikuláša a Čierny kostol.

Či už niekto počas letnej dovolenky hľadá kultúrny zážitok alebo oddychový deň v parku, Oradea má čo ponúknuť každému.

Svojou krásnou architektúrou zaujme Oradea každého návštevníka tohto historického mesta.
Svojou krásnou architektúrou zaujme Oradea každého návštevníka tohto historického mesta.

Bánffyho barokový palác v Oradei

Palác v Oradei je jednou z najveľkolepejších architektonických pamiatok v Rumunsku. Palác sa nachádza v meste Oradea, bol postavený v 18. storočí a je klasickým príkladom barokovej architektúry.

Barokový palác dal postaviť maďarský magnát gróf Gyorgy Károlyi a navrhol ho maďarský architekt Johann Freiwald, ktorý bol zodpovedný aj za výstavbu slávneho mestského kasína.

Palác je azda najznámejší vďaka svojej fasáde, ktorú zdobia zložité kvetinové a geometrické motívy. Vonkajšia časť budovy sa vyznačuje rôznymi materiálmi vrátane tehál, kameňa a štuku. Vo vnútri paláca sa nachádza množstvo veľkolepých umeleckých diel vrátane fresiek a sôch.

Palác je už mnoho rokov obľúbeným cieľom turistov a objavil sa v mnohých filmoch a televíznych reláciách. Stal sa aj dejiskom slávneho rumunského filmu Palác v oblakoch, ktorý bol uvedený v roku 1996.

V paláci sa počas roka koná aj množstvo kultúrnych podujatí, napríklad Medzinárodný filmový festival Oradea a jazzový festival Oradea. V budove sa konajú aj rôzne koncerty, balety a divadelné predstavenia.

Palác v Oradei je pôsobivá a krásna budova, ktorá určite zaujme každého, kto ju navštívi. Vďaka svojej ohromujúcej architektúre, zložitým umeleckým dielam a kultúrnym podujatiam je palác nezabudnuteľnou atrakciou.

Termálne pramene

Oradea je tiež známa svojimi termálnymi prameňmi, ktoré sú obľúbenou turistickou atrakciou.

Termálne pramene v Oradei sa nachádzajú na úpätí pohoria Apuseni a sú známe svojimi liečivými účinkami. Teplota vody dosahuje až 39 °C a pramene sú bohaté na minerály, ako sú vápnik, sodík, horčík a chlorid. Predpokladá sa, že pramene majú liečivé účinky a sú účinné pri liečbe rôznych ochorení vrátane reumatizmu a kožných chorôb.

V Oradei sa nachádzajú dve hlavné termálne kúpele – Aqua Park a Green Resort. Aqua Park ponúka celý rad služieb vrátane horúcich a studených víriviek, sáun a masážnych miestností. Green Resort má veľký krytý bazén a k dispozícii aj malý bazén pre deti. Okrem toho oba rezorty ponúkajú rôzne zdravotné a kozmetické procedúry, ako aj rad liečebných masáží.

Obľúbenou turistickou atrakciou sú termálne pramene v Oradei a návštevníci môžu preskúmať aj neďaleké prírodné rezervácie, napríklad pohorie Apuseni.

Pre tých, ktorí hľadajú relax a omladenie, sú ideálnym cieľom termálne pramene v Oradei. Vďaka svojim liečivým vlastnostiam a úžasnej prírodnej kráse sú termálne pramene v Oradei povinnou zastávkou pre každého, kto navštívi toto krásne mesto.

Zaujímavosti o Oradei

Oradea, hlavné mesto Bihorskej župy v Rumunsku, je mesto plné zaujímavostí a histórie. Tu sú niektoré z najzaujímavejších faktov o meste:

 1. Oradea sa prvýkrát spomína v roku 1113, čo z nej robí jedno z najstarších miest v Rumunsku.
 2. V Oradei sa nachádza jedna z najväčších barokových stavieb v Rumunsku, palác rímskokatolíckeho biskupstva, ktorý bol postavený v roku 1771.
 3. V meste sa nachádza najväčšia synagóga v Rumunsku, Veľká synagóga, ktorá bola postavená v roku 1878.
 4. Oradea je známa svojimi termálnymi prameňmi, ktoré majú údajne liečivé účinky a používajú sa na liečebné procedúry.
 5. V meste sa nachádza najväčšia a najstaršia zoologická záhrada v Rumunsku, ZOO Oradea. Prvýkrát bola otvorená v roku 1931 a je domovom viac ako 500 druhov zvierat.
 6. Oradea sa nachádza na brehu rieky Crişul Repede a je známa svojimi mostmi z 19. storočia, ktoré sú dnes turistickou atrakciou.
 7. V meste sa nachádza najväčší vodný park v Rumunsku, Aquapark Oradea, ktorý bol otvorený v roku 2004.
 8. Oradea je domovom jednej z najstarších univerzít v Rumunsku, Univerzity Oradea, ktorá bola založená v roku 1990.
 9. Mesto je známe svojou jedinečnou architektúrou a je domovom viacerých secesných budov vrátane radnice a justičného paláca.
 10. Oradea je plná zelených plôch vrátane parkov a záhrad, čo z nej robí skvelé miesto na objavovanie a oddych.

Už len kvôli vyššie uvedeným zaujímavostiam sa oplatí toto mesto navštíviť. Vďaka širokej ponuke aktivít si tu každý nájde niečo pre seba.

Synagóga v Oradei predstavuje najväčšiu synagógu v Rumunsku, čím láka mnohých turistov.
Synagóga v Oradei predstavuje najväčšiu synagógu v Rumunsku, čím láka mnohých turistov.

Cestovanie do Oradey

Cestovanie zo Slovenska do Oradey je pomerne jednoduché. V závislosti od rozpočtu a preferencií existuje niekoľko možností, ako sa dostať zo Slovenska do Oradey.

 • Najpohodlnejší spôsob cestovania zo Slovenska do Oradey je vlakom. Z Bratislavy do Oradey premáva denne niekoľko priamych vlakov, ktoré trvajú sedem až deväť hodín. Vlaky sú pohodlné a ponúkajú skvelý spôsob, ako vidieť krajinu. Cena lístka sa môže líšiť v závislosti od typu vlaku, ale zvyčajne je pomerne dostupná.
 • Rýchlejšou voľbou dopravy je letecká doprava. Z Bratislavy do Oradey existuje niekoľko letov, ktoré trvajú približne dve hodiny. Let je zvyčajne drahší ako cesta vlakom, ale je to najrýchlejší spôsob, ako sa dostať zo Slovenska do Oradey.
 • Najekonomickejší spôsob, ako cestovať zo Slovenska do Oradey, ponúka cesta autobusom. Z Bratislavy do Oradey premáva denne niekoľko autobusov, ktoré jazdia osem až desať hodín. Cena lístka je zvyčajne pomerne prijateľná a pri rezervácii vopred, je možné využiť aj zľavy.

Oradea sa nachádza neďaleko maďarských hraníc, čo využijú mnohí návštevníci tohto mesta. Za návštevu stoja mnohé maďarské mestá, napríklad Szombathely alebo Stoličný Belehrad.

Bez ohľadu na typ cestovania do Oradey je to vždy skvelý spôsob, ako preskúmať tento krásny región Rumunska. Vďaka malebnej krajine, bohatej kultúre a priateľským ľuďom Oradea rozhodne stojí za návštevu.

PamiatkyZaujímavosti