Matera – starobylé mesto s jaskynnými obydliami

Európa
matera

Matera je mesto v talianskom regióne Basilicata. Je to starobylé mesto s bohatou históriou, ktorá siaha až do obdobia paleolitu. V roku 1993 bolo vďaka svojej jedinečnej architektúre a historickému významu zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Čím sa toto talianske mesto preslávilo?


Obsah článku


Matera je známa svojimi jaskynnými obydliami, ktoré jej obyvatelia využívali po stáročia. Známa je aj vďaka nádherným kostolom, palácom a katedrálam, ako aj úžasným prírodným scenériám. Mesto ponúka návštevníkom množstvo aktivít vrátane kultúrnych podujatí, festivalov a pešej turistiky. Okrem toho je mesto domovom jednej z najlepších kuchýň v Taliansku.

Matera – historické mesto v Taliansku

Matera je starobylé mesto v regióne Basilicata v Taliansku. Nachádza sa v južnej časti krajiny, asi hodinu a pol od Neapola. Matera je známa svojou jedinečnou architektúrou, ku ktorej patria „Sassi“, teda jaskynné obydlia, ktoré boli vytesané do miestneho vápenca.

História mesta Matera je dlhá a hlboká. Prvýkrát bola osídlená v 8. storočí pred naším letopočtom Messapiami, starovekým italickým kmeňom. Neskôr mesto dobyli Rimania a v 6. storočí sa tu odohrala veľká bitka medzi Byzantskou ríšou a Lombardmi.

Mesto zostalo mocenským centrom až do 17. storočia, keď bolo opustené kvôli chudobe a chorobám. V 50. rokoch 20. storočia bolo znovu osídlené a v roku 1993 vyhlásené za svetové dedičstvo UNESCO.

Mesto Matera je postavené na dvoch úrovniach. Na hornej úrovni, Civite, sa nachádzajú staré budovy a kostoly. Spodná úroveň je Sassi, ktorú tvoria jaskynné obydlia vytesané do skaly. Sassi slúžili ako obydlia už od paleolitu a mnohé z nich sú obývané dodnes.

Sassi sú neuveriteľne jedinečné a krásne. Vyznačujú sa úzkymi, kľukatými uličkami a strmými schodiskami a sú obklopené úžasnou krajinou náhornej plošiny Murgia. V Sassi sa nachádza aj niekoľko kostolov, ktoré boli vytesané z vápenca. Najznámejší je Kostol svätého Petra a Pavla, ktorý pochádza z 13. storočia.

Matera je známa aj svojou živou kultúrou a kuchyňou. Mesto je skvelé na spoznávanie regionálnych jedál, ako sú orecchiette (cestoviny) a focaccia (plochý chlieb). Počas roka sa tu koná aj niekoľko festivalov a podujatí, ako napríklad Sagra della Madonna della Bruna, ktorý je oslavou patrónky mesta.

Matera je neuveriteľne jedinečné a krásne mesto v Taliansku. Jeho starobylá architektúra a kultúra sa nepodobajú ničomu inému na svete. Je to skvelé miesto na objavovanie a spoznávanie histórie a kultúry Talianska.

Architektúra mesta Matera – štvrte Sassi

Matera, mesto v juhotalianskom regióne Basilicata, je vďaka svojej jedinečnej a starobylej architektúre známe ako „mesto Sassi“. Štvrte Sassi, alebo „kamene“, sú radom jaskynných obydlí a príbytkov vytesaných do skaly. Sassi boli obývané už od praveku a v súčasnosti sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

História Sassi je jedinečná a zložitá. V 4. storočí pred naším letopočtom Sassi využívali pôvodní obyvatelia regiónu ako jaskynné obydlia. V stredoveku sa Sassi stali centrom obchodu, pretože sa tu začalo usadzovať miestne obyvateľstvo. S rastúcim počtom obyvateľov sa Sassi rozširovali a zdokonaľovali. V 16. storočí boli Sassi prestavané a stavby boli postavené z kameňa a tehál.

Architektúra Sassi je jedinečná a zložitá. Stavby sú postavené z kameňa a tehál a často sú zdobené zložitými rezbami a sochami. Mesto sa delí na dve odlišné oblasti: Sassi di Matera a Sassi di Caveoso. Sassi di Matera je najstaršou časťou mesta, pričom stavby pochádzajú zo 4. storočia pred Kristom. Sassi di Caveoso je novšia časť mesta, ktorej stavby pochádzajú zo 16. storočia.

Matera je fascinujúcim príkladom starobylej architektúry a Sassi sú svedectvom bohatej histórie mesta. Sú jedinečnou a krásnou časťou Matery, ktorú musí vidieť každý, kto navštívi tento región.

Mesto Matera svojou bohatou históriou a krásnou architektúrou láka turistov z celého sveta.
Mesto Matera svojou bohatou históriou a krásnou architektúrou láka turistov z celého sveta.

Talianska kuchyňa v Matere

Matera je mesto známe svojou starobylou architektúrou, malebnou krajinou a vynikajúcou kuchyňou. Kuchyňa mesta Matera je osobitou zmesou chutí a tradícií, ktorá zahŕňa vplyvy z okolitých regiónov, ako aj vlastné jedinečné prísady.

Tradičné jedlá v meste Matera sú často jednoduché a rustikálne, pričom vyzdvihujú miestne produkty a čerstvé suroviny.

Najčastejšou ingredienciou používanou v kuchyni Matera sú paradajky, ktoré sa používajú v rôznych jedlách, ako sú omáčky na cestoviny, polievky a dusené jedlá.

Medzi ďalšie bežné prísady patrí olivový olej, cesnak, cibuľa a rôzne bylinky a koreniny.

  • Typické materské jedlo sa môže začať výberom antipasti, ako je grilovaná zelenina, údené mäso a syry.
  • Po nich často nasleduje prvý chod, napríklad cestoviny s paradajkovou omáčkou alebo rizoto.
  • Hlavný chod je zvyčajne mäsitý, napríklad tradičné miestne jedlo „bravčová pečienka s olivami“. Obľúbenými prílohami sú aj ovocie a zelenina, ako aj šaláty.
  • Dezerty sú v meste Matera rovnako chutné ako ostatné jedlá. Často ide o jednoduché jedlá, ako je zmrzlina alebo ovocné koláče. Jedným z najobľúbenejších dezertov je však „taralli“, druh sušienok s kaparami, olivami a/alebo cesnakom.
  • Kuchyňa Matery sa často podáva s miestnymi vínami. Dve najobľúbenejšie sú Aglianico a Primitivo. Aglianico je plné červené víno, zatiaľ čo Primitivo je ľahké červené víno.

Hoci je často prehliadaná v prospech známejších talianskych regiónov, kuchyňa Matery je skutočne jedinečná a stojí za to ju vyskúšať. Vďaka rozmanitej škále chutí a ingrediencií určite poteší každé chuťové bunky.

Talianske ostrovy sú rovnako lákavé ako Matera

Taliansko sa skladá z tisícov ostrovov a ostrovčekov, z ktorých mnohé sú rovnako krásne ako rozmanité. Od drsných útesov Sardínie až po palmové pláže Sicílie – v Taliansku nie je núdza o nádherné ostrovné destinácie.

Talianske ostrovy patria k najkrajším v Stredozemnom mori a každý si tu nájde niečo pre seba. Či už niekto hľadá oddych na pláži alebo kultúrne zážitky, tieto ostrovy ponúkajú všetko. Prečo teda nepreskúmať jednu z týchto úžasných destinácií a nezažiť jedinečnú kultúru a krásu Talianska na vlastnej koži?

Či už niekto hľadá kultúrne zážitky alebo relaxačný pobyt na pláži, tu sú niektoré z najlepších ostrovov Talianska, ktoré možno preskúmať.

Sardínia

Sardínia je druhým najväčším ostrovom v Stredozemnom mori a je známa svojou úžasne členitou krajinou. Na ostrove sa nachádza mnoho archeologických lokalít vrátane Nuraghe, čo sú starobylé kamenné veže postavené Nuragmi pred viac ako 4 000 rokmi.

Nachádza sa tu aj niekoľko krásnych pláží, ktoré možno preskúmať, napríklad Costa Smeralda a Cala di Volpe, ktoré sú obľúbené pre windsurfing a iné vodné športy.

Sicília

Sicília je najväčší ostrov v Stredozemnom mori a je známa svojou úžasne rozmanitou krajinou. Na ostrove sa nachádzajú tri aktívne sopky: Etna, Stromboli a Vulcano. Je tiež známa svojimi nádhernými plážami a stredomorskou kuchyňou.

Sicília je obývaná už tisícky rokov a jej história a kultúra sú hlboko prepojené s gréckymi, rímskymi a arabskými vplyvmi. Nachádza sa tu množstvo archeologických pamiatok, ktoré možno preskúmať, napríklad Údolie chrámov v Agrigente a Teatro Greco v Syrakúzach.

Sicílska kuchyňa je jedinečnou zmesou stredomorských chutí a jej vína patria k najlepším v Taliansku. Vďaka svojej nádhernej krajine, živej kultúre a rozmanitej histórii je Sicília povinnou destináciou pre každého cestovateľa.

Taliansky ostrov Sicília v Stredozemnom mori vďaka svojim vulkánom priláka každoročne mnoho turistov.
Taliansky ostrov Sicília v Stredozemnom mori vďaka svojim vulkánom priláka každoročne mnoho turistov.

Capri

Capri je taliansky ostrov nachádzajúci sa v Neapolskom zálive a je známy svojimi nádhernými prírodnými krásami. Už dlho je obľúbeným cieľom turistov a jeho malebná krajina, čisté more a mierne podnebie z neho robia ideálne miesto na dovolenku. Jeho členité pobrežie, dramatické útesy a ohromujúce jaskyne sú snom fotografov a lákajú ľudí z celého sveta.

Ostrov je známy špičkovou módou a luxusným tovarom a nachádza sa tu aj niekoľko najexkluzívnejších talianskych reštaurácií a hotelov. Okrem úchvatných výhľadov ponúka Capri množstvo pamiatok, aktivít a atrakcií, ktoré z neho robia jedno z najvyhľadávanejších miest v Stredomorí.

Na ostrove sa nachádza slávna Modrá jaskyňa, morská jaskyňa plná žiarivo modrej vody. Nachádza sa tu množstvo chodníkov a ciest, ktoré možno preskúmať, napríklad Cesta bohov, ktorá vedie k úchvatným výhľadom na ostrov a okolité more.

Elba

Elba je taliansky ostrov ležiaci pri pobreží Toskánska v Tyrhénskom mori. Je to najväčší ostrov v Taliansku a tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori. Je známy svojimi malebnými plážami a nádherným výhľadom na Stredozemné more.

Elba je tiež známa svojimi prírodnými krásami, bujnými lesmi, krištáľovo čistou vodou a členitými horami. Je obľúbenou prímorskou destináciou pre turistov z celej Európy i mimo nej. Ostrov má aj bohatú kultúrnu históriu s množstvom archeologických nálezísk a zaujímavých múzeí.

Na ostrove sa nachádza niekoľko malých miest a dedín, ako napríklad Portoferraio a Marciana Marina, ktoré sú obľúbené vďaka svojim reštauráciám a obchodom. Nachádza sa tu aj množstvo nádherných turistických trás, ako napríklad trasa Monte Capanne, ktorá vedie k úchvatným výhľadom na okolité more.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výletZaujímavosti