Neapol, Taliansko – čo navštíviť, pamiatky, dovolenka

Európa

Neapol, ktorý sa nachádza na juhu Talianska, je jedným z najväčších a najživších miest krajiny. Neapol je známy svojou bohatou históriou, úžasnou architektúrou a vynikajúcou kuchyňou a je povinnou destináciou pre každého, kto cestuje do Talianska.


Obsah článku


Mesto má dlhú a fascinujúcu históriu, ktorá siaha až do staroveku. Mesto založili Gréci v 8. storočí pred naším letopočtom a odvtedy mu vládli rôzne civilizácie vrátane Rimanov, Byzantíncov, Normanov a Španielov. Neapol je preto domovom širokej škály architektonických štýlov a kultúrnych vplyvov, čo z neho robí jedinečné a fascinujúce mesto na preskúmanie.

Najzaujímavejšie pamiatky Neapolu

Medzi významné pamiatky patrí neapolský kráľovský palác, neapolská katedrála a divadlo San Carlo, ktoré je jednou z najstarších operných scén v Európe. Okrem toho si turisti obľubujú spraviť výlet do mesta Pisa či do Vieste, čo však môže byť časovo náročné. Neapol však láka turistov a dovolonkárov aj iné úžasné miesta.

Pompeje neďaleko Neapola

Pompeje sú fascinujúce staroveké mesto, ktoré sa nachádza neďaleko Neapolu. Je to archeologické nálezisko, ktoré bolo pochované výbuchom sopky Vezuv v roku 79 n. l. a ktoré sa zachovalo po stáročia a ponúka pohľad na život v starovekom Ríme.

Mesto Pompeje bolo prosperujúcim obchodným centrom a obľúbenou dovolenkovou destináciou bohatých Rimanov. Bolo to rušné mesto s približne 11 000 obyvateľmi a malo mnoho pôsobivých verejných budov, súkromných domov a verejných kúpeľov.

Výbuch sopky Vezuv pochoval mesto hrubou vrstvou sopečného popola a pemzy, ktorá pôsobila ako prírodná konzervačná látka. Popol a pemza stvrdli na hmotu podobnú hornine a zachovali budovy, ulice a artefakty Pompejí. Dnes môžu návštevníci preskúmať ruiny Pompejí a vidieť, ako žili starí Rimania. Archeologické nálezisko sa rozprestiera na ploche približne 170 hektárov a je tu veľa zaujímavostí, ktoré si možno pozrieť.

Jednou z najpôsobivejších častí Pompejí je Fórum, ktoré bolo hlavným verejným námestím mesta. Bola to rušná oblasť s mnohými verejnými budovami vrátane Jupiterovho chrámu, baziliky a Macellum (trh s potravinami). Faunov dom je veľké sídlo, ktoré vlastnila bohatá rodina a je pomenované podľa bronzovej sochy tancujúceho fauna, ktorá sa našla vo vnútri.

Amfiteáter je ďalšou pôsobivou stavbou v Pompejach a je jedným z najstarších a najlepšie zachovaných amfiteátrov na svete. Mohol pojať približne 20 000 divákov a používal sa na gladiátorské súťaže a iné podujatia.

V meste sa nachádzalo niekoľko verejných kúpeľov, ktoré boli dôležitou súčasťou rímskeho života. Návštevníci si môžu pozrieť rôzne miestnosti a zariadenia vrátane šatní, horúcich a studených kúpeľov a masážnych miestností.

Zaujímavou destináciou pre tých, ktorí chcú vidieť, ako starí Rimania budovali tradičné talianske kúpele je aj Rím a Caracallove kúpele. Okrem toho je obľúbenou destináciou aj jazero Como, ktoré turistom ponúka tradičné talianske ubytovanie.

V starovekom meste Pompeje môžu turisti na vlastné oči vidieť, ako žili Rimania pred výbuchom sopky Vezuv.

Návšteva sopky Vezuv a Neapola

Vezuv je jedna z najznámejších sopiek na svete, známa svojou ničivou erupciou v roku 79 n. l., ktorá zničila staroveké mesto Pompeje. V súčasnosti je Vezuv obľúbenou turistickou destináciou, ktorá láka návštevníkov z celého sveta, ktorí prichádzajú, aby videli ohromujúcu krásu sopky a spoznali jej fascinujúcu históriu.

Vezuv je súčasťou Kampánskeho sopečného oblúka, ktorý zahŕňa niekoľko ďalších činných a nečinných sopiek. Hora sa nachádza v Neapolskom zálive a vyčnieva nad ním, odkiaľ je nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Ak chcú návštevníci navštíviť horu Vezuv, musia najprv cestovať do Neapola, ktorý je najbližším veľkým mestom. Z Neapola sa návštevníci môžu vlakom alebo autobusom dostať do mesta Ercolano, ktoré sa nachádza na úpätí hory.

Odtiaľ sa možno vydať na pešiu túru ku kráteru sopky, ktorá trvá približne hodinu a pol. Odporúča sa, aby si návštevníci obuli pohodlnú obuv a priniesli si dostatok vody, pretože túra môže byť strmá a namáhavá.

Katakomby San Gennaro pod Neapolom

Katakomby San Gennaro sú jedinečným podzemným komplexom priamo v Neapole. Táto sieť tunelov a hrobiek je jedným z najdôležitejších ranokresťanských pohrebísk v južnom Taliansku a je fascinujúcou atrakciou pre návštevníkov Neapola.

Katakomby pochádzajú z 2. storočia n. l. a sú pomenované podľa svätého Gennara, patróna Neapola. Niekoľko storočí sa používali ako pohrebisko pre ranokresťanskú komunitu v Neapole, až kým nebolo pochovávanie mŕtvych vnútri mestských hradieb zakázané zákonom.

Komplex je rozdelený do troch úrovní, z ktorých každá má iný účel. Prvá úroveň je najstaršia a obsahuje najstaršie hroby a fresky. Druhá úroveň je väčšia a obsahuje viac hrobiek a fresiek, ako aj niekoľko kaplniek. Tretia úroveň je najväčšia a obsahuje najnovšie hrobky, ako aj podzemnú baziliku.

Jedným z najfascinujúcejších aspektov katakomb sú zložité umelecké diela, ktoré zdobia steny a stropy hrobiek a kaplniek. Fresky zobrazujú výjavy z Biblie, ako aj obrazy svätých a iných náboženských postáv. Umelecké diela umožňujú nahliadnuť do náboženského a kultúrneho presvedčenia ranokresťanskej komunity v Neapole.

Okrem umeleckých diel si návštevníci katakomb môžu pozrieť aj zložitý systém tunelov a komôr, ktoré tvoria podzemný komplex. Katakomby sú labyrintom úzkych chodieb, kľukatých schodísk a prepojených komôr a ich prehliadka je dobrodružstvom sama o sebe.

Katakomby sú prístupné verejnosti a možno ich navštíviť so sprievodcom. Návštevníci by si mali obliecť pohodlnú obuv a pripraviť sa na prechádzanie úzkymi chodbami a strmými schodiskami.

Výstup na sopku Vezuv je možný, avšak treba počítať s prevýšením a náročnou turistikou na vrchol.

Piazza del Plebiscito – námestie v Neapole

Námestie sa nachádza v centre mesta a je obklopené rozmanitou architektúrou. Námestie je dôležitou pamiatkou a obľúbenou turistickou atrakciou, ktorá láka návštevníkov z celého sveta.

História námestia Piazza del Plebiscito siaha do 19. storočia, keď kráľ Ferdinand I. z Dvoch Sicílií poveril architekta Gaetana Genoveseho, aby navrhol námestie. Námestie sa pôvodne volalo Largo di Palazzo a bolo navrhnuté ako centrum mesta. Neskôr však bolo premenované na Piazza del Plebiscito na počesť plebiscitu, ktorý sa konal v Neapole v roku 1860 a viedol k zjednoteniu Talianska.

Jedným z najvýraznejších prvkov námestia Piazza del Plebiscito je neapolský kráľovský palác, ktorý sa nachádza na východnej strane námestia. Palác bol postavený v 17. storočí a je krásnym príkladom barokového architektonického štýlu. Palác bol kedysi rezidenciou neapolských kráľov z rodu Bourbonovcov a v súčasnosti v ňom sídli Neapolská národná knižnica.

Na západnej strane námestia sa nachádza krásny kostol San Francesco di Paola. Kostol bol postavený začiatkom 19. storočia a je jedným z najkrajších príkladov neoklasicistickej architektúry v Taliansku. Kostol je zasvätený svätému Františkovi z Paoly a má krásnu kupolu a portikus so šiestimi korintskými stĺpmi.

Ďalšou významnou pamiatkou na námestí Piazza del Plebiscito je obelisk, ktorý stojí v strede námestia. Obelisk bol postavený v 19. storočí a je zasvätený kráľovi Ferdinandovi I. Obelisk je vyrobený zo žuly a je vysoký viac ako 100 metrov, čo z neho robí výrazný prvok námestia.

Piazza del Plebiscito je tiež obľúbeným miestom kultúrnych podujatí a koncertov. Námestie sa často využíva na koncerty, operné predstavenia a iné podujatia a je obľúbeným miestom pre miestnych obyvateľov aj turistov. Počas vianočného obdobia je námestie vyzdobené svetlami a veľkým vianočným stromom, čo prispieva k jeho slávnostnej atmosfére.

Na námestí možno okrem návštevy Kostola sv. Františka z Paoly zažiť aj koncerty rôzneho druhu, ktoré sa tu pravidelne konajú.

Verejná doprava v Neapole

Neapol je mesto s dobre rozvinutým systémom verejnej dopravy, ktorý návštevníkom aj miestnym obyvateľom uľahčuje pohyb. V Neapole existuje niekoľko druhov verejnej dopravy vrátane autobusov, električiek, lanoviek a metra.

 • Neapolské metro je rýchly a efektívny spôsob dopravy po meste, pričom dve linky pokrývajú väčšinu centrálnych oblastí mesta. Premáva od skorého rána do polnoci a často, pričom priemerná doba čakania je len niekoľko minút. Metro je obzvlášť užitočné na oblasti mimo centra mesta, ako je univerzita a štvrť Pozzuoli.
 • Autobusová sieť je rozsiahla a pokrýva väčšinu častí mesta vrátane mnohých oblastí, ktoré nie sú obsluhované metrom. K dispozícii je niekoľko rôznych typov autobusov vrátane expresných a nočných autobusov, ktoré ešte viac uľahčujú pohyb po meste.
 • Centrom mesta premávajú dve električkové trate, čo uľahčuje prehliadku jeho pamiatok. Aj keď sú pomalšou možnosťou ako metro, ponúkajú malebnejší spôsob cestovania s výhľadom na krásnu architektúru a historické pamiatky mesta.
 • Neapol má štyri lanovky, ktoré spájajú centrum mesta s kopcami a ponúkajú panoramatický výhľad. Lanovky predstavujú jedinečný spôsob dopravy po Neapole a sú užitočné najmä na dosiahnutie oblastí, ktoré sú ťažko dostupné inými dopravnými prostriedkami.

Z Neapolu pravidelne premávajú aj autobusy do Amalfi – krásneho mesta ležiaceho na pobreží Talianska. Je to jedna z najobľúbenejších turistických destinácií v krajine a je známa svojimi nádhernými útesmi, malebnými dedinkami a očarujúcimi plážami. Pokiaľ by zas niekto túžil po výlete loďou, tak z mesta je možné dostať sa napríklad na ostrov Ischia, a to do hodiny.

Lístky a cestovné v Neapole

Lístky na verejnú dopravu si možno kúpiť v autorizovaných predajniach, novinových stánkoch a na staniciach metra. K dispozícii je niekoľko rôznych druhov lístkov vrátane jednorazových lístkov, denných a týždenných cestovných lístkov. Lístky možno použiť na všetky druhy verejnej dopravy v Neapole vrátane metra, autobusov, električiek a lanoviek.

Hrad Castel dell’Ovo nachádzajúci sa na pobreží mesta patrí k najvyhľadávanejším pamiatkam v oblasti.

Architektúra Neapolu

Neapol je domovom jednej z najúžasnejších architektúr v Taliansku, s množstvom historických budov a pamiatok roztrúsených po celom meste, podobne ako je to v mestách Perugia či Positano. Jednou z najznámejších pamiatok v Neapole je hrad Castel dell’Ovo, ktorý sa nachádza na malom ostrove hneď pri pobreží mesta.

Neľaleko od Neapola sa nachádza starobylé mesto Matera. Toto mesto, nachádzajuce sa v regióne Apúlia, je známe svojou jedinečnou architektúrou, ku ktorej patria „Sassi“, teda jaskynné obydlia, ktoré boli vytesané do miestneho vápenca. K zaujímavým miestam Apúlie patrí napríklad aj Alberobello, ktoré je najviac známe pre trullo domy.

Neapol a miestna gastronómia

Podobne ako u iných talianskych miest, ako sú Rimini, Janov či Miláno, aj neapolská kuchyňa sa vyznačuje používaním čerstvých, kvalitných surovín a výrazných chutí. Od pizze a cestovín až po morské plody a pouličné jedlo – Neapol ponúka návštevníkom širokú škálu chutných jedál. Možno si z Neapolu ako suvenír prinesiete recept na pravé domáce lasagne, ktoré majú svoj pôvod práve v tomto meste.

Tu sú niektoré z najznámejších kulinárskych špecialít mesta:

 • Pizza – mesto je rodiskom pizze a návštevníci mesta musia ochutnať tradičnú neapolskú pizzu. Pizza sa tu pripravuje z čerstvého syra mozzarella, paradajok San Marzano a chrumkavého cesta, ktoré sa pečie v peci na drevo. Medzi najznámejšie pizzerie v Neapole patria Da Michele a Sorbillo.
 • Cestoviny – Neapol je tiež známy svojimi vynikajúcimi cestovinovými jedlami, vrátane spaghetti alle vongole (špagety s mušľami), špagety puttanesca (špagety s paradajkovou omáčkou, olivami a kaparami), fettuccine alfredo a gnocchi alla sorrentina (zemiakové halušky s paradajkovou omáčkou a syrom mozzarella).
 • Morské plody – známymi sú čerstvé morské pokrmy, ako sú fritto misto di mare (vyprážané miešané morské plody), spaghetti alle cozze (špagety so slávkami) a gamberi alla busara (krevety varené v paradajkovej omáčke).
 • Pouličné jedlo – zahŕňa pochúťky ako bruschetta (tradičný toast s rôznymi prílohami), arancini (vyprážané ryžové guľky), panzerotti (vyprážané cesto plnené paradajkami a mozzarellou), sfogliatelle (cesto plnené syrom ricotta a kandizovaným ovocím). a calzoneprekladaná pizza (plnená kapsa z kysnutého cesta).
 • Káva – Neapol je známy svojou silnou kávou a návštevníci si môžu vychutnať tradičné espresso alebo cappuccino v jednej z mnohých kaviarní v meste.

Okrem týchto slávnych jedál ponúka Neapol aj širokú škálu ďalších kulinárskych špecialít, vrátane regionálnych špecialít, ako sú spaghetti alla Nerano (špagety s cuketou a syrom) a parmigiana di melanzane (baklažánový parmezán).

Neapol a možnosti ubytovania

Pokiaľ ide o ubytovanie v Neapole, cestovatelia si môžu vyberať z možností, ktoré vyhovujú každému vkusu a rozpočtu. Od luxusných butikových hotelov až po útulné penzióny ukryté v historických uličkách – mesto ponúka pestrú škálu miest na pobyt, z ktorých každé má svoje jedinečné čaro.

Pre tých, ktorí hľadajú chuť elegancie starého sveta, má historické centrum Neapola mnoho hotelov, ktoré boli s láskou zrekonštruované do svojej bývalej slávy. Hostia sa tu môžu ponoriť do bohatej histórie mesta a zároveň si užívať moderné pohodlie a dokonalé služby.

Ak si chce cestovateľ vychutnať intímnejšie zážitky, môže sa rozhodnúť pre jeden z mnohých penziónov v meste, kde vítajú cestovateľov priateľskí hostitelia a často poskytujú osobné odporúčania, ako spoznať Neapol. Tieto očarujúce ubytovacie zariadenia ponúkajú útulné útočisko pred ruchom mesta.

Cestovatelia s obmedzeným rozpočtom sa nemusia obávať, pretože Neapol ponúka aj množstvo cenovo dostupných možností ubytovania vrátane lacných hotelov a hostelov roztrúsených po celom meste. Tieto ubytovacie zariadenia poskytujú komfortné ubytovanie za príjemné ceny.

Neapol ponúka širokú škálu možností ubytovania. Vyberú si rodiny, páry aj jednotlivci. Na základe hodnotení návštevníkov Neapolu sa dajú odporučiť napr. tieto možnosti ubytovania:

 • Palazzo Salgar – ide o 4-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza asi 1,1 km od centra mesta; návštevníci si tu obľúbili hlavne izbovú službu, izby pre zdravotne znevýhodnených, letiskový transfer, fitnescentrum či reštauráciu; pozitívne sú tu hodnotené najmä personál a čistota ubytovania
 • Napoli Central Gate – toto ubytovanie sa nachádza približne 1,6 km od centra mesta; zákazníci tu oceňujú najmä bezplatné pripojenie k internetu, nefajčiarske izby, výťah či denné upratovanie; pozitívne hodnotené sú tu hlavne personál, čistota a pomer ceny a kvality ubytovania
 • Clopat vacanze2023 – je to cenovo výhodnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza asi 3,5 km od centra mesta; návštevníci tu oceňujú hlavne rodinné izby, izbovú službu, izby pre zdravotne znevýhodnených, letiskový transfer a parkovisko; pozitívne hodnotené sú tu najmä personál a čistota ubytovania
 • Red House – ide o ubytovanie, ktoré sa nachádza asi 2,5 km od centra mesta; cestovatelia si tu obľúbili hlavne rodinné izby, terasu, záhradu, vírivku a bezplatné pripojenie k internetu; pozitívne hodnotené sú tu najmä personál a čistota, no tiež vybavenie, pohodlie a pomer ceny a kvality ubytovania

Bez ohľadu na to, kde sa v Neapole rozhodne cestovateľ ubytovať, jedno je isté – pohostinnosť a živá atmosféra mesta mu určite prinesú nezabudnuteľný zážitok. Neapol je výbornou destináciou na krátky výlet aj dlhšiu dovolenku.

Čo navštíviťDovolenkaPamiatky