Rím – obchod s romantikou, pamiatky, Vatikán

Európa
rim

Rím je jedno z najstarších miest na svete, ktorého história siaha až do roku 753 pred Kristom. Je hlavným mestom Talianska a po stáročia bol významným centrom kultúry, vlády a náboženstva. V Ríme sa nachádzajú niektoré z najznámejších pamiatok na svete vrátane Kolosea, Panteónu, Fontány di Trevi a Španielskych schodov.

Mesto Rím je tiež známe svojím rušným nočným životom a vynikajúcou kuchyňou. Vďaka bohatej histórii, skvelému jedlu a živej kultúre nie je divu, že Rím zostáva jednou z najobľúbenejších turistických destinácií na svete.

Rím – Taliansko

Rím je jedným z najznámejších miest na svete s dlhou a bohatou históriou a jedinečnou kultúrou. Nachádza sa v talianskom regióne Lazio, je hlavným mestom krajiny a významnou európskou turistickou destináciou.

Rím je významným mestom od svojho založenia Rimanmi v roku 753 pred n. l. Rýchlo sa stal významným centrom moci a vplyvu v západnom svete s dlhou históriou umenia, kultúry a politiky. Počas svojej dlhej histórie bol centrom mnohých ríš vrátane Rímskej, Byzantskej a Svätej rímskej ríše. Rím bol taktiež sídlom rímskokatolíckej cirkvi a domovom Vatikánu.

Rímska architektúra je svetoznáma vďaka ikonickým pamiatkam, ako sú Koloseum, Panteón a Fontána di Trevi. Je tiež domovom niektorých z najpozoruhodnejších umeleckých diel na svete vrátane diel Michelangela a Caravaggia. O jeho histórii svedčí aj množstvo starovekých ruín, ako napríklad Forum Romanum a Caracallove kúpele.

Rím je známy aj svojou kuchyňou, v ktorej sa nájde množstvo jedál z celého Talianska. Najznámejším jedlom sú cestoviny carbonara, klasické talianske jedlo pripravované z vajec, slaniny, syra a čierneho korenia. Obľúbená je aj pizza, zmrzlina a káva.

Rím je mesto kultúry a histórie, v ktorom si každý nájde niečo pre seba. Jeho nespočetné atrakcie, pamiatky a kuchyňa z neho robia nezabudnuteľnú destináciu. Či už niekto hľadá romantickú dovolenku alebo dobrodružstvo za poznaním, Rím má pre každého niečo.

Dovolenka v Ríme

Rím je jedným z najkrajších miest na svete a skvelou dovolenkovou destináciou pre rodiny, páry aj individuálnych cestovateľov. Vďaka svojej úžasnej architektúre, rušnému nočnému životu a chutnému jedlu si v Ríme každý nájde niečo pre seba.

Prvé, čo si v Ríme všimne každý jeho návštevník, je jeho neuveriteľná architektúra. Od ikonického Kolosea a Panteónu až po obdivuhodnú Fontánu di Trevi, Rím má množstvo krásnych a historických budov. Je ľahké stráviť hodiny potulovaním sa po meste a obdivovaním pamiatok. Pre tých, čo sa chcú dozvedieť viac, je tu množstvo prehliadok so sprievodcom a múzeí, ktoré môžu preskúmať.

Podobne ako Mykonos je aj Rím známy aj svojím rušným nočným životom. Na výber je tu veľké množstvo barov a klubov a po zotmení ožívajú aj mestské námestia. Či už niekto hľadá uvoľnený večer alebo divokú noc, určite si tu nájde niečo podľa svojho gusta.

Pokiaľ ide o jedlo, Rím je rajom. Od klasických talianskych jedál až po chutné pouličné jedlo – Rím ponúka všetko. Určite by mal každý vyskúšať niektoré klasické jedlá, ako je carbonara, pizza, predjedlo bruschetta, ako aj niektoré miestne špeciality, napríklad supplì a supplì al telefono. V Taliansku má svoj pôvod fettuccine recept na lahodný cestovinový pokrm s omáčkou Alfredo.

Rím so svojou úžasnou architektúrou, pulzujúcim nočným životom a chutným jedlom je ideálnou destináciou pre nezabudnuteľnú dovolenku v Taliansku. Z Ríma premávajú pravidelne vlaky a autobusy do Amalfi – krásneho talianskeho pobrežného mesta, ktoré taktiež ponúka jedinečnú dovolenku.

Koloseum pôvodne slúžilo ako amfiteáter a bola to najväčšia budova v Rímskej ríši.
Koloseum pôvodne slúžilo ako amfiteáter a bola to najväčšia budova v Rímskej ríši.

Kam na výlet v Ríme

Rím je podobne ako Florencia mesto plné pamiatok a starovekých ruín, z ktorých každá má svoj príbeh. Od Kolosea po Panteón je Večné mesto živým múzeom umenia a histórie. Tu sú niektoré z najznámejších pamiatok a odporúčaní, kam na výlet v Ríme.

 • Koloseum je jednou z najikonickejších pamiatok v Ríme. Koloseum bolo postavené v rokoch 70 až 80 n. l. a slúžilo na gladiátorské zápasy a iné kruté formy zábavy. Teraz je hlavnou turistickou atrakciou a pripomienkou minulosti.
 • Panteón je ďalšou ikonickou pamiatkou v Ríme. Panteón, ktorý dal postaviť rímsky cisár Hadrián v roku 125 n. l., je veľkolepý chrám zasvätený všetkým bohom starovekého Ríma. Jeho pôsobivá kupola je dodnes jednou z najväčších nevystužených betónových kupol na svete.
 • Fontána di Trevi je nádherná baroková fontána, ktorá sa nachádza v centre Ríma. Fontána bola postavená v roku 1762 a je jedným z najobľúbenejších turistických miest v Ríme. Legenda hovorí, že vhodenie mince do fontány zaručuje návrat do Ríma.
 • Ďalšou ikonickou pamiatkou v Ríme sú Španielske schody. Španielske schody postavené v 18. storočí mali pôvodne spájať španielske veľvyslanectvo s kostolom Trinita dei Monti. V súčasnosti sú schody obľúbeným miestom stretávania turistov aj miestnych obyvateľov.
 • Pomník Vittoria Emanuela II. je veľký biely mramorový monument venovaný prvému kráľovi zjednoteného Talianska. Pamätník dokončený v roku 1911 stojí v centre Ríma ako symbol jednoty a nezávislosti Talianska.
 • Altare della Patria je veľký pamätník postavený na pamiatku zjednotenia Talianska. Pamätník sa nachádza v centre Ríma, stojí pred Forum Romanum a je najvyššou budovou v meste.

Toto je len niekoľko z neuveriteľných pamiatok v Ríme, kam by sa mal na výlet vybrať každý návštevník. Od Kolosea až po Španielske schody – tieto pamiatky sú pripomienkou bohatej histórie mesta a svedectvom jeho nehynúcej krásy.

Vatikán

Vatikán, známy ako najmenšia krajina na svete, je jedným z najnavštevovanejších miest na svete. Je sídlom pápeža a centrom katolíckej cirkvi. Vďaka množstvu historických budov a pamiatok je tu čo objavovať a vidieť. Tu je zoznam atrakcií, ktoré musí vo Vatikáne vidieť každý návštevník Ríma:

 1. Bazilika sv. Petra: Jeden z najvýznamnejších chrámov na svete. Interiér je plný úžasných umeleckých diel vrátane Michelangelovej Piety.
 2. Vatikánske múzeá: Vatikánske múzeá sú domovom najznámejších umeleckých diel na svete. Vatikán ponúka množstvo prehliadok múzeí so sprievodcom alebo sa dá absolvovať ich aj samostatne.
 3. Sixtínska kaplnka: Sixtínska kaplnka je jedným z najikonickejších umeleckých diel na svete. Namaľoval ju Michelangelo a je plná úžasných fresiek zobrazujúcich náboženské výjavy.
 4. Vatikánske záhrady: Vatikánske záhrady sú sviežou oázou v centre mesta. Sú plné nádherných rastlín, sôch a fontán.
 5. Vatikánska knižnica: Vatikánska knižnica je pokladnicou vedomostí a kultúry. Nachádzajú sa v nej tisíce kníh a rukopisov a musí ju vidieť každý, kto miluje literatúru.
 6. Vatikánska nekropola: Vatikánska nekropola je podzemný cintorín pod Bazilikou sv. Petra. Nachádzajú sa tu hroby mnohých pápežov a iných významných náboženských osobností.
 7. Vatikánske observatórium: Vatikánske observatórium je jedným z popredných svetových centier astronomického výskumu. Je otvorené pre verejnosť a má k dispozícii teleskop, ktorý môžu návštevníci používať.

Toto sú len niektoré z mnohých atrakcií vo Vatikáne. Či už náboženský pútnik alebo nadšenec umenia, vo Vatikáne si každý nájde niečo pre seba.

Bazilika svätého Petra je všeobecne uznávaným a rešpektovaným centrom katolíckeho kresťanstva.
Bazilika svätého Petra je všeobecne uznávaným a rešpektovaným centrom katolíckeho kresťanstva.

Obchod s romantikou v Ríme

Rím v Taliansku je mesto lásky, romantiky a krásy, a preto nie je divu, že je skvelým miestom na nákup romantických darčekov. Či už človek hľadá niečo výnimočné pre milovanú osobu, alebo chce potešiť len seba, v mnohých mestských butikoch a špecializovaných obchodoch sa nájde množstvo romantických predmetov, ktoré určite potešia každého obdarovaného.

Od šperkov po vône, odevov až po bytové dekorácie – tu je prehľad najlepších obchodov s romantikou v Ríme:

 • Luxusné šperky: Rím je domovom mnohých luxusných klenotníctiev, ktoré ponúkajú všetko od klasických až po moderné kúsky. Na výber sú tu ponuky exkluzívnych talianskych dizajnérov, ako napríklad Bulgari, Damiani a Pomellato, aleb niečo klasickejšie od Cartier či Tiffany & Co. Mnoho nezávislých klenotníkov ponúka unikátne, ručne vyrábané kúsky.
 • Módne butiky: Módne butiky v Ríme sú skvelým miestom pre romantické oblečenie a doplnky. Či už sú to špeciálne šaty na romantickú noc, alebo len niečo špeciálne pre svoju milovanú osobu, na výber je množstvo obchodov. Od značiek ako Prada a Gucci až po cenovo dostupnejšie možnosti od Zara a H&M – pre každý rozpočet sa tu niečo nájde.
 • Vône: Rím je domovom mnohých špecializovaných obchodov, ktoré ponúkajú širokú škálu vôní pre mužov aj ženy. Každý si tu nájde niečo pre seba, od klasických vôní ako Chanel No. 5 až po modernejšie produkty Dolce & Gabbana a Hugo Boss.
 • Dekorácie do domácnosti: V mnohých rímskych obchodoch s bytovými dekoráciami majú rôzne romantické predmety. Dá sa vybrať z klasického talianskeho dizajnu v La Casa di Gio alebo moderných kúskov od Kartell. Dnes populárne sú aj obchody s vintage tovarom alebo blšie trhy, kde sa vždy nájdu jedinečné kúsky.

V Ríme si každý nájde niečo pre seba. Od luxusných šperkov po cenovo dostupnú módu, od vôní po bytové dekorácie, mesto je plné obchodov s romantikou, ktoré určite vyčaria úsmev na tvári.

CK Fischer SK

Ak niekto hľadá skvelé miesto na návštevu v Európe, Rím je ideálnou destináciou. Rím sa nachádza v Taliansku a je známy svojou bohatou históriou, kultúrou a krásnou architektúrou. Ako jedno z najstarších miest na svete je domovom niektorých z najznámejších pamiatok vrátane Kolosea, Rímskeho fóra a Vatikánu.

Pre tých, ktorí prichádzajú zo Slovenska, je Rím ľahko dostupný letecky. Z bratislavského letiska odlietajú početné lety, ktoré trvajú približne hodinu a pol. Po príchode do Ríma si možno mesto prezrieť pešo alebo verejnou dopravou. Rím má skvelý systém metra, autobusov a električiek, ktorý uľahčuje pohyb po meste.

Plánovanie dovolenky v Ríme uľahčujú cestovné kancelárie, ktoré ponúkajú mnoho zájazdov. Medzi ne patrí aj CK Fischer SK. Táto cestovná kancelária má v ponuke aj last minute dovolenky za výhodné ceny.

Pri návšteve Ríma si nemožno nechať ujsť slávne pamiatky mesta. Koloseum je jedným z najznámejších miest v meste a malo by byť na prvom mieste zoznamu. Ďalším miestom, je Forum Romanum, kde si možno prezrieť ruiny starého mesta a spoznať jeho fascinujúcu históriu. Obľúbeným cieľom je aj Vatikán, kde možno obdivovať úžasnú architektúru a vidieť slávnu Sixtínsku kaplnku.

Ak chce niekto spoznať taliansku kultúru, môže si prezrieť množstvo múzeí, galérií a kostolov v meste. Rím je známy aj svojou vynikajúcou kuchyňou, takže netreba zabudnúť ochutnať niektoré z miestnych špecialít, ako je pizza, cestoviny a zmrzlina.

Rím je skvelou destináciou na krátku dovolenku alebo dlhší pobyt. Ak niekto hľadá skvelú destináciu pre svoju ďalšiu dovolenku, mal by zvážiť výlet do Ríma. Dobrou možnosťou sú aj zájazdy ponúkané cestovnými kanceláriami, ako napríklad CK Fischer SK.

Čo navštíviťDovolenkaPamiatky