Košice, Slovensko – história, pamiatky, zaujímavosti

Slovensko

Metropola východného Slovenska, mesto Košice, má bohatú históriu a kultúrne dedičstvo, ktoré priťahujú pozornosť turistov z celého sveta. Košice sú známe svojou architektúrou, ktorá zrkadlí storočia histórie a rôzne kultúrne vplyvy. Aké pamiatky sa nachádzajú v Košiciach? Kam na výlet v košickom okolí?

Košice, hneď po Bratislave, sú druhým najväčším mesto na Slovensku. Sú jedno z najstarších a najdôležitejších miest na Slovensku. Nachádzajú sa na východe Slovenska blízko hranice s Ukrajinou. Je to historické mesto s bohatou kultúrnou a hospodárskou tradíciou.

Mesto leží na rieke Hornád na západnom okraji Košickej kotliny a aj keď to nie je najdlhšia rieka na Slovensku, má dlhú a bohatú históriu a prežíva veľmi dynamickú súčasnosť. Po stáročia bolo najvýznamnejším strediskom celého regiónu, prirodzeným centrom obchodu, remesiel, kultúry a vzdelanosti.

Košice, Slovensko – ubytovanie

Ak hľadá človek ubytovanie v Košiciach, má na výber z rôznych možností. Mesto ponúka rôzne druhy ubytovania, od luxusných hotelov až po lacné hostely a apartmány.

Pre tých, ktorí hľadajú luxusné ubytovanie, je v Košiciach niekoľko skvelých hotelov. V Košiciach sú aj rôzne hotely s 3 až 4 hviezdičkami pre tých, ktorí hľadajú niečo strednej triedy. A pre tých, ktorí preferujú lacnejšie ubytovanie, sú v Košiciach k dispozícii aj rôzne hostely a apartmány.

Cestovatelia majú na výber z mnohých možností ubytovania. To svoje si nájdu rodiny, páry aj jednotlivci. Zo širokej škály ubytovaní sa dajú na základe hodnotení zákazníkov odporučiť napr.:

 • Hotel Yasmin Košice – ide o 4-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza 1 km od centra; ponúka najmä rodinné izby, izby pre zdravotne znevýhodnených, izbovú službu, reštauráciu, fitnescentrum a bar; zákazníci hodnotia pozitívne hlavne personál, čistotu, pohodlie a polohu
 • Boutique Hotel Bristol – tento 4-hviezdičkový hotel sa nachádza len 150 metrov od centra; ponúka hlavne kúpeľné a wellness centrum, izbovú službu, izby pre zdravotne znevýhodnených, letiskový transfer, krytý bazén či bar; zákazníci dávajú kladné hodnotenie najmä polohe a personálu
 • Penzion Beryl – toto ubytovanie sa nachádza približne 250 metrov od centra a je mierne cenovo výhodnejšie; ponúka najmä rodinné izby, reštauráciu, bar a parkovisko; zákazníci hodnotia pozitívne hlavne polohu, personál a čistotu ubytovania
 • Hotel Zlaté Košice – ide o cenovo dostupnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza asi 300 metrov od centra; ponúka hlavne rodinné izby, reštauráciu a parkovisko; zákazníci dávajú pozitívne hodnotenie najmä polohe, personálu a čistote

Okrem toho môžu turisti nájsť aj ubytovanie v súkromí v Košiciach, ako sú napríklad apartmány na prenájom na rôznych stránkach, napr. Airbnb. Tento typ ubytovania ponúka viac súkromia a flexibilnosti pre hostí. Pre obyvateľov Východného Slovenska sú však Košice skvelým tipom na jednodňový výlet na Slovensku bez potreby ubytovania.

Väčšina ubytovacích zariadení v Košiciach sa nachádza v centre mesta, čo znamená, že návštevníci budú mať ľahký prístup k všetkým kultúrnym a historickým pamiatkam. Okrem toho sú v meste k dispozícii aj rôzne reštaurácie, kaviarne a obchody so suvenírmi či oblečením. Dajú sa tu nájsť aj rôzne známe značky vrátane obľúbenej Calzedonie.

Košice – poloha, mapa

Košice sa nachádzajú východnom Slovensku, v blízkosti hranice s Ukrajinou. Mesto sa rozprestiera na ploche vyše 242 kilometrov štvorcových a má významnú polohu v stredoeurópskom regióne.

Na mape Košice sú vyznačené na východe Slovenska a sú obklopené pohorím Vihorlat na juhu, Slanskými vrchmi na severovýchode a Šarišskou vrchovinou na západe. Rieka Hornád preteká cez Košice a prúdi východným smerom do Užského pralesa na Ukrajine.

Košice sú dôležitým dopravným uzlom, kde sa stretávajú cesty a železnice smerujúce do ostatných častí Slovenska a susedných krajín. Mesto má tiež vlastné letisko, ktoré slúži pre lety do rôznych destinácií v Európe a na svete.

Vďaka svojej polohe v stredoeurópskom regióne sú Košice, podobne ako Krakow, Kyjev, Viedeň či Praha, ľahko dostupné a atraktívne pre návštevníkov z celého sveta, ktorí hľadajú spojenie histórie, kultúry a prírodných krás v jednom mieste.

História mesta Košice

Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1230, no osídlenie tohto územia sa datuje už do neolitu. V stredoveku sa Košice stali jedným z najvýznamnejších obchodných miest v Uhorsku. Boli známe svojimi remeslami, obchodom s kožou a zlatom, a v roku 1369 sa stali sídlom zemského snemu.

V 15. a 16. storočí Košice zažili rozmach kultúry a umenia, a stali sa dôležitým centrom renesancie na Slovensku. V roku 1657 sa mesto dostalo pod kontrolu Habsburskej monarchie, a to malo za následok pokles jeho významu.

V 19. a 20. storočí sa Košice stali priemyselným centrom východného Slovenska, s výrobnými závodmi, ocelárňami a textilnými továrňami. Po druhej svetovej vojne sa Košice stali súčasťou Československa a v 60. rokoch sa stali dôležitým miestom slovenskej kultúry a politiky.

Dnes sú Košice moderným mestom s bohatou históriou a kultúrou. Sú domovom mnohých kultúrnych inštitúcií, ako sú múzeá, divadlá a galérie, a každoročne sa tu konajú významné kultúrne podujatia, ako napríklad Košický trienále, Košický maratón alebo festival White Night.

Dóm sv. Alžbety je symbolom mesta Košice.

Košice – pamiatky, čo vidieť

Za pamiatkami Košíc netreba chodiť veľmi ďaleko, pretože takmer všetky sa sústreďujú do historického centra mesta, ktoré je rozlohou najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku. Jeho ústredným priestorom je vretenovité Hlavné námestie, ktoré sa právom považuje za jedno z najkrajších slovenských námestí.

 • Dóm sv. Alžbety – Táto gotická katedrála je symbolom mesta Košice. Postavená v 14. storočí, bola kedysi najväčšou kostolom na Slovensku. Jej krásna fasáda a vitráže sú ohromujúce a interiér katedrály skrýva množstvo umenia a architektonických zázrakov.
 • Kaplnka sv. Michala – Nachádza sa v historickej časti mesta a bola postavená v 14. storočí. Táto gotická kaplnka slúžila ako pohrebisko pre významné osobnosti mesta a je jednou z najzachovalejších pamiatok tohto druhu na Slovensku.
 • Urbanova veža – Tento významný symbol Košíc bol postavený v 14. storočí a slúžil ako súčasť mestskej hradby. Dnes sa v nej nachádza Múzeum mesta Košice a ponúka návštevníkom výhľad na mesto z jej vyhliadkovej veže.
 • Katedrála sv. Alžbety – Tento barokový kostol bol postavený v 18. storočí ako súčasť jezuitského seminára. Katedrála je známa svojou zlatou oltárnou architektúrou a pôsobivými freskami na stenách.
 • Košický zámok sa nachádza v historickom centre mesta a je v súčasnosti sídlom Východoslovenského múzea. Zámok pochádza z 13. storočia a bol postupne rekonštruovaný a prestavaný v rôznych historických obdobiach. Na zámku si môže človek pozrieť rôzne expozície, ktoré mu predstavia históriu mesta a regiónu.
 • Miklušova väznica – Táto stredoveká väznica bola postavená v 15. storočí a slúžila ako väzenie pre trestancov. Dnes je to dôležitá pamiatka v Košiciach, ktorá ponúka návštevníkom príležitosť vidieť si skutočnú väzenskú celu a zistiť viac o histórii väznenia v Košiciach.

Toto sú iba niektoré z mnohých historických miest a pamiatok v Košiciach, ktoré stoja za návštevu. Mesto je plné krásnych budov, zaujímavých múzeí a fascinujúcej histórie, ktorú si návštevníci môžu vychutnať. Podobne fascinujúcim slovenským mestom, kam na výlet za pamiatkami, je Trnava.

Košice – Spievajúca fontána

Spievajúca fontána v Košiciach je jedným z najpopulárnejších turistických miest v meste. Fontána sa nachádza na Hlavnej ulici a vytvára ohromujúci zážitok pre návštevníkov. Fontána sa skladá z 26 trysiek, ktoré striekajú vodu do vzduchu v rôznych výškach a sú synchronizované s hudbou.

Návštevníci môžu počuť skladby od rôznych umelcov, ako napríklad Beethoven, Mozart alebo Queen. Každú hodinu sa predvádza aj krátka svetelná show, ktorá robí zážitok ešte intenzívnejším. Spievajúca fontána sa stala symbolom mesta a je neoddeliteľnou súčasťou jeho turistickej atrakcie.

Tento interaktívny zážitok je vhodný nielen pre dospelých, ale aj pre deti, ktoré si môžu vychutnať vodné striekanie a tancovanie na hudbu. Preto ak rodičia premýšľajú, kam na výlet s deťmi, spievajúca fontána v Košiciach môže byť tou správnou možnosťou.

Kam na výlet – Košice a okolie

Košice sú jedným z najkrajších miest na Slovensku a určite stojí za to ich preskúmať. Avšak, ak má človek dosť času a chce objaviť viac, určite sa oplatí navštíviť aj okolité oblasti.

 • Spišský hrad – Tento hrad sa nachádza len hodinu jazdy od Košíc a je zapísaný v UNESCO svetovom dedičstve. Ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu a zaujímavú históriu.
 • Slovenský raj – Toto národné park vzdialené približne hodinu jazdy od Košíc je známe svojimi skalnatými údoliami a kaňonmi. Ideálny je pre milovníkov turistiky a outdoorových aktivít.
 • Hrad Čičva – Tento hrad sa nachádza asi 30 minút jazdy od Košíc a ponúka nádherný výhľad na okolie. Zrekonštruované ruiny hradu sú teraz obľúbeným miestom pre rodinné výlety.
 • Bardejovské kúpele – Táto historická kúpeľná oblasť sa nachádza približne hodinu jazdy od Košíc. Ponúka niekoľko kúpeľných procedúr, ktoré sú vhodné na relaxáciu a zlepšenie zdravia.
 • Vihorlatské vrchy – Táto oblasť sa nachádza asi 2 hodiny jazdy od Košíc a ponúka krásnu prírodu a turistické trasy pre milovníkov outdoorových aktivít. V lete sa tu môžu návštevníci vybrať na bicyklový výlet, zatiaľ čo v zime si tu môžu vychutnať lyžovanie.

V okolí Košíc je mnoho miest, ktoré stojí za to navštíviť. Sú to krásne a zaujímavé miesta, ktoré ponúkajú množstvo zážitkov a zanechajú vám v pamäti nezabudnuteľné spomienky. Nádherné miesta môže človek vidieť aj napríklad v Nitre, Trnave či Banskej Bystrici.

Spievajúca fontána v Košiciach je jedným z najpopulárnejších turistických miest v meste.

ZOO Košice

ZOO Košice je jednou z najnavštevovanejších atrakcií v meste a ponúka mnoho zaujímavých zvierat. ZOO sa nachádza na úpätí Vysokých Tatier, na 24 hektárovej ploche a má viac ako 150 druhov zvierat. Medzi najpopulárnejšie zvieratá patrí slon, tigre, žirafy, lemy, kozy, krokodíly a mnoho ďalších.

ZOO má aj niekoľko zaujímavých expozícií, ako napríklad dinosaury, praveké zvieratá a akvárium. Okrem toho sa v ZOO nachádza aj detský kútik, kde si deti môžu vychutnať zábavné a vzdelávacie aktivity. ZOO Košice je ideálnym miestom pre rodinné výlety a ponúka mnoho zábavy a vzdelávania pre všetky vekové kategórie.

Košice – kultúra, podujatia

Košice sú mesto s bohatou kultúrnou a spoločenskou scénou a celoročne ponúkajú mnoho podujatí pre rôzne záujmové skupiny. Toto sú niektoré z najzaujímavejších podujatí, ktoré sa konajú v Košiciach:

 • Košický maratón – Je to najväčší maratón na Slovensku a jedno z najväčších športových podujatí v Košiciach. Každoročne sa koná v októbri a láka tisíce bežcov z celého sveta.
 • Košická národná hudobná jar – Toto je najstarší hudobný festival na Slovensku a patrí medzi najprestížnejšie v strednej Európe. Každoročne sa koná v apríli a má rôzne témy a žánre.
 • Art Film Fest – Filmový festival, ktorý sa koná v júni a ponúka množstvo filmov z celého sveta. Je to jedno z najväčších filmových podujatí v Slovenskej republike.
 • Dni Európskeho dedičstva – Toto podujatie sa koná každý rok v septembri a zameriava sa na prezentáciu kultúrneho a historického dedičstva v Košiciach. Sú tu prezentované rôzne pamiatky, múzeá a ďalšie kultúrne inštitúcie.
 • Košické vianočné trhy – Toto podujatie sa koná v decembri a ponúka mnoho rôznych výstav, predajov a zábavy. Je to skvelé miesto na nákup vianočných darčekov a zároveň sa tu môžete vychutnať vianočnú atmosféru.
 • White Night – Toto podujatie sa koná v júni a je to najväčšie nočné umenie na Slovensku. Košice sa stávajú plátnom pre rôzne umenie a zároveň sa tu organizujú aj rôzne koncerty a kultúrne podujatia.

Košice ponúkajú množstvo zaujímavých podujatí pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. Ak sa človek rozhodne navštíviť Košice, určite by nemal vynechať jedno z týchto podujatí, ktoré mu poskytnú nezabudnuteľné zážitky a spomienky.

Tradičná slovenská kuchyňa v Košiciach

Košice sú jedným z najvýznamnejších kultúrnych centier na Slovensku a tradičná kuchyňa je dôležitou súčasťou miestnej kultúry.

Bryndzové halušky sú jedno z najtypickejších slovenských jedál a určite sa nezaobíde ani bez nich tradičná košická kuchyňa. Ide o drobné „knedle“ z kyslej zemiakovej kaše, ktoré sa uvaria vo vode a podávajú s bryndzou (kyslým ovčím syrom), kyslou smotanou a slaninou.

Guláš je ďalšie obľúbené jedlo v Košiciach a na Slovensku ako takom. Tradične sa vyrába z hovädzieho mäsa, cibule a papriky, ktoré sa dusia vývarom a koreninami, aby sa vytvoril bohatý a aromatický guláš. Podáva sa s knedľou alebo opekanými zemiakmi.

Kapustnica je tradičná polievka, ktorá sa väčšinou pripravuje na Vianoce alebo na Silvestra. Ide o hustú polievku z kyslej kapusty, zemiakov, klobásy, slaniny a kyslej smotany. Na vrch sa položí kúsok slaniny a podáva sa s chlebom.

Hovädzia polievka alebo kurací vývar sú tradičné polievky, ktoré padnú vhod najmä v chladnejších mesiacoch.

Po tradičných jedlách je čas vyskúšať aj niečo netradičné. Začať môžete slanou tortou z toastového chleba, ktorú si viete s našimi receptami jednoducho pripraviť aj na ubytovaní v malej kuchynke na výlete.

Čo navštíviťKam na výletPamiatkyZaujímavosti