Lago Maggiore – malebné jazero s výhľadom na Alpy

Európa

Lago Maggiore je jazero ležiace na území severného Talianska a Švajčiarska. Po Gardskom jazere je druhým najväčším jazerom v Taliansku. Je obklopené nádhernými výhľadmi na zasnežené hory, lesy a živé mestá a dediny.


Obsah článku


Lago Maggiore je obľúbeným miestom na dovolenku pre miestnych obyvateľov aj turistov. Jazero ponúka veľa aktivít ako kúpanie, plachtenie, windsurfing či rybolov. Možno skúsiť aj širokú škálu vodných aktivít, ako sú výlety loďou, jazda na kajaku a stand-up paddleboarding. Okrem toho je tu množstvo turistických trás a chodníkov, ktoré môžu preskúmať turisti a cyklisti.

Lago Maggiore – jazero a jeho okolie

Jazero je obklopené niekoľkými malebnými mestečkami, ako sú Stresa, Baveno a Cannero Riviera. Je tiež domovom niekoľkých pôvabných dediniek vrátane Meina a Lesa.

Lago Maggiore je známe svojou úžasnou prírodnou krásou s krištáľovo čistou vodou a zelenými horami, ktoré ho obklopujú. Oblasť je tiež domovom rôznych voľne žijúcich zvierat vrátane líšok, jazvecov, jeleňov a mnohých druhov vtákov. Je tiež skvelým miestom na pozorovanie vtákov a je obľúbeným cieľom milovníkov prírody.

Podnebie v okolí jazera Lago Maggiore je mierne, pričom poskytuje potrebný chladivý vánok počas horúcich letných mesiacov. Zimy sú zvyčajne mierne, hoci vo vyšších polohách môžu teploty výrazne klesnúť. Zrážky sú počas celého roka hojné, preto je najlepšie byť pripravený na daždivé počasie.

Ako pri Lago di Maggiore tráviť čas – aktivity pre každého

Lago di Maggiore, podobne ako jazero Lugano, je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v krajine. Návštevníci si v tomto čarovnom kúte Talianska môžu nájsť niečo, čo sa im bude páčiť, od oddychu na pláži až po objavovanie nádherných ostrovov.

 • Jednou z najobľúbenejších aktivít na Lago Maggiore je plavba loďou po jazere. Na výber je množstvo lodí a možno sa plaviť okolo celého jazera alebo sa zastaviť na niektorom z ostrovov uprostred jazera. Na ostrovoch sa nachádzajú niektoré z najkrajších kostolov a starých budov v oblasti, preto sa ich oplatí navštíviť.
 • Za preskúmanie stoja aj okolité mestá a dediny. Obľúbeným miestom je mesto Stresa s pôvabnými dláždenými uličkami a malebným nábrežím. Ďalším obľúbeným cieľom je mesto Verbania s krásnymi promenádami a záhradami na brehu jazera.
 • V regióne sa nachádzajú aj niektoré z najpozoruhodnejších turistických trás v talianskych Alpách. Od vrcholu Monte Rosa až po chodníky v údolí Val Grande – nachádza sa tu množstvo túr pre všetky úrovne skúseností.
 • Najlepší spôsob, ako preskúmať región, je bicykel. V okolí jazera Lago Maggiore sa vinie množstvo cyklotrás cez dediny a hory. Dá sa tiež zúčastniť na cyklistickej túre so sprievodcom alebo si požičať bicykel a preskúmať región vlastným tempom.

Celkovo je Lago Maggiore ideálnou destináciou pre každého, kto chce preskúmať talianske Alpy a spoznať krásy tohto regiónu. Jazero láka turistov ešte z jedného dôvodu, a tým je možnosť navštíviť niekoľko ostrovov. Podobne obľúbená oblasť v Taliansku je aj Ligúrska riviéra.

Jazero je známe svojou prírodnou krásou, krištáľovo čistou vodou a zelenými horami, ktoré ho obklopujú.
Jazero je známe svojou prírodnou krásou, krištáľovo čistou vodou a zelenými horami, ktoré ho obklopujú.

Ostrovy Lago Maggiore

Dovolenka pri Lago Maggiore by nebola kompletná bez výletov na niektoré z ostrovov. Ostrovy sú známe aj vďaka nádherným scenériám a malebným výhľadom. Návštevníci sa môžu pokochať nádhernými alpskými výhľadmi z mnohých vyhliadkových bodov jazera alebo si oddýchnuť na jednej z mnohých pláží.

 • Najväčším ostrovom je Isola Bella, ktorý je známy svojím palácom v barokovom štýle, záhradami a terasami.
 • Isola Madre je druhým najväčším ostrovom a je známy svojimi sviežimi záhradami a exotickými rastlinami.
 • Isola dei Pescatori je najmenší z troch hlavných ostrovov a nachádza sa na ňom malebná rybárska dedinka.
 • A nakoniec, žiadna cesta na Lago Maggiore nie je úplná bez návštevy nádherných Borromejských ostrovov. Na ostrovoch sa nachádzajú jedny z najpozoruhodnejších záhrad na svete, ako aj najkrajšie vily v oblasti.

Ostrovy sú domovom rôznych voľne žijúcich živočíchov vrátane vtákov, rýb a cicavcov. Pozorovatelia vtákov tu nájdu množstvo druhov na pozorovanie vrátane vzácneho a ohrozeného bociana čierneho. V jazere žije aj niekoľko druhov rýb vrátane pstruhov, kaprov a ostriežov.

Na ostrovoch sa nachádza aj niekoľko historických pamiatok vrátane zrúcaniny hradu Castello di Arona a krásneho hradu Castello di Angera. Návštevníci môžu na ostrovoch preskúmať aj množstvo kostolov a kláštorov a pozostatky rímskeho osídlenia ostrova Sesto Calende.

Ostrovy Lago Maggiore sú povinnou zastávkou pre každého, kto si chce vychutnať najkrajšie scenérie a atrakcie Talianska. Vďaka nádherným výhľadom, nádherným ostrovom a rôznorodým aktivitám je to skvelé miesto na oddych a vychutnávanie si krás tohto nádherného jazera.

Niekoľko faktov a zaujímavostí o Lago di Maggiore

Lago di Maggiore je jedna z najobľúbenejších turistických destinácií v krajine a je skvelým miestom na objavovanie a oddych. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o jazere.

 1. Lago di Maggiore je domovom niektorých z najstarších ostrovov v Európe. Isola Bella a Isola Madre sú dva z najznámejších ostrovov jazera, na ktorých sa nachádzajú nádherné paláce, záhrady a iné atrakcie.
 2. Jazero má jedinečné podnebie vďaka svojej polohe na úpätí Álp. Vďaka tomu je ideálnym miestom, kde si možmo vychutnať horúce letá aj chladné zimy, pričom teplota len zriedkakedy klesne pod 0 °C.
 3. Jazero je domovom jedných z najkrajších západov slnka na svete. Je to vďaka jeho polohe na úpätí Álp a výslednému odrazu zapadajúceho slnka na jazere.
 4. Lago di Maggiore je dôležitou zastávkou sťahovavých vtákov. V zimných mesiacoch je jazero plné kačíc a iného vodného vtáctva, čo z neho robí skvelé miesto na pozorovanie vtákov.
 5. Na jazere sa nachádzajú jedny z najkrajších pláží v regióne. Pláže sú ideálne na kúpanie, opaľovanie a relaxáciu a v ich blízkosti sa nachádza aj množstvo reštaurácií a barov, ktoré si návštevníci môžu vychutnať.

Lago di Maggiore je nádherné jazero a tieto zaujímavé fakty o ňom len zvyšujú jeho príťažlivosť. Či už človek hľadá oddychovú dovolenku alebo výlet s deťmi plný dobrodružstva, Lago di Maggiore ponúka pre každého niečo.

Koľko stojí dovolenka pri Lago di Maggiore

Vzhľadom na to, že Lago di Maggiore sa nachádza na území Talianska a Švajčiarska, nemožno hovoriť o lacnej destinácií. Avšak, ponuka ubytovania a stravovania je pomerne široká. Je teda možné nájsť aj cenovo prijatelné možnosti

 • Ceny ubytovania v tejto oblasti sa zvyčajne pohybujú od 60 do 120 € za noc v základnej hotelovej izbe. V prípade luxusnejších možností sa ceny môžu pohybovať okolo od 150 do 300 € za noc. V oblasti sú k dispozícii aj ubytovacie zariadenia typu Airbnb, ktorých ceny sa pohybujú okolo 50 € za noc.
 • Ceny potravín v oblasti sú primerané. Základné jedlo v miestnej reštaurácii môže stáť približne 10 až 20 € na osobu, zatiaľ čo luxusnejšia večera môže stáť približne 30 až 50 € na osobu. V oblasti sa nachádza aj množstvo stánkov s občerstvením a kaviarní, kde si možno dať občerstvenie a nápoje za približne od 5 do10 €.
 • Oblasť okolo jazera Lago Maggiore ponúka aj množstvo aktivít, z ktorých mnohé možno označiť za drahšie. Možno sa previezť loďou po jazere za približne od 10 do 15 € alebo sa vyviezť lanovkou na vrchol okolitých hôr za približne od 20 do 30 € na osobu. K dispozícii je aj množstvo turistických trás a parkov, ktoré možno preskúmať a ktoré sú zvyčajne bezplatné alebo za malý symbolický poplatok.

Aj keď ceny za ubytovanie, stravu a aktivity sú o niečo vyššie, je jazero stále skvelá voľba, ako stráviť dovolenku. Okrem krásne prírody a aktivít tento región ponúka samozrejme aj skvelú taliansku kuchyňu.

Svetoznáma talianka kuchyňa v Lago di Maggiore

Cestovatelia v tejto oblasti si môžu vychutnať širokú škálu kulinárskych špecialít, od morských plodov v meste Stresa až po klasické talianske jedlá v meste Arona. Tu sú niektoré z najlepších jedál, ktoré možno ochutnať počas návštevy Lago di Maggiore.

Pre milovníkov tradičnej talianskej kuchyne tu je množstvo chutných jedál. Od klasických lasagní až po rizoto – reštaurácie v regióne ponúkajú rôzne možnosti, ktoré uspokoja každý apetít.

 • Miestnou obľúbenou špecialitou je polenta concia, zapečené jedlo z polenty podávané so syrom a zeleninou.
 • Ďalším obľúbeným jedlom sú anolini di Arona, plnené cestoviny s prosciuttom a parmezánom.

V Lago di Maggiore si prídu na svoje aj milovníci morských plodov. Stresa, ktorá sa nachádza na východnej strane jazera, je ideálnym miestom, kde si možno vychutnať čerstvé jedlá z morských plodov.

 • Medzi obľúbené jedlá patria vyprážané kalamáre, scampi a mušle podávané s rôznymi omáčkami.
 • Nemožno zabudnúť ani na slávnu bielu rybu z jazera, ktorá sa môže podávať grilovaná, pošírovaná alebo pečená.

K miestnym špecialitám v tejto oblasti ďalej patria jedlá ako Bagna Cauda, horúci dip pripravovaný zo sardelí, cesnaku a olivového oleja. Ochutnať tie možno Bresaolu, údené hovädzie mäso podávané s rôznymi druhmi zeleniny. Oblasť Lago di Maggiore je nielen úžasnou destináciou, ale aj kulinárskym rajom.

DovolenkaKam na výletZaujímavosti