Cestovné poistenie – kalkulačka 2024, online, najlacnejšie

Magazín

Doba sa mení a cestovanie je dostupnejšie čoraz viac. S častejším cestovaním sú spojené aj určité riziká, nakoľko nikto nemôže tušiť, aké neočakávané nepríjemnosti s cestovaním do zahraničia môžu nastať. Z toho dôvodu je nevyhnutné pred každým výletom alebo dovolenkou mať zabezpečené cestovné poistenie. Čo je to cestovné poistenie? Prečo mať cestovné poistenie? Nižšie ponúkame kalkulačku s najlacnejšou ponukou cetovného poistenia.

Zabezpečenie poistením počas cestovania do zahraničia je v určite povinnou výbavou každého cestovateľa. No napriek tomu je stále veľa ľudí, ktorí nie sú ochotní zaplatiť za cestovné poistenie. Takéto zmýšľanie môže spôsobiť v prípade akejkoľvek komplikácie na dovolenke veľké problémy.

Samozrejme, záleží od toho, do akej krajiny sa cestuje, na aké dlhé obdobie a čo má v pláne cestovateľ v zahraničí robiť. Dovolenka pri mori a na horách sa líšia svojimi rizikami, takže určite bude produkt cestovného poistenia iný a v inej cene.

Avšak aj pri dovolenke, kedy sa očakáva minimálne riziko nejakej komplikácie, je potrebné mať cestovné poistenie. Úraz, črevné problémy, strata batožiny alebo nečakané výdavky môžu byť veci, ktoré cestovateľ spravidla neočakáva, avšak môžu potrápiť aj v obľúbených dovolenkových destináciách Slovákov ako napríklad bulharský Burgas. No ak nastanú, bez cestovného poistenia takéto udalosti dokážu znepríjemniť nie len dovolenku, ale aj život po nej.

Človek sa musí mať na pozore, aj keď vyrazí na netradičnú dovolenku či výlet do ázijských krajín. Poistenie sa určite oplatí v krajinách ako je Palestína, Irán alebo Spojené arabské emiráty či Izrael. V prípade, že cestovná kancelária nesplnila potreby zákazníka, pomôcť môže reklamačný zákon.

Z toho dôvodu je pred akýmkoľvek vycestovaním za hranice Slovenska je nevyhnutné mať cestovné poistenie do zahraničia. Toto by malo byť zariadené ešte pred tým, ako sa začnú baliť kufre a plánovať atrakcie na dovolenke alebo výlete.

Okrem cestovného poistenia je výhodné si pred cestou predplatiť eSIM kartu, ktorú možno aktivovať v destinácii. Takýmto spôsobom ostanú cestovatelia stále v kontakte s najbližšími. Jednou z možností je aj využitie služieb Airalo.

Cestovné poistenie – čo to je, oplatí sa?

Cestovné poistenie je druh poistenia, ktorý kryje finančné straty a liečebné náklady spojené s cestovaním. Môže pokryť rôzne udalosti, ako napríklad stratu batožiny, zrušenie cesty, núdzovú lekársku starostlivosť a iné.

Cestovné poistenie je dôležité mať pre prípad neočakávaných udalostí, ktoré môžu nastať počas cestovania. Môže poskytnúť finančnú ochranu v prípade lekárskej pohotovosti, straty alebo krádeže batožiny, zrušenia alebo prerušenia cesty a iných neočakávaných nákladov, ktoré môžu vzniknúť počas cestovania.

Tiež je vďaka cestovnému poisteniu zabezpečený pokoj na duši počas cestovania, pretože cestovateľ vie, že je krytý, ak sa stane niečo neočakávané.

V dnešnej dobe je cestovné poistenie cenovo dostupné pre každého. Tento náklad je v porovnaní s výletom alebo dovolenkou zanedbateľný na to, aké riziká dokáže pokryť. Cestovné poistenie je možné vybaviť na pobočke poisťovne alebo banky, ktorá spolupracuje s poisťovňou.

Pohodlnejšou možnosťou je online cestovné poistenie, ktoré je možné vybaviť pár klikmi na internete za niekoľko minúť. Existuje množstvo poskytovateľov s rôznymi druhmi cestovného poistenia, takže o výber produktov nie je núdza.

Cestovné poistenie dokonca zahŕňajú aj niektoré kreditné karty. Množstvo ľudí si pred dovolenkou vybavujú kreditnú kartu, ktorá v niektorých prípadoch môžu byť výhodná. Napríklad pri požičaní auta na dovolenke väčšina poskytovateľov neakceptuje klasickú debetnú kartu, len kreditnú kartu.

Ročné a krátkodobé cestovné poistenie

Výber produktu cestovného poistenia záleží nie len od miesta, kam človek cestuje, ale aj od času, aký tam strávi. Z toho dôvodu poisťovne ponúkajú ako krátkodobé, tak aj ročné cestovné poistenie.

V prípade predĺženého víkendu, týždňovej dovolenky alebo len výletu za účelom nakupovania je postačujúce krátkodobé poistenie. Presný počet dní, ktoré klient bude v zahraničí si môže určiť v jednoduchých formulároch na stránkach poisťovní.

Ak niekto cestuje za prácou, štúdiom alebo cestuje do zahraničia počas roka pravidelne, výhodnejšou možnosťou bude dlhodobé, resp. ročné cestovné poistenie. V prepočte na deň bude takéto dlhodobé poistenie určite výhodné a spravidla pokrýva celý svet, avšak nie u všetkých poskytovateľov cestovného poistenia.

Cestovné poistenie – porovnanie

V prípade, že už človek vie, kam chce vycestovať a na akú dobu, stačí si porovnať ponuky daných poisťovní alebo bánk. Ponuky sa líšia podľa konkrétnej poisťovne, doby poistenia, výšky krytia poistných udalostí, množstvom pripoistení a podobne. V tak veľkej ponuke je pre klienta výhodné urobiť si základný prieskum a vybrať si najvýhodnejšie cestovné poistenie na mieru.

Okrem poisťovní ponúkajú produkty cestovného poistenia aj banky, avšak len v spolupráci s určitou poisťovňou. Takže je možné nájsť cestovné poistenie od Tatra banky, cestovné poistenie od ČSOB alebo iných bánk. Skúsenosti s Revolut bankou majú taktiež pozitívne ohlasy ohľadom služby cestovného poistenia. Avšak treba mať na pamäti, že banka nemôže poskytovať žiadne poistenie.

Banky poskytujú všetky druhy poistenia cez spoluprácu s poisťovňami. To znamená, že je správne si porovnať aj ponuky bánk, no spravidla výhodnejšou možnosťou bude vybavenie cestovného poistenia priamo v poisťovni.

Ak niekto cestuje na dovolenku autom, okrem cestovného poistenia je potrebné myslieť na kvalitné PZP, ktoré je možné si vybaviť aj cez kalkulačku PZP, kde si každý nájde to najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie.

V súčasnosti vďaka silnej konkurencií na Slovensku na trhu s poistením je možné vybaviť cestovné poistenie online za pár minút bez nutnosti navštíviť kamennú pobočku. Doba ide dopredu, a aj jednoduchosť a prehľadnosť formulárov poisťovní zlepšuje možnosti pre klientov.

Union cestovné poistenie

Poisťovňa Union ponúka krátkodobé aj ročné, teda dlhodobé poistenie. V prípade krátkodobého poistenia Union ponúka 2 druhy cestovného poistenia v závislosti, či ide o cestu do zahraničia alebo o cestovanie na Slovensku, napríklad do hôr.

Ak niekto cestuje do zahraničia a chce krátkodobé poistenie, bude mať v základnom poistení akútnu chorobu, úraz alebo úmrtie. Taktiež je k tomuto produktu telefonická asistencia, teda v akomkoľvek prípade je možné kontaktovať poisťovňu, ktorá poradí, ako postupovať v danom probléme.

Okrem spomenutého je možné si pripoistiť množstvo iných poistení. Je možné si pripoistiť batožinu do limitu 4 000 eur, cestovný doklad do limitu 500 eur, oneskorenie batožiny, škoda na majetku a podobne. Cena takého poistenia sa bude líšiť od doby poistenia, krajiny a taktiež od množstva pripoistení.

V prípade cestovania na Slovensku je možné si vyskladať poistenie podľa preferencie klienta. Možností je taktiež viacero, napríklad batožina do limitu 4 000 eur, škoda na zdraví alebo na živote tretej osobe neúmyselným konaním, zásah horskej služby alebo ochorenie, úraz, hospitalizácia a smrť.

Klient si môže navoliť kombináciu balíka podľa subjektívnych preferencií, na základe čoho sa bude odvíjať aj cena poistného. Cena taktiež bude záležať od doby, na akú bude klient cestovné poistenie chcieť.

V prípade ročného poistenia je viacero výhod, napríklad zľava pre študentov s kartou ISIC a taktiež 15 % zľava pre poistencov poisťovne Union. Intuitívna kalkulačka na stránke ponúka jednoduché kroky, na základe ktorých vypočíta výšku ročného cestovného poistenia.

Do kalkulačky stačí zadať, či ide o cestovanie na Slovensku, Európe alebo celý svet. Následne stačí zadať vek a aktivity, ktoré chce mať klient poistené a kontaktné údaje. Prípadne si uplatniť zľavu pre poistenca. Ponuka ceny ročného poistenia závisí od faktorov, ktoré budú zadané v online kalkulačke.

Alianz cestovné poistenie

Aj poisťovňa Alianz ponúka krátkodobé aj dlhodobé, teda ročné cestovné poistenie. Krátkodobé poistenie je možné si vybrať na presný počet dní, ktoré chce mať klient kryté.

Na stránke je jednoduchý formulár s kalkulačkou, ktorá vypočíta finálnu cenu poistenia na základe vstupných informácií. Do formulára si treba vybrať, či chce klient cestovať na Slovensku, Európa a Turecko, svet okrem USA a Kanady alebo celý svet. Následne stačí vybrať aký je vek klienta a prípadne počet ľudí, ktorých chce poistiť.

Ak by chcel klient cestovné poistenie na rok, postupuje sa úplne rovnako. Avšak pri poistní na pol roka, je možné vybrať poistenie len na celý svet.

V každom prípade, ako aj pri krátkodobom, polročnom alebo ročnom poistení sa na základe vstupných údajov ukáže cenová ponuka v troch variantoch. Základný, stredný a najvyšší s možnosťami ďalších pripoistení.

Generali cestovné poistenie

Poisťovňa Generali ponúka širokú paletu poistení špecificky pre určité skupiny klientov. Ide o krátkodobé cestovné poistenie, cestovné poistenie na dobu neurčitú, poistenie do hôr, pre študentov, pre skupiny a pre vodičov. Každé z týchto cestovných poistení má v podkategórií balíky, z ktorých si daná skupina môže vybrať.

Krátkodobé cestovné poistenie je určené pre ľudí, ktorí idú do zahraničia na dovolenku, predĺžený víkend alebo len na nákupy. Toto cestovné poistenie ponúka 4 druhy balíkov a to Klasik, Plus, Komfort a Komplet. Balíky sa líšia rôznymi pripoisteniami, avšak spoločné majú liečebné náklady vrátane Covid-u a tiež nútenú karanténu v zahraničí.

Ak niekto cestuje častejšie počas roka, cestovné poistenie na dobu neurčitú bude omnoho výhodnejšia voľba, nakoľko sa ušetrí čas s vybavovaním poistenia a taktiež peniaze, pretože celoročné cestovné poistenie bude lacnejšie. Aj toto poistenie ponúka 4 balíky a to Klasik, Plus, Komfort a Komplet, pričom všetky zahŕňajú liečebné náklady vrátane Covid-u a náklady na ubytovanie pre prípad karantény.

Študenti, ktorí idú do zahraničia za prácou alebo štúdiom môžu využiť cestovné poistenie pre študentov, ktoré je taktiež možné vybaviť celé online. Ponúkaná možnosť doby poistenia je na 6 mesiacov alebo na rok. V ponuke sú 2 balíky a to Klasik a Komfort. V balíku Klasik sú kryté liečebné náklady a asistenčné služby. Balík Komfort ponúka aj úraz, batožinu alebo poistenie zodpovednosti.

Ak sa niekto chystá na Slovenské hory, poistenie do hôr od Generali bude najvhodnejšie. Ponúka sa v 2 základných balíkoch a to Základný balík a Balík Extrém. Ak sa niekto chystá na prechádzky alebo rekreačné lyžovanie vo vyznačených trasách, základný balík bude postačujúci. No pre tých, ktorí hľadajú adrenalín a aj iné športy, balík Extrém je pre nich prispôsobený.

Uniqa cestovné poistenie

Aj poisťovňa Uniqa ponúka široké možnosti cestovného poistenia. Avšak táto poisťovňa cieli viac na rodinné balíky, to znamená že sú zvýhodnené cestovné poistenia pre rodičov s deťmi.

V prípade akéhokoľvek balíku sú ponúkané asistenčné služby 24/7 a poistenie je možné vybaviť od 1,20 eur na deň. Výhodou týchto balíkov je, že sú ponúkané aj pre seniorov nad 70 rokov a taktiež tehotné ženy do 26. týždňa tehotenstva. Začiatok akéhokoľvek poistenia začína už na Slovensku.

Je možné sa poistiť buď na území Európy alebo celého sveta. To platí pre krátkodobé poistenie. Pri dlhodobom poistení je klient poistený na celý svet. Na stránke Uniqa je taktiež formulár, kde postačí zadať základné požadované údaje a na konci formulára budú ponúknuté balíky od základného až po najkomplexnejší.

Kooperativa cestovné poistenie

V prípade, ak by niekto chcel využiť cestovné poistenie cez poisťovňu Kooperativa, môže nájsť taktiež zaujímavé produkty. Ponúkané sú základné 2 druhy cestovného poistenia a to cestovné poistenie Marco Polo a cestovné poistenie Objavuj Slovensko.

Cestovné poistenie Marco Polo je marketingovo cielené pre moderných cestovateľov. Tento produkt pokrýva celý svet a ponúka pokrytie liečebných nákladov a úrazov, poistenie právnej ochrany, batožiny či zodpovednosti, covid asistenciu a mnoho iných pripoistení.

Produkt Marco Polo má v ponuke 3 balíky poistenia – Prima, Optimum a Excelent, ktoré sa líšia v pripoisteniach a vo výške krytia danej poistnej udalosti. Na stránke sú prehľadne spísane všetky pripoistenia konkrétnych balíkov a už stačí len vybrať ten najvhodnejší pre klienta.

Cestovné poistenie Objavuj Slovensko je cielený pre vášnivých cestovateľov po Slovensku. Či už ide o klasickú turistiku, cykloturistiku alebo adrenalínovejšie športy, tento produkt je vhodný pri vykonávaní týchto aktivít. Toto poistenie kryje najmä zásah horskej záchrannej služby pri turistike na horách, no taktiež bežne vylúčené rizikové športy a aj službu cykloasistencie.

Ako aj Marco Polo, aj Objavuj Slovensko má 3 balíky – Prima, Optimum a Excelent. Balík Prima kryje najmä zásah horskej záchrannej služby do výšky 25 000 eur. Balíky Optimum a Excelent obsahujú pripoistenia ako trvalé následky úrazu, smrť následkom úrazu, batožinu a zodpovednosť za škodu. Líšia sa výškou krytia daných poistných udalostí.

Axa cestovné poistenie

Poisťovňa Axa ponúka jeden z najprehľadnejších formulárov na vybavenie cestovného poistenia. Tento formulár je jednoduché nájsť na stránke, kde na jednom mieste môže klient vyplniť všetky potrebné informácie o klientovi a ceste.

Vo formulári je možné si vybrať presný dátum, teda možnosť krátkodobého poistenia ale taktiež dlhodobé cestovné poistenie pre tých, ktorí cestujú viackrát za rok. Výhodou tohto online formulári je to, že klient môže vidieť cenu poistného ihneď po vyplnení každého údaju vo formulári.

Cestovné poistenie od Axa je dostupné v troch variantoch, ktoré sú Reference, Komfort a Excelent. Vo variante Reference je zahrnuté krytie liečebných nákladov do výšky 100 000 eur a poistenie vybraných asistenčných služieb. Varianty Komfort a Excelent pokrývajú omnoho širšie spektrum poistných udalostí, ktoré majú aj vyššie krytie.

Najlacnejšie cestovné poistenie

Vo veľkej ponuke cestovných poistení je veľmi náročné nájsť to najlacnejšie cestovné poistenie. Avšak hľadanie najlacnejšieho cestovného poistenia nie je správna taktika. Je vhodné nájsť zlatú strednú cestu a pomer ceny a služieb.

Ak by si niekto vyberal produkt len na základe ceny, mohol by byť nemilo prekvapený, keby nastala poistná udalosť a nemal by možnosť ani asistenčnej služby. Z toho dôvodu okrem ceny treba porovnávať aj poistenia, ktoré sú obsiahnuté v daných balíkoch.

Taktiež okrem poistení v balíku sa líšia aj výšky krytia daných poistných udalostí. Treba si objektívne zhodnotiť, čo sa potenciálne môže stať, a aby tá konkrétna udalosť mala čo najvyššie krytie, za čo najnižšiu cenu poistného. Preto len faktor ceny nemôže byť kľúčový pri výbere.

Ak by niekto mal problém s tým, že cestovné poistenie je príliš drahé, mal by myslieť na to, že najdrahšie poistenie je žiadne poistenie. Existujú prípady množstva ľudí, ktorí by sa bez cestovného poistenia zadĺžili do konca života a úplne by im to zmenilo životnú situáciu. Preto je pred každým výletom, dovolenkou pri mori alebo turistikou či už na Slovensku alebo v zahraničí mať platné a kvalitné cestovné poistenie.