Ischia – dovolenka v Neapolskom zálive

Európa

Ischia je ostrov ležiaci pri západnom pobreží Talianska v Tyrhénskom mori. Je najväčším z Flegrejských ostrovov a je známy svojimi nádhernými plážami, zelenými kopcami a termálnymi prameňmi. Ischia sa časom stala obľúbenou turistickou destináciou, ktorá láka návštevníkov z celého sveta.

Ostrov je jedným z najväčších v Neapolskom zálive a jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v krajine. Je domovom malebných mestečiek, termálnych prameňov a nádherných výhľadov. Predstavuje jednoducho ideálne miesto na relaxáciu a oddych.

Ostrov Ischia – Taliansko

Ischia bola prvýkrát osídlená Oenotrijcami, starovekým národom, ktorý žil v tejto oblasti v dobe bronzovej. Neskôr ostrov dobyli Gréci, ktorí tu v roku 750 pred n. l. postavili mesto Pithecusae. Po tom, čo ostrov ovládli Rimania, sa nakoniec dostal do rúk bourbonských vojvodov a potom do rúk Kráľovstva oboch Sicílií. V roku 1806 sa ostrov stal súčasťou zjednoteného Talianskeho kráľovstva.

Na Ischii žije približne 47 000 obyvateľov. Hlavným mestom ostrova je Ischia Porto, ktoré sa nachádza na severovýchodnom pobreží. Ostrov je známy svojimi termálnymi kúpeľmi, ktoré sú vyhrievané prirodzenou sopečnou činnosťou ostrova.

Ischia má stredomorské podnebie s miernymi zimami a horúcimi, suchými letami. Ostrov má bujnú vegetáciu s mnohými druhmi divokých kvetov a stromov. Ischia je tiež domovom rôznych voľne žijúcich živočíchov vrátane delfínov, morských korytnačiek a rôznych druhov vtákov.

V posledných rokoch sa Ischia stala obľúbeným cieľom turistov a možno o ostrove hovoriť ako o jednom z najkrajších miest v Taliansku. Nachádza sa tu množstvo luxusných hotelov, rezortov a kúpeľov.

Ischia – dovolenka

Dovolenka na Ischii je stávka na istotu pre tých, ktorí hľadajú relax na slnku, úžasnú prírodu a v neposlednom rade množstvo aktivít.

Na ostrov sa dá ľahko dostať trajektom z Neapola alebo lietadlom z Ríma. Je to skvelá destinácia pre tých, ktorí hľadajú teplú a slnečnú dovolenku, pretože v letných mesiacoch má priemernú teplotu 25 °C. Na ostrove sa tiež možno venovať rôznym aktivitám, ako je potápanie, šnorchlovanie, plachtenie a turistika.

Pokiaľ ide o ubytovanie, Ischia ponúka celý rad možností pre tých, ktorí hľadajú luxusný pobyt alebo cenovo výhodnejšie možnosti. K dispozícii sú hotely, vily a apartmány na prenájom ako aj kempy pre tých, ktorí uprednostňujú pobyt na čerstvom vzduchu.

Jednou z najobľúbenejších atrakcií na ostrove Ischia je Aragónsky hrad.
Jednou z najobľúbenejších atrakcií na ostrove Ischia je Aragónsky hrad.

Ceny – koľko stojí dovolenka na Ischii

Napriek svojej popularite zostáva Ischia v porovnaní s inými oblasťami Talianska relatívne cenovo dostupná.

Životné náklady na Ischii sú vo všeobecnosti nižšie ako v iných obľúbených turistických destináciách v Taliansku, ako sú Rím a Benátky. Priemerné náklady na jedlo pre dve osoby na Ischii sú približne 45-50 €, čo je výrazne menej ako v Ríme alebo Benátkach. Aj ostatné položky, ako sú potraviny a doprava, sú na Ischii oveľa lacnejšie.

Ubytovanie na Ischii je tiež relatívne lacné v porovnaní s inými talianskymi mestami. Noc v hoteli na Ischii zvyčajne stojí približne 75-100 € za noc, zatiaľ čo noc v Ríme alebo Benátkach zvyčajne stojí približne 150-200 €. Okrem toho je na Ischii k dispozícii množstvo prenajímateľných apartmánov a víl pre tých, ktorí hľadajú cenovo dostupnejšie ubytovanie.

Celkovo je ostrov Ischia skvelou destináciou pre „nízkorozpočtových cestovateľov“, ktorí hľadajú krásnu a relaxačnú destináciu v Taliansku. Vďaka cenovo dostupným životným nákladom, nádherným plážam a sopečným horúcim prameňom je skvelým miestom, ktoré možno preskúmať bez toho, aby sa človek vrátil domov s prázdnymi vreckami.

Ostrov Ischia – ako využiť dovolenku naplno

Na tomto ostrovnom raji je určite čo robiť a vidieť, preto je obľúbeným cieľom turistov aj miestnych obyvateľov.

 • Jednou z najobľúbenejších atrakcií na ostrove Ischia je Aragónsky hrad. Tento stredoveký hrad bol postavený v 14. storočí a z jeho vrcholu sa naskytá výhľad na more. Je to skvelé miesto, odkiaľ sa možno pokochať výhľadom na ostrov a pozorovať západ slnka.
 • Ďalšou obľúbenou aktivitou je objavovanie horúcich prameňov na ostrove Ischia. Ostrov je plný prírodných termálnych kúpeľov a medzi najobľúbenejšie patria Terme di Giunone, Negombo a Negombo SPA. Horúce pramene sú skvelým spôsobom, ako si oddýchnuť a omladiť telo.
 • Ak niekto hľadá oddych na pláži, Ischia má veľa možností. Najobľúbenejšie pláže ostrova sa nachádzajú na západnom pobreží a patria k nim pláže Maronti, Citara a San Montano. Tieto pláže sú ideálne na slnenie a kúpanie v krištáľovo čistom Stredozemnom mori.
 • Ak chce niekto zažiť aktívnejšie zážitky, ostrov je plný možností. Návštevníci sa môžu venovať rôznym aktivitám vrátane plachtenia, jazdy na kajaku, cyklistiky a pešej turistiky. Nachádza sa tu aj niekoľko historických pamiatok na preskúmanie, ako napríklad Castello Aragonese, Giardini La Mortella a Castello di Baia.

Tu je len zopár tipov na to, ako naložiť so svojim časom počas dovolenky. Avšak ostrov toho ponúka oveľa viac. Nehovoriac o tom, že sa nachádza hneď pri meste Neapol, od ktorého je vzdialený menej ako hodinu. Turisti sa rozhodne nudiť nebudú. Pokiaľ teda niekto plánuje dovolenku v Taliansku, Ischia určite stojí za zváženie.

Miestna kuchyňa – základom sú morské plody

Kuchyňa ostrova Ischia je kombináciou miestnej kultúry a okolitého pobrežia. Základom kuchyne sú morské plody, ktoré sa denne podávajú z rôznych čerstvých úlovkov. Medzi miestne jedlá patria mušle a škeble varené v bielom víne a cesnaku, špagety s kalamármi a krevetami a mušle a škeble varené v paradajkovej omáčke.

 • Okrem morských plodov je Ischia známa aj miestnou zeleninou vrátane paradajok, artičokov a cibule. Tie sa používajú do rôznych jedál, od šalátov až po cestoviny. Jedným z najobľúbenejších jedál je „pizza di patate“, pizza so zemiakmi, paradajkami a cibuľou.
 • Ostrov je domovom mnohých tradičných receptov, ako sú „cacio e pepe“, druh cestovín, a „salsicce all’ischitana“, jedlo s klobásou a zemiakmi.
 • Ischia má tiež svoj vlastný, jedinečný štýl pizze. Tento štýl sa vyznačuje tenkou, chrumkavou kôrkou, posypanou rôznymi miestnymi prísadami a bylinkami. V ponuke sú rôzne špeciality, vrátane pizze s ančovičkami, kaparami a olivami.
 • Na ostrove Ischia sa nachádzajú jedny z najlepších zmrzlinových a cukrárenských výrobkov v Taliansku. Ostrov je známy svojím pečivom z ricotty a fíg a zmrzlina sa vyrába z čerstvých miestnych surovín.

Ischia je skrytým klenotom talianskej kuchyne, ktorý ponúka jedinečnú kombináciu miestnych a pobrežných chutí. Vďaka nádherným plážam, termálnym horúcim prameňom a chutnému jedlu sa niet čo čudovať, že na ostrov každoročne prichádza toľko ľudí.

Obľúbeným jedlom je "pizza di patate", teda pizza so zemiakmi, paradajkami a cibuľou.
Obľúbeným jedlom je „pizza di patate“, teda pizza so zemiakmi, paradajkami a cibuľou.

Talianske ostrovy

Pod územie Talianska spadá niekoľko skutočne krásnych a výnimočných ostrovov. Okrem ostrova Ischia možno navštíviť aj ďalšie, pričom každý z nich ponúka unikátny zážitok. Tu sú tipy na niektoré z najobľúbenejších ostrovov Talianska a to, čo môžu turistom ponúknuť.

 • Sardínia je druhým najväčším ostrovom v Stredozemnom mori a jednou z najobľúbenejších destinácií v krajine. Je známa svojimi nádhernými plážami a krištáľovo čistou vodou a je ideálnym miestom na dovolenku na pláži. Ponúka rôzne možnosti ubytovania, od luxusných hotelov až po kempy, čo z nej robí skvelé miesto na rodinnú dovolenku. Nájsť tu aj množstvo aktivít od vodných športov až po objavovanie mnohých archeologických nálezísk roztrúsených po celom ostrove.
 • Ponza je krásny ostrov, ktorý sa nachádza pri pobreží Lazia, neďaleko Ríma. Je to obľúbené miesto pre ľudí, ktorí hľadajú pokojný únik z ruchu mesta. Dajú sa tu užiť pohodové dni strávené plávaním v krištáľovo čistej vode a slnením na zlatistých plážach. Nachádza sa tu aj niekoľko malebných mestečiek vrátane pôvabnej dedinky Ponza.
 • Capri je nádherný ostrov nachádzajúci sa pri pobreží Neapola. Zaujme svojimi dramatickými útesmi, úžasnou modrou vodou a sviežou zeleňou. Návštevníci môžu na ostrove preskúmať množstvo zaujímavostí vrátane zrúcanín rímskych víl a nádhernej Modrej jaskyne. Na ostrove sa nachádzajú aj niektoré z najluxusnejších hotelov v Taliansku, čo z neho robí ideálne miesto na romantickú dovolenku.

Toto bolo len niekoľko tipov na talianske ostrovy, možností je oveľa viac. Na záver možno s istotou napísať, že Ischia patrí medzi najkrajšie miesta v Taliansku. Navyše je možné v rámci dovolenky navštíviť aj spomínaný Neapol a skúsiť tak pizzu na mieste, kde kedysi vznikla.

Dovolenka