Amerika – miesto pre vysnívanú dovolenku

Magazín

Amerika je už dlho obľúbenou destináciou pre cestovateľov, ktorí hľadajú nezabudnuteľné zážitky. Spojené štáty sú plné rozmanitých a vzrušujúcich miest na objavovanie, od dychberúcej krajiny Grand Canyonu až po ruch Veľkého jablka. Či už ide o kultúrnu ponuku krajiny, alebo dobrodružstvo v prírode, Amerika ponúka niečo pre každého.

Všetkým vášnivým cestovateľom odporúčame si do Ameriky vybaviť cestovné poistenie. Cez našu kalkulačku si každý môže porovnať tie najlacnejšie ponuky cestovného poistenia a vďaka tomu ušetriť. Cena cestovného poistenia sa pohybuje už od 0,7 € na deň.

Vybaviť si najlacnejšie cestovné poistenie >

Pre tých, ktorých láka kultúra krajiny, je návšteva hlavných miest nevyhnutnosťou. Niekoho zlákajú jasné svetlá New Yorku, niekoho skôr uvoľnený šarm San Francisca – každé mesto ponúka svoj vlastný nenahraditeľný štýl.

Milovníci hudby by mali určite zažiť živú jazzovú a bluesovú scénu v New Orleans a Chicagu. Tí, ktorí sa zaujímajú o históriu krajiny, môžu navštíviť Washington, New York, Boston alebo Filadelfiu, kde majú veľa príležitostí na spoznávanie minulosti krajiny.

Ak človek hľadá dobrodružstvo v prírode, všetky štáty Ameriky majú čo ponúknuť. Záujemcovia o náročnejší výlet môžu preskúmať divočinu Aljašky, kaňony juhozápadu alebo lesy severozápadného Pacifiku.

Mexiko láka turistov nie len vďaka fantastickej kuchyni. Obľúbený je najmä jeho polostrov Yucatán s nádhernými letoviskami ako je Tulum či Cancún.

Milovníci prírody ocenia neuveriteľné možnosti pozorovania vtáctva v celej krajine, ako aj nepoznanú faunu a flóru. Kto má chuť navštíviť džungľu, mal by vycestovať napríklad do krajiny strednej Ameriky Kostariky. Je to miesto, odkiaľ si cestovateľ odnesie nezabudnuteľné zážitky.

Severná Amerika

Čo sa týka aktivít, v Amerike si každý nájde niečo pre seba. Oplatí sa navštíviť pamiatky, múzeá aj národné parky. Amerika ponúka pocit pohody pod slnečnými lúčmi alebo zaujímavé zážitky v prírode. Jednoducho, pre každého má niečo výnimočné.

Cestovateľ môže leňošiť na slnkom zaliatych plážach na Havajských ostrovoch či potápať sa a šnorchlovať pri pobreží Jamajky, alebo sa vybrať na turistiku a kochať sa majestátnou krásou skalnatých hôr. K dispozícii sú aktivity rozmanitých druhov – lyžovanie, snowboarding, či rybárčenie alebo pešia turistika.

Všetky štáty Ameriky prinášajú niečo jedinečné. Cestovanie po jej destináciách sa určite rýchlo nezunuje.

Severná Amerika prináša okrem rušných miest aj nádherný pohľad na jedinečnú prírodu.
Severná Amerika prináša okrem rušných miest aj nádherný pohľad na jedinečnú prírodu.

Kanada

Vďaka nádhernej prírode, veľkomestám a rozmanitej kultúre nie je prekvapením, že sa do Kanady hrnie toľko ľudí, aby si tu raz za život užili dovolenku. Od pobrežia k pobrežiu si tu každý nájde niečo pre seba.

Ak sa pre ňu cestovateľ rozhodne, svoj výlet by mal začať na východe, v očarujúcich prímorských provinciách.

 • Nové Škótsko a Nový Brunšvik – Tu človek preskúma nádherné pobrežie a vychutná si uvoľnený životný štýl miestnych obyvateľov. V týchto destináciách bude návštevník pozorovať veľryby, vyskúša si plavbu na kajaku a ochutná najčerstvejšie morské plody.
 • Quebec – Cestou na západ sa tu môže výletník zastaviť v najväčšej kanadskej provincii. Spozná francúzsku kultúru, navštívi staré kostoly a katedrály a preskúma rušné mesto Montreal. V lete sa oplatí výlet v krásnych Laurentských horách. Ubytovať sa dá v pôvabných chatkách alebo penziónoch.
 • Ottawa – Pri návšteve akejkoľvek krajiny sa nedá vynechať jej hlavné mesto. Človek môže stráviť nejaký čas prehliadkou Parlamentného vrchu, Kanadskej národnej galérie a kanála Rideau. Môže si tiež urobiť celodenný výlet k slávnym Niagarským vodopádom – jednému z najpôsobivejších vodopádov na svete.
 • Albert a Saskatchewan – Bola by škoda vynechať prérie v Alberte a Saskatchewane. Tu si môže človek pozrieť úchvatné scenérie kanadských skalnatých hôr, národného parku Banff a Badlands. Sprievodca turistov prevedie históriou provincie a predstaví kultúru pôvodných obyvateľov.
 • Britská Kolumbia – Pre náročnejších sa núka túra po dažďovom pralese. Tí, ktorí chcú leňošiť, sa prejdú po nádherných plážach ostrova Vancouver a preskúmajú pulzujúce mestá Vancouver a Victoria. Každý si môže vychutnať jedny z najčerstvejších morských plodov na svete.

Bez ohľadu na to, kam sa v Kanade človek vyberie, zažije úžasné dobrodružstvo. Vďaka rozmanitej krajine, pulzujúcej kultúre a priateľským miestnym obyvateľom sa niet čo čudovať, že Kanada patrí medzi najlepšie cestovateľské destinácie na svete.

Budova parlamentu v Ottawe je nevšednou architektúrou.
Budova parlamentu v Ottawe je nevšednou architektúrou.

USA

Cestovanie do Spojených štátov amerických bolo pre ľudí na celom svete vždy vzrušujúcou výhliadkou. Vďaka svojej rozmanitej krajine, kultúre a zaujímavostiam sú USA jednou z najlepších destinácií pre turistov z celého sveta. Človek tu nájde prírodu aj množstvo zábavy v mestách.

 • Národné parky – USA sú preslávené svojimi jedinečnými národnými parkmi. V Yellowstone vo Wyomingu či v Grand Canyon v Arizone možno vidieť niektoré z najkrajších výtvorov prírody. Niektoré tieto oblasti ponúkajú aktivity, ako je kempovanie, turistika a horolezectvo.
 • New York – Ak je človek skôr mestský typ, vo veľkých mestách USA nájde veľa možností na objavovanie. New York je jedným z najživších a najvzrušujúcejších miest na svete. Vďaka svojim svetoznámym atrakciám, rušnému nočnému životu a pôsobivej panoráme je povinnou jazdou pre každého cestovateľa.
 • Los Angeles – Nachádza sa tu niekoľko najznámejších pamiatok na svete, od nápisu Hollywood Sign až po Chodník slávy a Staples Center. Turisti môžu v meste spoznávať živú kultúru, úžasnú krajinu a nádherné pláže. Obľúbená atrakcia je pláž Venice, ktorá ponúka zmes slnka, piesku a pouličných umelcov.
 • Florida – Toto miesto láka svojimi krásnymi plážami, rušným nočným životom a prvotriednym atrakciami. Vyskúšať sa oplatí zábavné parky v Orlande. Za kultúrou možno zájsť do nádherných umeleckých galérií v Miami. Netreba vynechať ani ohromujúcu prírodu na ostrovoch Florida Keys.

Bez ohľadu na to, o aký typ cestovateľa ide, v USA si určite nájde niečo, čo si zamiluje. Vďaka svojej rozmanitej krajine, kultúre a atrakciám sú USA jednou z najlepších cestovateľských destinácií na svete. Od outdoorových dobrodružstiev až po prehliadky miest.

Grand Canyon ponúka očarujúce výhľady.
Grand Canyon ponúka očarujúce výhľady.

Južná Amerika

Južná Amerika je kontinent plný pulzujúcej kultúry, rozmanitej krajiny a zaujímavých zážitkov. Je štvrtým najväčším kontinentom na svete a domovom rôznych krajín, z ktorých každá má svoju vlastnú históriu a kultúru.

Tento kontinent je neuveriteľne rozmanitý. Od dažďových pralesov v Brazílii až po zasnežené vrcholy Ánd – je to ohromujúci rozsah krajiny. Stačí sa pozrieť na mapu južnej Ameriky a vybrať si jednu z krajín.

Južná Amerika ponúka rozmanitú kultúru domáceho obyvateľstva.
Južná Amerika ponúka rozmanitú kultúru domáceho obyvateľstva.

Brazília

Brazíliu každý pozná ako krajinu futbalu, hudby a tanca. Prírodné krásy krajiny sú pravdepodobne jej najúchvatnejším atribútom. Nachádza sa tu najväčší dažďový prales na svete, Amazonský prales, ktorý je biologicky najrozmanitejšou oblasťou na svete.

Jej nádherné pobrežie je posiate malebnými plážami a lagúnami, ktoré poskytujú veľa príležitostí na oddych a slnenie. Existuje niekoľko miest, ktoré stojí za to navštíviť:

 • Rio de Janeiro
 • São Paulo
 • Salvádor
 • Brazília (hlavné mesto)

Kultúrne dedičstvo Brazílie je rovnako pôsobivé. Zaujímavá zmes portugalskej, africkej a domorodej kultúry vytvorila bohatú a rozmanitú kultúrnu krajinu. Návštevníci môžu preskúmať životom nabité mestá krajiny s ich výnimočnou architektúrou, hudbou, umením a kuchyňou. Je tu tiež veľa príležitostí zažiť tradičné festivaly a trhy.

Dovolenku v Brazílii je najlepšie naplánovať v období karnevalov. Návštevník tak okúsi autentickú kultúru na samotnom karnevale Rio de Janeiro.

Argentína

Argentína je rozsiahla a rozmanitá krajina v Južnej Amerike. Nachádza sa tu svetoznáme pohorie Andy, najväčšia rieka Južnej Ameriky a niektoré z najživších miest na kontinente. S viac ako 44 miliónmi obyvateľov je Argentína treťou najväčšou krajinou Latinskej Ameriky.

Na svoje si tu prídu gurmáni, ktorí môžu ochutnať miestny steak či empanadas a dulce de leche. Hlavné mesto Buenos Aires je jedným z najnavštevovanejších miest v Južnej Amerike. Je známe svojimi farebnými budovami, rušným nočným životom a vášnivou hudbou tango.

Medzi ďalšie obľúbené turistické destinácie v Argentíne patria vodopády Iguazú, ľadovec Perito Moreno a región Patagónia. Tu sú mestá, ktoré sa určite oplatí navštíviť:

 • Buenos Aires
 • Mendoza
 • Ushuaia
 • Salta
 • El Calafate

Argentína je známa aj množstvom príjemných ľudí, o pohostenie sa teda netreba báť. Či už turista hľadá miesto, kde by si dal chutný steak, preskúmal Andy, alebo spoznal krásy Patagónie, Argentína je skvelou voľbou.

Čile

Od drsného pobrežia až po bujné dažďové pralesy je Čile krajinou kontrastov, ktorá ponúka niečo pre každého. Či už cestovateľ hľadá adrenalínové dobrodružstvo alebo relaxačnú dovolenku na slnku.

Jednou z najobľúbenejších atrakcií Čile je jeho dlhé, členité pobrežie, ktoré má viac ako 4 000 kilometrov. Sú tu jedny z najkrajších pláží na svete, napríklad slávna Playa de la Virgen na severe a Caleta de Cifuncho na juhu. Turisti si tu môžu užívať kúpanie, šnorchlovanie a rybolov v nádhernej, krištáľovo čistej vode.

Mestá ktoré určite netreba vynechať zo svojho cestovateľského plánu:

 • Santiago
 • Valparaiso
 • Puerto Natales
 • San Pedro de Atacama
 • Pucón

Milovníci outdoorových aktivít si užijú aktivity, ako je pešia turistika, cyklistika a jazda na koni. Tí, ktorí hľadajú pokojnejšiu dovolenku, môžu preskúmať mnohé vinice krajiny, absolvovať výlet loďou po jednom z mnohých čílskych jazier alebo jednoducho relaxovať na jednej z krásnych pláží.

Na čo nezabudnúť pred vycestovaním

Pred každým vycestovaním je potrebné oboznámiť sa s miestnymi zákonmi a zvyklosťami v danej destinácii. Množstvo dôležitých informácií zverejňuje ministerstvo zahraničných vecí USA na svojej webovej stránke. Napríklad aj cestovné varovania alebo výstrahy. Výlet do Ameriky si toho vyžaduje veľa.

Potrebné doklady:

 1. platný cestovný pas
 2. platné vízum alebo povolenie ESTA
 3. všetky príslušné dokumenty potvrdzujúce účel cesty
 4. doklad o dostatočných finančných prostriedkoch na pokrytie nákladov na cestu
 5. doklad o spiatočnej alebo ďalšej ceste
 6. všetky potrebné očkovania
 7. vytlačená kópia cestovného plánu

Pre bezpečnosť je vždy vhodné uzavrieť cestovné poistenie. Určite netreba zabúdať na to, že so slovenskou kartou sa výletník nikde nedovolá. Je potrebné spraviť si prehľad tamojších operátorov a zakúpiť si SIM kartu.

Ak sa človek vydá na dobrodružstvo, pritom nie je dôležité, či ide o dobrodružstvo v Amerike alebo v Austrálii, mal by sa informovať o prípadných zdravotných rizikách v danej oblasti. Zároveň treba dbať na to, či táto oblasť nemá zvýšený výskyt kriminality.

Pri výmene peňazí sa tiež treba mať na pozore. Každý štát Ameriky má vlastné, osobité pravidlá, preto je dôležité dohľadať informácie ešte pred vycestovaním.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výletZaujímavosti