Bari, Taliansko – čo navštíviť, dovolenka, sprievodca

Európa

Bari je hlavné a najväčšie mesto regiónu Apúlia v Taliansku. Nachádza sa na Jadranskom mori, je to hlavné prístavné mesto a obľúbená destinácia pre turistov. Mesto má dlhú a bohatú históriu a je známe svojou jedinečnou architektúrou, pôsobivými rímskymi ruinami a rozmanitou kultúrou. Čo sa dá v meste vidieť? Aké je počasie na Bari? Prečo si vybrať Bari ako dovolenkovú destináciu?


Obsah článku


Existuje niekoľko historických miest, ktoré je možné preskúmať, vrátane Baziliky svätého Mikuláša, Castello Svevo a katedrály San Sabino. Návštevníci mesta si môžu užiť aj región Salento alebo Gargano, ale aj staré mesto Bari s jeho dláždenými ulicami, farebnými budovami a rušným nočným životom.

Neďaleko môžu návštevníci preskúmať úžasné pláže jadranského pobrežia a krásnu krajinu Apúlie. Bari je pulzujúce a vzrušujúce mesto s niečím pre každého.

Pamiatky mesta Bari

Bari je krásne mesto známe svojou starobylou architektúrou, úžasným pobrežím a živou kultúrou. Prehliadka mesta Bari je úžasným zážitkom a je tu veľa vecí, ktoré môžete vidieť a robiť. Staré centrum mesta, známe ako Barivecchia, je spleť úzkych uličiek a uličiek plných historických kostolov, palácov a iných architektonických skvostov. Bazilika svätého Mikuláša nesmie chýbať a za návštevu stojí aj komplex múzea Barivecchia. 

Pobrežná promenáda a pláž sú ideálne na relaxačnú prechádzku a dá sa tu nájsť množstvo reštaurácií, kaviarní a barov, ktoré je možné  preskúmať. Pre jedinečný zážitok z prehliadky mesta sa odporúča vybrať na výlet loďou do prístavu Bari a preskúmať neďaleké ostrovy. Od ohromujúceho výhľadu na pobrežie až po fascinujúce historické miesta, v Bari si každý nájde niečo.

Tip na výlet v Bari

Bari, Taliansko je skvelým miestom pre cestovateľov, ktorí hľadajú krátky útek. Mesto ponúka množstvo kultúrnych atrakcií a aktivít, ako aj množstvo príležitostí na vonkajšie dobrodružstvá. Jedným z najobľúbenejších výletov z Bari je návšteva regiónu Puglia v južnom Taliansku. Táto oblasť je známa svojou lahodnou kuchyňou, krásnymi plážami a tradičnými dedinami a mestami. 

Návštevníci môžu preskúmať starobylé ruiny regiónu, vydať sa loďou na Liparské ostrovy a dokonca si vychutnať ochutnávku vína. Medzi ďalšie atrakcie v okolí patrí Castel del Monte a starobylé mesto Matera. Pre tých, ktorí hľadajú dlhší útek, výlet do Ríma alebo Neapola je vzdialený len pár hodín vlakom.

Turisti si na Bari prídu na svoje. Krásne modré pláže Jadranského mora sú skvelým miestom na oddych.

Dovolenka v Bari pre každého

Bari Taliansko je idylickou destináciou pre letnú dovolenku. Vďaka svojmu teplému stredomorskému podnebiu, bielym piesočnatým plážam, pulzujúcej kultúre a úžasnej architektúre ponúka Bari Taliansko niečo pre každého. Región je známy svojimi chutnými jedlami, vrátane známych jedál z morských plodov, a vynikajúcim vínom. 

Priezračné modré vody Jadranského mora poskytujú nekonečné možnosti na plávanie, šnorchlovanie a plachtenie. Turisti môžu tiež preskúmať staroveké pamiatky a kostoly, ísť nakupovať do starého mesta alebo sa pokojne prejsť po nábreží. 

Bari Taliansko je skvelým miestom pre rodiny, páry aj sólo cestovateľov a určite poskytne dovolenkárom skutočne nezabudnuteľný zážitok.

Pre všetkých dovolenkárov je odporúčané pri návšteve Talianska navštíviť aj štát v štáte, teda Vatikán, ktorý sa nachádza v Ríme. Okrem toho môže cestovateľov zaujať aj nádherné pobrežie Ligúrskej riviéry či pláže Pescary.

Zaujímavosti Bari

Toto krásne mesto je známe pre svoj úžasný výhľad na Jadranské more, živú kultúru a jedinečnú históriu. Tu je niekoľko zábavných faktov o Bari v Taliansku:

  1. Bari je hlavným mestom regiónu Apúlia a je jedným z najstarších miest v Európe. Bolo založené v 10. storočí pred Kristom a odvtedy je obývané.
  2. Mesto je známe aj svojou oblasťou Bari Vecchia, čiže „Staré Bari“. Toto je očarujúca stará mestská štvrť plná starobylých budov a dláždených uličiek.
  3. Bari je domovom niektorých z najlepších morských plodov v Taliansku. Je známy svojimi pokrmami z morských plodov, ako sú špagety s mušľami, ančovičky a mušle.
  4. Bari je známe aj svojimi tradičnými festivalmi, ako sú Festa della Madonna della Madia (Sviatok Panny Márie Madie) a Festa della Madonna della Scuola (Sviatok Panny Márie Školskej).
  5. Bari je tiež domovom úžasnej architektúry. Je domovom Baziliky San Nicola, čo je úžasný kostol postavený v 11. storočí.
  6. Bari je tiež domovom niektorých z najlepších pláží v Taliansku. Jeho pobrežie je posiate úžasnými plážami, ako je napríklad pláž Lido San Domenico.

Bari je zaujímavé a krásne mesto, ktoré má čo ponúknuť turistom aj dovolenkárom.

Ubytovanie v Bari

Bari v Taliansku je fascinujúce a pulzujúce mesto plné jedinečných zážitkov. Čo sa týka ubytovania, každému vyhovuje niečo iné. Pre tých, ktorí hľadajú luxusný pobyt, sú tu špičkové hotely so všetkým vybavením, ktoré by si cestovateľ mohol želať.

V Bari sa nachádzajú rôzne možnosti ubytovania. Vyberú si rodiny s deťmi, páry aj jednotlivci. Tu sú niektoré z hotelov či penziónov v Bari, ktoré majú dobré hodnotenie a dajú sa odporučiť:

  • Casa Piacquadio – hotel je odporúčaný pre jednotlivcov aj rodiny s deťmi, je cenovo dostupný a k dispozícii sú izby s vlastnou kuchyňou, balkónom, bezplatným pripojením k internetu a krásnym výhľadom; zákazníci pozitívne hodnotili polohu hotela, čistotu, personál aj vybavenie hotela; pláž sa nachádza približne 2,5 km od hotela
  • Les Suites di Adi – izby sú vhodné pre páry aj jednotlivcov, izby sú vybavené vlastnou kuchyňou, kúpeľňou, klimatizáciou, balkónom aj bezplatným pripojením k internetu; hotel má pozitívne hodnotenia na polohu, čistotu, personál aj vybavenie; pláž sa nachádza približne 1,7 km od hotela
  • Vittoria alata – tento hotel má dobré hodnotenie a zároveň je cenovo dostupný; ponúka rodinné izby, bezplatné internetové pripojenie aj spoločnú kúpeľňu; zákazníci hodnotili pozitívne personál, vybavenie aj čistotu; pláž sa nachádza približne 2 km od hotela
  • Travel B&B – ide o hotel s luxusnejších vybavením a veľmi dobrým hodnotením; izby sú vybavené vlastnou kúpeľňou, klimatizáciou, balkónom, bezplatným pripojením k internetu aj minibarom; zákazníci si obľúbili izbovú službu a pozitívne hodnotili aj polohu hotela, personál, vybavenie a čistotu; pláž sa nachádza približne 1,8 km od hotela

Pre cestovateľov, ktorí hľadajú jedinečný zážitok, je v meste k dispozícii aj niekoľko skvelých možností Airbnb. Pre tých, ktorí sa chcú dostať bližšie k prírode, sú tu aj možnosti kempovania. Bez ohľadu na typ ubytovania si každý môže byť istí, že nájde skvelé miesto na pobyt v Bari.

Mesto Bari v Taliansku poteší nejedného turistu či už svojou dlhou a pestrou históriou, skvelou kuchyňou alebo nádhernou prírodou.

Tradičná talianska kuchyňa v Bari

Bari, Taliansko je známe svojou lahodnou tradičnou kuchyňou. Mesto sa nachádza na juhovýchodnom pobreží krajiny a je známe svojimi pokrmami z morských plodov, ako sú mušle a chobotnice. Obľúbeným jedlom je orecchiette e cime di rape, čo je cestovinové jedlo s okrúhlicou, cesnakom a ančovičkami. Ďalším miestnym favoritom je tiella di riso e patate, čo je jedlo z ryže a zemiakov. 

Tradičná kuchyňa Bari zahŕňa aj focacciu s olivovým olejom, ančovičky a paradajky, ako aj miestne syry. Mesto je známe aj svojimi domácimi dezertmi, ako je pasticciotto, pečivo plnené pudingom a posypané práškovým cukrom. Mesto má tiež niekoľko tradičných vín, ktoré sú ideálne na spárovanie s miestnymi jedlami. Tradičná kuchyňa Bari je vynikajúcim spôsobom, ako zažiť kultúru a históriu mesta.

História Bari

Bari je hlavné mesto regiónu Apúlia v južnom Taliansku a nachádza sa pri Jadranskom mori. Je to jedno z najstarších miest v krajine, ktorého história siaha až do 8. storočia pred Kristom. Počas stredoveku bolo Bari dôležitým prístavným mestom a bolo súčasťou Byzantskej ríše. Slúžil tiež ako obchodný prístav pre križiakov, ktorí putovali do Svätej zeme. Neskôr ho obsadili Normani a potom Angevini. 

Počas 15. a 16. storočia sa Bari stalo významným centrom kultúry a vzdelanosti. V 19. storočí to bol dôležitý prístav pre Kráľovstvo dvoch Sicílií a bol tiež významným obchodným prístavom Osmanskej ríše. Dnes je Bari moderným mestom, ktoré je domovom prekvitajúceho prístavu, živej kultúrnej scény a rušného turistického ruchu.

Pohodlná doprava do Bari vďaka letisku

Dostať sa do talianskeho Bari je pomerne jednoduché. Medzinárodné letisko Bari je najpohodlnejší a cenovo najefektívnejší spôsob, ako cestovať do mesta. Množstvo leteckých spoločností ponúka priame lety do Bari z veľkých miest v Európe, ako aj z niektorých miest v Spojených štátoch. 

V Bari sa nachádza aj železničná stanica, ktorá uľahčuje cestovanie po železnici. Je možné ísť vlakom z mnohých veľkých miest v Taliansku, ako je Rím, Florencia a Neapol. Jazda vlakom je malebná a skvelý spôsob, ako zažiť krajinu. Do Bari premávajú aj autobusy z iných talianskych miest, ale aj z iných európskych miest. Bez ohľadu na to, aký spôsob cesty do Bari si človek vyberie, v tomto krásnom meste si určite užije skvelý čas.

Avšak aj keď cestovanie do Bari je pomerne jednoduché, treba si dať pozor. Pred každou cestou za hranice Slovenska sa odporúča uzatvoriť si cestovné poistenie, ktoré kryje prípadné nepríjemnosti, ktoré sa na cestách môžu vyskytnúť.

Počasie v Bari

Počasie v Bari v Taliansku je zvyčajne mierne a príjemné. V zozname vecí na dovolenku by preto určite nemali chýbať ľahké a vzdušné odevy. Letá sú zvyčajne horúce a slnečné, s teplotami v rozmedzí od polovice 70. do polovice 80. rokov. Zimy sú zvyčajne mierne a vlhké, pričom teploty sa zvyčajne pohybujú okolo polovice 50. rokov. 

Jarné a jesenné obdobie je vo všeobecnosti mierne a slnečné, s teplotami zvyčajne v rozmedzí od polovice 60. do polovice 70. rokov. Poloha Bari pri Jadranskom mori mu pomáha zabezpečiť miernu klímu po celý rok. Zrážky sú pomerne slabé, pričom najviac zrážok sa vyskytuje v zimných mesiacoch.

Čo navštíviťDovolenkaPamiatkyZaujímavosti