Lago di Garda – vodné športy, cyklistika i horolezectvo

Európa

Taliansko je známe prevažne svojimi prímorskými destináciami. Zaujímavú dovolenku s atmosférou letoviska, a pritom s možnosťami pešej či cykloturistiky, však možno nájsť aj v okolí jazera Lago di Garde na severe Talianska.

V ponuke sú vodné športy, kúpanie či opaľovanie na brehu jazera. Pre tých, ktorí radi trávia dovolenku aktívne, sú tu aj možnosti pešej či cykloturistiky. Lago di Garda je aj rajom pre horolezcov.

Lago di Garda – najväčšie talianske jazero

Lago di Garda je nádherné jazero v severnom Taliansku. Je to najväčšie talianske jazero, ktoré vzniklo približne pred 10-tisíc rokmi a je ľadovcového pôvodu. Jazero je obklopené nádhernými horskými vrcholmi, sviežimi údoliami, historickými mestami a malebnými dedinkami.

Návštevníci môžu túto oblasť preskúmať viacerými spôsobmi, od výletov loďou až po návštevu mnohých atrakcií v okolí jazera. Na brehu jazera možno nájsť požičovne člnov či kajakov a pravdaže pri jazere možno stráviť dovolenku aj kúpaním či opaľovaním sa.

V okolí sa nachádza niekoľko pláží, kde sa návštevníci môžu opaľovať, plávať alebo jednoducho relaxovať. Pre tých, ktorí hľadajú trochu viac dobrodružstva, je v ponuke množstvo vodných športov, napríklad plachtenie, windsurfing a kitesurfing.

V okolí jazera Lago di Garda sa nachádza aj niekoľko historických miest a dedín vrátane Sirmione, Bardolino a Desenzano. Tieto mestá sú plné historických budov, kostolov a dláždených ulíc.

Návštevníci môžu tiež navštíviť neďaleké vinice či miestne vinárstva a ochutnať niektoré z lahodných vín regiónu.

V okolí jazera sa nachádza aj niekoľko prírodných rezervácií, ktoré môžu návštevníci preskúmať a pokochať sa nádherným výhľadom na túto oblasť.

Historický hrad Scaligero v meste Sirmione.
Historický hrad Scaligero v meste Sirmione.

Zaujímavosti v okolí Lago di Garda

V okolí jazera sa nachádza veľa zaujímavostí, ktoré stoja za zmienku. Je tu niekoľko obľúbených pláži, kde si môžu dovolenkári užiť rôzne plážové aktivity. V okolí sa nachádza aj niekoľko múzeí či botanická záhrada.

Milovníci histórie sa môžu viac o minulosti oblasti okolo jazera dozvedieť napríklad aj v:

 • v meste Garda je múzeum, ktoré je venované histórii jazera
 • v meste Sirmione je možné navštíviť vodný hrad Scaligero
 • v Limone sul Garda sa nachádza múzeum o histórii rybolovu

Okolie Lago di Garda ponúka tiež niekoľko prírodných krás:

 • v botanickej záhrade Sigurta môžu návštevníci objavovať bohatú flóru tohto regiónu
 • prírodná rezervácia Parco Alto Garda Bresciano je zase domovom viacerých druhov zvierat a rastlín

Pre aktívne typy cestovateľov je pri jazere aj bohatá ponuka adrenalínovej zábavy. Turisti si môžu vyskúšať napríklad:

 • rafting
 • windsurfing
 • paragliding
 • potápanie

V okolí jazera Lago di Garda možno nájsť veľa zaujímavostí, ktoré stoja za to vidieť. Je to krásne miesto, ktoré ponúka veľa príležitostí na oddych, zábavu a dobrodružstvo. Je to ideálne miesto pre všetkých milovníkov prírody a cestovania.

Lago di Garda je najväčšie jazero v Taliansku a často sa nazýva „jazero bohov“. Jeho úchvatná krása láka návštevníkov z celého sveta. Jazero je obklopené horami a ponúka nádherný výhľad na Alpy a Dolomity. Pri jazere sa nachádza aj množstvo krásnych miest a dedín vrátane Limone, Bardolino a Riva del Garda.

Vodné športy

Jazero Lago di Garda ponúka možstvo aktivít aj pre milovníkov vodných športov. Vďaka krištáľovo čistej vode, nádhernému výhľadu a výborným poveternostným podmienkam nie je divu, že sa na toto idylické miesto schádza toľko ľudí, aby si užili množstvo aktivít.

Od plachtenia a windsurfingu až po jazdu na kajaku a paddleboarding – každý si tu nájde niečo pre seba. Teplé vody jazera sú ideálne na kúpanie a nájsť sa tu dajú príjemné pláže, zálivy a zátoky na kúpanie.

Adrenalínoví nadšenci si môžu vyskúšať kitesurfing a wakeboarding. Priaznivé poveternostné podmienky jazera sú pre tieto aktivity ako stvorené a k dispozícii sú skúsení inštruktori, ktorí návštevníkom ochotne pomôžu.

V okolí jazera je aj niekoľko požičovní motorových člnov či vodných skútrov. Dohodnúť si možno aj plavbu loďou okolo jazera a navštíviť tak aj skryté zátoky.

Na svoje si prídu aj rybári. Lago di Garda ponúka aj pokojnejšie zákutia vhodné na rybolov. V jazere žije niekoľko druhov rýb, medzi nimi napríklad kapry, pstruhy či šťuky.

Možnosti kúpania v Lago di Garda

Lago di Garda je najväčšie jazero v Taliansku. Vďaka svojej teplej, čistej vode a nádhernej horskej kulise je ideálnym miestom na osviežujúce kúpanie.

Pieskové pláže či bohatý sortiment služieb možno nájsť na južnej strane jazera. Naopak pre tých, ktorí neobľubujú masové pláže a radšej sa kúpu v ústraní, je ako stvorená severná časť jazera so skrytými zátokami a zálivmi.

V Lago di Garda sa nachádza aj niekoľko termálnych kúpeľov a bazénov. Tieto kúpele ponúkajú širokú škálu procedúr a zariadení vrátane masáží, sauny a tureckých kúpeľov.

Kúpanie v jazere je vo všeobecnosti bezpečné, až na niekoľko výnimiek. V letných mesiacoch môže byť jazero veľmi preplnené, preto je dôležité dbať na opatrnosť pri vstupe do vody. Návštevníci by si tiež mali dať pozor na silné prúdy v niektorých častiach jazera.

Celkovo je Lago di Garda skvelou destináciou na kúpanie, či už v samotnom jazere alebo v niektorom z kúpeľov či bazénov. Vďaka svojej teplej vode a úžasnej krajine sa určite postará o nezabudnuteľný zážitok.

Vďaka svojej teplej, čistej vode a nádhernej horskej kulise je jazero Lago di Garda ideálnym miestom na osviežujúce kúpanie
Vďaka svojej teplej, čistej vode a nádhernej horskej kulise je jazero Lago di Garda ideálnym miestom na osviežujúce kúpanie

Cyklotrasy a turistika

Pre tých, ktorí obľubujú aktívnejšie strávenú dovolenku, je v okolí Lago di Garda niekoľko turistických trás. Trasy sú od ľahkých až po náročné a ponúkajú nádherný výhľad na jazero a jeho okolie.

Milovníci bicyklovania by si nemali zabudnúť do batožiny pribaliť aj cyklistické oblečenie. Nachádza sa tu totiž aj niekoľko trás pre horské bicykle.

Oblasť okolo jazera Lago di Garda je známa svojimi rovinatými cestami a miernymi kopcami, takže je skvelou voľbou pre začiatočníkov a rodiny. Nachádza sa tu množstvo cyklistických trás, od pobrežných trás až po horské chodníky. Tí, ktorí hľadajú výzvu, môžu zdolať aj množstvo stúpaní a klesaní.

Samotné jazero ponúka cyklistom možnosť preskúmať jeho malebné pobrežie s množstvom príležitostí zastaviť sa a pokochať sa výhľadom, napríklad na Dolomity či Alpy. Tiež je tu veľa možností viacdňových cyklistických výletov, ktorých trasy vedú cez vinice, olivové háje a historické dediny.

V Lago di Garda nie je núdza ani o zaujímavé cyklistické podujatia počas celého roka. Konajú sa tu napríklad populárne preteky Tour of the Lake a Gran Fondo Garda.

Lago di Garda je jednou z najobľúbenejších cyklistických destinácií v Taliansku.
Lago di Garda je jednou z najobľúbenejších cyklistických destinácií v Taliansku.

Horolezectvo

Lago di Garda v severnej časti Talianska je najväčším jazerom v krajine a obľúbenou destináciou milovníkov prírody. Je obklopené horami, čo z neho robí raj pre horolezcov. V okolí Lago di Garda sa nachádzajú niektoré z najpôsobivejších vrcholov v Alpách vrátane Monte Baldo a Monte Resegone.

Tieto vrcholy ponúkajú množstvo horolezeckých trás, od začiatočníckych až po náročné, ktoré umožňujú horolezcom všetkých úrovní vychutnať si nádherný výhľad na jazero pod nimi.

V okolí sa nachádza aj množstvo náročných viacstupových ciest a via ferrat. Obzvlášť obľúbené sú via ferraty, ktoré ponúkajú bezpečný a jednoduchý spôsob spoznávania hôr. Extrémnejšie zážitky pre milovníkov náročných výstupov ponúkajú neďaleké Dolomity.

V okolí jazera Lago di Garda sa nachádza aj množstvo turistických trás. Možno tu nájsť kratšie trasy pre milovníkov rekreačnej turistiky, ale aj náročnejšie túry v horách. V oblasti sa nachádzajú aj horské chaty a útulne, ktoré poskytujú možnosť občerstviť sa či prenocovať.

Zábavný park Gardeland – zábava pre celú rodinu

Gardeland je rozsiahly zábavný park pri jazere Lago di Garda v Taliansku. S viac ako 20 atrakciami a množstvom ďalších aktivít ponúka jedinečný a vzrušujúci zážitok pre návštevníkov všetkých vekových kategórií.

Jednou z najobľúbenejších atrakcií v Gardelande je ruské koleso. Je vysoké 50 metrov a je z neho nádherný výhľad na jazero a okolie. Návštevníci si môžu vychutnať plynulú a pohodlnú jazdu aj vďaka najmodernejšej technológii použitej pri návrhu a konštrukcii kolesa.

Obľúbenou atrakciou v Gardelande je aj horská dráha. Dráha je navrhnutá tak, aby ponúkla adrenalínový zážitok. Návštevníci si môžu užiť jazdu s desiatimi vzrušujúcimi zákrutami a maximálnou rýchlosťou až 105 km/h. Horská dráha je skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú adrenalín.

V zábavnom parku je aj niekoľko rodinných atrakcií. Deti sa určite rady povozia na tradičnom drevenom kolotoči s koňmi, vozmi či postavičkami. Pozrieť si park z vtáčej perspektívy možno na ďalšej obľúbenej atrakcii – lietajúcom koberci.

V zábavnom parku nie je núdza ani o rôzne hudobné predstavenia. Od tradičnej talianskej ľudovej hudby až po moderný pop a rock – každý si tu nájde niečo pre seba.

Rozmaznať telo si možno v kúpeloch Sirmione

Sirmione je pôvabná dedinka, ktorá leží na brehu jazera Lago di Garda. Je známa najmä svojimi kúpeľmi. Svetoznáme kúpele ponúkajú širokú škálu procedúr a terapií. Možno si vybrať z masáží, kozmetických procedúr, vodoliečby a ďalších.

Termálne vody, ktoré sa nachádzajú v Sirmione, sú známe svojimi liečivými účinkami. Kúpele sú vybavené moderným zariadením a ponúkajú aj netradičné procedúry. Jedným z nich je napríklad Grotte di Catullo, čo je rad prírodných termálnych kúpeľov umiestnených v skalnatej jaskyni.

Kúpele v Sirmione ponúkajú aj celý rad aktivít a podujatí. Návštevníci kúpeľov môžu tiež relaxovať na hodinách jogy či pri meditáciách.

Sirmione je vďaka svojej úžasnej polohe a prvotriednym kúpeľom ideálnou destináciou na kúpeľný pobyt. Či už návštevníci hľadajú relaxačnú masáž, liečebný kúpeľ alebo zábavnú aktivitu, kúpele Sirmione ponúkajú pre každého niečo.

Gastronómia v okolí Lago di Garda

Jazero Lago di Garda hraničí s tromi regiónmi – Lombardiou, Benátskom a Trentino Alto Adige. V miestnej gastronómii sa spájajú chute zo všetkých troch regiónov od diviny až po morské plody.

Región Trentino Alto Adige je známy svojou tradičnou horskou kuchyňou. Vyznačuje sa výdatnými a bohatými jedlami, v ktorých sa často podáva divina a sladkovodné ryby.

Medzi obľúbené jedlá tejto kuchyne patrí:

 • canederli – veľká knedľa pripravovaná zo starého chleba a byliniek
 • speck – údená, sušená šunka z bravčového mäsa

V regióne sa vyrábajú aj vynikajúce vína, ako napríklad Trentodoc – šumivé biele víno vyrábané v oblasti okolo Trenta.

Miestna kuchyňa v Benátsku je známa jedlami z morských plodov v benátskom štýle, ako je:

 • risotto al nero di seppia
 • sarde in saor – pokrm zo smažených sardiniek pripravených v sladkokyslej omáčke

Benátsko je tiež známe svojím rizotom, pokrmom pripravovaným z miestnych druhov ryže, ako je Vialone Nano, a údeninami, ako je bresaola, údené hovädzie mäso.

Región je tiež známy najlepšími bielymi vínami Talianska – Soave a Prosecco.

Miestna kuchyňa v Lombardii je známa výdatnými a sýtymi jedlami, ako je:

Možno tu nájsť aj jedny z najlepších talianskych syrov, ako je:

 • gorgonzola – syr s modrou plesňou
 • taleggio – mäkký syr z kravského mlieka

Lombardia je tiež známa svojimi šumivými vínami. Tradičnou metódou sa napríklad vyrába šumivé víno Franciacorta.

Lago di Garda so svojim bohatým gastronomickým dedičstvom určite uspokojí aj tých najnáročnejších gurmánov. Oblasť okolo jazera ponúka nezabudnuteľné kulinárske zážitky od tradičnej horskej kuchyne Trentina Alto Adige cez morské plody Benátska až po výdatné jedlá Lombardie.

Nočný život

Pri Lago di Garda nie je núdza ani o zábavu a bohatý nočný život. Na brehu jazera i v jeho okolí možno nájsť bary, tanečné kluby či podniky so živou hudbou. Nechýbajú ani reštaurácie a kaviarne. V sezóne sa tu koná aj niekoľko obľúbených festivalov.

Zábavu v baroch či nočných kluboch ponúka mestečko na brehu jazera Riva del Garda. Okrem barov a klubov je tu aj množstvo reštaurácií a kaviarní. Konajú sa tu aj rôzne festivaly.

Sirmione je ďalším obľúbeným miestom pre tých, ktorí hľadajú rušný nočný život. Toto malé mestečko sa nachádza na brehu jazera a možno tu nájsť jedny z najlepších barov, klubov a reštaurácií v oblasti. Okrem toho v Sirmione si možno pozrieť aj niekoľko pamiatok, prejsť sa historickými uličkami či pustiť sa do nákupov.

Mesto Desenzano del Garda je skvelým miestom pre tých, ktorí hľadajú úchvatné výhľady a rušný nočný život. V meste sa nachádza niekoľko barov, klubov a reštaurácií, ako aj niektoré z najlepších pláží v oblasti.

Zábavu v baroch či nočných kluboch ponúka mestečko na brehu jazera Riva del Garda.
Zábavu v baroch či nočných kluboch ponúka mestečko na brehu jazera Riva del Garda.

Ubytovanie v okolí Lago di Garda

Lago di Garda sa nachádza na hranici Lombardie a Benátska. Vďaka svojej malebnej krajine, krištáľovo čistej vode a nespočetným aktivitám nie je prekvapením, že si mnohí cestovatelia pri výbere dovolenky v Taliansku volia pobyt práve v tejto oblasti.

Možnosti ubytovania sú rôzne, od luxusných rezortov a hotelov až po cenovo výhodné apartmány a kempy.

Hotely a rezorty ponúkajú napríklad aj súkromné pláže na brehu jazera, kúpeľné služby či bazény.

Pre tých, ktorí hľadajú autentickejšie zážitky, mnohé malé mestá pozdĺž Lago di Garda poskytujú tradičné ubytovanie typu Bed and Breakfast, ktoré návštevníkom umožní spoznať miestnu kultúru.

Návštevníci si môžu vybrať aj z ponuky niekoľkých kempov pozdĺž jazera. Kempy sú vybavené sprchami, toaletami a ďalším potrebným vybavením.

Okrem toho sa v oblasti nachádza množstvo apartmánov a dovolenkových víl s vlastným stravovaním.

Doprava

Najpohodlnejší spôsob, ako sa dostať k jazeru Lago di Garda, je letecká doprava. Nízkonákladové letecké spoločnosti často ponúkajú výhodné ceny leteniek.

Využiť možno napríklad priamy let z Bratislavy do talianskeho Bergama. Z letiska premáva pravidelný autobus a možno využiť aj vlak do mesta Brescia. Cesta autobusom trvá približne jednu hodinu a z Brescie je to k jazeru už naozaj na skok. Okrem jazera je v okolí množstvo zaujímavostí regiónu Provincia di Brescia.

K jazeru Lago di Garda sa dá samozrejme dostať aj autom. Cesta je dlhá približne 800 kilometrov.

Čo navštíviťKam na výletZaujímavosti