Východné Slovensko – najlepšie tipy, kam na výlet

Slovensko

Východné Slovensko, domov nádherných národných parkov a chránených prírodných oblastí, ponúka nespočetne veľa možností pre turistov, ktorí sa radi oddávajú zimným či letným športom. Na východnom Slovensku sa nachádža množstvo krásnych miest s pamiatkami, ktoré sa oplatí navštíviť. Kam na výlet na východnom Slovensku?

Východné Slovensko je jedným z najkrajších a najzaujímavejších regiónov Slovenska, ktorý je bohatý na prírodné krásy, kultúrne pamiatky a tradičnú slovenskú kuchyňu. Tento región sa rozprestiera na východe krajiny a zahŕňa niekoľko krajov, ako sú Prešovský, Košický a Banskobystrický kraj.

Kam na výlet – Východné Slovensko

Východné Slovensko je domovom pre majestátnu pohorskú skupinu Vysoké Tatry, ktorá je jednou z najnavštevovanejších prírodných oblastí v Európe. Okrem toho, východné Slovensko ponúka mnoho možností pre turistov, ktorí sa radi oddávajú rôznym aktivitám, ako sú lyžovanie, turistika, cyklistika a relaxácia v termálnych kúpeľoch.

Tatranská Lomnica

Ak hľadá človek nádhernú horskú krajinu a dokonalý oddych v prírode, mal by navštíviť Tatranskú Lomnicu. Je to miesto, kde sa stretávajú zimné a letné športy. Návštevníci sa môžu prechádzať v okolí horských vrcholov a nájsť niektoré z najkrajších výhľadov v Tatrách.

Tatranská Lomnica má tiež jednu z najväčších lanoviek v Tatrách, ktorá turistov zoberie na vrchol Lomnického štítu, kde sa môžu návštevníci tešiť z výhľadu na panorámu Tatier.

Prešov

Prešov je historické mesto nachádzajúce sa v Prešovskom kraji. Mesto má mnoho zaujímavých pamiatok, ako sú gotický kostol sv. Mikuláša a barokový kostol sv. Jakuba.

Okrem toho, Prešov je známy svojou architektúrou a krásnymi ulicami. Návštevníci sa môžu prechádzať ulicami mesta a objavovať krásne domy a budovy. Prešov má tiež mnoho reštaurácií a kaviarní, kde si môže človek vychutnať tradičnú slovenskú kuchyňu.

Košice

Košice sú, po Bratislave, druhým najväčším mestom na Slovensku a sú plné histórie a kultúry. Kam na výlet v Košiciach? Mesto má mnoho pamiatok, ako sú gotická katedrála sv. Alžbety, barokový štítový dom a unikátna kaštieľová štvrť s množstvom krásnych kaštieľov a zámkov.

Košice sú tiež známe svojou gastronómiou, najmä klobásami a lokálne vyrobeným pivom. V meste sa každoročne koná aj Medzinárodný festival hudby, ktorý privádza do Košíc mnoho návštevníkov z celého sveta.

Východoslovenské múzeum v Košiciach je najväčším múzeom na východe Slovenska a ponúka návštevníkom prehľad histórie a kultúry regiónu. V múzeu sa nachádza viac ako 170 000 exponátov, medzi ktorými sú napríklad archeologické nálezy, umelecké diela, etnografické predmety a históriu zobrazujúce fotografie a dokumenty. Okrem trvalých expozícií sa v múzeu pravidelne konajú aj rôzne dočasné výstavy a podujatia.

Bardejov

Mesto Bardejov je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a ponúka množstvo krásnych ulíc a námestí. V jeho tesnej blízkosti sa nachádzajú Bardejovské kúpele, ktoré sú jedným z najstarších a najkrajších miest na Slovensku. Turisti tu môžu relaxovať v termálnych kúpeľoch a wellness centrách, ktoré ponúkajú rôzne procedúry a terapie.

Ulička remesiel v Bardejove je miestom, kde si môže človek vychutnať autentickú atmosféru starého mesta. Ulička je plná remeselníkov, ktorí predvádzajú svoju prácu a ponúkajú svoje výrobky. Návštevníci si tu môžu kúpiť rôzne suveníry a tradičné výrobky, ako sú keramika, kovové predmety a drevené hračky.

Mesto Bardejov je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a ponúka množstvo krásnych ulíc a námestí.

Východné Slovensko – tipy na výlet

Východné Slovensko ponúka návštevníkom množstvo zaujímavých miest, ktoré sú jedinečné svojou prírodou, históriou a kultúrou. Návšteva východného Slovenska bude pre každého človeka nezabudnuteľným zážitkom. Podobne zaujímavými sú tiež výlety v okolí Prahy.

Spišský hrad

Spišský hrad je jedným z najväčších hradov v strednej Európe a patrí medzi najvýznamnejšie kultúrne pamiatky na Slovensku. Nachádza sa v blízkosti mesta Spišské Podhradie, ktorého historické centrum je tiež zaujímavé pre návštevníkov.

Hrad Spiš bol postavený v 12. storočí a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Turisti sa tu môžu prechádzať po hradbách a obdivovať panoramatický výhľad na okolitú krajinu. Okrem toho, v blízkosti hradu sa nachádza aj Spišský hradný pivovar, kde si človek môže vychutnať výborné slovenské pivo a tradičné jedlá.

Snina

Snina je malé mesto na východe Slovenska, ktoré sa nachádza v Zemplínskej oblasti. Mesto je obklopené nádhernou prírodou a ponúka množstvo možností pre turistiku a relaxáciu. Najpopulárnejším symbolom v Snine je sninský kroj, ktorý sa vyrába ručne a má jedinečný dizajn. V meste sa nachádza aj Múzeum ľudovej architektúry a kultúry, ktoré ponúka návštevníkom nádherný pohľad na slovenskú kultúru a históriu.

Zemplínska Šírava

Zemplínska Šírava je umelé jazero, ktoré sa nachádza na východnom Slovensku. Jazero ponúka množstvo možností pre turistiku a relaxáciu, ako sú vodné športy, rybolov, cykloturistika a prechádzky po okolí. V okolí jazera sa nachádza aj množstvo reštaurácií, kde si môžu návštevníci vychutnať tradičné slovenské jedlá a víno.

Čičmany

Čičmany sú malá obec na východe Slovenska, ktorá je známa svojimi tradičnými drevenými domami s charakteristickými biele a čierne maľbami na fasádach. Obec je obklopená krásnou prírodou a ponúka množstvo možností pre turistiku a relaxáciu. Okrem prechádzky po malebných uličkách obce si môže človek pozrieť aj Múzeum ľudovej architektúry.

Kam na výlet, jaskyne – Východ

Východné Slovensko je plné krásnych a zaujímavých miest, medzi ktorými nie sú jaskyne výnimkou. Táto časť Slovenska je bohatá na krasové tvary a jaskyne, ktoré sú jedinečné svojimi priestormi, nádhernými kvapkami a podzemnými jazerami.

  • Dobšinská ľadová jaskyňa je jednou z najznámejších a najkrásnejších jaskýň na Slovensku a nachádza sa v Národnom parku Slovenský raj. Táto jaskyňa je jedinečná svojou rozlohou a nádhernými ľadovými útvarmi, ktoré vznikajú v zime a následne pretrvávajú až do leta. Jaskyňa bola vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku a patrí medzi najkrajšie jaskyne na svete.
  • Ochtinská aragonitová jaskyňa sa nachádza v Rožňavskom okrese a patrí medzi najcennejšie aragonitové jaskyne na svete. Táto jaskyňa je známa svojimi jedinečnými aragonitovými kvapkami a sintrovými stĺpmi, ktoré vytvárajú neuveriteľnú atmosféru. Jaskyňa je otvorená pre návštevníkov a ponúka prehliadku unikátnych krasových útvarov.
  • Gombasecká jaskyňa sa nachádza v južnej časti Slovenska a je jednou z najväčších krasových jaskýň na Slovensku. Jaskyňa je známa svojimi jedinečnými stalaktitmi a stalagmitmi, ktoré sú vysoké až 12 metrov. Návšteva Gombaseckej jaskyne ponúka prehliadku nádherných krasových útvarov a prekvapí vás svojou krásou.
  • Domica je jednou z najväčších jaskýň na Slovensku a nachádza sa v Národnom parku Slovenský kras. Táto jaskyňa je známa svojimi podzemnými riekami a jazerami, ktoré v nej tvoria jedinečný ekosystém. Pre návštevníkov je pripravená prehliadka, počas ktorej sa môžu tešiť na nádherné kvapky a podzemné jazerá.
  • Važecká jaskyňa sa nachádza v Spišskej Magure a patrí medzi najkrajšie jaskyne na Slovensku. Táto jaskyňa je známa svojimi množstvom stalaktitov a stalagmitov, ktoré tvoria unikátnu scenériu. Pre návštevníkov je pripravená prehliadka, počas ktorej sa môžu tešiť na nádherné krasové útvary.
  • Krásnohorská jaskyňa sa nachádza v Krásnohorskom podhorí a patrí medzi najdlhšie jaskyne na Slovensku. Táto jaskyňa je známa svojimi rôznorodými krasovými útvarmi, medzi ktorými nie sú výnimkou nádherné kvapky a úžasné sintrové stĺpy. Návšteva Krásnohorskej jaskyne ponúka prehliadku unikátnej podzemnej scenérie.

Východné Slovensko je preplnené nádhernými krasovými útvarmi a jaskyňami, ktoré sú jedinečné svojimi kvapkami, stĺpmi a podzemnými jazerami. Pre návštevníkov sú tieto jaskyne prístupné a ponúkajú možnosť prehliadky podzemných scenérií. Ak sa človek rozhodne navštíviť východné Slovensko, nemal by si nechať ujsť návštevu aspoň niektorej z týchto krásnych jaskýň.

Obľúbenou aktivitou v Pieninách je splav Dunajca.

Výlet, turistika – Východné Slovensko

Východné Slovensko je jedným z najkrajších a najzaujímavejších regiónov Slovenska, ktorý láka návštevníkov svojou prírodou, kultúrou a históriou. Ak sa človek rozhodne navštíviť tento región, určite by nemal vynechať jeho množstvo turistických atrakcií.

Slovenský raj je jedným z najnavštevovanejších a najkrajších národných parkov na Slovensku. Nachádza sa na východnom Slovensku a ponúka množstvo zaujímavých turistických trás, ktoré vedú úzkymi roklinami, cez vodopády a krasové jaskyne. Najpopulárnejšou trasou v parku je trasa Hornádská dolina, ktorá vedie po drevených mostoch a rebríkoch. Pre tých, ktorí si chcú užiť adrenalínový zážitok, je tu trasa Via Ferrata, ktorá vedie po skalných stenách a ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Vihorlatské vrchy sú najväčším pohorím na východnom Slovensku a ponúkajú množstvo turistických trás pre milovníkov prírody. Najvyšším vrcholom pohoria je Vihorlat (1 076 m.n.m.), ktorý ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu. Okrem toho sa v pohorí nachádza aj množstvo pamiatok, ako napríklad drevené kostolíky, hrad a zámok.

Pieniny sú pohorie, ktoré sa rozprestiera na hranici medzi Poľskom a Slovenskom. Na slovenskej strane sa nachádza národný park Pieniny, ktorý ponúka množstvo turistických trás a výletov. Jednou z najatraktívnejších častí parku je kaňon Dunajca, ktorý preteká medzi skalami až do miesta Červený Kláštor, kde sa nachádza aj návštevnícke centrum. Okrem toho človek môže navštíviť aj známu vyhliadku na vrchole hory Sokolica alebo prejsť cyklotrasu cez nádherné okolie.

Kam na výlet v zime – východ

Východné Slovensko ponúka množstvo zaujímavých výletov aj v zimnom období. Tento región je plný krásnej prírody, historických pamiatok a množstva aktivít pre všetkých milovníkov zimných športov.

  • Jasná je jedno z najväčších a najobľúbenejších lyžiarskych stredísk na Slovensku. Nachádza sa v Nízkych Tatrách a ponúka množstvo zjazdoviek pre rôzne úrovne zdatnosti. Okrem toho sa tu nájde aj snowpark, ktorý je obľúbeným miestom pre freestyle lyžovanie a snowboarding. V Jasnej sa nachádza aj množstvo reštaurácií, kde si môže človek oddýchnuť a načerpať nové sily.
  • Vysoké Tatry sú najvyššie pohorie na Slovensku a ponúkajú množstvo aktivít aj v zimnom období. Návštevníci sa môžu vybrať na turistiku po nádherných zimných chodníkoch, lyžovať v lyžiarskom stredisku Tatranská Lomnica alebo sa prejsť na kočiari po zasnežených pláňach. Vysoké Tatry sú tiež známe svojimi termálmi, kde si môže človek dopriať oddych a relax.
  • Stará Ľubovňa je historické mesto s nádherným hradom a pevnosťou. V zime tu môže človek navštíviť množstvo trhov a vianočných akcií, alebo sa vybrať na zimnú turistiku po okolí. V blízkosti sa nachádza aj lyžiarske stredisko Ski Park Vyšná Jablonka.

Východné Slovensko ponúka množstvo zaujímavých výletov aj v zimnom období. Okrem lyžovania a turistiky sa tu nájde množstvo možností na aktivitu a relax. Preto ak niekto hľadá destináciu, kam na dovolenku v januári, určite by mal zvážiť výlet na východ Slovenska.

Východné Slovensko ponúka množstvo zaujímavých miest kam s deťmi.

Kam s deťmi na výlet – Východné Slovensko

Ak hľadá človek miesto na rodinný výlet na východnom Slovensku, určite nebude sklamaný. Táto časť Slovenska ponúka množstvo zaujímavých miest kam s deťmi. Od krásnej prírody a historických pamiatok až po zábavné atrakcie pre deti – nájde sa tu všetko.

Ak sa deti radi stretávajú so zvieratami, určite by mali turisti navštíviť ZOO Košice. Tento park sa nachádza na okraji Košíc a ponúka množstvo zvierat z rôznych kútov sveta. Deti tu môžu vidieť slony, medvede, levy, tigre a mnoho ďalších zvierat. Okrem prechádzok po parku si tu môžu vyskúšať aj interaktívne aktivity, ako napríklad kŕmenie zvierat alebo jazdu na koňoch. Park má tiež detské ihrisko a reštauráciu, kde sa dá občerstviť.

Ak hľadá človek miesto s historickým nádychom, určite by sa mal vybrať na výlet do Červeného Kláštora. Tento historický komplex sa nachádza v krásnej prírodnej oblasti Pieninského národného parku a ponúka množstvo zaujímavých pamiatok, ako sú napríklad kostol sv. Františka z Assisi, kláštorná záhrada a múzeum. Deti si tu môžu vyskúšať aj rôzne kreatívne dielne a hry.

Ďalším miestom, ktoré by sa deťom mohlo páčiť, je Aquapark Poprad, ktorý sa nachádza priamo pod Tatrami. Tento moderný aquapark ponúka množstvo atrakcií pre všetky vekové kategórie – od bábätiek až po dospelých. Je preto výborným tipom kam na výlet v okrese Poprad. Deti sa môžu tešiť na detské bazény, šmykľavky, trampolíny a iné zábavné prvky. V prípade, že majú deti radi adrenalínové zážitky, môžu vyskúšať aj tobogány s umelým prúdom alebo surfovanie na vlnách.

Východné Slovensko – výlet s deťmi, vlakom do zahraničia

Ak hľadá človek spôsob, ako stráviť kvalitný čas s rodinou a objaviť nové miesta, výlety vlakom do zahraničia s deťmi sú skvelou možnosťou. Východné Slovensko má dobré spojenie s rôznymi krajinami, ktoré sú ideálne pre rodinné výlety kam s deťmi.

Krakov je krásne historické mesto v Poľsku, ktoré sa nachádza len niekoľko hodín jazdy vlakom z Košíc. Mesto je známe svojou krásnou architektúrou a kultúrnymi pamiatkam. Okrem toho môže človek navštíviť krakovské kráľovské hradby a námestie Rynek Glowny, ktoré je najväčším stredovekým námestím v Európe.

Budapešť je hlavné mesto Maďarska a nachádza sa len niekoľko hodín jazdy vlakom z Košíc. Mesto je známe svojimi kúpeľmi, ako aj krásnou architektúrou a historickými pamiatkami. Medzi najobľúbenejšie atrakcie patrí Kráľovský palác, parlament a množstvo krásnych kostolov. Okrem toho môže človek navštíviť aj kúpele, ktoré sú známe svojimi liečivými vlastnosťami.

Viedeň je hlavné mesto Rakúska a nachádza sa len niekoľko hodín jazdy vlakom z Košíc. Mesto je známe svojimi krásnymi parkami a záhradami, ako aj historickými pamiatkami, ako napríklad Hofburg, Stephansdom a Belvedér. Okrem toho môžete navštíviť aj množstvo múzeí a galérií, ktoré sú umiestnené po celej Viedni.

Praha je hlavné mesto Českej republiky a nachádza sa len niekoľko hodín jazdy vlakom z Košíc. Mesto je známe svojou krásnou architektúrou, kultúrnymi pamiatkami a množstvom krásnych parkov. Okrem toho si môže človek vychutnať aj výhľad na Prahu z Vyšehradu alebo navštíviť miestne múzeá a galérie.

Pri plánovaní výletov vlakom s deťmi je dôležité si overiť cestovné podmienky a pravidlá na hraniciach, ako aj vybrať si pohodlný vlak a zabezpečiť si dostatok času na prehliadku miesta. Výlety vlakom sú však skvelým spôsobom, ako objaviť nové miesta a stráviť kvalitný čas s rodinou.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výlet