Nitra – čo vidieť, pamiatky, história

Slovensko

Mesto Nitra leží v srdci Slovenska a je skrytým klenotom, ktorý čaká na svoje objavenie. Toto pulzujúce mesto s bohatou históriou, živou kultúrnou scénou a množstvom prírodných krás je ideálnou destináciou pre cestovateľov, ktorí hľadajú jedinečné a autentické zážitky. Aké pamiatky sa nachádzajú v Nitre?

Nitra je mesto, ktoré sa nachádza v západnej časti Slovenska. Svojím významom a bohatou históriou patrí medzi najvýznamnejšie mestá na Slovensku. Mesto leží na rieke Nitre, po ktorej je aj pomenované.

Nitra je sídlom Nitrianskeho kraja a patrí medzi stredné veľké mestá na Slovensku. V roku 2021 tu žilo približne 78 000 obyvateľov. Mesto má výborné dopravné spojenie s hlavným mestom Bratislavou a s ostatnými väčšími mestami na Slovensku, ako napríklad Banskou Bystricou, Trenčínom, Košicami alebo Trnavou.

História mesta Nitra

Mesto Nitra je jedno z najstarších miest na Slovensku a má bohatú históriu, ktorá siaha až do obdobia Keltov a Rimania.

Územie dnešnej Nitry bolo osídlené Keltmi, ktorí tu v 2. storočí pred n. l. založili osadu, ktorú nazvali „Nitrava“. Neskôr sa v tomto regióne usadili Germáni a potom Slovania, ktorí tu v 9. storočí založili prvú slovenskú veľkomoravskú ríšu.

Veľkomoravská ríša dosiahla svoj vrchol v 9. a 10. storočí a Nitra sa stala jej politickým a kultúrnym centrom. V tomto období sa tu nachádzala rezidencia veľkomoravských kniežat a v Nitrianskom kniežactve sa konali významné kultúrne a náboženské podujatia.

Po zániku Veľkej Moravy sa Nitra stala súčasťou Uhorska a stala sa sídlom Nitrianskeho komitátu. V stredoveku sa mesto rozvíjalo a získalo význam ako obchodné centrum a miesto, kde sa konali významné kultúrne podujatia. V 13. storočí sa v meste začalo stavať hrad, ktorý sa stal sídlom Nitrianskych hradných kapitánov a bol využívaný aj ako kráľovské sídlo.

V 16. storočí sa Nitra stala centrom protireformácie a vznikla tu najstaršia univerzita na Slovensku, Nitra Collegium. V 17. storočí sa mesto stalo centrom protitureckej obrany a bol vystavaný opevnený systém, ktorý chránil mesto pred útokmi.

V 19. storočí sa Nitra stala významným priemyselným centrom a začali sa tu vyrábať textilné výrobky, stroje a potravinárske výrobky. V tomto období sa v meste začalo stavať aj množstvo nových budov, kostolov a palácov.

Po prvej svetovej vojne sa Nitra stala súčasťou Československa a v období komunizmu bola dôležitým priemyselným centrom. V súčasnosti je Nitra prosperujúcim hospodárskym a kultúrnym centrom.

Počasie – Nitra a okolie

Mesto Nitra sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenska a má stredoeurópske kontinentálne podnebie, ktoré je charakteristické pre veľké teplotné rozdiely medzi letom a zimou. Okolie Nitry je bohaté na prírodné krásy a ponúka množstvo turistických atrakcií, ktoré sú ovplyvnené miestnym počasím.

Letné počasie v Nitre a okolí je teplé a suché, s priemernými teplotami okolo 25° C v júli a auguste. V tomto období je tiež najväčšia pravdepodobnosť výskytu búrok a silných dažďov. Turisti, ktorí plánujú návštevu Nitry v lete, by mali byť pripravení na horúce počasie a prípadné búrky.

Jeseň v Nitrianskom regióne je zväčša krásna, so suchým a teplým počasím, ktoré sa postupne mení na chladnejšie a mokrejšie. Priemerné teploty v septembri sú okolo 16° C, zatiaľ čo v novembri klesajú na približne 5° C. Jeseň je obdobím, kedy sa na okolitých kopcoch objavujú krásne farby a lístie mení svoje farby na žlté, oranžové a červené.

Zima je chladná a suchá, s priemernými teplotami okolo -2° C v januári a februári. V tomto období sa v okolí Nitry nachádzajú lyžiarske strediská a možnosti pre bežkárske trasy. Turisti by však mali byť pripravení na silné mrazy a výkyvy teplôt.

Jar v Nitre a okolí je zvyčajne krásna a teplá, so stúpajúcimi teplotami a menej množstvom zrážok. Priemerné teploty v marci sa pohybujú okolo 8° C a v apríli okolo 13° C. Jar je obdobím, kedy kvitnú stromy a rastliny, a preto je to obľúbené obdobie pre turistov, ktorí sa chcú vychutnať krásy Nitrianskeho kraja.

Najznámejšou turistickou trasou je takzvaný Zoborský okruh.

Mesto Nitra – pamiatky a aktivity

Podobne ako Banská Štiavnica, okrem svojej bohatej histórie a kultúrneho dedičstva, ponúka množstvo pamiatok a aktivít kam na výlet v okolí Nitry, ktoré určite stojí za návštevu. Väčšina aktivít a pamiatok v Nitre sa nachádza v centre mesta a sú v pešej dostupnosti.

Ak sa človek chystá na návštevu Nitry, nemal by vynechať návštevu Nitrianskej hradnej pivnice, ktorá sa nachádza v historickej časti mesta. Pivnica ponúka jedinečnú atmosféru a výborné pivo. Okrem toho môžu turisti navštíviť aj Nitriansky hrad, ktorý sa nachádza na vrchu Zobor a ponúka nádherný výhľad na mesto a okolie.

Pre tých, ktorí majú radi kultúru, je možné navštíviť Nitriansku galériu, kde môžu návštevníci vidieť diela slovenských aj medzinárodných umelcov. Ďalšou zaujímavou pamiatkou je aj Nitriansky biskupský palác, ktorý je situovaný na Námestí sv. Trojice a slúži ako sídlo nitrianskeho biskupa.

V okolí Nitry sa nájde množstvo cyklotrás a turistických chodníkov. Najznámejšou turistickou trasou je takzvaný Zoborský okruh, ktorý vedie z Nitrianskeho hradu cez kopce a doliny Nitrianskeho kraja. Ďalšou aktivitou, ktorá sa v Nitrianskom kraji stáva čoraz populárnejšou, je vodný turizmus. V okolí Nitry sa nachádza niekoľko riek a jazier, kde si môže človek prenajať kajaky alebo člny a užiť si zábavu na vode.

Pre milovníkov zvierat je možné navštíviť Nitriansky zoologický park, ktorý sa nachádza v lesoparku Agrokomplexu. Park ponúka zážitok z množstva druhov zvierat a pre deti sú k dispozícii aj rôzne atrakcie. Každoročne sa koná v Nitre medzinárodná poľnohospodárska výstava Agrokomplex a množstvo iných veľtrhov na výstavisku Chrenová.

Nitriansky hrad

Nitriansky hrad je historická pamiatka, ktorá sa nachádza na vrchu Zobor v meste Nitra na Slovensku. Tento hrad, ktorý patrí k najstarším na Slovensku, má bohatú históriu a prešiel mnohými rekonštrukciami a úpravami počas svojho existovania.

Hrad bol postavený na povel uhorského kráľa Štefana I. v 11. storočí a slúžil ako významná pevnosť, ktorá chránila Nitriansku kotlinu pred nepriateľmi. V priebehu storočí sa hrad stával dôležitým centrom Nitrianskeho kniežatstva, neskôr sa stal sídlom biskupov.

Počas storočí prebehlo mnoho úprav a rekonštrukcií, ktoré prispeli k súčasnému vzhľadu hradu. Napríklad, v 13. storočí bol hrad prestavaný a zmenený na gotickú pevnosť, neskôr bol hrad rozšírený o opevnenie a v 17. storočí bol zmodernizovaný v renesančnom štýle.

Dnes je hrad otvorený pre verejnosť a môže byť navštívený počas turistickej sezóny. Turisti môžu vidieť rôzne časti hradu, vrátane krypty, kde sa nachádza svätcov hrob, kaplnku sv. Vojtecha, obytné miestnosti a obranné veže. Návštevníci môžu vidieť aj originálne súčasti hradu, ako sú gotické okná, hrubé kamenné múry a klenuté stropy.

Okrem toho, Nitriansky hrad ponúka aj krásny výhľad na mesto Nitra a okolie. Z hradného nádvoria môže človek vidieť Nitriansku kotlinu a okolité hory. V blízkosti hradu sa nachádza aj kaviareň a turistické informačné centrum, kde môžu turisti získať ďalšie informácie o histórii hradu a mesta Nitra.

Nitriansky hrad ponúka krásny výhľad na mesto Nitra a okolie.

Nitra – termály

Nitra ponúka aj skvelé príležitosti na relaxáciu a oddych v termálnych kúpeľoch. V blízkosti Nitry sa nachádza niekoľko termálnych kúpeľov, ktoré sú populárne nielen medzi miestnymi, ale aj turistami.

Aquapark – Thermalpark Nitrava

Jedným z najznámejších a najväčších kúpeľov v oblasti je Thermalpark Nitrava. Tento termálny park sa nachádza len niekoľko minút jazdy autom od Nitry a ponúka rôzne bazény, sauny, masáže a ďalšie služby pre relaxáciu a oddych.

Návštevníci sa môžu kúpať v termálnych bazénoch, ktoré sú naplnené minerálnou vodou s teplotou 36-38 stupňov Celzia a majú terapeutické účinky na telo a myseľ. K dispozícii sú aj vnútorné a vonkajšie bazény, ktoré sú vybavené rôznymi vodnými atrakciami, ako sú masážne trysky a vodopády.

Okrem bazénov ponúka Thermalpark Nitrava aj sauny, ktoré sú ideálne na očistenie tela a uvoľnenie sa. Sú k dispozícii fínske sauny, parné kabíny a iné typy saun, ktoré majú rôzne teploty a vlhkosť. Po saune si môže človek dopriať aj relaxačnú masáž, ktorá mu pomôže uvoľniť svoje telo a zrelaxovať sa.

Aquapark Bešeňová

Ďalším termálnym kúpeľom v blízkosti Nitry je Aquapark Bešeňová. Tento kúpeľný komplex sa nachádza asi hodinu jazdy autom od Nitry a ponúka rôzne vnútorné a vonkajšie bazény a vodné atrakcie. Vo vodnom parku Bešeňová sa nachádza aj zóna pre deti, kde si môžu užiť vodné atrakcie.

Pre tých, ktorí hľadajú oddych a relaxáciu, sú k dispozícii rôzne sauny a wellness služby. AquaPark Bešeňová ponúka fínske sauny, parné kabíny a iné typy saun, ktoré sú ideálne na detoxikáciu tela a relaxáciu. Okrem toho sú tu aj rôzne masáže a iné wellness služby, ktoré pomôžu návštevníkom zrelaxovať sa a uvoľniť stres.

Termálne kúpele Podhájska

Pre tých, ktorí hľadajú prírodné termálne kúpele, môžu navštíviť termálne kúpele Podhájska, ktoré sa nachádzajú asi 45 minút jazdy autom od Nitry. Tieto kúpele sú obľúbené pre ich prírodné termálne pramene, ktoré majú liečivé účinky na telo a sú ideálne pre liečbu ochorení pohybového aparátu a kože.

Kúpele Podhájska sú jedným z najpopulárnejších termálnych kúpalísk na Slovensku a lákajú tisíce návštevníkov každý rok. V súčasnosti sú kúpele v Podhájskej vybavené modernými zariadeniami a ponúkajú širokú škálu procedúr a služieb pre návštevníkov.

Tradičné nitrianske jedlá sú zvyčajne robustné, chutné a plné charakteru.

Nitra – ubytovanie

Nitra je mesto v západnej časti Slovenska, ktoré je obľúbeným turistickým cieľom pre mnoho návštevníkov. V Nitre a jej okolí sa nachádza mnoho rôznych typov ubytovania, od luxusných hotelov a apartmánov po lacnejšie penzióny a hostely.

Ceny za noc v Nitre sa pohybujú od približne 20 eur v hosteli po 100 eur a viac v luxusnejších hoteloch a apartmánoch. Väčšina ubytovacích zariadení ponúka rôzne druhy izieb, od jednoduchých jednolôžkových až po viacposteľové izby.

Ak preferujú turisti luxusnejšie ubytovanie, môžu sa rozhodnúť pre niektorý z hotelov, ktoré sa nachádzajú v centre mesta. Medzi najznámejšie patrí napríklad hotel Zlatý kľúčik alebo hotel Capital. Tieto hotely ponúkajú vyšší komfort a rôzne služby, ako sú reštaurácie, bazény, fitness centrá a iné.

Ak hľadá človek lacnejšie ubytovanie, môžete sa rozhodnúť pre penzión alebo hostel. V Nitrianskom kraji sa nachádza niekoľko penziónov a ubytovní, ktoré ponúkajú kvalitné služby za rozumné ceny. Medzi najpopulárnejšie patrí napríklad penzión Pri Mlyne alebo penzión Lúčky.

Okrem tradičného ubytovania sa dajú v Nitre nájsť aj rôzne apartmány a privátne ubytovania, ktoré sú často lacnejšie ako hotely a penzióny. Tieto apartmány ponúkajú samostatné izby, kuchyne a kúpeľne a sú ideálne pre rodiny alebo skupiny priateľov.

Pri hľadaní ubytovania v Nitre si však treba dávať pozor na sezónnosť a dopyt po ubytovaní. V období turistickej sezóny, teda najmä v letných mesiacoch a počas sviatkov, môžu byť ceny vyššie a ubytovanie rýchlo obsadené. Preto je dobré si ubytovanie rezervovať vopred, aby mali návštevníci istotu, že májú k dispozícii vhodné ubytovanie za rozumnú cenu.

Ceny v meste Nitra

Jednou z najväčších výhod Nitre je, že ponúka širokú škálu cenovo dostupných možností pre návštevníkov. Ceny v meste sú všeobecne nižšie ako v hlavnom meste, Bratislave, a ponúkajú výborný pomer ceny a kvality.

Ceny potravín v Nitre sa pohybujú v priemere rovnako ako v iných slovenských mestách. V obchodoch s potravinami nájde človek všetko, od čerstvého ovocia a zeleniny až po mäso, mliečne výrobky a pečivo. Ceny sa líšia v závislosti na značke a kvalite, ale všeobecne sú cenovo dostupné.

V reštauráciách a kaviarňach sa ceny pohybujú v priemere okolo 5-15 eur za jedlo. Ceny sa líšia v závislosti na druhu reštaurácie a na kvalite jedál. V Nitre nájde človek mnoho rôznych typov reštaurácií, od tradičných slovenských až po medzinárodné jedlá.

Ceny dopravy v Nitre sú tiež cenovo dostupné. Jazda autobusom alebo električkou stojí v priemere okolo 1 euro, čo však závisí od dĺžky cesty. V Nitre sa nájdu tiež taxislužby, ktoré sú stále cenovo dostupné v porovnaní s inými mestami.

Ceny vstupeniek do múzeí a galérií v Nitre sa pohybujú v priemere okolo 2-5 eur na osobu. Ceny sa líšia v závislosti na type múzea alebo galérie a na veku návštevníka. Vstupenky do atrakcií a pamiatok ako hrad, katedrála a zámok sú tiež cenovo dostupné, väčšinou okolo 5-10 eur na osobu.

Celkovo sú ceny v Nitre veľmi prijateľné pre turistov a návštevníkov. Mesto ponúka mnoho možností na stravovanie, ubytovanie, zábavu a nákup, pričom ceny sa pohybujú v rozumnom rozpätí. Ak hľadá človek cenovo dostupnú dovolenku alebo víkendový pobyt, Nitra môže byť skvelou voľbou.

Výroba vína

Nitra je známa aj výrobou vína, okolité svahy sú pokryté vinicami, z ktorých sa vyrábajú jedny z najlepších vín v krajine. Návštevníci môžu preskúmať miestne vínne cesty a ochutnať vína v mnohých vinárstvach a degustačných miestnostiach.

Výroba vína v Nitre má bohatú históriu, ktorá siaha až do rímskych čias. Nitrianska oblasť patrí k najstarším vinohradníckym oblastiam na Slovensku a vinohradníctvo tu patrí k tradičným poľnohospodárskym činnostiam. Podobne fascinujúcim slovenským mestom, kam na výlet za vinicami, je Trnava a jej okolie.

Tradičná kuchyňa Nitrianskeho kraja

Nitra má bohatú kuchyňu, ktorá kombinuje prvky slovenskej, maďarskej a rakúskej kuchyne. Tradičné nitrianske jedlá sú zvyčajne robustné, chutné a plné charakteru. Tu je zopár príkladov:

  • Lokše – jedná sa o tradičný slovenský pokrm, ktorý je veľmi obľúbený aj v Nitre. Lokše sú zemiakové placky, ktoré sa pečú na panvici. Môžu sa podávať samostatne alebo s rôznymi prímesami.
  • Parené buchty – sladký dezert, ktorý sa robí z kysnutého cesta a naplní sa ovocím, marmeládou alebo tvarohom. Buchty sa v pare varia a podávajú sa s maslom a cukrom.
  • Rezeň – klasické jedlo rakúskej kuchyne, ktoré sa však stalo populárnym aj v Nitre. Rezeň je vyprážaný plát mäsa, ktorý sa môže podávať s rôznymi prílohami, ako sú zemiaky, knedle alebo zelenina.

Tieto jedlá sú len niektoré z tradičných nitrianskych jedál. Okrem nich sa v Nitre podávajú aj rôzne druhy polievok, ako napríklad kapustová polievka alebo fazuľová polievka, ako aj rôzne druhy mäsových jedál, ako napríklad guláš alebo pečené bravčové mäso. Tradičnú slovenskú kuchyňu človek nájde aj pri výlete do Košíc.

Čo navštíviťKam na výletPamiatkyZaujímavosti