Banská Bystrica – história, pamiatky

Slovensko

Banská Bystrica je mesto nachádzajúce sa v strede Slovenska, v krásnej prírodnej oblasti Pohronia. Mesto má pôsobivú históriu, ktorá sa premieta do jeho kultúrneho dedičstva, ale aj moderného života. Je domovom mnohých kultúrnych a historických pamiatok, ktoré ponúkajú návštevníkom nezabudnuteľné zážitky.

Banská Bystrica leží na severozápade Banskobystrického kraja a na krajnom západe Horehronia. V Banskej Bystrici sídli Univerzita Matej Bela a Akadémia umení. Prekrásne okolie, do ktorého je mesto zasadené, ponúka mnoho možností aktívneho trávenia voľného času.

Život obyvateľov Banskej Bystrice je neodmysliteľne spojený s chýrnymi radvanskými jarmokmi, ktoré boli najmä v minulosti veľkolepou prehliadkou remeselníckych výrobkov z blízkeho i zo vzdialeného okolia. V súčasnosti sú takisto obľúbeným miestom stretávania sa ľudí zo širokého okolia.

Mesto má bohatú banskú minulosť, ktorá sa premieta do mnohých pamiatok, ako napríklad do významnej renesančnej stavby centra mesta – Matejovej veže. Táto 16-storiedlá veža bola pôvodne postavená ako obranná veža, ale neskôr sa stala symbolom mesta. Dnes ponúka návštevníkom výhľad na mesto a okolie, ale aj možnosť navštíviť múzeum baníctva a vystúpiť na jej vrchol.

História

V stredoveku bola oblasť, kde dnes leží Banská Bystrica, optimálnym priestorom na založenie prosperujúceho mesta. Križovali sa tu dve dôležité obchodné cesty, navyše okolie bolo bohaté na rudy. Hlavným zdrojom príjmov stredovekého mesta bolo baníctvo. Banská Bystrica patrila do trojice najbohatších stredoslovenských banských miest.

V 18. storočí sa zmenila štruktúra hospodárstva Banskej Bystrice. Dobývanie medenej rudy vystriedala ťažba a spracovanie železnej rudy. V polovici 20. storočia Banská Bystrica významným spôsobom vstúpila do svetových dejín. V auguste 1944 stála pri zrode Slovenského národného povstania a bola jeho hlavným centrom.

V meste vypuklo po juhoslovanskej partizánskej vojne druhé najväčšie celonárodné povstanie proti fašizmu počas druhej svetovej vojny. Dnes tieto udalosti pripomína Pamätník SNP v tvare rozpoleného srdca a prírodné vojenské múzeum v parku neďaleko centra.

Druhá polovica 20. storočia priniesla veľké zmeny. Rozrástla sa na modernú metropolu a stala sa šiestym najväčším mestom Slovenska.

Pamiatky

Pamiatky v historickom centre mesta sú súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie. Pýchou Banskej Bystrice je ústredné Námestie SNP pretvorené na pešiu zónu s neopakovateľnou atmosférou, ktorú jej môžu iné mestá právom závidieť.

Najkrajší pohľad na pestrofarebnú plochu hlavného námestia je zo štíhlej Hodinovej veže. Postavili ju v roku 1552 ako súčasť mestskej väznice. Najkrajšou budovou južného radu námestia je Thurzov dom – dnes múzeum.

Niekoľko starobylých budov na Námestí Štefana Moyzesa kedysi tvorilo mestský hrad. Jeho pôvodný vzhľad sa stratil odstránením podstatnej časti hradieb, z ktorých sa zachovala asi štvrtina a zo štyroch bášt stoja len tri.

Dominantnou architektúrou námestia je bývalý barbakán s vežou. Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie začali stavať v roku 1255. Nachádza sa v ňom oltár sv. Barbory, patrónky baníkov, od Majstra Pavla z Levoče. K severnej stene hradného opevnenia pristavali v roku 1492 druhý hradný kostol – Kostol Svätého kríža.

Z ostatných budov zaujme najmä neskorogotický Matejov dom z roku 1479 a stará radnica s vežou postavená okolo roku 1500. Po meste premáva historický vláčik Pretórium – je to ideálna forma, akou si môžu návštevníci pozrieť historické pamätihodnosti mesta.

Kultúra

Mesto Banská Bystrica, podobne ako Nitra, Žilina či Bratislava, ponúka aj mnoho kultúrnych podujatí a festivalov počas celého roka. Medzi najvýznamnejšie patrí Festival miniatúrnej hudby, ktorý sa koná každý rok v septembri a ponúka návštevníkom možnosť vypočuť si živé koncerty v malých sálach. Okrem toho sa v meste konajú aj rôzne výtvarné a divadelné podujatia.

Príroda a turistika

Pre tých, ktorí majú radi prírodu, je v okolí mesta mnoho príležitostí na prechádzky a turistiku. Najbližšie horské stredisko je Šachtičky, ktoré ponúka vynikajúce možnosti na lyžovanie a snowboarding. V letnom období môžete využiť mnoho turistických trás a cyklotrás, ktoré vás zavedú do nádhernej prírody a ponúknu vám nezabudnuteľné zážitky.