Južné Slovensko – mapa, čo vidieť, zaujímavosti

Slovensko

Južné Slovensko je oblasť bohatá na kultúru, históriu a prírodné krásy. Táto časť krajiny ponúka nespočetné množstvo zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. Nech už má človek rád históriu, prírodu alebo tradičnú kuchyňu, južné Slovensko má čo ponúknuť pre každého.

Tento článok ponúka niekoľko tipov na miesta, čo vidieť na Slovensku, ktoré by pri návšteve južnej časti Slovenska nemali turisti vynechať a poskytne zaujímavosti o Slovensku, ktoré môžu byť menej známe.


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

 • Národný park Slovenský kras na juhu Slovenska, je známy svojimi jaskyňami, kaňonmi a unikátnymi geologickými útvarmi, čo ho robí ideálnym miestom na turistiku a objavovanie prírodných krás.
 • Brhlovce sú malá dedina v južnom Slovensku, ktorá je známa svojimi tradičnými historickými domami vytesanými priamo do vápencových skál, čo je jedinečný príklad ľudovej architektúry v regióne.
 • Mesto Štúrovo leží na juhu Slovenska na brehu rieky Dunaj a je známe svojím termálnym kúpaliskom Vadas.
 • Nitra, Nové Zámky a Komárno sú najväčšími slovenskými mestami na juhu, ktoré sú známe svojimi historickými pamiatkami, ako sú hrady, múzeá a kultúrne podujatia, ktoré prispievajú k pestrosti regiónu.
 • Slovensko je krajinou s bohatou históriou, kultúrou a prírodnými krásami, ktoré lákajú turistov z celého sveta na objavovanie jeho rôznorodých atrakcií a zážitkov.

Južné Slovensko mapa

Ako cestovateľ, je nepostrádateľné mať na pamäti presnú polohu a vzájomné postavenie zaujímavých miest na cestovnej trase. Využitie mapy južného Slovenska nielen poskytne orientáciu, ale aj obohatí zážitok z návštevy tejto malebnej oblasti.

Využitie mapy južného Slovenska navyše umožní plnohodnotne zažiť každé miesto na ceste. Netreba zabudnúť si ju stiahnuť alebo vytlačiť pred odchodom na dovolenku, aby mali turisti vždy prehľad o tom, čo na južnom Slovensku možno objaviť a preskúmať.

Čo vidieť na Slovensku – zaujímavé miesta na juhu

Južné Slovensko ponúka množstvo fascinujúcich zaujímavostí, miest a kultúrnych skvostov, ktoré obohatia pobyt v tejto časti krajiny. Čo vidieť na Slovensku a ktoré zaujímavé miesta na Slovensku sa oplatí navštíviť?

1. Národný park Slovenský kras

Národný park Slovenský kras je jedným z najimpresívnejších prírodných území na juhu Slovenska. Tento národný park, vytvorený v roku 2002, je známy pre svoje rozsiahle krasové územie a jedinečné podzemné formácie, ktoré ho robia nezameniteľným. Je tiež zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Toto zaujímavé miesto na Slovensku sa vyznačuje množstvom krasových jaskýň, z ktorých najznámejšia je Jaskyňa Domica. Táto jaskyňa, zdobená nádhernými stalaktitmi a stalagmitmi, je otvorená pre verejnosť a poskytuje fascinujúci pohľad na podzemné tajomstvá. Návštevníci môžu absolvovať prehliadku a obdivovať jedinečné tvary vytvorené kvapkaním vody po tisícky rokov.

Slovenský kras nie je len domovom pre úchvatné jaskyne, ale aj pre bohatú faunu a flóru. V národnom parku možno vidieť vzácne druhy rastlín a živočíchov, ktoré sú prispôsobené špecifickým podmienkam tejto krasovej krajiny. Park je miestom, kde sa stretávajú rôzne ekosystémy, čo poskytuje ideálne prostredie pre biodiverzitu.

2. Brhlovce

Brhlovce sú známe predovšetkým svojimi unikátnymi kamennými domčekmi, ktoré sa vynímajú svojou architektúrou a poskytujú návštevníkom nezabudnuteľný pohľad do minulosti.

Dominantou obce sú skalné obydlia, ktoré sú výsledkom tradičného slovenského stavebného umenia. Tieto skaly, ktoré boli prirodzene vytesané do tvaru obydlí, sú považované za jedinečný príklad krasovej architektúry. Miestni obyvatelia tieto kamenné domčeky využívali ako príbytky, sklady a neskôr aj pre vinárstvo.

Jedným z najúžasnejších aspektov sú kamenné reliéfy, ktoré zdobia mnohé fasády. Tieto reliéfy sú ručne vytesané do vápencových skál a zobrazujú rôzne scény z každodenného života, prírody a náboženské motívy. Každý reliéf má svoj vlastný príbeh a význam, a prechádzka uličkami Brhloviec je ako cesta časom cez tieto jedinečné umelecké diela.

Okrem kultúrneho dedičstva ponúkajú Brhlovce aj prírodné krásy. Okolie obce je vhodné pre pešiu turistiku, a tak možno objavovať krásy krasovej krajiny.

4. Vinárska oblasť Tokaj

Južné Slovensko môže byť právom hrdé na jednu z najuznávanejších vinárskych oblastí v strednej Európe – Tokaj. Tento región je záznamom v histórii vín a ponúka neopakovateľný pôžitok pre všetkých milovníkov vína.

Vinárska oblasť Tokaj sa nachádza na rozhraní Slovenska a Maďarska, a má bohatú históriu, ktorá siaha až do 12. storočia. Oblasť je známa najmä pre svoje sladké vína, najmä tokajské víno, ktoré je vyrobené z hrozna postihnutého neskorým zberom.

Pôda v tejto oblasti je jedinečná a prispieva k výnimočným chuťovým vlastnostiam hrozna. Kombinácia vulkanického pôvodu, minerálnych prvkov a výnimočnej mikroklímy vytvára ideálne podmienky pre pestovanie hrozna s vysokým obsahom cukru.

Tokajské vína patria medzi najlepšie dezertné vína na svete. Špecifický postup výroby zahŕňa postihnutie hrozna pleseňou Botrytis cinerea, ktorá znižuje obsah vody v bobuliach a zvyšuje koncentráciu cukru. Tento proces prispieva k výnimočnej sladkosti a aromatickým vlastnostiam tokajských vín.

Vinárska oblasť Tokaj je tiež miestom, kde sa koná množstvo kultúrnych a spoločenských podujatí. Možno sa zúčastniť vinárskych festivalov, kde návštevníci majú možnosť ochutnať najnovšie ročníky tokajských vín, ale aj spoznať miestnu kultúru a tradície.

3. Termálne kúpele v Štúrove

Termálne kúpele v Štúrove patria medzi najobľúbenejšie a najvyhľadávanejšie relaxačné destinácie na južnom Slovensku. Tieto kúpele sú známe svojimi liečebnými vlastnosťami a príjemným prostredím, čo ich robí ideálnym miestom na oddych a regeneráciu. Nech sa človek nachádza v tejto oblasti kvôli kúpeľom, liečbe alebo jednoduchému oddychu, určite každému poskytnú nezabudnuteľný zážitok.

Termálne kúpele v Štúrove vynikajú svojou teplou minerálnou vodou, ktorá je známa svojimi liečivými účinkami. Táto voda obsahuje rôzne minerály, ktoré prispievajú k relaxácii svalov, zlepšujú cirkuláciu krvi a majú pozitívny vplyv na kožu. Je to ideálne miesto pre tých, ktorí hľadajú prírodný spôsob, ako si uľaviť od stresu a napätia.

Kúpele v Štúrove ponúkajú bohatý výber wellness procedúr, ktoré zahŕňajú masáže, obaly, kúpele a ďalšie. Kvalifikovaní terapeuti sa postarajú o pohodlie a zabezpečia, aby každá procedúra bola prispôsobená individuálnym potrebám. Po dni strávenom v kúpeľoch si možno dopriať relaxačnú masáž alebo liečivý obal, čo prinesie úľavu a harmóniu telu.

Z mesta Štúrovo je možné pozorovať na druhý breh rieky Dunaj, ktorý tvorí hranicu s Maďarskom. V blízkosti sa nachádza mesto Esztergom, ktoré je známe historickými pamiatkami.

Najväčšie slovenské mestá na juhu

Južná časť Slovenska je domovom niekoľkých veľkých miest, ktoré kombinujú moderné zariadenia s bohatou históriou a prírodnými krásami. Tieto mestá ponúkajú návštevníkom pestrý zážitok od historických pamiatok po kultúrne podujatia a jedinečnú atmosféru. Medzi najväčšie slovenské mestá na juhu patria:

 • Košice – Košice, druhé najväčšie slovenské mesto, je považované za kultúrnu a historickú perlu východného Slovenska. Jeho historické centrum, s dominantnou katedrálou sv. Alžbety, ponúka návštevníkom malebné námestie, historické budovy a rôzne kultúrne pamiatky. Okrem toho Košice hostia rôzne festivaly, kultúrne podujatia a majú bohatý kaviarenský život.
 • Banská Bystrica – Banská Bystrica je ďalším významným mestom a patrí medzi najväčšie slovenské mestá. Svojou bohatou históriou spojenou s baníctvom a krásnym historickým centrom priťahuje návštevníkov. Mesto je obklopené krásnou prírodou, vrátane Národného parku Nízke Tatry, čo poskytuje možnosti na turistiku a ďalšie outdoorové aktivity.
 • Nitra – Nitra, jedno z najstarších slovenských miest, sa nachádza v západnej časti krajiny. Mesto je známe svojou historickou katedrálou, krásnym hradom a renesančnými budovami. Nitra je tiež dôležitým kultúrnym a vzdelávacím centrom, s niekoľkými univerzitami a múzeami.
 • Nové Zámky – Nové Zámky, nachádzajúce sa v blízkosti hraníc s Maďarskom, sú známe svojím impozantným renesančným hradom a historickým opevnením. Mesto leží na brehu rieky Nitra a ponúka krásne parky a námestia na prechádzky.
 • Komárno – Ležiace pri riekach Dunaj a Váh, mesto Komárno je známe svojou bohatou históriou a zmesou kultúrnych vplyvov. Jeho hrad a opevnenia sú nádhernými príkladmi historického dedičstva, a mesto samotné je miestom stretávania sa slovenskej a maďarskej kultúry.
 • Levice – Levice, mesto situované pri rieke Hron, sa vyznačuje svojou historickou architektúrou a kultúrnymi podujatiami. Okolie mesta ponúka príležitosti na turistiku a relaxáciu pri riekach a jazerách.

Tieto mestá na juhu Slovenska spájajú bohatú históriu, kultúrne dedičstvo a moderné zariadenia, čo ich robí zaujímavými destináciami pre návštevníkov, pričom aptria medzi najkrajšie miesta na Slovensku. Bez ohľadu na to, či sa niekto zaujíma o históriu, kultúru alebo prírodu, južné mestá Slovenska majú čo ponúknuť pre každého.

História Nitry siaha až do obdobia Veľkej Moravy. Bolo to jedno z najdôležitejších centier a jej históriu možno vystopovať cez archeologické nálezy a historické pamiatky.

Zaujímavosti o Slovensku 

Juh Slovenska je región s rôznorodou geografiou, kultúrou a históriou. Juhoslovenská vinohradnícka oblasť sa nachádza v nížinách Dunaja a Hrona s priemernou nadmorskou výškou 140 metrov nad morom.

Slovensko je vnútrozemský štát s hornatými oblasťami na severe a rovinatým terénom na juhu. Medzi najznámejšie regióny Slovenska patria Liptov, Spiš, Orava, Gemer, Horehronie a Tatry a severný Spiš.

V 4. storočí bola vyrazená najstaršia dochovaná minca na svete na území dnešného Slovenska. Rímska minca s nápisom „Pompeia“ bola nájdená v Trenčíne. Táto zaujímavosť o Slovensku patrí k tým, o ktorých mnoho ľudí často nevie.

Medzi zaujímavosti o Slovensku patria aj rôzne kultúrne podujatia, vrátane festivalov. Medzi najznámejšie patria Pohoda Festival, ktorý je hudobným a kultúrnym podujatím, a Východná, tradičný folklórny festival.

Záver

Južné Slovensko ponúka nespočetné množstvo zaujímavých miest pre každého návštevníka. Bez ohľadu na to, či je niekto dobrodruh, historik alebo gurmán, táto časť krajiny určite očarí svojou rozmanitosťou a krásou.