Kam v okolí Popradu – výlety, atrakcie, čo vidieť

Slovensko

V Poprade sa stretáva dokonalé spojenie tradičnej slovenskej kultúry a moderného životného štýlu, ktorý návštevníkom poskytne nezabudnuteľný zážitok. Kam na výlet v Poprade a okolí? Aké atrakcie sa nachádzajú v Poprade?

Poprad je mesto nachádzajúce sa na východe Slovenska v Tatranskom podhorí, kontrétne v regióne Spiš. Mesto má dnes približne 55 000 obyvateľov a je jedným z najdôležitejších ekonomických a kultúrnych centier v okolí. Poprad sa môže pýšiť množstvom turistických atrakcií, ktoré sú obľúbené nielen medzi turistami, ale aj medzi miestnymi obyvateľmi.

Kam na výlet, pamiatky – Poprad

Poprad je mesto bohaté na históriu a kultúru, ktoré ponúka návštevníkom množstvo zaujímavých pamiatok. Po diaľnici je možné sa tu dostať pomerne skoro, ešte pred samotným vstupom do mesta je potrebné prejsť tunel Bôrik.

Toto sú niektoré z najzaujímavejších pamiatok v Poprade, ktoré si rozhodne nemôže žiaden návštevník nechať ujsť:

  • Kostol sv. Egídia sa nachádza na námestí, ktoré je srdcom historického centra Popradu. Kostol bol postavený v 13. storočí a jeho najväčšou ozdobou je unikátna zbierka gotických fariem. Okrem toho, kostol má aj pôsobivú fresku na klenbe, ktorá sa datuje do 14. storočia.
  • Evanjelický kostol je najväčšou pamiatkou svojho druhu v Poprade. Bol postavený v 19. storočí a jeho najväčšou atrakciou je krásne zdobený oltár, ktorý sa nachádza v presbytériu.
  • Múzeum Tatranského národného parku je umiestnené v centre Popradu a ponúka návštevníkom možnosť spoznať prírodu a zvieratá, ktoré žijú v Tatrách. Múzeum má rozsiahlu zbierku exponátov vrátane rôznych druhov vtákov a zvierat, ktoré sa v Tatrách vyskytujú.
  • Radničné námestie je ďalším významným námestím v Poprade, ktoré je obklopené mnohými historickými budovami a pamiatkami. Najvýznamnejšou budovou na námestí je radnica, ktorá bola postavená v 15. storočí. Námestie je tiež miestom, kde sa konajú rôzne kultúrne a spoločenské podujatia.

Toto sú iba niektoré z najzaujímavejších pamiatok v Poprade. Ak sa človek rozhodne navštíviť toto krásne mesto, určite sa oplatí stráviť tu viac času a preskúmať aj ďalšie zaujímavé miesta. Na to je dobré zaobstarať si v Poprade vhodne lokalizované ubytovanie. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dá odporučiť napr. Hotel SATEL.

Toto ubytovanie sa nachádza len 300 metrov od centra. Ponúka hlavne rodinné izby, reštauráciu, bar, parkovisko a dopravu na letisko. Izby sú vybavené vlastnou kúpeľňou. Zákazníci dávajú kladné hodnotenie najmä personálu, čistote a polohe hotela.

Poprad – atrakcie

Poprad je krásne mesto v srdci Tatranského národného parku a ponúka návštevníkom množstvo zaujímavých atrakcií.

Historické centrum Popradu sa nachádza na južnom okraji mesta. Toto miesto má mnoho zachovalých historických budov, ako napríklad kostol sv. Juraja, radnicu, kúpele a iné. Pri prechádzke cez Spišskú Sobotu si môžete vychutnať atmosféru starého mesta a užiť si pohľad na nekonečné množstvo historických pamiatok.

Tatra Ice Dome je nová atrakcia v Poprade, ktorá ponúka unikátnu skúsenosť pre návštevníkov. Je to najväčšia ľadová jaskyňa na svete, ktorá sa nachádza na mieste bývalej vojenskej jaskyne. Tatra Ice Dome ponúka prehliadku ľadovej jaskyne s viac ako 1 km ľadových tunelov, ktoré sú zdobené unikátnymi ľadovými sochami a reliéfmi.

Cestovatelia, ktorí idú do Popradu pre nádhernú prírodu a na dlhé pešie túry, často hľadajú osobnejšie ubytovanie v penziónoch. Majú na výber z mnohých možností. Na základe hodnotení zákazníkov sa dá odporučiť napr. Penzión Minipivovar Tatras.

Penzión sa nachádza len 350 metrov od centra. Ubytovanie ponúka hlavne rodinné izby, kúpeľné a wellness centrum, reštauráciu či bar. Izby sú vybavené súkromnou kúpeľňou. Zákazníci hodnotia pozitívne najmä polohu, personál a čistotu ubytovania.

ZOO Kontakt

V Poprade sa nachádza zoologická záhrada s názvom ZOO Kontakt. Táto záhrada ponúka možnosť vidieť množstvo zvierat z rôznych kútov sveta, vrátane opíc, levov, tigrov, žiráf, medveďov a mnohých ďalších druhov. Návštevníci si tu môžu pozrieť aj exotické vtáky, hady, plazy a iné zaujímavé zvieratá.

Okrem toho, v ZOO Kontakt sú k dispozícii aj rôzne interaktívne aktivity a programy, ako napríklad kŕmienie zvierat alebo jazda na koni. ZOO je otvorená pre verejnosť počas celého roka a ponúka aj možnosť organizovať tu rôzne eventy, ako napríklad narodeninové oslavy alebo firemné akcie.

Spišský hrad je jeden z najväčších hradov v strednej Európe a je zahrnutý do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Kam ísť na výlet, Vysoké Tatry – Poprad

Poprad je ideálnou základňou pre návštevu Vysokých Tatier, ktoré sú národným parkom a jedným z najkrajších miest na Slovensku. Tu si môže človek užiť nádherné výhľady a množstvo turistických trás. Počas svojho výletu môže človek navštíviť niektoré z turistických atrakcií, ako napríklad Krkonošské múzeum, Lomnický štít alebo Veľkú Studenú dolinu.

Tatranská Lomnica je najväčšie stredisko v Tatrách a ponúka množstvo možností pre turistiku a zimné športy. Najväčšou atrakciou v Tatranskej Lomnici je lanovka na Lomnický štít, ktorá turistov vyvezie na jedno z najvyšších miest v Tatrách. Okrem toho si môžu návštevníci vyskúšať turistické trasy v okolí Tatranskej Lomnice, navštíviť Botanickú záhradu Tatranská Lomnica alebo sa zabaviť v Tatra Ice Dome.

Štrbské Pleso je najznámejšie tatranské jazero a populárne turistické stredisko. Okrem turistických trás a zimných športov tu môže človek vyskúšať aj korčuľovanie na ľade alebo navštíviť Múzeum tatranskej prírody.

Ak je človek horolezec alebo skúsený turista, môže sa pokúsiť zdolať najvyšší vrchol na Slovensku, Gerlachovský štít. Táto trasa je náročná a vyžaduje si skúsenosti a vhodné vybavenie, preto je dôležité zabezpečiť si sprievodcu.

Z Popradu ide viacero vlakov denne do Tatranskej Lomnice, Štrbského Plesa alebo Starého Smokovca. Vlaková stanica v Poprade sa nachádza v blízkosti centra mesta. Okrem toho premávajú z Popradu do rôznych miest v Tatrách aj autobusy.

Destinácie by boli dostupnejšie z dobre umiestneného ubytovania. Cestovatelia majú na výber z luxusnejších ubytovaní aj útulných penziónov. Na základe hodnotení zákazníkov sa dá odporučiť napr. Vila Borievka alebo Horsky Hotel Sliezsky Dom.

Vila Borievka sa nachádza priamo v Tatranskej Lomnici, a to 50 metrov od centra a pár minút chôdze od múzeí. Od Popradu je vzdialená približne 18 km, k Štrbskému plesu je to asi 20 km a približne 48 km k Dobšinskej ľadovej jaskyni. Ubytovanie ponúka hlavne rodinné izby, reštauráciu a parkovisko. Zákazníci hodnotia pozitívne najmä polohu a čistotu.

Horsky Hotel Sliezsky Dom sa nachádza v Tatranskej Polianke. Od Popradu je vzdialený asi 24 km, od Gerlachovského štítu približne 2 km a od Veľkej Studenej doliny asi 9 km. Hotel ponúka hlavne rodinné izby, izbovú službu, kúpeľné a wellness centrum, bar či parkovisko. Zákazníci dávajú kladné hodnotenie najmä polohe, čistote a pohodliu.

Poprad a okolie – Kam na výlet

V okolí Popradu sa nachádza množstvo zaujímavých miest pre milovníkov prírody a histórie. Pri plánovaní výletu je dôležité zvážiť svoju kondíciu a vybrať si vhodnú trasu. Okolie Popradu je krásne a ponúka množstvo zážitkov pre každého návštevníka.

Spišský hrad je jeden z najväčších hradov v strednej Európe a je zahrnutý do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Prehliadka hradu trvá asi 2 hodiny a počas nej sa môže človek dozvedieť množstvo zaujímavostí o histórii a kultúre regiónu.

Cesta z Popradu do Košíc je plná krásnych výhľadov na Tatry a Spišskú Maguru. V Košiciach sa nachádza množstvo historických pamiatok a zaujímavostí, ako napríklad katedrála sv. Alžbety či Stredoeurópske múzeum. Ak má človek rád dobré jedlo a pitie, určite by nemal vynechať návštevu jednej z mnohých reštaurácií alebo pivníc v Košiciach.

Kvetnica je malá obec v blízkosti Popradu, ktorá je známa svojou krásnou prírodou a množstvom aktivít. Kvetnica ponúka turistické trasy, cyklotrasy a tiež možnosť jazdy na koni. Okrem toho sa tu nájde aj kúpalisko s teplou vodou a zaujímavú expozíciu prírodných minerálov a kamienkov.

Kežmarský hrad je jedným z najznámejších historických pamiatok v okolí Popradu. Nachádza sa asi 30 km od Popradu v meste Kežmarok. Hrad bol postavený v 15. storočí a dnes sa na ňom konajú rôzne kultúrne podujatia.

Čo sa týka ubytovania, z ktorého si chce cestovateľ pozrieť viac vzdialených miest, najlepšou voľbou môže byť hotel alebo penzión lokalizovaný medzi cieľovými miestami. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dá odporučiť napr. Vila Dravce.

Toto ubytovanie sa nachádza asi 16 km od Popradu, 23 km od Kvetnice, 25 km od Spišského hradu, 20 km od Kežmarku a približne 95 km od Košíc. Ponúka hlavne rodinné izby, parkovisko a bezplatné pripojenie k internetu. Zákazníci hodnotia pozitívne najmä personál, pohodlie a pomer ceny a kvality.

Kam na výlet, turistiku – Poprad a okolie

Poprad a jeho okolie sú obľúbenými miestami pre turistov, ktorí radi objavujú krásy slovenskej prírody. Okolie Popradu ponúka množstvo zaujímavých miest na turistiku, ktoré sa môžu stať cieľom nezabudnuteľného výletu.

Národný park Slovenský raj sa nachádza v blízkosti Popradu a ponúka množstvo turistických trás pre milovníkov prírody. Slovenský raj je známy svojimi kaňonmi, vodopádmi, jazerami a nezvyčajnými skalkami. Tu si môže človek vychutnať nádherný výhľad a prejsť sa niektorou z najkrajších trás na Slovensku.

Pieniny sú krásne pohorie, ktoré ponúka množstvo zaujímavých trás pre turistov. Najznámejšia trasa je trasa cez Sokolicu. Okrem turistických trás sa v Pieninách môžu návštevníci vydať na plavbu na plti po Dunajci.

Národný park Nízke Tatry ponúka krásne horské trasy pre turistov s rôznou kondíciou. Najznámejšie trasy sú trasa na Chopok, trasa na Ďumbier a trasa na Veľký Choč. Prírodné krásy a turistika sa dajú naplno vychutnať, ak majú turisti výborne lokalizované ubytovanie. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dá odporučiť napr. Boutique Hotel Hviezdoslav.

Boutique Hotel Hviezdoslav sa nachádza v Kežmarku. Od Popradu je vzdialený približne 16 km, od Slovenského raja asi 37 km, od Pienin približne 50 km a od Nízkych Tatier asi 60 km. Ubytovanie ponúka hlavne izbovú službu, bar, reštauráciu, letiskový transfer a kúpeľné a wellness centrum. Zákazníci hodnotia pozitívne najmä čistotu, vybavenie a pohodlie.

V okolí Popradu sa nachádza množstvo zaujímavých miest pre milovníkov prírody.

Kam na výlet v okrese Poprad

Okres Poprad v sebe ukrýva množstvo zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. Pre turistov, ktorí sa radi vydávajú do prírody, sú k dispozícii krásne turistické trasy v Tatrách, Slovenskom raji a okolí. Okrem prírodných krás ponúka okres Poprad aj množstvo historických a kultúrnych pamiatok.

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa je jednou z najkrajších jaskýň na Slovensku a nachádza sa v blízkosti Tatranskej Lomnice. Bola objavená v roku 1881 a v roku 1896 bola sprístupnená pre verejnosť. V jaskyni sa nachádza aj krásne jazierko a množstvo podzemných priestorov, ktoré sú ukryté pod skalami.

Jaskyňa má celkovú dĺžku približne 3,8 kilometra a jej návšteva je plná prekvapení a zážitkov. Návštevníci môžu obdivovať množstvo krásnych stalaktitov, stalagmitov a iných podzemných útvarov, ktoré sú ozvláštnené zaujímavými farebnými odtieňmi. Prehliadka jaskyne trvá asi 70 minút.

Vstup do Belianskej jaskyne sa nachádza v Tatranskej Kotline a výlet do nej je ideálnou aktivitou pre rodiny s deťmi alebo pre milovníkov prírody a historických pamiatok. Belianska jaskyňa je zároveň jednou z najteplejších jaskýň na Slovensku, s teplotou vzduchu približne 6-7 °C, a je dostupná pre verejnosť počas celého roka, okrem obdobia zimy.

V blízkosti sa nachádza viacero možností ubytovania. Na výber sú luxusnejšie hotely aj cenovo dostupnejšie ubytovania. To svoje si vyberú rodiny, páry aj jednotlivci. Podľa hodnotení zákazníkov sa dá odporučiť napr. Penzión Koliba.

Penzión sa nachádza len 450 metrov od Belianskej jaskyne. Ponúka najmä reštauráciu, bar, parkovisko a bezplatné pripojenie k internetu. Izby sú vybavené súkromnou kúpeľňou. Zákazníci dávajú kladné hodnotenie hlavne personálu, čistote a polohe.

Ľubovniansky hrad

Ľubovniansky hrad sa nachádza asi 30 km od Popradu v meste Stará Ľubovňa. Tento hrad je vyhľadávaným turistickým cieľom vďaka svojej atraktívnej polohy, ktorá je v tesnej blízkosti hraníc s Poľskom.

Hrad bol postavený v 13. storočí, bol viackrát rekonštruovaný a v súčasnosti má podobu stredovekej pevnosti s rôznymi typmi architektúry. Hrad je obklopený krásnou prírodou a ponúka výhľady na okolité vrchy a údolia. V súčasnosti sa na hrade nachádza múzeum, ktoré zahrňuje expozície o histórii hradu a o živote v stredoveku.

Ľubovniansky hrad je tiež známy svojimi kultúrnymi podujatiami, vrátane Hradeckého jarmoku, ktorý sa koná každoročne v júni a je jedným z najväčších historických trhov na Slovensku.

V okolí hradu je na výber viacero možností ubytovania. Cestovatelia si môžu vyberať z luxusnejších aj lacnejších pobytov. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dá odporučiť napr. Castle Distillery.

Ubytovanie sa nachádza len 250 metrov od Ľubovnianskeho hradu. Ponúka hlavne rodinné izby, bar, parkovisko a bezplatné pripojenie k internetu. Zákazníci dávajú kladné hodnotenie najmä polohe a pohodliu, ale aj personálu, vybaveniu či čistote.

Zamagurie

Zamagurie je etnograficko-geografický región nachádzajúci sa v severovýchodnej časti Slovenska, v pohorí Spišská Magura. Jeho názov pochádza z maďarčiny, kde „za“ znamená „za“ a „Magura“ znamená „pohorie“. Tento región je charakteristický svojou nezvyčajnou prírodou, ktorá spája pohoria a doliny, a tiež svojimi kultúrnymi a historickými pamiatkami.

Zamagurie je obklopené pohoriami, medzi ktorými sú Vysoké Tatry na západe, Pieniny na juhu, Beskydy na východe a Čergov na severe. Tento región je bohatý na krásnu prírodu, ktorá je veľmi rôznorodá. Nachádza sa tu množstvo horských potokov, riečok, vodopádov, lesy a lúky.

Zamagurie má bohatú kultúru a históriu. Na tomto území žili od praveku rôzne kultúry, ktoré tu zanechali svoje stopy. Najvýznamnejšou kultúrou, ktorá tu pôsobila, boli uhorskí Valasi, ktorí sem prišli v 14. storočí. Ich kultúra a tradície sú dodnes súčasťou života v tomto regióne.

Prírodné krásy Zamaguria a jeho okolia si môžu cestovatelia naplno vychutnať z dobre lokalizovaného ubytovania. V okolí je množstvo luxusnejších aj útulných možností na pobyt. Na základne hodnotenia zákazníkov možno odporučiť napr. Penzión pod Magurou.

Ubytovanie sa nachádza v nádhernom prostredí Spišskej Magury. Ponúka hlavne rodinné izby, reštauráciu, bar a parkovisko. Izby sú vybavené súkromnou kúpeľňou a niektoré majú aj kuchyňu. Zákazníci hodnotia pozitívne najmä personál, čistotu a pomer ceny a kvality.

Pre turistov, ktorí sa radi vydávajú do prírody, sú k dispozícii krásne cyklotrasy v Tatrách či Slovenskom raji.

Kam na výlet s deťmi – Aquacity Poprad

Aquacity Poprad je najväčší aquapark na Slovensku a ponúka množstvo vodných atrakcií pre deti aj dospelých. Okrem klasických bazénov sa tu nájdu aj tobogány, vodné atrakcie, wellness centrum a mnoho ďalších aktivít. Po celý rok si tu môže človek užívať teplú vodu v krytých bazénoch alebo vonku pod holým nebom.

Pre tých, ktorí túžia po relaxácii, je k dispozícii niekoľko bazénov s termálnou vodou, ktorá má liečivé účinky na telo a dušu. Najväčší z nich je rekreačný bazén s rozlohou 1 300 m² a teplotou vody okolo 36 °C. Okrem toho môže človek vyskúšať aj rôzne druhy masáží, parné kúpele alebo sa zrelaxovať v soľnej jaskyni.

Pre tých, ktorí majú radi adrenalínové zážitky, je Aquacity Poprad ideálnou voľbou. Na výber je niekoľko tobogánov, vrátane tobogánu, ktorý ponúka neuveriteľnú jazdu plnú zákrut. Pre fanúšikov surfingu je k dispozícii umelé vlnobitie, ktoré ich prenesie do sveta plného zábavy a adrenalínu.

Aquacity Poprad ponúka aj bohatý výber jedál a nápojov v reštauráciách a baroch v rámci areálu, kde si môžu návštevníci dopriať občerstvenie alebo si vychutnať chutné jedlá. Pre tých, ktorí hľadajú ubytovanie, sú k dispozícii moderné apartmány a izby s výhľadom na Tatry a bazény, ktoré zaručia turistom nezabudnuteľný pobyt v Aquacity Poprad.

Vstupné do Aquacity Poprad sa líši podľa veku a času pobytu. Deti do 5 rokov majú vstup zdarma, deti do 15 rokov a študenti so zľavou. Pre rodiny sú k dispozícii rodinné vstupné lístky.

Zaujímavosť o meste Poprad – Letisko Poprad-Tatry

Jednou z najzaujímavejších vecí o Poprade je fakt, že v meste sa nachádza najvyššie položené letisko na Slovensku. Letisko Poprad-Tatry leží v nadmorskej výške 718 metrov a slúži pre komerčné i súkromné lety. Okrem toho, letisko je obľúbeným miestom pre paragliding, pretože ponúka jedinečné výhľady na Vysoké Tatry a okolitú prírodu.

Letisko Poprad-Tatry je tiež dôležitým prepojením medzi mestom a turistickými atrakciami v okolí, pretože z letiska sú k dispozícii pravidelné linky do rôznych európskych destinácií, vrátane Londýna, Dublinu, Bergama, Ríma, Milána a Prahy. Okrem toho, letisko slúži aj pre letecké záchranárske služby, ktoré sú v Tatrách veľmi dôležité.

V posledných rokoch prešlo letisko značnou modernizáciou a rozšírením, aby dokázalo zvládnuť nárast cestujúcich a zlepšiť pohodlie pre cestujúcich. V blízkosti letiska sa nachádza aj Múzeum lietania, kde si návštevníci môžu prezrieť historické lietadlá a techniku a dozvedieť sa viac o histórii letectva v Poprade a okolí.

Čo navštíviťKam na výletZaujímavosti