Kyjev, Ukrajina – informácie, pamiatky, čo navštíviť, cestovanie

Európa

Kyjev má nespočetné množstvo kostolov a chrámov nielen z čias Kyjevskej Rusi a človek ich môže spoznať za jeden deň. Čo vidieť v Kyjeve? Ktoré sú najkrajšie pamiatky?

Kyjev (Kiev) je hlavné mesto Ukrajiny a zároveň najväčšie mesto v krajine s počtom obyvateľov približne 3 milióny. Jeho názov sa odvíja od legendy o bratovi Kyjeovi, ktorý založil mesto na rieke Dniper. Od svojho vzniku v 5. storočí sa Kyjev stal významným kultúrnym, ekonomickým a politickým centrom východnej Európy.

Kyjev je kultúrne, politické a ekonomické centrum Ukrajiny a významné turistické miesto. Mesto má množstvo historických pamiatok a pamätníkov, z ktorých najznámejšie sú Katedrála Sv. Sofie, Kyjevsko-pecherská lavra (kyjevské jaskyne), Zlaté brány a Independence Square (Maidan Nezalezhnosti). Kyjev je tiež domovom mnohých významných kultúrnych inštitúcií, ako napríklad Kyjevského národného divadla opery a baletu, Kyjevského filharmonického orchestra a Národného múzea ukrajinskej histórie.

Mesto je dôležitým dopravným uzlom Ukrajiny, s medzinárodným letiskom a železničnými a autobusovými spojeniami do mnohých miest v krajine a v zahraničí. Kyjev je tiež domovom mnohých významných univerzít a vedeckých inštitúcií.

Hlavné mesto Ukrajiny, Kyjev – história

Kyjevská Rus bola v období od 9. do 13. storočia jednou z najväčších a najvplyvnejších krajín v Európe. Jej centrom bol práve Kyjev, ktorý bol politickým, hospodárskym a kultúrnym centrom krajiny. V 13. storočí sa však Kyjevská Rus rozpadla na viacero samostatných krajín a Kyjev stratil svoju pozíciu ako hlavné mesto.

V 13. storočí Kyjev zažil obdobie nájazdov mongolských vojsk, ktoré prinútili obyvateľov mesta k úteku. Počas tohto obdobia sa Kyjev stal významným miestom pre pravoslávny kresťanský náboženský život. Kyjevský metropol sa stal centrom kresťanskej viery a ukrajinské kultúry. Kyjevský metropol bol v tomto období jedným z najvýznamnejších pravoslávnych cirkví v Európe.

V 17. a 18. storočí Kyjev patril najprv Poľsku a potom Rusku. Poľsko ho získalo späť v roku 1654, ale po krátkom období sa opäť stal súčasťou Ruska. V tomto období Kyjev zažil veľký rozvoj kultúry, obchodu a vzdelávania. V roku 1834 bola v Kyjeve založená pravoslávna univerzita, ktorá bola jednou z najvýznamnejších v Európe.

Počas sovietskeho obdobia sa Kyjev stal hlavným mestom Ukrajinskej SSR. Bola založená Kyjevská univerzita, ktorá sa stala jednou z najvýznamnejších univerzít v Sovietskom zväze. Kyjev bol tiež centrom kultúry a umenia a mnoho ukrajinských umelcov a spisovateľov v ňom pôsobilo. Počas druhej svetovej vojny bol Kyjev silne poškodený nemeckými vojskami, ale po vojne bol obnovený.

Kyjev je kultúrne, politické a ekonomické centrum Ukrajiny.

Kyjev, Ukrajina – pamiatky

Kyjev, podobne ako Kodaň, má bohatú históriu a vplyv z rôznych kultúr, ktoré sa stretávali v tejto oblasti počas storočí, možno vidieť v jeho architektúre a kultúrnych tradíciách. Kyjevské pamiatky sú prevažne z obdobia Kyjevskej Rusi, ktoré bolo najväčším štátom v Európe v 10. a 11. storočí.

Katedrála sv. Sofie

Katedrála sv. Sofie je historická budova nachádzajúca sa v centre ukrajinského mesta Kyjeva. Ide o jednu z najstarších katedrál na Ukrajine, ktorá bola postavená v 11. storočí za vlády kniežaťa Jaroslava Múdreho.

Katedrála sv. Sofie bola pôvodne postavená ako pravoslávny kostol a slúžila ako náboženské a kultúrne centrum Kyjevskej Rusi. Po mnoho rokov bola katedrála významným sídlom ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.

Katedrála bola postavená v byzantskom štýle a jej architektúra je inšpirovaná katedrálami v Konštantínopole (dnešnom Istanbule). Katedrála bola zničená a obnovená niekoľkokrát počas svojej histórie. V súčasnosti slúži ako múzeum a turistická atrakcia.

Katedrála sv. Sofie je považovaná za jednu z najvýznamnejších historických pamiatok na Ukrajine a bola zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO v roku 1990 spolu s ďalšími historickými pamiatkami v Kyjeve.

Kyjevsko-pečerská lavra

Kyjevsko-pečerská lavra je historický komplex kláštora, ktorý sa nachádza v Kyjeve, hlavnom meste Ukrajiny. Je to jeden z najvýznamnejších kresťanských pútnických miest na svete a dôležitá pamiatka kultúry a náboženstva.

Bola založená v 11. storočí a je známa svojimi podzemnými chodbami a jaskyňami, ktoré slúžili ako miesta modlitieb a odpočinku pre mníchov. Tieto jaskyne sú vyzdobené freskami a ikonami a sú považované za jedny z najkrajších príkladov východnej ortodoxnej sakrálnej architektúry.

Okrem podzemných jaskýň a chodieb obsahuje kyjevsko-pečerská lavra aj mnoho ďalších historických budov, ako napríklad chrámy, katedrály a múzeá. Najznámejšie z týchto budov je chrám Všetkých svätých.

Kyjevsko-pečerská lavra je považovaná za jeden z najdôležitejších náboženských a historických pamiatok na Ukrajine a bola zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO v roku 1990. Je to miesto, kde sa stretávajú náboženské, historické a kultúrne tradície a priťahuje tisíce návštevníkov z celého sveta každý rok.

Zlatá brána

Zlatá brána je historickou bránou v centre Kyjeva. Brána bola postavená v 11. storočí ako vstup do Kyjevského hradu a slúžila ako symbol moci a prosperity Kyjevskej Rusi.

Je zdobená reliéfnymi sochami a mozaikami, ktoré zobrazujú biblické príbehy a postavy, ako aj historické udalosti a osobnosti Kyjevskej Rusi. Brána bola považovaná za jednu z najkrajších a najvýznamnejších budov v Kyjeve a bola miestom mnohých slávnostných udalostí.

V priebehu histórie bola Zlatá brána niekoľkokrát poškodená a obnovená. V súčasnosti slúži ako múzeum a turistická atrakcia.

Opera v Kyjeve

Opera v Kyjeve je oficiálne nazývaná Národné akademické divadlo opery a baletu Ukrajiny. Nachádza sa v historickej budove v centre mesta, ktorá bola postavená v 19. storočí a neskôr zrekonštruovaná a modernizovaná.

Predstavuje množstvo operných a baletných predstavení, ktoré sa vyznačujú vysokou kvalitou a umeleckou hodnotou. V jej repertoári sa nachádzajú diela od klasických autorov, ako aj moderné opery a balety.

Okrem opery a baletu, Opera Kyjev ponúka aj rôzne hudobné a tanecne koncerty, ako aj edukatívne programy pre deti a mládež. Navštívenie opery je pre mnoho návštevníkov zážitkom na celý život a predstavuje jedinečnú príležitosť vidieť a počuť vynikajúcich umelcov v historickej a kultúrnej atmosfére.

Mesto je dôležitým dopravným uzlom Ukrajiny.

Kyjev – ubytovanie, ceny

Kyjev je hlavné mesto Ukrajiny a ponúka širokú škálu ubytovacích možností v rôznych cenových reláciách.

V centre mesta sa nachádzajú mnohé hotely, apartmány a hostely s rôznymi cenami a úrovňami pohodlia. Ceny za ubytovanie v centre mesta sa môžu pohybovať od približne 20 eur za noc v hosteli po viac ako 100 eur za noc v luxusnom hoteli.

V okolí centra mesta sa nachádzajú aj mnohé lacnejšie hotely a penzióny, ktoré ponúkajú ubytovanie za nižšie ceny, okolo 15 až 50 eur za noc. Ubytovanie mimo centra mesta však môže byť menej výhodné, keďže sa väčšina turistických atrakcií nachádza v centre.

Okrem toho, môže človek využiť aj služby Airbnb, kde môže nájsť rôzne typy ubytovania, od izieb a apartmánov až po celé domy a byty.

Všetky ceny sa môžu líšiť v závislosti od sezóny a dĺžky pobytu. Odporúča sa porovnať rôzne ponuky a nájsť najvhodnejšie ubytovanie pre potreby a rozpočet turistu.

Ceny za jedlo sa môžu líšiť v závislosti od typu reštaurácie alebo kaviarne. Za jedlo v priemere človek zaplatí okolo 5 až 15 eur v bežnej reštaurácii, alebo môže využiť lacnejšie možnosti, ako sú stánky s rýchlym občerstvením, kde sa dá nakúpiť za pár eur.

Cena za jazdu na kyjevskom metru je 0,25 eur za lístok. Taxislužby sa pohybujú v rozmedzí od 0,20 až 0,50 eur za kilometer.

Vstupné na muzeá a historické miesta sa môžu pohybovať v rozmedzí od približne 2 až 10 eur. Cena vstupenky na predstavenie v Národnej opere a baletnej Ukrajiny sa môže líšiť v závislosti na umelcoch a dátume predstavenia.

Celkovo sú ceny v Kyjeve prijateľné a môžu sa líšiť v závislosti od vašich potrieb a očakávaní. Odporúča sa porovnávať ceny a hľadať najlepšie ponuky.

Kyjev, Ukrajina – tradičná kuchyňa

V Kyjeve sa nachádza aj mnoho dobrých reštaurácií, ktoré ponúkajú tradičnú ukrajinskú kuchyňu, ako aj iné medzinárodné jedlá. Kuchyňa Kyjeva a Ukrajiny sa vyznačuje pestrou škálou jedál, ktoré sú často založené na základných potravinách ako zemiaky, kyslá kapusta, cibuľa a mäso. Niektoré z tradičných ukrajinských jedál sú:

  • Borsč – tradičná polievka vyrobená z cvikly, kapusty, mrkvy, cibule a mäsa alebo huby.
  • Varenyky – cestoviny, ktoré sú plnené zemiakmi, tvarohom alebo mäsom.
  • Holubci – závitky z kyslej kapusty plnené mäsom alebo ryžou.
  • Svičková na smotane – dusené hovädzie mäso podávané s knedľou a smotanovou omáčkou.
  • Deruny – zemiakové placky.
  • Syrnyky – dezertná pochúťka vyrobená z tvarohu, vajec a múky.

Tieto jedlá a ďalšie sú súčasťou bohatej tradície ukrajinskej kuchyne a sú často podávané počas sviatkov a osláv.

Čo navštíviťPamiatky