Zámok Schönbrunn a jeho zaujímavosti

Európa

Medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie pamiatky Viedne patrí zámok Schönbrunn, ktorý bol sídlom cisárskej rodiny. Habsburgovci ho využívali ako letné sídlo a dnes je z neho jedna z najvýznamnejších pamiatok v Rakúsku. Súčasťou zámku je aj krásna záhrada, nádherné aleje, sochy, aj pavilón ZOO.

Zámok Schönbrunn je barokový palác vo Viedni v Rakúsku. Je to jedna z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok v krajine a bývalá letná cisárska rezidencia Habsburgovcov. Palác a záhrady ilustrujú vkus, záujmy a ambície nasledujúcich habsburských panovníkov.

Trochu histórie

Zámok pomenoval cisár Matiáš, ktorý ho v 17.storočí nazval Schöner Brunnen, teda krásny prameň. S prvou písomnou zmienkou o zámku sa stretávame už v roku 1642. Obývala ho Mária Terézia, aj cisár František Jozef I.so svojou manželkou Sissi.

Po smrti Františka Jozefa ho obýval Karol I., ktorý však rezignoval, čím sa ukončila monarchia.

Zámok Schönbrunn patrí medzi najkrajšie pamiatky Viedne. Je nielen pekný, ale aj rozsiahlý. Nájdete tu 1440 miestností a ďalších 200 je kuchýň.

Za srdce zámku sa považuje Veľká galéria – Große Galerie, v ktorej sa konalo množstvo plesov a bálov a rôznych udalostí. Známy je aj Zrkadlový sál, alebo Vieux-Lacque a Modrý čínsky salón.

Ako sme už spomenuli, zámok obkolesuje nádherný park, labirinty, skleníky, botanická záhrada a jedna z najstarších ZOO na svete. Nájdete tu aj Palmový a Púštny dom. Samotný zámok je od roku 1996 zaaradený do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

Medzi pekné pamiatky Viedne nepatrí len zámok Schönbrunn, ale tiež aj Dom mora, Umelecko-historické môzeum, Cisárske apartmány, veža Donauturm, či ruské koleso Riesenrad. Veľmi obľúbená je aj katedrála Stephansdom, Štátna opera, alebo krásny barokový kostol Karlskirche.