Praha – pamiatky, čo vidieť, zaujímavosti, kam s deťmi

Česko

Praha ako najkrajšie mesto Európy ponúka nespočetne veľa možností a aktivít, ktoré môže turista zažiť. Pre slovenských turistov je Praha viac než obľúbeným mestom. Je to aj kvôli nádhernému historickému centru, bohatým výberom pamiatok a veľké množstvo aktivít, ktoré turista musí zažiť a vyskúšať. Čo vidieť v Prahe? Aké sú zaujímavosti o Prahe? Kam s deťmi v Prahe?

Vďaka tomu, že Česká republika je susedom Slovenska, do Prahy cestuje stále viac slovenských turistov. V Prahe nie je problém dorozumieť sa, čo je veľkou výhodou. Najlepším spôsobom dopravy do Prahy je vlak, prípadne auto. Menšou nevýhodou je to, že v Česku nepoužívajú eurá, ale majú české koruny.

Ak sa niekto chystá na výlet alebo dovolenku do Prahy autom, nemal by zabudnúť zakúpiť si diaľničnú známku, aby sa vyhol zbytočným pokutám.

Ubytovanie v Prahe

Praha je známa svojím nadčasovým šarmom a architektonickou nádherou. Keď návštevníci prechádzajú dláždenými uličkami, ktoré sa kľukatia historickými štvrťami, nájdu množstvo možností ubytovania, ktoré uspokoja každý vkus a rozpočet.

Praha ponúka pestrú škálu možností ubytovania – od luxusných päťhviezdičkových hotelov s panoramatickým výhľadom až po útulné butikové penzióny ukryté v tichých zákutiach. Tí, ktorí hľadajú chuť luxusu, si môžu dopriať kráľovskú atmosféru stáročných palácov premenených na honosné hotely.

Cestovatelia, ktorí si potrpia na rozpočet, tu nájdu množstvo cenovo dostupných, ale pohodlných ubytovacích zariadení. Aj hostely majú svoje výhody a ponúkajú nielen miesto na odpočinok, ale aj živú spoločenskú atmosféru, kde sa môžu cestovatelia z celého sveta spojiť a podeliť sa o svoje zážitky.

Okrem toho je mesto posiate nespočetnými ponukami Airbnb, ktoré návštevníkom poskytujú možnosť ponoriť sa do miestnej kultúry prostredníctvom ubytovania v malebných apartmánoch v historických štvrtiach Prahy.

Praha má čo ponúknuť každému typu cestovateľa. Návštevníci si môžu vyberať z cenovo dostupnejších pobytov aj luxusnejších hotelov. Z mnohých možností ubytovania si vyberú rodiny, páry aj jednotlivci. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dajú odporučiť napr.:

 • OREA Place Seno – ide o 4-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza približne 600 metrov od centra mesta a blízko stanice metra; návštevníci si tam obľúbili najmä letiskový transfer, reštauráciu, rodinné izby či terasu; pozitívne sú tam hodnotené hlavne poloha, čistota a pohodlie hotela
 • Hotel Malá Strana – je to tiež 4-hviezdičkový hotel a nachádza sa približne 1,4 km od centra mesta; zákazníci tam oceňujú hlavne letiskový transfer, rodinné izby, záhradu či nepretržitú recepciu; pozitívne hodnotené sú tam najmä poloha, personál a čistota hotela
 • Hotel Pankrac – ide o cenovo výhodnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza asi 3,8 km od centra mesta a blízko stanice metra; zákazníci si tam obľúbili hlavne izbovú službu, rodinné izby, izby pre zdravotne znevýhodnených a terasu; pozitívne hodnotené sú tam najmä poloha a personál hotela
 • a&o Prague Rhea – je to tiež cenovo dostupné ubytovanie, ktoré sa nachádza približne 5,7 km od centra mesta; návštevníci tam oceňujú najmä parkovisko, rodinné izby, denné upratovanie, bar či nepretržitú recepciu; pozitívne hodnotené sú tam hlavne personál a pomer ceny a kvality ubytovania

Bez ohľadu na preferencie sa ponuka ubytovania v Prahe postará o to, aby každý návštevník našiel počas svojho pobytu v tomto očarujúcom meste príjemné útočisko. Či už hľadá luxus, cenovú dostupnosť alebo jedinečný miestny zážitok, rozmanité možnosti ubytovania v Prahe majú čo ponúknuť každému cestovateľovi.

Praha

Praha je hlavné mesto Českej republiky a patrí medzi najkrajšie miesta v ČR. Má úplne inú architektúru ako napríklad Colombo na Srí Lanke. Je to jedna z najobľúbenejších turistických destinácií v Európe, známa svojou úžasnou architektúrou, rušným nočným životom a bohatým kultúrnym dedičstvom.

Táto česká pýcha je jedným z najkrajších a najživších miest v Európe. Jej úžasná architektúra, jedinečná kultúra a malebné prostredie pozdĺž rieky Vltavy z nej robia špičkovú cestovateľskú destináciu. Vďaka rušnému nočnému životu, úžasným umeleckým galériám a fantastickým nákupom ponúka Praha pre každého niečo. Aj preto patrí k tým najkrajším miestam v ČR na dovolenku.

Je tiež domovom niektorých z najstarších a najrenomovanejších univerzít na svete, čo z nej robí ideálne miesto pre študentov a akademikov. Či už niekto hľadá romantickú dovolenku alebo divokú noc, Praha ponúka všetko. Aj rodiny majú mnoho možností, kam s deťmi v Prahe.

Pamiatky v Prahe

Praha, podobne ako Brno či Hluboká nad Vltavou, ponúka veľké množstvo pamiatok, ktoré turisti s obľubou navštevujú aj viackrát. Historický nádych mesta očarí každého návštevníka, ktorý si toto mesto nepochybne zamiluje. Praha ponúka toľko pamiatok, že jeden deň rozhodne nebude stačiť.

Tu je niekoľko tipov na výlety v okolí Prahy.

1. Pražský hrad

Pražský hrad je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií v Českej republike, a to z dobrého dôvodu. Má bohatú históriu ako sídlo moci českých kráľov, cisára Svätej ríše rímskej a prezidenta Československa. V súčasnosti slúži primárne ako úrad prezidenta Českej republiky.

Hrad je úžasným príkladom gotickej, renesančnej a barokovej architektúry a v jeho areáli sa nachádza množstvo záhrad, kostolov a palácov.

Návštevníci si môžu prezrieť hradné nádvoria, veže, nádherné záhrady a slávnu Katedrálu svätého Víta. Okrem toho je z hradu nádherný výhľad na Prahu, ktorý si nikto nesmie nechať ujsť.

Pražský hrad je jedna s najviac obľúbených pamiatok v Prahe a je sa na čo pozerať.

2. Karlov most

Karlov most je jednou z najikonickejších pamiatok v Prahe, ktorú musí vidieť každý, kto navštívi toto mesto. Je to nádherný historický most, ktorý prechádza cez rieku Vltavu a spája Staré Mesto s Malou Stranou na druhej strane.

Lemuje ho 30 barokových sôch a poskytuje nádherný výhľad na panorámu Prahy. Karlov most je tiež obľúbeným miestom stretávania sa miestnych obyvateľov aj turistov a je to ideálne miesto na pozorovanie západu slnka nad mestom.

3. Staromestské námestie

Staromestské námestie v Prahe je povinnou zastávkou každého, kto navštívi toto mesto. Je to živá a pulzujúca oblasť plná historickej architektúry, farebných pamiatok a zvukov a množstva aktivít pre návštevníkov všetkých vekových kategórií.

Na námestí sa nachádza ikonický orloj, ktorý je obľúbeným miestom pre miestnych obyvateľov aj turistov. Návštevníci tu nájdu aj niektoré z najlepších kaviarní Prahy, množstvo obchodov, reštaurácií a atrakcií, napríklad kostol Panny Márie pred Týnom a židovskú štvrť.

Je to skvelé miesto na strávenie popoludnia, spoznávanie histórie mesta a vychutnávanie si pulzujúcej atmosféry. Navyše, ak nasadneš na vlak, môžeš si vychutnať zaujímavé výlety aj v okolí Prahy.

4. Orloj

Pražský orloj je jednou z najznámejších a najfascinujúcejších pamiatok v Prahe. Hodiny sú úžasným dielom stredovekého inžinierstva so zložitým systémom ozubených kolies a mechanizmov, ktoré už po stáročia verne merajú čas.

Je tiež symbolom dlhej histórie Prahy a jej významu ako centra vedy a astronómie v stredoveku. Každú hodinu hodiny odbíjajú a v okne nad ciferníkom sa objaví sprievod apoštolov. Ide o predstavenie, ktoré priťahuje návštevníkov z celého sveta a je povinnou atrakciou pri návšteve českého hlavného mesta.

Orloj na námestí láka obrovské množstvo turistov, ktorí sa radi vracajú na toto miesto.

5. Národné múzeum

Národné múzeum v Prahe je povinnou zastávkou pre každého, kto navštívi toto mesto. Je to jedno z najväčších a najstarších múzeí v Českej republike, v ktorom sa nachádza rozsiahla zbierka artefaktov a umeleckých diel z Českej republiky a jej histórie.

Návštevníci sa sem môžu prísť zoznámiť s českým dedičstvom, umením a kultúrou, ako aj s vedeckým a technickým pokrokom krajiny. Nachádza sa tu aj niekoľko významných expozícií, napríklad Národná galéria, Národná knižnica a Národné prírodovedné múzeum.

Múzeum ponúka aj prehliadky so sprievodcom a workshopy, čo z neho robí vynikajúci vzdelávací cieľ.

6. Vyšehrad

Vyšehrad je starobylý hrad v Prahe v Českej republike. Je dôležitou pamiatkou v histórii Prahy, pretože zo svojho vrcholu sa týči nad mestom. Je skvelým miestom na návštevu pre svoj krásny výhľad na mesto, historické pamiatky a pokojné záhrady.

Na Vyšehrade sa nachádza aj Bazilika svätého Petra a Pavla, slávny kostol postavený v 11. storočí. Návštevníci si môžu prezrieť zaujímavú architektúru a množstvo hrobiek nachádzajúcich sa vo vnútri baziliky.

Okrem toho je Vyšehrad miestom mnohých kultúrnych festivalov, koncertov a podujatí počas celého roka.

7. Katedrála sv. Víta

Katedrála svätého Víta v Prahe je jedným z najpôsobivejších a najkrajších kostolov v Európe a každý návštevník mesta ju musí vidieť. Už po stáročia je národným symbolom a je miestom odpočinku mnohých významných osobností krajiny.

Interiér katedrály vzbudzuje úctu svojimi vysokými gotickými oblúkmi, vitrážami a zložitými sochami. V katedrále sa nachádzajú aj slávne české korunovačné klenoty, ktoré sú symbolom niekdajšej moci národa.

Návštevníci môžu absolvovať prehliadku katedrály a jej areálu so sprievodcom a tiež si vychutnať množstvo festivalov a podujatí. Katedrála svätého Víta je ohromujúcim a pôsobivým príkladom gotickej architektúry a vďaka svojmu kultúrnemu významu je nevyhnutnou súčasťou každej návštevy Prahy.

Katedrála sv. Víta prevedie návštevníkov históriou, ktorá očarí každého.

8. Židovská štvrť

Židovská štvrť v Prahe je nesmierne dôležitou historickou pamiatkou, ktorú by mal navštíviť každý návštevník mesta. Nachádza sa tu najstaršia činná synagóga v Európe, Staronová synagóga, ktorá pochádza z 13. storočia.

Okrem toho sa v židovskej štvrti nachádza množstvo ďalších pôsobivých pamiatok, ako napríklad Židovská radnica, Židovská obradná sieň a židovský cintorín. Židovská štvrť ponúka aj fascinujúci pohľad do histórie pražskej židovskej komunity, kde sa nachádza množstvo múzeí, pamätníkov a pomníkov poukazujúcich na búrlivú minulosť komunity.

Celkovo je židovská štvrť nevyhnutnou súčasťou každej návštevy Prahy a skvelým miestom na spoznávanie bohatého židovského dedičstva mesta.

Zaujímavosti o Prahe

 • Pražský hrad je najväčší hradný komplex na svete.
 • Praha je kultúrnym a politickým centrom Českej republiky.
 • Praha je jedným z najkrajších miest v Európe a je nazývaná „srdcom Európy“.
 • V Prahe sa nachádza jeden z najstarších orlojov na svete.
 • Karlov most je najstarší most v Prahe a bol postavený v roku 1357.
 • V Prahe sa nachádza viac ako 20 divadiel, 30 múzeí a 100 galérií.
 • Praha je rodiskom Franza Kafku, jedného z najvplyvnejších spisovateľov 20. storočia.
 • Pražská zoologická záhrada je štvrtou najväčšou zoologickou záhradou na svete.

Kam s deťmi v Prahe

Praha nie je len mestom, ktoré ponúka rôzne aktivity pre dospelých. V prípade výletu s deťmi, možností je taktiež mnoho. Deti sa okrem krásneho mesta môžu zabaviť na rôznych atrakciách a miestach. Ideálne je tiež sadnúť do auta a viac spoznať Českú republiku, pretože existuje množstvo tipov kam na výlet v okolí Brna a podobne.

Tu je niekoľko tipov, kam s deťmi v Prahe.

1. Pražská zoologická záhrada

Pražská zoologická záhrada je jednou z najstarších a najnavštevovanejších zoologických záhrad na svete. Je domovom viac ako 4 000 zvierat z viac ako 650 druhov vrátane ohrozených druhov, ako sú tiger sumatranský, gorila nížinná a panda veľká.

Zoo je známa aj svojím úsilím o ochranu ohrozených druhov a propagáciou ochrany prírody. Návštevníci zoo sa môžu tešiť na rôzne aktivity vrátane stretnutí so zvieratami, vzdelávacích programov a živých predstavení.

Pre tých, ktorí hľadajú vzdelávacie zážitky, pražská zoo ponúka aj rôzne vzdelávacie programy pre deti a dospelých. Zoo sa tiež nachádza v krásnom prostredí so sviežimi záhradami a malebným výhľadom na hlavné mesto Českej republiky.

2. Pražské múzeum hračiek

Pražské múzeum hračiek je skvelým miestom na návštevu pre ľudí všetkých vekových kategórií. Nachádza sa tu viac ako 10 000 hračiek z celého sveta, od starožitných bábik a modelov vláčikov až po historické figúrky a klasické stolové hry.

Múzeum má aj množstvo interaktívnych exponátov, ako sú dielne na výrobu hračiek a bábkové divadlo, takže je skvelým miestom na učenie a zároveň zábavu. Okrem toho je vďaka svojej krásnej secesnej budove a nádhernému výhľadu na okolité mesto skvelým miestom na spoznávanie a zážitky z Prahy.

3. Petřín

Vrch Petřín v Prahe je obľúbeným cieľom turistov aj miestnych obyvateľov. Ponúka úchvatný výhľad na Prahu, ako aj množstvo atrakcií, aktivít a zariadení, ktoré môžu návšteníci preskúmať.

Návštevníci sa môžu pokojne prejsť parkom a záhradami, vyviezť sa lanovkou na vrchol kopca, preskúmať Petřínsku rozhľadňu, z ktorej je výhľad na mesto, alebo navštíviť Zrkadlové bludisko a ďalšie atrakcie.

Je to tiež skvelé miesto na piknik, romantické vychutnávanie západu slnka alebo len na kochanie sa nádherným výhľadom na Prahu zhora.

Na vrchu Petřínu je možé si vychutnať výhľady na Prahu a tiež sa zabaviť s deťmi.

4. Plavba loďou po Vltave

Plavba loďou po Vltave je skvelý spôsob, ako spoznať Prahu a jej nádherné pamiatky. Vltava je najdlhšou riekou v Českej republike, ktorá sa vinie mestom a míňa mnohé z najznámejších pražských pamiatok, ako napríklad Karlov most, Pražský hrad a Národné divadlo.

Prehliadka mesta z lode umožní spoznať mesto z jedinečnej perspektívy, vďaka čomu je možné si vychutnať pamiatky a zvuky očarujúceho mesta z pohodlia lode.

Plavba loďou po Vltave je tiež skvelým spôsobom, ako si oddýchnuť a zrelaxovať po dni strávenom prehliadkou pamiatok, pretože si popri oddychu je možné si pozrieť pamiatky v pokojnom tempe.

6. Rozprávkové kráľovstvo na hrade Karlštejn

Rozprávkové kráľovstvo na hrade Karlštejn je vzdialené od prahy približne 25 kilomentrov. Jeho úžasná gotická architektúra, dychberúci výhľad na krajinu a pútavé príbehy z neho robia skutočne magický zážitok. Na tento hrad je možné sa dostať vlakom z hlavnej vlakovej stanice v Prahe.

Hrad Karlštejn je vďaka svojmu rozprávkovému prostrediu skvelým miestom na objavovanie, spoznávanie českej kultúry a histórie a ponorenie sa do rozprávkovej atmosféry. Na hrade sa koná aj množstvo zaujímavých aktivít, ako sú ukážky sokoliarstva, lukostrelecké turnaje a prehliadky so sprievodcom.

Hrad Karlštejn so svojou ohromujúcou architektúrou, malebnými výhľadmi a pútavými príbehmi je miestom, ktoré by mal každý v Prahe navštíviť.

Výlet v Prahe

Výlet v Prahe nebude ľutovať žiadny návštevník. Toto krásne mesto dýcha historickým nádychom, pritom moderné služby a miesta dávajú možnosti využitia pre veľké množstvo ľudí. Skvelou možnosťou výletu je ísť do Prahy na víkend alebo predĺžený víkend.

Praha je nádherné mesto, ktoré ponúka skvelý víkendový pobyt pre ľudí všetkých vekových kategórií. Má bohatú históriu, úžasnú architektúru, krásne mosty, chutné jedlo a množstvo kultúry a zábavy. Praha je neuveriteľne cenovo dostupným mestom, vďaka čomu je možné si ľahko vychutnať všetky atrakcie bez toho, aby to bolo finančne náročné.

Je tiež známa svojím nočným životom, takže sa tu ľahko nájdete niečo na podnikanie bez ohľadu na to, aké sú záujmy. Či už chce niekto preskúmať mesto, pozrieť si pamiatky a zvuky, alebo len relaxovať a užívať si atmosféru, Praha je ideálnou destináciou na víkendový výlet. Počas výletu je možné navštíviť aj útulné kaviarne v Prahe.

Mesto má takisto výbornú polohu a rozličné spojenia do Nemecka, preto ak turisti hľadajú výlety do okolia, mesto Kamenec v Nemecku je jednou z možností, ktoré je od Prahy vzdialené iba 2 hodiny jazdy autom.

Čo navštíviťKam na výletPamiatkyZaujímavosti