Krakow, Poľsko – ubytovanie, trhy, informácie

Európa

Krakow je jedným z najnavštevovanejších miest na svete. Toto historické mesto na poľskej pôde má bohatú minulosť, ktorá sa prejavuje v mnohých architektonických pamiatkach, kultúrnych podujatiach a vedľajších atrakciách. Ktoré z nich sú najnavštevovanejšie?


Obsah článku


Krakow je historické mesto v Malopoľskom regióne a je jedným z najstarších miest v krajín. Nachádza sa na rieke Vistula. Krakow bol jedným zo sídiel poľského kráľovstva a je domovom mnohých významných historických pamiatok. Už po stáročia je centrom kultúry a vzdelanosti.

Krakow, podobne ako Gdaňsk, Sopot a Vroclav, je skvelým miestom na spoznávanie tradičnej poľskej kuchyne. Návštevníci si tu môžu pochutnať na pirohoch (knedlíkoch), kapustových závitkoch a vynikajúcich miestnych syroch. Pre tých, ktorí sa chcú zabaviť v noci, je Krakov domovom najlepších barov a klubov v krajine.

Najkrajšie pamiatky v meste Krakow

Krakow je po Varšave druhým najväčším mestom v Poľsku. Nachádza sa v západnej časti krajiny a je považovaný za jedno z najkrajších a najstarších miest v Európe. Krakow bol sídlom kráľov, ktorí tu žili od 13. storočia až po rok 1918. Od tohto času sa Krakow stal centrom kultúry, vedy a umenia. Mnoho pamiatok v meste dáva turistom príležitosť spoznať jeho bohatú históriu a kultúru.

Wawelský hrad

Wawelský hrad, ktorý sa nachádza v Krakowe v Poľsku, je jedným z najvýznamnejších historických miest v krajine. Tento impozantný hrad s bohatou históriou má významné miesto v poľskej kultúre a v minulosti bol niekoľko storočí sídlom poľských kráľov. Tento hrad je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

História Wawelského hradu siaha až do 11. storočia, keď bol postavený ako hrad pre poľských panovníkov. V priebehu storočí bol hrad viackrát prestavaný a rozšírený, aby zodpovedal rastúcim potrebám kráľovskej rodiny. V stredoveku sa na hrade konali dôležité kráľovské ceremoniály, vrátane korunovácií a svadieb.

V 16. storočí bolo na hrade postavené krásne renesančné nádvorie a v 17. storočí bol pridaný barokový zámok. Po poľskej delení v 18. storočí, keď sa Wawelský hrad ocitol v Rakúsko-Uhorsku, bol hrad používaný ako kasárne, sklady a väzenie.

Wawelský hrad je tiež obklopený krásnymi záhradami, ktoré ponúkajú návštevníkom príjemné miesto na prechádzky a oddych.

Staré mesto v Krakowe

Staré Mesto v Krakowe, známe aj ako Stare Miasto, je jedným z najkrajších a najzachovalejších stredovekých historických centier v Európe. Nachádza sa v centre Krakowa a je považované za jednu z najdôležitejších turistických atrakcií v Poľsku.

V Starom Meste nájdete množstvo historických budov, kostolov a palácov, ktoré sú pamiatkami UNESCO. Kľúčovou atrakciou Starého Mesta je Rynek Glówny, jedno z najväčších námestí v Európe, kde sa nachádza množstvo kaviarní, reštaurácií a obchodov. Na námestí sa nachádza aj slávny Sukiennice, ktorý je symbolom Starého Mesta a slúži ako miesto pre trhovcov od 14. storočia.

Na okraji Starého Mesta sa nachádza Wawelský hrad, ktorý bol kedysi sídlom kráľov a je dnes jedným z najvýznamnejších miest návštevníkov v Krakowe. Hrad pozostáva z množstva historických budov a atrakcií, vrátane Katedrály sv. Stanislava a Vavrinca, kráľovských komnát a záhrad.

Okrem toho si turisti môžu v Starom Meste prezrieť mnoho ďalších pamiatok, ako napríklad Kościół Mariacki (Mariansky kostol), ktorý je jedným z najvýznamnejších gotických kostolov v Poľsku a domovom pre slávny Mariánsky oltár so svojimi drevorezbami a zlatými ozdobami.

Kryštoforské námestie Krakow

Kryštoforské námestie (Krakowskie Przedmieście) je jedno z najkrajších a najznámejších námestí v Krakowe, nachádza sa v historickej časti mesta medzi Starým Mestom a Wawelským hradom. Námestie má pestrú históriu, ktorá siaha až do 13. storočia, keď bol vybudovaný ako súčasť trasy Via Regia, ktorá spájala strednú Európu s Ruskom.

Kryštoforské námestie je obklopené krásnymi budovami v rôznych štýloch a architektonických obdobiach, ako sú barokové a renesančné paláce. Námestie je domovom pre množstvo historických pamiatok, medzi ktoré patrí najvýznamnejší barokový kostol v Krakowe, Kostol sv. Anny, ktorý bol postavený v 18. storočí a má nádherné fresky, sochy a oltáre.

V blízkosti Kryštoforského námestia sa nachádza aj neďaleký Kostol svätého Petra a Pavla, ktorý má rovnako nádherné interiéry. Námestie je taktiež domovom pre niekoľko múzeí, vrátane Múzea Jana Matejka, ktoré má najväčšiu zbierku diel tohto slávneho poľského maliara.

Pre tých, ktorí hľadajú miesto na oddych, námestie ponúka mnoho reštaurácií, kaviarní a obchodov, kde si môžu vychutnať poľské jedlá a nápoje. Počas leta sa na námestí konajú rôzne festivaly a podujatia, ktoré prilákajú návštevníkov z celého sveta.

Kostol Panny Márie pred Týnom

Kostol Panny Márie pred Týnom (Kościół Mariacki przed Tynkiem) je jednou z najvýznamnejších pamiatok v Krakowe a jedným z najkrajších kostolov v Európe. Nachádza sa na hlavnom námestí Krakowa – na Rynku Głównym.

Kostol bol postavený v 13. storočí a slúžil ako stredisko kultúry a náboženského života v Krakowe. Jeho výstavba trvala takmer 200 rokov a výsledkom je majestátny gotický kostol, ktorý sa týči nad krakovským námestím. Kostol je rozdelený na dve častipresbytérium, kde sa nachádza hlavný oltár, a loď, kde sa konajú bohoslužby. Kostol je vysoký viac ako 80 metrov a jeho dve veže ponúkajú nádherný výhľad na celé mesto.

Vnútro kostola je plné zaujímavých umeleckých diel, vrátane nádherného oltára, sochy Panny Márie a množstva zaujímavých náhrobkov a epitafov. Najväčšou atrakciou kostola je však zvon zvaný „Hejnał Mariacki„. Tento zvon každú hodinu odohráva krátku melódiu, ktorá je národným symbolom Poľska.

Legenda hovorí, že keď Tatári v 13. storočí napadli Krakow, strážnik na veži zvonil na poplach, no jeho zvonenie bolo náhle prerušené, keď bol zabitý šípom. Od tej doby sa melódia odohráva len do polovice, na pamiatku tohto hrdinského činu.

Židovská štvrť Kazimierz

Židovská štvrť Kazimierz je jedným z najkrajších a najhistoricky významných miest v Krakowe, Poľsku. Táto štvrť bola kedysi centrom židovskej kultúry a tradícií v Poľsku a Európe, a dodnes zachováva mnoho vzácnych pamiatok a miest, ktoré sú dôkazom bohatej histórie a kultúry Židov v Krakowe.

Kazimierz sa nachádza v blízkosti historického centra Krakowa a bol založený v 14. storočí. V priebehu storočí sa stal domovom pre mnoho Židov, ktorí sem prišli kvôli obchodným a remeselným aktivitám. Židovská komunita v Kazimierzi sa postupne rozrastala a v 16. storočí dosiahla svoj vrchol.

V 20. storočí však židovská komunita v Kazimierzi zažila mnoho ťažkostí a tragédií. Po druhej svetovej vojne bola väčšina židovských obyvateľov deportovaná do koncentračného táboru Osvienčim a iných lokalít a nacisti zničili mnoho židovských budov a pamiatok. Po vojne sa v Kazimierzi usadili noví obyvatelia a štvrť postupne zanikala.

V posledných desaťročiach sa však Kazimierz začal obnovovať a dnes je jednou z najživších a najatraktívnejších častí Krakowa. Turisti sem prichádzajú nielen kvôli historickým pamiatkam, ale aj kvôli živému a farebnému životu v uliciach a námestiach. V Kazimierzi sa nachádza mnoho reštaurácií, barov, obchodov a kultúrnych inštitúcií, ktoré ponúkajú zábavu a zážitky pre návštevníkov.

Sukiennice

Sukiennice v Krakowe sú ikonickou budovou, ktorá sa nachádza na námestí Rynek Glówny a je považovaná za jeden z najdôležitejších symbolov tohto poľského mesta.

Táto renesančná budova bola postavená v 16. storočí ako obchodné centrum a bola miestom, kde sa predávali textilné výrobky a iné tovary. V 19. storočí však bolo rozhodnuté, že budova bude premenená na múzeum, ktoré bude domovom pre poľské umenie a remeslá.

Dnes môžu návštevníci Sukiennice obdivovať umenie a remeslá, ktoré sú vystavené v múzeu. Výstavné predmety zahŕňajú predmety zo skla, keramiky, kovové predmety, nábytok a mnoho ďalších. Návštevníci môžu tiež vidieť množstvo obrazov a soch, ktoré sú súčasťou expozície múzea.

Okrem výstav v múzeu majú návštevníci Sukiennice možnosť vidieť krásnu architektúru budovy, ktorá bola rekonštruovaná v 19. storočí. Budova má dve poschodia a je známa svojimi kamennými oblúkmi, stĺpmi a nádhernými detailmi na fasáde. Návštevníci môžu tiež prejsť cez obchodné pasáže, ktoré sa nachádzajú v budove a obdivovať množstvo suvenírov a remesiel, ktoré sú na predaj.

Sukiennice sú taktiež miestom, kde sa konajú rôzne kultúrne podujatia, ako napríklad koncerty, výstavy a trhy. Každý rok tu takisto prebieha tradičný Vianočný trh, ktorý priláka množstvo návštevníkov zo všetkých kútov sveta.

Kościuszkoho námestie

Kościuszkoho námestie sa nachádza v centre mesta Krakow v Poľsku a je pomenované po poľskom hrdinovi Tadeusovi Kościuszku. Toto námestie je jedným z najväčších a najdôležitejších námestí v Krakowe a ponúka množstvo kultúrnych a historických zážitkov pre návštevníkov.

Jedným z najmarkantnejších znakov Kościuszkoho námestia je jeho rozsiahla veľká otvorená plocha, ktorá je obklopená historickými budovami a pamiatkami. Námestie sa nachádza v tesnej blízkosti Wawelu, čo z neho robí ideálne miesto na prechádzky a vychutnávanie si krásnych výhľadov na hrad a okolité ulice.

Okolo námestia sa nachádza množstvo reštaurácií, kaviarní a obchodov, kde si návštevníci môžu vychutnať tradičné poľské jedlá a kúpiť si suveníry. V blízkosti námestia sa nachádza aj množstvo historických miest, ako napríklad kostoly, múzeá a galérie, ktoré ponúkajú návštevníkom možnosť spoznať bohatú históriu tohto krásneho mesta.

Na Kościuszkoho námestí sa tiež nachádza pamätník Tadeusza Kościuszka, ktorý bol významným vojnovým hrdinom a národným hrdinom Poľska. Pamätník je obklopený nádhernou zelenou zónou, ktorá poskytuje príjemné miesto na oddych a relaxáciu.

Krakow je považovaný za jedno z najkrajších a najstarších miest v Európe.

Ceny a ubytovanie v Krakowe

Krakow je jedným z najnavštevovanejších turistických miest v Poľsku a ponúka širokú škálu ubytovacích možností pre návštevníkov – od luxusných hotelov až po cenovo dostupné hostely. Návštevníci Krakowa majú možnosť nájsť ubytovanie, ktoré vyhovuje ich preferenciám a rozpočtu.

  • Luxusné hotely v Krakowe ponúkajú prvotriedne ubytovanie a komfortné vybavenie. Mnohé z týchto hotelov sa nachádzajú v centre mesta a ponúkajú výhľad na hlavné turistické atrakcie. Ceny týchto hotelov sa pohybujú v rozmedzí od stoviek do tisícov eur za noc.
  • Pre tých, ktorí hľadajú cenovo dostupnejšie ubytovanie, sú hostely ideálnou voľbou. V Krakowe sa nachádza množstvo hostelov rôznych kategórií, ktoré ponúkajú základné ubytovanie a zdieľané zariadenia. Ceny sa pohybujú od pár eur do niekoľkých desiatok eur za noc.
  • Pre tých, ktorí preferujú viac súkromia a nezávislosti, je v Krakowe množstvo apartmánov a apart-hotelov. Tieto ponúkajú kompletné zariadenie vrátane kuchyne, čo umožňuje hostom pripravovať si vlastné jedlá. Ceny sa pohybujú v rozmedzí od stoviek do tisícov eur za noc, v závislosti na lokalite a vybavení.
  • Pre tých, ktorí hľadajú ubytovanie mimo centra mesta, sú k dispozícii aj hotely a penzióny v okolitých obciach a prímestských častiach. Tieto ponúkajú pokojnejšie prostredie a sú väčšinou cenovo dostupnejšie ako ubytovanie v centre mesta.

Pri hľadaní ubytovania v Krakowe je dôležité zvážiť nielen cenu, ale aj umiestnenie a vybavenie. Ubytovanie v centre mesta je ideálne pre tých, ktorí sa chcú pohybovať pešo alebo využívať verejnú dopravu. Avšak ak človek preferuje tiché a pokojné prostredie, ubytovanie mimo centra mesta môže byť preňho lepšou voľbou.

Ceny v Krakowe sa môžu líšiť v závislosti od sezóny a typu služby alebo tovaru, ktorý si chce človek kúpiť. Celkovo sú ceny v Krakowe nižšie v porovnaní s inými európskymi mestami, ako napríklad Paríž alebo Londýn. Podobne ako pri cestovaní do iných destinácií, ani pri tejto netreba zabudnúť na cestovné poistenie.

Väčšina reštaurácií ponúka dvojchodové menu (predjedlo a hlavné jedlo) za cenu okolo 50-70 PLN (približne 11-16 eur). V obyčajných reštauráciách a kaviarňach si môžu turisti objednať hlavné jedlo za cenu približne 30-50 PLN (približne 7-12 eur).

Mestská doprava (autobusy, električky, tramvaje) stojí približne 3 PLN (menej ako 1 euro) za jednu cestu. Drahšou variantou sú taxíky, ktoré sú však stále oveľa lacnejšie ako v mnohých iných európskych mestách.

Vstupné na hlavné turistické atrakcie, ako napríklad Wawelský zámok alebo Kostol sv. Márie, sa pohybujú okolo 20-30 PLN (4-7 eur) za dospelú osobu. Vstupenky na menšie atrakcie sú zvyčajne lacnejšie a môžu sa pohybovať okolo 10-20 PLN (2-4 eur).

Trhy v Poľsku (v Krakowe)

Krakow má mnoho trhov, na ktorých si môžu turisti zakúpiť miestne produkty, remeslá a suveníry. Tu sú niektoré z najznámejších trhov v Krakowe:

  • Trh s Rukodielami na hlavnom námestí – Tento trh ponúka mnoho miestnych rukodiel a suvenírov, vrátane strieborných ozdôb, drevených hračiek, bižutérie a remeselných výrobkov.
  • Targ Pietruszkowy – Koná sa každý deň okrem nedele a ponúka čerstvé ovocie a zeleninu od miestnych farmárov a predajcov.
  • Plac Nowy – Tento trh ponúka najlepšie židovské jedlá v Krakowe, vrátane klobás, zemiakových placiek a sladkých dobrôt.
  • Hala Targowa – Táto trhová hala ponúka miestne poľnohospodárske produkty, ako sú syry, klobásy, ovocie a zelenina, ako aj kozmetiku a oblečenie.
  • Trh s Antikvami na ulici Plac Nowy – Tento trh ponúka zaujímavé predmety, ako sú nábytok, obrazy a keramika. Je to ideálne miesto pre milovníkov starožitností.
  • Trh s knihami na námestí Szczepanski – Tento trh je ideálny pre knihomoľov, keďže ponúka rôzne druhy kníh, od klasických diel až po novinky.

Tieto trhy ponúkajú skvelý spôsob, ako objaviť miestnu kultúru a tradície, a sú ideálne pre nákupy suvenírov a darčekov pre priateľov a rodinu.

História mesta Krakow

Krakow, jeden z najvýznamnejších miest v Poľsku, má dlhú a bohatú históriu. Krakow bol pôvodne založený v 8. storočí ako významné sídlo pre poľských kniežat. V roku 1038 bol Krakow vyhlásený za hlavné mesto Poľska a stalo sa najdôležitejším mestom v krajine.

Mesto sa stalo centrom vzdelania a kultúry a bolo domovom mnohých univerzít, ako napríklad Univerzita Jána Pavla II. Krakow bol tiež centrom kresťanskej viery počas poľskej stredoveky a jeho katedrála sv. Jána bolo strediskom pre biskupov.

Krakow bol tiež vždy dôležitým centrom obchodu. V 16. storočí bolo mesto súčasťou Rakúsko-Uhorska a stalo sa miestom pre obchod s ostatnými časťami Európy. Neskôr bol Krakow jedným zo sídel poľských nobilitov a stále sa stával významnou kultúrnou a obchodnou destináciou.

V roku 1939 bol Krakow obsadený nemeckou armádou a stával sa centrom pre nemeckú správu. Po druhej svetovej vojne bol Krakow znovu vyhlásený za hlavné mesto Poľska a bol naplnený nádejou na lepšiu budúcnosť. Po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 sa Krakow stal súčasťou Európskej únie a stále je dôležitou obchodnou a kultúrnou základňou pre Poľsko.

Súčasný Krakow je vnímaný ako miesto veľkej histórie a kultúry. Mesto je plné stredovekých budov, ktoré sú preplnené obchody, reštauráciami a galériami. Návštevníci Krakowa tiež môžu vidieť veľa historických pamiatok, vrátane námestia Rynek Główny.

Krakow, podobne ako Petrohrad, je tiež domovom mnohých kultúrnych a kreatívnych sektorov a jeho návštevníci môžu vidieť veľa umeleckých diel, divadelných predstavení a festivalov. Krakow je tiež domovom pre mnoho športov, vrátane futbalu, hokeja a atletiky.

V blízkosti mesta sa nachádza veľmi známa turistická atrakcia a tou je soľná baňa Wieliczka, ktorú navštevujú mnohí turisti ihneď potom, ako dôkladne spoznajú Krakow.

Krakow je jedným z najnavštevovanejších miest na svete.

Počasie v Krakowe

Krakow sa nachádza v strednej Európe a má kontinentálne podnebie s výraznými sezónnymi zmenami.

Jarné počasie v Krakowe sa začína v marci a končí v máji. Počas tohto obdobia teploty začínajú stúpať a priemerná teplota sa pohybuje od 5 °C do 18 °C. Jarné mesiace sú zvyčajne mokré, s častými zrážkami.

Leto v Krakowe trvá od júna do augusta a je to obdobie, kedy sa teploty pohybujú medzi 20 °C a 30 °C. Leto v Krakowe je zvyčajne teplé a suché, s menej zrážkami ako v ostatných obdobiach.

Jeseň v Krakowe sa začína v septembri a končí v novembri. Počas tohto obdobia klesajú teploty a priemerná teplota sa pohybuje od 4 °C do 14 °C. Jeseň je zvyčajne mokrá a daždivá.

Zima v Krakowe trvá od decembra do februára a je to najchladnejšie obdobie v roku. Teploty sa pohybujú od -10 °C do 2 °C. Zima v Krakowe je zvyčajne suchá, ale môže byť veľmi chladná a veterná.

Čo navštíviťPamiatkyZaujímavosti