Kam v okolí Košíc – výlety, tipy, čo vidieť

Slovensko

Košický zlatý poklad je najväčšou národnou kultúrnou pamiatkou na Slovensku a patrí medzi najvýznamnejšie nálezy v európskej archeológii. Okrem toho sa v Košiciach nachádza nespočetné množstvo pamiatok. Kam ísť na výlet či turistiku v Košiciach a okolí?

Košice sú druhým najväčším mestom, nachádzajú sa na južnom Slovensku a považujú sa za kultúrnu metropolu východnej Európy. V centre Košíc sa nachádza najväčšie stredoveký námestie v Európe, ktoré sa nazýva Hlavné námestie.

Mesto Košice sa môže pochváliť jedným z najstarších divadiel na svete, ktoré funguje nepretržite od roku 1945. Košice sú aj miestom, kde sa nachádza najväčšia pešia zóna na Slovensku, ktorá sa nachádza na Hlavnej ulici a je dlhá takmer 1,5 kilometra.

Kam na výlet – Košice

Košice sú jedným z najkrajších miest na Slovensku a ponúkajú mnoho miest, ktoré stoja za návštevu. Podobne ako Banská Štiavnica či Nitra, okrem svojej bohatej histórie a kultúrneho dedičstva ponúkajú množstvo pamiatok a aktivít, ktoré určite stojí za návštevu. Ak sa chystá človek na výlet do Košíc, určite by nemal vynechať tieto skvelé miesta:

 • Hlavné námestie je najväčšie stredoveké námestie v Európe a je považované za symbol Košíc. Na námestí sa nájde mnoho historických budov, ako napríklad Mestská veža, Kostol Svätej Alžbety, Radnica a mnoho ďalších. Na Hlavnom námestí sa konajú aj rôzne podujatia a festivaly, ktoré by si návštevníci nemali nechať ujsť.
 • Katedrála svätej Alžbety je najväčší kostol v Košiciach a v celom východnom Slovensku. Jeho výstavba trvala viac ako 200 rokov a bola dokončená v 14. storočí. Katedrála je postavená v gotickom štýle a je považovaná za jednu z najkrajších katedrál v strednej Európe.
 • Dóm sv. Alžbety – Táto gotická katedrála je symbolom mesta Košice. Postavená v 14. storočí, bola kedysi najväčšou kostolom na Slovensku. Jej krásna fasáda a vitráže sú ohromujúce a interiér katedrály skrýva množstvo umenia a architektonických zázrakov.
 • Kaplnka sv. Michala – Nachádza sa v historickej časti mesta a bola postavená v 14. storočí. Táto gotická kaplnka slúžila ako pohrebisko pre významné osobnosti mesta a je jednou z najzachovalejších pamiatok tohto druhu na Slovensku.
 • Spievajúca fontána v Košiciach je jedným z najpopulárnejších turistických miest v meste. Fontána sa nachádza na Hlavnej ulici a vytvára ohromujúci zážitok pre návštevníkov. Fontána sa skladá z 26 trysiek, ktoré striekajú vodu do vzduchu v rôznych výškach a sú synchronizované s hudbou.
 • Košický zámok sa nachádza v historickom centre mesta a je v súčasnosti sídlom Východoslovenského múzea. Zámok pochádza z 13. storočia a bol postupne rekonštruovaný a prestavaný v rôznych historických obdobiach. Na zámku si môže človek pozrieť rôzne expozície, ktoré mu predstavia históriu mesta a regiónu.
 • Botanická záhrada v Košiciach je jednou z najkrajších záhrad na Slovensku. Záhrada sa nachádza v blízkosti centra mesta a ponúka množstvo krásnych rastlín, kvetov a stromov. Okrem toho, záhrada má aj skleníky s tropickými rastlinami, ktoré sú jednými z najobľúbenejších miest v záhrade.

Tieto miesta sú len malým výberom z toho, čo Košice ponúkajú. Mesto má bohatú históriu a kultúrne dedičstvo, ktoré si môže človek pozrieť aj v múzeách a galériách, ako aj v historických uliciach a námestiach. Ak sa turistom podarí zostať v Košiciach dlhšie, môžu tiež navštíviť blízke hory a prírodné krásy, ktoré ponúka východné Slovensko.

Čo sa týka ubytovania v blízkosti najzaujímavejších pamiatok Košíc, turisti si majú z čoho vyberať. Mnohé hotely a penzióny sa nachádzajú blízko centra mesta alebo priamo v ňom. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dá odporučiť napr. Hotel Zlatý Dukát, ktorý sa nachádza v Starom Meste len 150 metrov od centra.

Ide o 4-hviezdičkový hotel, ktorého budova je jednou z najstarších v meste. Ubytovanie ponúka najmä rodinné izby, izby pre zdravotne znevýhodnených, izbovú službu, parkovisko či reštauráciu. Zákazníci hodnotia pozitívne hlavne polohu, personál a čistotu hotela.

Kam na výlet – Košice a okolie

Košice sú známe svojou bohatou históriou, kultúrou a architektúrou. Okolie Košíc však ponúka množstvo krásnych miest a prírodných scenérií, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Podobne fascinujúcim slovenským mestom, kam na výlet, je Trnava.

Hrad Šariš sa nachádza asi 25 kilometrov severne od Košíc a je jedným z najkrajších a najnavštevovanejších hradov na Slovensku. Je postavený na vrchole kopca a ponúka úžasné výhľady na okolitú krajinu. Hrad bol postavený v 13. storočí a v priebehu svojej histórie slúžil ako rezidencia, vojenská pevnosť a väzenie. Dnes je hrad Šariš turistickou atrakciou a v lete sa tu organizujú rôzne kultúrne podujatia.

V blízkosti Hradu Šariš sa dajú nájsť rôzne druhy ubytovania. Cestovatelia si môžu zvoliť pobyt tak, aby mali túto historickú pamiatku na dosah. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dá odporučiť napr. Penzión Čarovný dvor, ktorý je od hradu vzdialený približne 3 km.

Ide o cenovo dostupný penzión. Ubytovanie ponúka hlavne rodinné izby, parkovisko a bezplatné pripojenie k internetu. Na výber je izba s kúpeľňou alebo izba, ktorá má kuchyňu aj kúpeľňu. Zákazníci hodnotia pozitívne najmä pohodlie, personál, čistotu a pomer ceny a kvality ubytovania.

ZOO Košice sa nachádza asi 6 kilometrov južne od Košíc a je ideálnym miestom pre rodinný výlet. ZOO sa rozprestiera na ploche 291 hektárov a ponúka prehliadku viac ako 140 druhov zvierat. Najväčšou atrakciou ZOO je safari park, kde môžu návštevníci vidieť zvieratá v ich prirodzenom prostredí.

Jasovská jaskyňa je jednou z najkrajších jaskýň na Slovensku a nachádza sa asi 25 kilometrov juhovýchodne od Košíc. Jaskyňa bola objavená v roku 1846 a má dĺžku takmer 2,5 kilometra. Turistická trasa má dĺžku 1,8 kilometra a ponúka prehliadku nádherných stalaktitov, stalagmitov a iných krasových útvarov.

Z dobre lokalizovaného hotela alebo penziónu sa dá jednoducho dostať do ZOO Košice aj Jasovskej jaskyne. Cestovatelia si môžu vyberať z rôznych druhov ubytovania. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dá odporučiť napr. Penzión Zlatý Jeleň.

Ubytovanie ponúka hlavne rodinné izby, vonkajší bazén, fínsku saunu a bezplatné pripojenie k internetu. Neďaleko sa nachádza reštaurácia. Centrum Košíc je vzdialené asi 6 km a lyžiarske stredisko Kavečany asi 8 km. Zákazníci hodnotia pozitívne najmä polohu, čistotu a personál ubytovania.

Okolie Košíc však ponúka množstvo krásnych miest a prírodných scenérií, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

Kam na výlet v okolí Košíc

Z Košíc sa dá autom dostať na množstvo krásnych miest, ktoré sa nachádzajú v blízkosti mesta. Od vodných parkov po hrady a zámky, je tu veľa možností, kam na výlet s priateľmi či deťmi.

 • Hrad Krásna Hôrka sa nachádza asi 50 kilometrov južne od Košíc a je jedným z najstarších hradov na Slovensku. Hrad bol postavený v 13. storočí a v priebehu svojej histórie bol niekoľkokrát zničený a obnovený. Dnes je hrad Krásna Hôrka turistickou atrakciou a ponúka prehliadku múzea, kde sú vystavené historické artefakty a exponáty.
 • Vihorlatské vrchy sú pohorie na východnom Slovensku, ktoré sa stávajú stále populárnejším miestom pre turistiku a outdoorové aktivity. Nachádzajú sa asi 30 kilometrov východne od Košíc a sú známe svojou nádhernou prírodou a kultúrnymi pamiatkami. Vihorlatské vrchy sú obľúbeným miestom pre turistov, cyklistov, horolezcov a zimné športy.
 • Hrad Brekov sa nachádza asi 25 kilometrov západne od Košíc a je ďalším zaujímavým miestom, ktoré stojí za návštevu. Hrad bol postavený v 13. storočí a v priebehu svojej histórie slúžil ako vojenská pevnosť. Dnes je hrad Brekov turistickou atrakciou a ponúka prehliadku múzea, kde sú vystavené historické artefakty a exponáty.
 • Múzeum Vojenských vozidiel sa nachádza v obci Krásna nad Hornádom, asi 10 kilometrov východne od Košíc. Múzeum je zamerané na históriu vojenskej techniky a ponúka prehliadku mnohých rôznych druhov vozidiel, ako sú tanky, lietadlá, ale aj hasičské vozidlá a poľnohospodárske stroje.
 • Spišský hrad sa nachádza asi 50 kilometrov severozápadne od Košíc a je jedným z najväčších hradov na Slovensku. Hrad bol postavený v 12. storočí a v priebehu svojej histórie slúžil ako vojenská pevnosť a kráľovský hrad. Dnes je Spišský hrad turistickou atrakciou a ponúka prehliadku múzea a krásne výhľady na okolitú krajinu.
 • Levoča je historické mesto, ktoré sa nachádza asi 30 kilometrov severne od Košíc. Mesto je známe pre svoje krásne historické centrum, ktoré je zahrnuté do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Levoča je tiež domovom Národného kultúrneho pamiatkového komplexu a mnohých historických kostolov.

Blízko týchto obľúbených turistických destinácií sa nachádza veľa možností ubytovania, a tak sa každý cestovateľ môže ubytovať neďaleko Košíc a zároveň blízko atrakcie, ktorú chce navštíviť v okolí. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dajú odporučiť napr. András penzión, Hotel Thermal ŠÍRAVA či Hotel Bélier.

András penzión sa nachádza v Krásnohorskom podhradí a stojí približne 750 metrov od hradu Krásna Hôrka. Od Košíc je vzdialený asi 60 km. Ubytovanie ponúka hlavne rodinné izby, parkovisko či bezplatné pripojenie k internetu. Zákazníci hodnotia pozitívne najmä personál, čistotu a pomer ceny a kvality.

Hotel Thermal ŠÍRAVA je 4-hviezdičkový hotel, ktorý stojí blízko vodnej nádrže Zemplínska Šírava. Od ubytovania sú vzdialené približne 20 km Vihorlatské vrchy a asi 30 km Hrad Brekov. Hotel ponúka hlavne reštauráciu, bar či izby pre zdravotne znevýhodnených. Zákazníci hodnotia pozitívne najmä pohodlie, čistotu a vybavenie.

Hotel Bélier sa nachádza v Prešove medzi Košicami, Levočou a Spišským hradom. Od Košíc a Spišského hradu je vzdialený asi 40 km a od Levoče asi 55 km. Ubytovanie ponúka najmä izbovú službu, reštauráciu, bar a izby pre zdravotne znevýhodnených. Zákazníci hodnotia pozitívne hlavne personál a polohu.

V okolí Košíc sa nachádza mnoho miest a atrakcií, ktoré ponúkajú krásnu prírodu, históriu a kultúru. Podobne tomu je tak aj na západnom Slovensku, kde existuje množstvo tipov kam na výlet v okolí Bratislavy alebo v okolí Trnavy.

Košice a okolie – výlety

Ak hľadá človek tipy na výlet v okolí Košíc, má na výber z niekoľkých zaujímavých miest, kde môže stráviť pekný deň. Východné Slovensko ponúka množstvo pamiatok a aktrakcií.

Bardejov je historické mesto, ktoré sa nachádza asi 80 kilometrov severovýchodne od Košíc. Mesto je zahrnuté do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a je známe svojou nádhernou architektúrou a bohatou históriou. Mesto je tiež obľúbeným miestom pre turistov, ktorí sem prichádzajú pre jeho krásne ulice, námestie a historické pamiatky.

Dobšinská ľadová jaskyňa sa nachádza v Slovenskom raji, asi 100 kilometrov juhozápadne od Košíc. Jaskyňa je známa svojimi ľadovými vodopádmi a nádhernými klenbami. Dobšinská ľadová jaskyňa je jednou z najkrajších jaskýň na Slovensku a je zahrnutá do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

AquaCity Poprad sa nachádza asi 70 kilometrov severozápadne od Košíc a je najväčším aquaparkom na Slovensku. Ponúka mnoho druhov bazénov, tobogánov a vodných zón, ako aj wellness procedúry a fitnes centrum. AquaCity Poprad je, nielen ideálne miesto na oddych pre celú rodinu, ale aj skvelým tipom kam na výlet v okolí Popradu.

Medzilaborce sa nachádzajú asi 80 kilometrov východne od Košíc a je známe pre svoje múzeum Andyho Warhola. Toto múzeum ponúka prehliadku diel tohto amerického umelca, ktorý sa narodil v blízkosti Medzilaboriec. Okrem múzea môžu turisti navštíviť aj mnoho historických kostolov a pamiatok v tomto regióne.

Východné Slovensko ponúka množstvo pamiatok a aktrakcií, ktoré človek nenájde nikde inde.

Turistika v okolí Košíc

Okolie Košíc ponúka množstvo krásnych miest na turistiku. Ak má človek rád prírodu a chce sa trochu oddialiť od rušného mesta, určite si nájde miesto, ktoré mu prinesie relax a oddych.

Jedným z najkrajších miest v okolí Košíc je Slovenský raj. Nachádza sa v južnej časti Nízkych Tatier a je známy svojimi krásnymi prírodnými scenériami. Prechádzka po Slovenskom raji ponúka turistom nádherné vodopády, skalné brány a kaňony. Turisti sa môžu vybrať na jednodňový výlet alebo si môžu zvoliť viacdňovú túru, ktorá ich zavedie do hlbín tohto krásneho národného parku.

Pre tých, ktorí majú radi hory, je Spišská Magura ideálnym miestom na turistiku. Táto oblasť je plná krásnych horských chodníkov a ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu. Turisti si môžu vybrať z rôznych výletov a túr a preskúmať tak najkrajšie miesta tejto oblasti.

Pre tých, ktorí sa radi vyberajú na cyklotúry, je v okolí Košíc množstvo cyklistických trás. Jednou z najkrajších je cyklotrasa z Košíc do Kojšova. Táto trasa vedie cez nádhernú krajinu a ponúka cyklistom prechádzku okolo rieky Hornád a krásne výhľady na okolité hory.

Na dovolenku plnú turistiky a iných vonkajších aktivít je vhodné ubytovanie v nádhernom prírodnom prostredí. V okolí známych parkov a hôr Slovenska je ich mnoho. Na základe hodnotení zákazníkov sa dá odporučiť napr. Chata Raj.

Ubytovanie sa nachádza približne 10 km od Slovenského raja a asi 30 km od Dobšinskej ľadovej jaskyne. Od Košíc je chata vzdialená asi 100 km. Ubytovanie ponúka hlavne rodinné izby, parkovisko a bezplatné pripojenie k internetu. Zákazníci hodnotia pozitívne najmä personál, čistotu a polohu.

Košice a okolie – kam na viacdňový výlet

Ak hľadá človek miesto na viacdňový výlet z Košíc, má na výber množstvo skvelých možností.

 • Najvyššie pohorie na Slovensku – Tatry – je ideálnym miestom na viacdňový výlet. Ak je niekto nadšeným turistom, určite si už plánuje výstup na Kriváň alebo Rysy. Ak majú turisti radi výhľady, navštíviť by mali Belianske Tatry alebo Západné Tatry. Tatry ponúkajú nádherné scenérie, čistý vzduch a krásne túry.
 • Nízke Tatry sú druhým najvyšším pohorím na Slovensku a ponúkajú tiež množstvo skvelých túr. Zvoliť si turisti môžu jednodňový výlet alebo viacdňovú túru, ktorá ich zavedie do hlbín tohto krásneho pohoria. Nízke Tatry ponúkajú nádherné výhľady na okolitú krajinu a sú ideálnym miestom na oddych a relax.
 • Pieniny sú pohorie na hranici Slovenska a Poľska. Tento národný park ponúka nádherné scenérie a množstvo turistických trás. Najznámejšou atrakciou Pienin sú plte na rieke Dunajec. Jazda na pltiach je krásnym zážitkom, ktorý by návštevníci nemali vynechať.

Toto sú len niektoré z mnohých miest, ktoré môže človek navštíviť na viacdňovom výlete v okolí Košíc. Nech už sa rozhodne pre akýkoľvek z týchto tipov, určite sa bude môcť tešiť na krásnu prírodu, históriu a kultúru, ktoré tieto miesta ponúkajú.

Aj najzaujímavejšie prírodné krásy Slovenska sa dajú pozrieť z jediného ubytovania. Správny výber pobytu môže poskytnúť ešte viac zážitkov. Cestovatelia si môžu vyberať z mnohých možností. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dá odporučiť napr. Holiday Resort Telgárt.

Toto ubytovanie sa nachádza približne 130 km od Košíc. Do Tatier to je ďaleko asi 60 km, od Nízkych Tatier sa nachádza približne 100 km a od Pienin je to asi 95 km. Ubytovanie ponúka hlavne rodinné izby, reštauráciu a parkovisko. Zákazníci hodnotia pozitívne najmä polohu, personál a čistotu.

TOP reštaurácie v Košiciach

Ak hľadá človek skvelé miesta na dobré jedlo v Košiciach, má na výber z množstva reštaurácií a kaviarní. Tu je niekoľko tipov na miesta, ktoré stoja za to navštíviť:

 • Soul Food – Food & Wine je reštaurácia, ktorá sa nachádza v centre Košíc. Táto reštaurácia ponúka vynikajúce jedlá s dôrazom na čerstvé suroviny. Výber vína je tiež vynikajúci a personál je veľmi ochotný a príjemný.
 • La Putika je tradičná reštaurácia, ktorá sa nachádza v historickej časti Košíc. Táto reštaurácia ponúka vynikajúce jedlá slovenskej a maďarskej kuchyne. Atmosféra je veľmi príjemná a personál je veľmi milý.
 • Gremium Restaurant sa nachádza v centre Košíc. Táto reštaurácia ponúka medzinárodnú kuchyňu s dôrazom na kvalitu surovín. Výber vína je tiež veľmi dobrý a personál je veľmi profesionálny a ochotný.
 • Šopa je reštaurácia a vinotéka, ktorá sa nachádza v centre Košíc. Táto reštaurácia ponúka tradičné slovenské jedlá a kvalitné vína. Atmosféra je veľmi príjemná a personál je veľmi ochotný.

V Košiciach sa určite nájde niečo pre každého. Od tradičnej slovenskej kuchyne po moderné jedlá s dôrazom na lokálne suroviny, v Košiciach je mnoho skvelých reštaurácií a kaviarní, ktoré stoja za to navštíviť.

Tradičná slovenská kuchyňa v Košiciach

Tradičná kuchyňa v Košiciach je klasická tradičná slovenská kuchyňa, aká dominuje aj v meste Bratislava, Banská Štiavnica či Žilina. Zahrnuje jedlá z lokálnych surovín, ktoré sú zvyčajne zemiakové, mäsové a syrové.

Medzi tradičné jedlá patria bryndzové halušky, ktoré sú vyrobené z kyslých syrov a zemiakových halušiek. Toto jedlo je veľmi populárne po celom Slovensku a nájdete ho takmer v každej reštaurácii.

Ďalším tradičným jedlom je kapustnica, ktorá sa pripravuje z kyslej kapusty a rôzneho mäsa, ako sú klobásy, údeniny a kusy hovädzieho mäsa. Toto jedlo sa často podáva na Vianoce a počas zimných mesiacov.

Zo sladkých jedál sa tradične pripravuje široká škála zákuskov a koláčov, ako sú buchty, pirohy a makovník.

Miestne pivá sú tiež súčasťou tradičnej kuchyne v Košiciach. Existuje niekoľko miestnych pivovarov, ktoré vyrábajú pivo rôznych druhov a chutí.

Tradičná kuchyňa v Košiciach zahŕňa jedlá z lokálnych surovín, ktoré sú zvyčajne zemiakové, mäsové a syrové. Ak hľadá človek niečo skutočne slovenské, určite vyskúšajte niektoré z týchto tradičných jedál pri svojej návšteve Košíc. Okrem toho Košice ponúkajú aj rôzne možnosti pre tých, ktorí hľadajú iné kuchyne, ako napríklad talianskuázijskú alebo americkú.

Čo navštíviťKam na výlet