Trnava – história, pamiatky, zaujímavosti

Slovensko

Trnava je historické mesto, ktoré má bohatú kultúrnu a náboženskú históriu. Tá sa odráža v jej architektúre a pamiatkach. Je tiež dôležitým hospodárskym a kultúrnym centrom regiónu. Aké pamiatky sa nachádzajú v Trnave a jej okolí?

Trnava je historické mesto, ktoré sa nachádza v západnej časti Slovenska. S rozlohou približne 70 km² a s populáciou vyše 63 000 obyvateľov je jedným z najväčších miest na Slovensku. Väčšími mestami na Slovensku sú Bratislava, Košice, Prešov, Žilina a Nitra a Banská Bystrica.

Mesto je známe svojou bohatou kultúrnou a náboženskou históriou. Trnava bola v minulosti dôležitým centrom katolíckej cirkvi v strednej Európe a je preto nazývaná aj „slovenským Rímom. V meste sa nachádza množstvo kostolov, katedrál a kláštorov, ktoré sú svedkom bohatej histórie tohto miesta.

História mesta Trnava

Vznik mesta Trnava sa datuje do 13. storočia, kedy bolo založené ako kráľovské mesto. V roku 1238 ho dal kráľ Belo IV. osídliť nemeckými kolonistami, ktorí sem prišli z oblasti Porýnia. V tom čase bol Trnava obchodným centrom a strediskom remesla a rozvíjalo sa aj poľnohospodárstvo.

V 14. storočí sa Trnava stala jedným z najdôležitejších miest Uhorska. V meste sa nachádzalo množstvo remeselníkov, ako napríklad kováčov. Trnava sa stala známym centrom vzdelania a kultúry. V roku 1635 bola v meste založená univerzita, ktorá sa stala jednou z najvýznamnejších na území Uhorska.

V 17. storočí však Trnavu postihli rôzne katastrofy, ako napríklad veľké požiare a epidémie, ktoré zničili množstvo domov a budov. Napriek tomu sa mesto postupne obnovilo a rozvíjalo. V 18. a 19. storočí bola Trnava známa ako stredisko slovenského národného obrodenia. V meste sa nachádzali významné kultúrne a vedecké inštitúcie, ako napríklad Divadelná akadémia a výskumný ústav Matica slovenská.

Po druhej svetovej vojne sa Trnava stala súčasťou Československa a rozvíjala sa ako priemyselné a obchodné centrum. V meste sa nachádzali veľké továrne na elektrotechniku, strojárstvo a potravinárstvo. V súčasnosti je Trnava jedným z najvýznamnejších hospodárskych centier na západnom Slovensku.

Trnava – počasie

Trnava patrí k najteplejším regiónom Slovenska. Toto mesto má podobné klimatické podmienky ako v okolí Bratislavy, či Nitry a má mierne kontinentálne podnebie. Počasie v Trnave je ovplyvnené mnohými faktormi, vrátane jej polohy, nadmorskej výšky a geografických charakteristík. Väčšina oblastí v okolí mesta je plochá a z tohto dôvodu vane vo väčšine prípadov slabý vietor.

Letné mesiace v Trnave sú teplé a mokré s priemernou teplotou okolo 22 °C. V najteplejších mesiacoch júl a august, teploty sa môžu vystúpiť aj nad 30 °C. Nočné teploty sú zvyčajne nižšie a pohybujú sa okolo 15 °C. Jeseň v Trnave je mierna a suchá. Teploty sa pohybujú medzi 15 a 20 °C, s príležitostnými dažďami. Táto časť roka je veľmi krásna, pretože mesto sa ocitá v centre jesenných farieb.

Zima v Trnave je mierne studená a suchá, s priemernou teplotou okolo 0 °C. Teploty sa môžu v noci spustiť aj pod -5 °C, ale väčšinou sa držia nad mrazom. Sneženie nie je v Trnave príliš časté, no keď sa objavia, zvyčajne trvajú len niekoľko dní.

Jar v Trnave je obdobie, kedy sa mesto prebúdza k životu. Teploty stúpajú a príroda sa prebúdza. Teploty sa pohybujú okolo 10 až 15 °C, s príležitostnými dažďami. Mesto je plné kvetov a zeleňou a turisti sa tešia na prechádzky po meste a jeho okolí.

Trnava je známa ako „mesto siedmich kostolov“ a má významné miesto v histórii Slovenska.

Kostoly v Trnave

Trnava je mesto s bohatou históriou a významným kultúrnym dedičstvom. Mesto sa nachádza v Trnavskom kraji a je súčasťou tzv. „Malých Karpát“. Trnava je známa ako „mesto siedmich kostolov“ a má významné miesto v histórii Slovenska.

 • Katedrála sv. Jána Krstiteľa je najväčšou kostolnou stavbou v Trnave a nachádza sa v historickom centre mesta. Tento impozantný kostol bol postavený v 17. a 18. storočí a bol významným centrom kultúry a duchovnosti po celé stáročia. Vnútri katedrály sa nachádza množstvo umelohmotných diel, ako napríklad zlatá oltárna retiazka a retablo.
 • Bazilika Nanebovzatia Panny Márie je ďalším významným kostolom v Trnave. Tento kostol bol postavený v 14. storočí a je najstaršou dochovanou sakrálnou stavbou v meste. Bazilika má krásne gotické prvky a vnútri sa nachádza vzácna zbierka cirkevných umení.
 • Kostol sv. Mikuláša sa nachádza na Námestí sv. Mikuláša a je jedným z najstarších kostolov v Trnave. Tento kostol bol postavený v 14. storočí a v priebehu storočí bol niekoľkokrát zrekonštruovaný. Vnútri sa nachádza množstvo umelohmotných diel, ako napríklad obrazy sv. Mikuláša a sv. Jána Krstiteľa.
 • Kostol Najsvätejšej Trojice sa nachádza v blízkosti katedrály sv. Jána Krstiteľa a je považovaný za jeden z najkrajších barokových kostolov v Trnave. Kostol bol postavený v 18. storočí a jeho interiér zdobia mnohé vzácne umelohmotné diela.
 • Kostol sv. Anny sa nachádza v blízkosti Baziliky Nanebovzatia Panny Márie a je jedným z najmenších kostolov v Trnave. Tento kostol bol postavený v 14. storočí a bol zasvätený svätej Anne, matke Panny Márie. Je to pravdepodobne jeden z najstarších kostolov v Trnave a má zaujímavú históriu. V priebehu storočí bol kostol niekoľkokrát prestavaný a upravovaný, a preto má kombináciu rôznych architektonických štýlov.
 • Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej sa nachádza v blízkosti katedrály sv. Jána Krstiteľa a bol postavený v 14. storočí. Tento kostol má unikátnu architektúru a bol v minulosti súčasťou františkánskeho kláštora. Vnútri kostola sa nachádza niekoľko umelohmotných diel, vrátane obrazu sv. Kataríny Alexandrijskej od slávneho slovenského maliara Jozefa Božka.
 • Kostol sv. Jakuba sa nachádza v historickom centre Trnavy a bol postavený v 17. storočí. Tento kostol má nádhernú barokovú architektúru a vnútri sa nachádza množstvo umelohmotných diel, ako napríklad soška Panny Márie a drevený kríž.
 • Kostol sv. Ladislava sa nachádza na kopci nad mesto a je jedným z najkrajších kostolov v Trnave. Tento kostol bol postavený v 18. storočí a má unikátnu architektúru, ktorá kombinuje barokový a klasicistický štýl. Vnútri kostola sa nachádza množstvo umelohmotných diel, vrátane obrazov a soch svätých.

V Trnave sa nachádza množstvo krásnych kostolov, ktoré sú dôležitou súčasťou jej kultúrneho dedičstva. Tieto kostoly predstavujú nielen náboženské symboly, ale aj dôležité umelecké diela a historické pamiatky. Unikátne kostoly a pamiatky môže človek nájsť taktiež v Banskej Štiavnici.

Trnava – ubytovanie

V Trnave sa nachádza niekoľko hotelov, ktoré ponúkajú komfortné ubytovanie a služby pre návštevníkov. Jedným z najlepších hotelov v Trnave je Hotel Spectrum, ktorý sa nachádza v blízkosti historického centra mesta. Tento hotel ponúka moderné izby, reštauráciu a kaviareň, ako aj konferenčné priestory pre podnikateľské stretnutia.

Ďalším skvelým hotelom je Hotel London, ktorý sa nachádza v centre Trnavy. Tento hotel ponúka jednoducho zariadené izby, kaviareň a bar, ako aj bezplatné Wi-Fi pripojenie.

Ak preferuje človek viac súkromia a nezávislosti, môžete si v Trnave prenajať apartmán. Väčšina apartmánov sa nachádza v blízkosti centra mesta a ponúka plne vybavené kuchyne, kúpeľne a spoločenské priestory. Jedným z najlepších apartmánov v Trnave je Apartmán Belasa, ktorý sa nachádza v blízkosti historického centra mesta. Tento apartmán ponúka moderné vybavenie a súkromie, ako aj krásny výhľad na mesto.

Pre tých, ktorí hľadajú lacnejšie možnosti ubytovania, sú v Trnave k dispozícii aj hostely. Hostely ponúkajú základné ubytovanie a zdieľané priestory, ako sú kuchyne, kúpeľne a spoločenské miestnosti. Jedným z najlepších hosteľov v Trnave je Hostel 123, ktorý sa nachádza v blízkosti centra mesta. Tento hostel ponúka základné, ale čisté a pohodlné izby, kuchynku a spoločenskú miestnosť s TV a DVD prehrávačom.

V Trnave sa nachádza množstvo krásnych kostolov.

Aktivity v okolí Trnavy

Trnava, mesto s dlhou históriou a kultúrnym bohatstvom, sa nachádza v krásnom regióne na západnom Slovensku. Okolie mesta ponúka množstvo aktivít pre návštevníkov, ktorí hľadajú zábavu, oddych a prírodné krásy.

Trnavská vínna cesta ponúka prekrásne vinárske oblasti s množstvom vinohradov, kde sa pestuje kvalitné víno. Mnohé z týchto vinohradov ponúkajú výlety a ochutnávky vína, kde si môže človek vychutnať lahodné vína vyrobené miestnymi výrobcami.

Hrad a zámok Smolenice sú jednými z najkrajších kultúrnych pamiatok v okolí Trnavy. Hrad, postavený v 15. storočí, je známy svojou romantickou architektúrou a nádherným výhľadom na krajinu. Zámok, postavený v 17. storočí, sa nachádza v parku plnom kvetov a je obklopený romantickými záhradami.

Rieka Malý Dunaj je obklopená krásnou prírodou a ponúka množstvo možností pre turistov. Plavba po rieke Malý Dunaj je jednou z najobľúbenejších aktivít v okolí Trnavy. Pri plavbe si môžu turisti vychutnať prírodnú krásu, pozorovať rôzne druhy vtákov a zvierat a vidieť krásne scenérie pri brehoch rieky.

Jazda na koni je ďalšou populárnou aktivitou v blízkosti Trnavy. Mnohé miesta v okolí ponúkajú možnosti pre jazdu na koni, vrátane prekrásnych koníkoch, výcviku jazdy na koni a turistických jázd. Návštevníci by si nemali nechať ujsť napríklad Ranč na horách, kde si môžu prenajať koníka a prejsť krásne miesta v okolí.

Aquapark Trnava

Ak hľadajú turisti zábavu a oddych pre celú rodinu, nemusia cestovať ďaleko. V Trnave sa nachádza moderný aquapark, ktorý ponúka mnoho zábavy a relaxu. Aquapark v Trnave má mnoho vodných atrakcií pre deti aj dospelých. Najväčšou atrakciou je určite tobogán, ktorý má viacero dráh, takže sa na ňom môžu zabaviť aj skupiny priateľov alebo rodiny.

Okrem tobogánov sa v aquaparku nachádzajú aj rôzne bazény, ktoré sú ideálne na plávanie alebo relax. V aquaparku sa nájdu aj masážne trysky či detské bazény, takže si každý nájde svoje obľúbené miesto na oddych.

Okrem vodných atrakcií ponúka aquapark v Trnave aj wellness centrum, kde si môže človek dopriať regeneráciu a relax. V wellness centre sa nachádza fínska sauna, parná sauna, infrasauna a rôzne relaxačné miestnosti.

Pre tých, ktorí hľadajú trochu viac luxusu, je k dispozícii aj VIP zóna, ktorá ponúka súkromie a komfort. VIP zóna má súkromný bazén, saunu a odpočinkovú miestnosť, takže si môžu návštevníci užiť svoj vlastný relaxačný priestor.

V aquaparku v Trnave sa nachádza reštaurácia, ktorá ponúka rôzne druhy jedál a nápojov. Reštaurácia má terasu s krásnym výhľadom na okolie, takže si môžete vychutnať dobré jedlo a nápoje priamo pri bazéne. Pre tých, ktorí hľadajú rýchle občerstvenie, je k dispozícii aj bar pri bazéne, kde si môžete objednať jednoduché jedlá a nápoje.

FC Spartak Trnava (FCST)

FC Spartak Trnava je futbalový klub so sídlom v Trnave. Bol založený v roku 1923 a patrí medzi najúspešnejšie futbalové kluby v histórii slovenského futbalu.

Spartak Trnava hrá svoje domáce zápasy na Štadióne Antona Malatinského v Trnave. Štadión má kapacitu takmer 20 000 divákov a bol postavený v roku 2015. Štadión je moderný a vybavený najmodernejšími technológiami.

FC Spartak Trnava má vynikajúcu históriu úspechov. V súčasnosti patrí medzi najúspešnejšie futbalové kluby na Slovensku a jeho úspechy zahŕňajú:

 • 8 titulov majstra Slovenska
 • 7 víťazstiev v slovenskom pohári
 • 1 finále Pohára UEFA

Okrem športu však Trnava ponúka aj kulinárske zážitky.

Tradičná slovenská kuchyňa v Trnave

Trnava je zaujímavé miesto na Slovensku, ktoré je známe aj svojou bohatou kultúrou a gastronómiou. Mesto ponúka množstvo tradičných jedál, ktoré sú plné chuti a vôní.

Hrachový prívarok je jedným z najobľúbenejších tradičných jedál v Trnave. Hrachový prívarok je hustá polievka s hrachom, zemiakmi, cibuľou a klobásou. Toto jedlo sa často podáva s chlebom a vareným vajcom na vrchu.

Šúľance sú tradičné slovenské jedlo, ktoré sa robia zo zemiakového cesta a slúžia sa s maslom, tvarohom alebo kyslou smotanou.

Strapačky sú populárne jedlo v mnohých častiach Slovenska, vrátane Trnavy. Tieto jedlo sa vyrába z cesta, ktoré sa rozreže na malé kúsky a varia sa v hustej smotanovej omáčke s cibuľou a slaninou. Toto jedlo sa často podáva s kyslou kapustou.

Lokše sú ďalším tradičným slovenským jedlom, ktoré sa robí z bramborového cesta. Lokše sa vytvarujú do tvaru placky a pečú sa na panvici. Toto jedlo sa často podáva s kyslou kapustou alebo smasenou zeleninou a mäsovým prílohami.

DovolenkaPamiatkyZaujímavosti