Bardejov – história, pamiatky, zaujímavosti

Slovensko

Bardejov je malebné mesto na severovýchodnom Slovensku, ktoré sa nachádza v Prešovskom kraji. Je to miesto, ktoré spája historické čaro, prírodné krásy a kultúrny význam, vďaka čomu je obľúbeným cieľom turistov aj miestnych obyvateľov. Aké pamiatky sa nachádzajú v Prešove a jeho okolí?

Bardejov je historické mesto vo východnej časti Slovenska, nachádzajúce sa v Prešovskom kraji. Svojou krásou a bohatou históriou patrí medzi najnavštevovanejšie turistické destinácie v krajine. Ďalšími turistickými destináciami na Slovensku sú napr. mestá Prešov, Košice, Trnava, Banská Bystrica a Nitra.

Mesto sa nachádza na pomedzí Východných Karpát a Slánskych vrchov a jeho západným susedom je národný park Poloniny. V okolí mesta sa nachádza mnoho prírodných a kultúrnych pamiatok, ktoré lákajú návštevníkov z celého sveta.

História mesta Bardejov

Mesto Bardejov je jedno zo zaujímavých miest na Slovensku. Má bohatú históriu, ktorá siaha až do 13. storočia. V tomto období bolo založené ako obchodné centrum v severovýchodnej časti Slovenska. Postupom času sa stalo dôležitým centrom náboženského a kultúrneho života.

Mesto v minulosti prešlo mnohými zmenami, z ktorých niektoré boli pozitívne, no iné priniesli veľa trápenia. V 14. storočí sa stalo súčasťou Uhorska a neskôr v 16. storočí bolo zapojené do protireformácie. V 17. storočí bolo mesto zasiahnuté vojnou a neskôr sa stalo súčasťou Habsburskej monarchie.

Napriek týmto ťažkostiam sa mesto v 18. a 19. storočí rozvíjalo a stalo sa jedným z najdôležitejších obchodných a kultúrnych centier v regióne. Bolo známe svojou architektúrou, v ktorej sa miešajú rôzne štýly a epizódy.

V 20. storočí bolo mesto svedkom dramatických udalostí, ako napríklad zničenie Židovskej synagógy počas druhej svetovej vojny. Po vojne sa Bardejov stal súčasťou socialistického Československa a jeho rozvoj bol obmedzený.

Po páde komunizmu sa mesto postupne obnovilo a stalo sa populárnou turistickou destináciou v strednej Európe. V roku 2000 bolo jeho historické centrum zahrnuté do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Dnes mesto Bardejov ponúka návštevníkom bohatú históriu, kultúrne a prírodné pamiatky a množstvo turistických aktivít.

Bardejov počasie

Mesto Bardejov má podobné počasie ako ostatné mestá v tomto regióne. Vzhľadom na polohu Bardejova v hornej časti regiónu sa v zime teploty môžu pohybovať okolo -5 °C až 0 °C. V letných mesiacoch sa teploty zvyčajne pohybujú v rozmedzí od 15 °C do 25 °C, s občasnými teplotami až do 30 °C.

Zrážky v Bardejove sú celoročne prítomné, s väčším počtom zrážok v lete a na jeseň. Zimné mesiace sú zväčša suchšie. Najväčší počet zrážok je zvyčajne zaznamenaný v júli a auguste.

Vzhľadom na svoju polohu v hornej časti Slovenska je v Bardejove zima relatívne dlhá a chladná, zatiaľ čo leto je teplé a príjemné. V zime môže byť cestovanie do Bardejova náročnejšie v dôsledku snehovej pokrývky a zimného počasia, preto by mali turisti pri plánovaní svojej návštevy zvážiť aj tieto faktory.

Mesto Bardejov je známe svojimi krásnymi a historickými pamiatkami.

Bardejov – pamiatky

Mesto Bardejov je známe svojimi krásnymi a historickými pamiatkami. Jeho historické centrum sa nachádza na zozname svetového dedičstva UNESCO a množstvo turistov ho každoročne navštevuje.

Jednou z najvýznamnejších pamiatok v meste je Bazilika Svätého Egídia. Táto gotická katedrála bola postavená v 15. storočí a je jednou z najväčších sakrálnych stavieb v strednej Európe. Okrem toho má mesto aj niekoľko krásnych kostolov, ktoré sú súčasťou jeho bohatej histórie.

Bardejov je známy aj svojimi krásnymi renesančnými domami a bránami, ktoré sa nachádzajú v historickom centre. Medzi najznámejšie patria Radničná veža a Sklenená brána. Radničná veža bola postavená v 15. storočí a slúžila ako radnica a aj ako ochranná veža. Sklenená brána bola postavená v 14. storočí a bola hlavnou bránou mesta. Dnes sa tu nachádza múzeum, ktoré zobrazuje históriu mesta.

Ďalšou známou pamiatkou v meste je Židovský cintorín, ktorý sa nachádza v blízkosti historického centra. Tento cintorín bol založený v 18. storočí a je považovaný za jeden z najstarších na Slovensku.

Okrem toho je mesto plné krásnych parkov a záhrad, ktoré sú ideálne na prechádzky a oddych. Najznámejšie z nich sú záhrada na Alžbetinej ulici a park pod zámkom.

Bardejov je jedným z najkrajších a najbohatších historických miest na Slovensku a určite stojí za návštevu pre každého, kto má radi históriu, kultúru a architektúru.

Aktivity v okolí Bardejova

Ak hľadá človek možnosti na zaujímavé aktivity v okolí mesta Bardejov, má na výber množstvo možností. Tento región Slovenska ponúka nádherné prírodné scenérie a množstvo zaujímavých miest, ktoré stojí za návštevu.

Jednou z najobľúbenejších aktivít v okolí Bardejova je turistika. Okolie mesta ponúka množstvo turistických trás, ktoré vedú cez nádhernú prírodu a po historických pamiatkach. Medzi najobľúbenejšie trasy patrí trasa na Hradisko, ktoré ponúka nádherný výhľad na mesto a okolie.

Pre milovníkov adrenalínu je v okolí Bardejova tiež možnosť zájsť do parku adrenalínových športov, kde si môžu turisti vyskúšať rôzne druhy adrenalínových aktivít, ako napríklad ziplining alebo lanovky.

Okolie Bardejova ponúka aj množstvo historických miest, ktoré stojí za návštevu. Medzi najznámejšie patrí Drevený artikulárny kostol v Hervartove, ktorý je zároveň aj na zozname svetového dedičstva UNESCO. Ďalším zaujímavým miestom je Mestská pevnosť v Prešove, ktorá ponúka nádherný výhľad na mesto a je ukážkou architektúry a vojenskej histórie.

Okolie Bardejova ponúka nespočetné množstvo aktivít a miest, ktoré stojí za návštevu. Preto ak plánujete navštíviť toto historické mesto, určite nezabudnite zahrnúť do svojho itinerára aj niektoré z týchto aktivít.

Bardejov – podujatia a kultúra

Bardejov a jeho okolie sú bohaté na kultúrne podujatia, ktoré sú vhodné pre rôzne vekové kategórie. Počas celého roka sa tu organizujú rôzne festivaly, koncerty a tradičné podujatia, ktoré prilákajú návštevníkov z celého Slovenska aj zo zahraničia.

  • Jeden z najstarších a najväčších jarmokov na Slovensku sa koná každoročne v Bardejove v druhej polovici augusta. Trvá 10 dní a ponúka návštevníkom bohatý program plný tradičnej ľudovej kultúry, remesiel, gastronómie a hudby. Na jarmoku sa predávajú výrobky z domácej produkcie, ako sú med, klobásky, syry, ale aj rôzne remeselné výrobky. Okrem toho sa tu konajú aj rôzne súťaže, ako napríklad súťaž v krojoch, prehliadka koní a iné.
  • Bardejovské dni kultúry sa konajú každoročne v septembri a sú zamerané na propagáciu kultúry a histórie mesta Bardejov. Ponúkajú bohatý program zahrňujúci divadlo, koncerty, prednášky, prehliadky historických pamiatok a výstavy. Okrem toho sa na Bardejovských dňoch kultúry konajú aj rôzne divadelné predstavenia a projekcie filmov.
  • Medzinárodný festival folklóru sa koná každoročne v júli v meste Svidník, ktoré sa nachádza len niekoľko kilometrov od Bardejova. Festival trvá tri dni a prináša návštevníkom bohatý program ľudovej kultúry z rôznych kútov sveta. Okrem slovenských folklórnych skupín sa tu predstavujú aj skupiny z iných krajín, ako napríklad z Poľska, Maďarska, Čiech, Bulharska, Turecka, Grécka a iných.
  • Bardejovský letný festival sa koná každoročne v júli a auguste a je zameraný na kultúru a umenie. Festival ponúka návštevníkom bohatý program zahrňujúci divadlo, koncerty, výstavy a workshopy. Na festivale sa predstavujú renomovaní umelci a interpreti zo Slovenska i zo zahraničia.
Mesto Bardejov je turistickou destináciou s bohatou históriou a množstvom pamiatok.

Kúpele Bardejov

Mesto Bardejov je známe svojimi kúpeľmi, ktoré sú obľúbenou destináciou pre turistov, ktorí hľadajú oddych a relaxáciu. Kúpele Bardejov sú zamerané na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva, dýchacích ciest a kardiovaskulárneho systému, ale ponúkajú aj širokú škálu wellness a relaxačných služieb.

Bardejovské kúpele ponúkajú rozsiahlu liečebnú starostlivosť vrátane fyzioterapie, masáži, kúpeľnej liečby, elektroliečby, inhalačnej terapie a iných procedúr. Okrem toho majú k dispozícii moderné wellness centrum s bazénom, saunou, parnou kúrou a ďalšími relaxačnými službami.

Kúpele v Bardejove sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú zlepšiť svoje zdravie a relaxovať v pokojnom prostredí. K dispozícii sú rôzne pobyty, ktoré zahŕňajú liečebné procedúry, stravu a ubytovanie. Okrem toho môžu návštevníci využiť aj rôzne aktivity v okolí, ako sú turistika, cykloturistika, lyžovanie a podobne.

Bardejov – ubytovanie

Mesto Bardejov je turistickou destináciou s bohatou históriou a množstvom pamiatok, preto je dôležité mať k dispozícii kvalitné ubytovanie. Našťastie, v Bardejove nájdete širokú škálu ubytovacích možností, ktoré zodpovedajú rôznym potrebám a rozpočtom.

Pre tých, ktorí hľadajú luxusné ubytovanie, sú k dispozícii hotely v historickom centre mesta. Tieto hotely ponúkajú prvotriedne vybavenie, vrátane klimatizácie, satelitnej televízie, minibaru a súkromnej kúpeľne. Okrem toho väčšina z nich má vlastnú reštauráciu a wellness centrum, kde si môže človek užiť rôzne masáže a terapie.

Pre tých, ktorí hľadajú cenovo dostupné ubytovanie, sú k dispozícii penzióny a hostely. Väčšina z nich sa nachádza v blízkosti historického centra mesta a ponúkajú základné vybavenie, ako sú spoločné kúpeľne, TV a Wi-Fi. Hostely sú tiež skvelou možnosťou pre tých, ktorí cestujú v skupine alebo pre tých, ktorí hľadajú zaujímavú spoločnosť.

Ak preferuje človek príjemné ubytovanie v prírode, sú k dispozícii aj chaty a chalupy v okolí Bardejova. Tieto ubytovacie zariadenia sú obľúbené najmä medzi rodinami s deťmi a medzi turistami, ktorí hľadajú pokoj a oddych v prírode. Chaty a chalupy ponúkajú základné vybavenie, ako sú kuchynka, spoločenská miestnosť a súkromné kúpeľne.

V poslednej dobe sa tiež stáva čoraz obľúbenejšou možnosťou ubytovanie v súkromí. Na internete nájdete množstvo ponúk od miestnych obyvateľov, ktorí ponúkajú svoje byty, izby a domy na prenájom. Táto možnosť je obľúbená pre svoju cenovú dostupnosť a možnosť zoznámenia sa s miestnymi kultúrami a tradíciami.

Tradičná kuchyňa v Bardejove

Mesto Bardejov ponúka aj svoju vlastnú tradičnú kuchyňu, ktorá návštevníkov určite nesklame. Táto kuchyňa sa vyznačuje pestrosťou, zaujímavými chuťami a vôňami, ktoré spájajú rôzne kultúry a vplyvy z histórie tohto regiónu.

Jednou z najznámejších a najobľúbenejších jedál v Bardejove je kapustnica. Je to hustá polievka s kyslou kapustou, zemiakmi, klobásou a údeným mäsom, ktorá sa podáva najmä počas sviatkov a osláv. Toto jedlo je tradičné nielen v Bardejove, ale aj v celom Slovensku.

Ďalším typickým jedlom sú bryndzové halušky, ktoré sú pripravované z kyslej smotany, bryndze a varených zemiakov. Tento jedálenský klenot je typický pre celé Slovensko a určite stojí za vyskúšanie.

Tradičné jedlá v Bardejove sú tiež výborné mäsové jedlá. Na mnohých miestach môžete ochutnať výbornú pečenú hus a kačaciu pečienku. Okrem toho je tu aj „hrachová polievka„, ktorá sa robí z mäsa, hrachu, zemiakov, cibule a korenia.

Z tradičných sladkostí sú najznámejšie šúľance, ktoré sú varené z kysnutého cesta a podávajú sa s maslom a tvarohom alebo s makom. Tento dezert je obľúbený nielen u miestnych obyvateľov, ale aj u návštevníkov z celého sveta.

Okrem tradičných jedál, je v Bardejove tiež mnoho reštaurácií, ktoré ponúkajú medzinárodnú kuchyňu, kde si môže človek vychutnať jedlá z rôznych kútov sveta. Sú tu aj kaviarne, bary a cukrárne, kde si môžu turisti vychutnať kávu, sladké pečivo a zákusky.

V Bardejove je teda možné ochutnať mnoho tradičných a chutných jedál, ktoré sú typické pre tento región. Bez ohľadu na to, či je človek milovníkom mäsa, zeleniny alebo sladkostí, určite nájde niečo, čo si obľúbi.

Kam na výletPamiatkyZaujímavosti