Plánujete dovolenku v Taliansku?

Európa

Taliansko, krajina temperamentu, kvalitnej módy, znamenitej a vychýrenej stredomorskej kuchyne, slnka a nádherných pláží. No nedá sa táto zasnúbená zem nenavštíviť aspoň raz v živote! Tento raj na zemi sa pýši ozaj veľkej popularite. Svedčí o tom aj nasledovný fakt. Vedeli ste napríklad, že Taliansko patrí medzi najnavštevovanejšie krajiny sveta?

Každému dovolenkárovi, ktorý sa chystá do Chorvátska odporúčame pribaliť si aj cestovné poistenie. Vďaka našej kalkulačke môže každý ušetriť a pohodlne a rýchlo porovnať najlacnejšie ponuky cestovného poistenia z domu. Cena za cestovné poistenie je už od 0,7 € na deň.

Vybaviť si najlacnejšie cestovné poistenie >

Do tejto stredomorskej destinácie sa ročne vyberie viac ako 50 miliónov ľudí zo všetkých kútov sveta. A takisto má táto krajina najviac hotelových izieb na svete. Mimochodom, Taliansko je krajinou s najväčším počtom UNESCO pamiatok na svete. Dovolenka v Taliansku je zaslúženým relaxom a oddychom. V tejto krajine sa nemáte prečo nudiť.

Taliansko

Taliansko je krajina s bohatou históriou a kultúrou, ktorá sa nachádza v strednej Európe. Je známa svojimi krásnymi mestami, pamiatkami a prírodnými krásami, čo ju robí jednou z najnavštevovanejších turistických destinácií na svete.

História Talianska

V minulosti bola Itália súčasťou Rímskej ríše a pozostávala z mnohých samostatných kráľovstiev. V 19. storočí sa však spojila do jednej krajiny a stala sa významnou európskou mocnosťou. Dnes je Itália známa ako centrum umenia, módy, jedla a vína.

TOP destinácie Talianska

Taliansko je plné krásnych miest a atrakcií, takže je ťažké vybrať len pár top výletov. Avšak, tu sú niektoré z najobľúbenejších výletov v tejto krásnej krajine:

 • Benátky – Táto mestská štátna je známa svojimi kanálmi, mostmi a pamiatkami, ako je napríklad bazilika sv. Marka a Palác dogana.
 • Rím – Hlavné mesto Talianska je plné historických pamiatok, ako sú Koloseum, Fórum Romanum, Pantheon a Fontána di Trevi.
 • Bari – Mesto na pobreží Jadranského mora s mnohými zaujímavosťami v meste ako aj v okolí.
 • Toscana – Táto krajina v strednom Taliansku je známa svojimi vinicami, krásnymi dedinkami a mestami, ako je Florencia a Siena.
 • Pobrežie Amalfi – Toto pobrežie na juhu Talianska je známe svojimi krásnymi plážami, malebnými dedinkami a vodopádmi.
 • Bibione – Pláž v Bibione je druhou najnavštevovanejšou plážou v Taliansku.
 • Sicília – Najväčší ostrov v Stredozemnom mori je domovom starovekých pamiatok, ako sú grécke divadlá a rímske termálne kúpele, ako aj krásnej prírody, ako sú vulkán Etna a okolité pláže.
 • Dolomity – Táto hôrna oblasť v severnom Taliansku je plná krásnych výhľadov, turistických chodníkov a zimných športov.
 • Alghero – historické mestečko Alghero na severozápade Sardínie sála krásnou históriou v podobe nezameniteľnej architektúry. V jeho blízkosti sú čisté pláže s tyrkysovým morom.
 • Región Emilia-Romagna – oblasť známa mestami ako je Bologna či Rimini, ktorá ponúka nielen kultúrne zážitky ale aj prírodné krásy a skvelú kuchyňu.

Medzi top destinácie patria rozhodne aj Alpy. Najmä pre milovníkov hôr a adrenalínových športov.

Tieto sú len niektoré z možností pre výlety v Taliansku, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné zážitky pre turistov z celého sveta. Taktiež menej známa Padova je zaujímavou možnosťou dovolenky v Taliansku. V prípade dovolenky na juhu Talianska stojí za zváženie navštíviť ostrov Malta, ktorý napriek svojej malej rozlohe ponúka skvelú dovolenku.

Talianska kuchyňa

Talianske jedlá sú jednou z najobľúbenejších kuchýň na svete. Je známa svojimi jednoduchými a chutnými jedlami, ktoré sa zakladajú na tradičných receptoch a čerstvých surovinách.

Pizza je jedným z najznámejších talianskych jedál a je obľúbená po celom svete. Tradične sa pripravuje s čerstvými surovinami, ako sú rajčiny, mozzarella a bazalka.

Talianska pasta je jednoduché a chutné jedlo, ktoré môže byť pripravené s mnohými rôznymi omáčkami a prísadami. Od sýtej bolonskej omáčky po jednoduchú paradajkovú omáčku, pasta má pre každého niečo. Vďaka týmto cestovinovým receptom si môžete trochu Talianska užiť aj doma.

Risotto je ryžové jedlo, ktoré sa vyznačuje krémovou a jemnou textúrou. Je často pripravované s rôznymi prísadami, ako sú šampiňóny, kuracie mäso alebo hrášok.

Lasagne je vrstvené jedlo z cestovín, mäsa, bešamelovej omáčky a syra. Je jedným z najobľúbenejších talianskych jedál a môže sa pripravovať s mnohými rôznymi prísadami.

Čerstvá zelenina je neoddeliteľnou zložkou talianskej kuchyne. Nesmie chýbať na pizzy, cestovinách, aj ako príloha k hlavným jedlám. Obzvlášť obľúbenou prílohou je taliansky grilovaný baklažán.

Gelato je talianska verzia zmrzliny, ktorá je vyrobená z mlieka, cukru a ovocia. Je chladnejšia a hustejšia ako bežná zmrzlina a poskytuje nezabudnuteľný zážitok pre všetky chuťové poháriky. No pokiaľ máte nezadržateľnú chuť na dobrú zmrzlinu, môžete si ju pripraviť aj doma napríklad z čerstvých jahôd priamo zo záhrady, a tak za jahodovou zmrzlinou nemusíte cestovať až do Talianska. Recept na ňu nájdete pri jahodovom zákusku.

Cantuccini sú tradičné toskánske sušienky s mandľami. Sú tvrdé a preto sa podávajú s kávou alebo ešte častejšie so sladkým vínom.

Zaujímavosti Talianska

Taliansko je krajina plná zaujímavostí a neuveriteľných vecí, ktoré stoja za to poznať. Tu je niekoľko z nich:

 • Vznik Talianska ako jednotnej krajiny: Itália sa stala jednotnou krajinou až v roku 1861, keď boli spojené rôzne samostatné kráľovstvá a krajiny.
 • Benátska architektúra: Benátky sú známe svojou jedinečnou architektúrou, ktorá sa vyznačuje vodnými kanálmi a stavbami na vodnej hladine.
 • Talianske jedlá: Talianska kuchyňa je jednou z najlepších na svete a zahŕňa také delikatesy, ako sú pizza, lasagne a gelato. V prímorských oblastiach, ako je napríklad Lignano Sabbiadoro, je hriech nevyskúšať čerstvé morské plody.
 • Krásne pobrežie: Itália má mnoho krásnych pláží a pobreží, ako je Amalfitské pobrežie a Sardínia, ktoré sú domovom pre mnoho druhov rýb a morských živočíchov. Plážami ocenenými za ich čistotu sa pýši napríklad dovolenková destinácia Lido di Jesolo.
 • Staroveké pamiatky: Itália je domovom mnohých starovekých pamiatok, ako sú Koloseum v Ríme, grécke divadlá na Sicílii a rímske termálne kúpele v Baths of Caracalla.
 • Talianske vína: Taliansko je známe svojimi vynikajúcimi vínami, ako sú Chianti, Barolo a Brunello di Montalcino.
 • Talianska móda: Taliansko je tiež centrom módneho priemyslu, kde sa nachádzajú známe značky, ako sú Gucci, Prada a Armani.
 • Netreba zabudnúť ani na sever Talianska, ktoré obklopujú mohutné hory. Sú ako stvorené na lyžovačku a iné zimné športy. Jedny z najlepších stredísk ponúka Cortina d’Ampezzo.

Tieto sú len niektoré z mnohých zaujímavostí, ktoré Taliansko ponúka. Pre milovníkov histórie, kultúry, jedla a módy je to krajina plná nezabudnuteľných zážitkov.