Koloseum, Rím – gladiátorské zápasy, dovolenka, čo navštíviť

Európa

Rímske Koloseum je jednou z najznámejších antických pamiatok na svete. Je to bývalá športová aréna, ktorá sa stala dominantou Ríma. Aká je história rímskeho Kolosea a čím je Koloseum v Ríme zaujímavé?

Koloseum sa nachádza v centre Ríma, hlavného mesta Talianska, a predstavuje výnimočný príklad rímskej architektúry a inžinierstva. Toto monumentálne divadlo sa stalo jedným z najvýznamnejších symbolov rímskeho impéria.

KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

Koloseum bolo postavené v 1. storočí n. l. a slúžilo na gladiátorské zápasy, verejné popravy a iné predstavenia.

Dnes je Koloseum zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO a je jedným z najnavštevovanejších turistických miest v Taliansku.

Koloseum je oválny amfiteáter s kapacitou až 50 000 divákov a je postavené z betónu a kameňa.

Rím je domovom mnohých ďalších ikonických pamiatok, ako sú Vatikánske múzeá, Forum Romanum, Panteón a Fontána di Trevi.

Koloseum v Ríme – architektúra

Rímske Koloseum, známe aj ako Flaviovský amfiteáter, je ikonickou stavbou Talianska a jedným z najznámejších historických pamiatok sveta. Tento impozantný amfiteáter sa nachádza v Ríme, patrí medzi 7 novodobých divov sveta a predstavuje skvelé dielo rímskej architektúry.

Koloseum je veľkolepá športová aréna, ktorú postavili v 1. storočí nášho letopočtu. Pôvodne slúžilo na organizovanie divokých zápasov medzi zvieratami a gladiátorských súbojov, teda bojov medzi zotrvačníkom gladiátorom a inými zvieratami.

Tieto divoké predstavenia mali obrovský vplyv na rímsku spoločnosť a boli dôležitou súčasťou života v dobách starovekého Ríma. Diváci sa zhromažďovali, aby sa zúčastnili týchto brutálnych a krvavých udalostí. Početné tribúny mohli pojať až 50 000 divákov, čo svedčí o obrovskom význame tohto miesta v antickom Ríme.

Architektonické prvky Kolosea

Architektúra Kolosea je pôsobivá a dokonale zobrazuje rímske inžinierske schopnosti. Stavba má kruhový tvar a rozmerom patrí medzi najväčšie amfiteátre na svete.

Rímske Koloseum je známe nielen veľkosťou, ale aj inovatívnym dizajnom. Majstri architektúry dokázali úspešne skĺbiť kruhový tvar s oblúkmi a korintskými stĺpmi. Využili aj systém podzemných chodieb a tunelov, ktoré slúžili na usporiadanie zápasov a transport zvierat a gladiátorov do arény.

Jeho eliptická forma má priemer približne 188 metrov a výška dosahuje takmer 50 metrov. Pôvodne malo 80 vchodov, ktorými sa diváci mohli dostať na sedadlá. Sedadlá boli rozdelené do troch rôznych kategórií zohľadňujúcich spoločenské postavenie návštevníkov.

Na výstavbu rímskeho Kolosea sa využili rôzne materiály, ako je napríklad travertín, mramor a tehly, čo dodáva Koloseu jedinečný vzhľad. Koloseum pôsobí ohromne aj v interiéri. Amfiteáter bol schopný pojať až 50 000 návštevníkov, pričom boli vybudované rôzne vchody.

Vrcholom jeho architektúry je rozloženie návštevníkov do rôznych sektorov podľa ich postavenia v spoločnosti. Najurodzenejší sedeli v predných radoch, existovali aj špeciálne lóže pre cisársku rodinu a šesť sedadiel pre rešpektované rímske kňažky – panny vestálky.

Dnes je Koloseum jedným z najobľúbenejších turistických miest v Ríme a pravidelne ho navštevujú milióny ľudí z celého sveta. Je to symbol minulosti Rímskej ríše a svedectvo o výnimočných stavebných schopnostiach starovekých Rimanov.

Rímske Koloseum – história

Koloseum bolo postavené v 1. storočí nasledovníkmi prvých rímskych cisárov – Fláviovcov. Jeho výstavba začala okolo roku 70 nášho letopočtu a trvala približne desať rokov. Svojho času slúžilo ako amfiteáter pre rôzne druhy verejných predstavení.

Okrem gladiátorských zápasov boli v Koloseu organizované aj rôzne iné divadelné predstavenia. Vzhľadom na obrovské rozmery slúžilo toto monumentálne stavenisko ako miesto pre masovú zábavu a mohlo uspokojiť množstvo zvedavých divákov.

V priebehu histórie prešlo Rímske Koloseum mnohými zmenami a poškodeniami. Zmeny priniesli nielen prírodné katastrofy, ako boli zemetrasenia a požiare, ale aj ľudia, ktorí ho často využívali ako zdroj kamenných blokov pre vlastné projekty. Napriek týmto okolnostiam je však Koloseum v Ríme stále veľkolepou stavbou, ktorá každoročne priťahuje milióny turistov.

Avšak, pád Rímskej ríše v 5. storočí priniesol aj koniec bohatého a slávneho Kolosea. Postupom času bolo využívané aj ako zdroj stavebného materiálu pre iné projekty v Ríme. Napriek tomu je toto úžasné dielo stále fascinujúcou a dôležitou súčasťou talianskej histórie.

Dnes je Rímske Koloseum zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO a je považované za jednu z najdôležitejších historických pamätihodností v Taliansku. Je to miesto, kde návštevníci môžu nahliadnuť do histórie slávneho rímskeho impéria a obdivovať jeho technické a stavebné schopnosti.

Rímske Koloseum je jednou z najobľúbenejších atrakcií Talianska a celého sveta. Stovky tisíc ľudí prichádzajú každoročne, aby obdivovali grandiózne ruiny Kolosea a zažili atmosféru starovekého Ríma.

V rímskom Koloseu sa nachádzal aj systém podzemných chodieb a tunelov, ktoré slúžili na usporiadanie zápasov a transport zvierat a gladiátorov do arény.

Koloseum, Rím – zaujímavosti

Koloseum nie je známe len veľkosťou, ale aj architektonickou krásou. Stavba je veľkolepým príkladom rímskej architektúry, ktorá kombinuje prvky gréckeho, egyptského a rímskeho štýlu. Vonkajšia fasáda je tvorená mohutnými oblúkmi a stĺpmi, ktoré dodávajú Koloseu majestátny vzhľad. Tu sú niektoré zo zaujímavostí o Koloseu:

 • Koloseum je jedným zo 7 novodobých divov sveta.
 • Celková kapacita Kolosea bola približne 50 000 ľudí, čo je ohromujúce pri predstave, že toto číslo presahovalo celú populáciu niektorých menších miest v starovekom Ríme.
 • K dispozícii je podzemný komplex pod samotným amfiteátrom, ktorý slúžil ako bojisko pre zvieratá a ďalšie divadelné vystúpenia.
 • V slávnej histórii prešlo Koloseum rôznymi zmenami a úpravami, aj keď väčšina z nich bola spôsobená ničivými zemetraseniami a vandalizmom.
 • Koloseum nikdy nemalo strechu, ktorá by poskytovala divákom ochranu pred dažďom a slnkom, avšak rímski stavitelia často využívali velárium – veľké plachty alebo markízy, aby poskytli ochranu v prípade potreby.

Koloseum je skutočne jednou z najimpozantnejších stavieb na svete a je považované za jednu z hlavných ikon Ríma. Jeho bohatá história a zaujímavý dizajn je dodnes lákavý a fascinujúci. Nie je divu, že je jedným z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Taliansku.

Amfiteátre v Taliansku

Taliansko je známe nádhernými pamiatkami a jednou z najpôsobivejších kategórií sú amfiteátre. Tieto veľkolepé štruktúry poskytujú zaujímavý pohľad do minulosti a ponúkajú návštevníkom jedinečnú skúsenosť. Tu je 10 najznámejších amfiteátrov v Taliansku:

 1. Amfiteáter v RímeKoloseum
 2. Amfiteáter vo Verone
 3. Amfiteáter v Pompejach
 4. Amfiteáter v Capue
 5. Amfiteáter v Pozzuoli
 6. Amfiteáter vo Fiesole
 7. Amfiteáter v Syrakúzach
 8. Amfiteáter v Lucce
 9. Amfiteáter v Sutri
 10. Amfiteáter v Cagliari

Amfiteátre v Taliansku odhaľujú genialitu starovekých staviteľov a svedčia o bohatstve a mocnosti Rímskej ríše. Každý, kto má záujem o históriu a kultúru, by mal navštíviť tieto úžasné amfiteátre a cítiť atmosféru tisícročí minulosti.

Ostatné pamiatky v Ríme

Rím, veľkolepé mesto v Taliansku, je domovom mnohých unikátnych a úchvatných pamiatok. Jeho histórie siaha až do staroveku a vyniká bohatými artefaktmi a záznamami predošlých civilizácií. Preto je Rím jedným z najznámejších a najobľúbenejších turistických miest na svete. Toto sú ďalšie najznámejšie pamiatky Ríma:

Vatikánske múzeá a Sixtínska kaplnka

Vatikánske múzeá a Sixtínska kaplnka sú tiež ikonickými turistickými atrakciami v Ríme. Ukrývajú obrovské množstvo umenia a krásnych zbierok z rôznych časových období.

Ich výstavy obsahujú cenné sochy, obrazy a iné umelecké diela od slávnych umelcov ako Michelangelo, Raffaello alebo Leonardo da Vinci. Sixtínska kaplnka, ktorej fresky namaľoval Michelangelo, je najznámejšou časťou múzeí a je zárukou obdivu pre každého návštevníka.

Forum Romanum

Ďalšou významnou pamiatkou Ríma je Forum Romanum. Táto archeologická lokalita predstavuje zvyšky starovekého centra Ríma. Bolo to miesto politického, náboženského a obchodného života v starovekom Ríme.

Panteón

Panteón, staroveký chrám postavený okolo roku 118 n. l., je tiež jednou z najslávnejších pamiatok v Ríme. Táto okrúhla stavba so slávnym otvorom v strede kupoly je unikátna a technické riešenie tej doby ostáva dodnes záhadou. V Panteóne sa nachádza aj hrob slávneho talianskeho umelca Raphaela.

Fontána di Trevi

Fontána di Trevi, jedna z najkrajších fontán na svete, je neodmysliteľnou súčasťou Ríma. Táto nádherná baroková fontána je známa veľkoleposťou a elegantným dizajnom. Podľa tradície treba hodiť mincu do fontány, aby sa človek ešte vrátil späť do Ríma. Preto je návšteva tejto fontány takmer nevyhnutnou súčasťou návštevy mesta.

Rím je mestom, ktoré neustále fascinuje umeleckým bohatstvom, historickou dôležitosťou a architektonickou grandióznosťou. Jeho najznámejšie pamiatky predstavujú okno do minulosti a ukazujú ľuďom, aké bohaté a rozmanité kultúrne dedičstvo Rím nesie.

Panteón v Ríme je okrúhla stavba so slávnym otvorom v strede kupoly, ktorej technické riešenie ostáva dodnes záhadou.

Koloseum v Ríme je symbolom nielen pre Taliansko, ale aj pre celý svet. Jeho okázalá architektúra a histórie ľudí stále fascinuje a prináša predstavu o slávnom antickom Ríme. Pri návšteve Talianska netreba zmeškať príležitosť navštíviť toto jedinečné miesto a ponoriť sa do histórie.

Rímske Koloseum je skutočným majstrovským dielom architektúry, ktoré fascinuje krásou, históriou a nesmiernymi rozmermi. Je to miesto, ktoré pripomína dávne časy a oživuje pýchu a slávu starovekého Ríma.