Alpy – švajčiarské, rakúske – kam na hory, najvyššie vrchy

Európa

Alpy sú jedným z najznámejších a najmohutnejších pohorí na svete, ktoré sa rozprestierajú v ôsmich európskych krajinách na ploche viac ako 1 200 km. Od zasnežených vrcholov a ľadovcov až po svieže zelené údolia a krištáľovo čisté jazerá – Alpy sú prírodným zázrakom, ktorý už stáročia vzbudzuje predstavivosť ľudí. Kde sú alpy na mape? Aké sú švajčiarske a rakúske alpy?

Ponúkajú nielen úchvatné výhľady a príležitosti na outdoorové aktivity, ako je turistika a lyžovanie, ale sú aj domovom jedinečnej flóry a fauny, rozmanitých kultúr a fascinujúcej histórie. Alpy sú ideálnou odpoveďou na otázku „kam na hory“ a k tomu ide o najvyššie pohorie Európy.

Ak sa už niekto chystá na adrenalínové športy alebo len narekreačné prechádzky v Alpách, určite by nemal zabudnúť na cestovné poistenie a ešte lepšou možnosťou je uzavrieť poistenie do hôr. Vďaka cestovnému poisteniu bude každý člen výletu krytý. Takéto poistenie je možné vybaviť už od 0,70 eur za deň.

Alpy – mapa

Alpy sú pohorie v srdci Európy, ktoré sa rozprestiera v ôsmich krajinách vrátane Francúzska, Švajčiarska, Talianska, Rakúska, Nemecka, Lichtenštajnska (hlavné mesto Vaduz), Slovinska a Monaka. Pohorie sa tiahne od pobrežia Stredozemného mora na juhu až po rieku Dunaj na severe a zaberá plochu približne 200 000 km2.

Najvyšším bodom Álp je Mont Blanc, ktorý sa nachádza na francúzsko-talianskych hraniciach a dosahuje výšku 4 809 metrov. Alpy sú významným geografickým prvkom Európy, ktorý tvorí prirodzenú bariéru medzi Stredomorím a strednou Európou.

Toto pohorie slúži aj ako povodie, keďže v Alpách pramení niekoľko veľkých riek, napríklad Rýn, Rona, Pád a Dunaj. Poloha Álp zohráva významnú úlohu aj v histórii regiónu, keďže po stáročia boli strategickou križovatkou obchodu, komercie a kultúrnej výmeny.

Aj dnes sú Alpy neodmysliteľnou súčasťou európskej geografie a kultúry a každoročne priťahujú milióny návštevníkov, ktorí prichádzajú spoznať ich ohromujúce prírodné krásy.

Pre milovníkov hôr a Álp môže byť dobrým tipom výlet do Himalájí v Ázií.

Alpy sú najväčšie pohorie v Európe a tiahnu sa až cez osem európskych krajín.

1. Švajčiarske Alpy

Švajčiarske Alpy sú časťou väčšieho alpského pohoria, ktoré sa rozprestiera na území Švajčiarska, ako aj na území Talianska, Francúzska, Rakúska a Nemecka. Alpy vo Švajčiarsku pokrývajú približne 60 % celkovej rozlohy Švajčiarska a sú domovom niektorých z najznámejších vrcholov na svete vrátane Matterhornu, Eigeru, Jungfrau a Mont Blanc de Courmayeur.

Taktiež sú obľúbenou destináciou pre milovníkov outdoorových aktivít, pretože ponúkajú množstvo aktivít, ako je lyžovanie, snowboarding, turistika, horolezectvo a paragliding. Ponúkajú najlepšie lyžiarske strediská. Okrem prírodných krás sú švajčiarske Alpy známe aj svojimi pôvabnými horskými dedinkami, chutnou miestnou kuchyňou a bohatým kultúrnym dedičstvom.

Na úpätí švajčiarských Álp sa nachádza aj nádherné mesto Ženeva. Od nádherných výhľadov na jazero až po slávne múzeá – nikto nebude sklamaní z toho, čo Ženeva ponúka. Taktiež vo Švajčiarsku sa oplatí navšíviť Rigi a Pilatus, ktoré sa nachádzajú pri meste Luzern.

Región je domovom niekoľkých odlišných jazykov a kultúr, pričom v rôznych častiach švajčiarskych Álp sa hovorí nemecky, francúzsky, taliansky a rumunsky. Švajčiarske Alpy sú pre Švajčiarsko významným zdrojom príjmov z cestovného ruchu a všeobecne sa považujú za jednu z najmalebnejších a najobdivovanejších horských krajiniek na svete.

Švajčiarske Alpy navštívi ročne mnoho cestovateľov. Jednou z vecí, ktorá im zaistí bezproblémovú dovolenku, je správne zvolené ubytovanie. V okolí Álp sa nachádza mnoho luxusných hotelov aj cenovo dostupnejších možností ubytovania. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dajú odporučiť napr.:

  • Radisson Blu Hotel Reussen, Andermatt – je to 4-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza v obci Andermatt a blízko lyžiarskych vlekov; návštevníci si v tomto hoteli obľúbili hlavne bazény, fitnescentrum, izbovú službu, reštauráciu či izby pre zdravotne znevýhodnených; pozitívne hodnotené sú tu najmä čistota a pohodlie
  • Ambiente Hotel Freieck – ide o ubytovanie strednej cenovej kategórie, ktoré sa nachádza v meste Chur a neďaleko lyžiarskych vlekov; v tomto hoteli cestovatelia najviac oceňujú rodinné izby, parkovisko, bar či bezplatné pripojenie k internetu; pozitívne hodnotené sú tu najmä poloha, personál a čistota
  • Moxy Sion – toto je cenovo výhodnejšie ubytovanie, nachádza v meste Sion a neďaleko sa dá aj lyžovať; cestovatelia si tu obľúbili hlavne rodinné izby, izby pre zdravotne znevýhodnených, bar či bezplatné pripojenie k internetu; pozitívne sú tu hodnotené najmä čistota, personál a pohodlie ubytovania

Napriek popularite tohto regiónu sa vynakladá úsilie na zachovanie prírodných krás Švajčiarskych Álp a ochranu krehkého ekosystému, ktorý podporuje miestnu flóru a faunu.

Lyžiarske strediská – Švajčiarsko

Švajčiarske Alpy sú domovom mnohých lyžiarskych stredísk, z ktorých mnohé sú svetoznáme pre svoje rozsiahle terény, úchvatné scenérie a luxusné vybavenie. Tu je niekoľko príkladov.

Zermatt sa nachádza na úpätí Matterhornu a je jedným z najznámejších lyžiarskych stredísk na svete, ktoré ponúka 360 kilometrov zjazdoviek a množstvo aktivít pre všetky úrovne zručností.

Lyžiarske strediská vo švajčiarskych Alpách uspokoja ako skúsených, tak aj začínajúcich lyžiarov.

Verbier sa nachádza v regióne Štyroch údolí a je známy svojím náročným terénom a živou aprés-ski scénou.

Ďalším lyžiaskym strediskom je St. Moric. Toto stredisko v údolí Engadin je ihriskom pre bohatých a slávnych, ponúka exkluzívne hotely, špičkové reštaurácie a viac ako 350 kilometrov zjazdoviek.

Davos-Klosters, ktoré sa nachádza vo švajčiarskom kantóne Graubünden a je obľúbenou destináciou pre rodiny s deťmi, ktorým ponúka širokú škálu možností lyžovania a snowboardingu pre všetky úrovne.

Posledným spomenutým lyžiarskym strediskom je Andermatt. Toto stredisko sa nachádza v údolí Ursern a ponúka kombináciu možností lyžovania a snowboardingu, ako aj prístup do vysokohorskej lyžiarskej oblasti Gotthard Oberalp.

2. Rakúske alpy

Rakúske Alpy sú časťou väčšieho alpského pohoria, ktoré sa tiahne cez Rakúsko, ako aj cez časti Talianska, Švajčiarska, Nemecka a Slovinska. Rakúske Alpy pokrývajú približne 62 % celkovej rozlohy Rakúska a nachádzajú sa tu mnohé známe vrcholy, ako napríklad Grossglockner, Dachstein a Zugspitze.

Rakúske Alpy sú obľúbenou destináciou turistov a milovníkov outdoorových aktivít, pretože ponúkajú širokú škálu aktivít, ako je lyžovanie, snowboarding, turistika a horolezectvo. Okrem ohromujúcich prírodných krás hôr sú rakúske Alpy známe svojimi pôvabnými alpskými dedinkami, ako je napríklad malebný Hallstatt, bohatým kultúrnym dedičstvom a chutnou miestnou kuchyňou.

Región je domovom niekoľkých odlišných kultúr, pričom v rôznych častiach rakúskych Álp sa hovorí najmä nemecky, taliansky a slovinsky. Rakúske Alpy sú významnou súčasťou rakúskej ekonomiky, pričom cestovný ruch je pre región významným zdrojom príjmov.

Aj do Rakúskych Álp ročne prichádza mnoho cestovateľov, ktorí potrebujú výborne lokalizované ubytovanie. Majú na výber z luxusnejších hotelov aj cenovo výhodnejších možností. Na základe hodnotení zákazníkov sa dajú odporučiť napr. tieto ubytovania:

  • The Gast House Zell am See – ide o 4-hviezdičkový hotel v strednej cene, ktorý sa nachádza v meste Zell am See v blízkosti lyžiarskych vlekov; cestovatelia si v tomto ubytovaní obľúbili najmä krytý bazén, fitnescentrum, rodinné izby či lyžovanie; pozitívne hodnotené tu sú hlavne pohodlie, vybavenie a čistota
  • AvenidA Panorama Suites – je to tiež 4-hviezdičkový hotel v podobnej cene a nachádza sa v obci Kaprun blízko lyžiarskych vlekov; zákazníci v hoteli oceňujú najmä rodinné izby, izbovú službu, terasu, lyžovanie a parkovisko; pozitívne hodnotené tu sú poloha, vybavenie, personál a ďalšie
  • Alpine Club – toto je cenovo výhodnejší 4-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza v meste Schladming v blízkosti lyžiarskych vlekov; zákazníci si tam obľúbili hlavne rodinné izby, fitnescentrum, lyžovanie, terasu či reštauráciu; pozitívne hodnotené tam sú najmä čistota a pohodlie

Vynakladá sa úsilie na zabezpečenie trvalo udržateľných postupov v oblasti cestovného ruchu a na ochranu prírodného prostredia rakúskych Álp, ktoré je domovom rozmanitej flóry a fauny. Rakúske Alpy sú aj naďalej obľúbenou destináciou pre ľudí z celého sveta, ktorí prichádzajú zažiť krásu a dobrodružstvo, ktoré táto jedinečná krajina ponúka.

Lyžiarske strediská – Rakúsko

V rakúskych Alpách sa taktiež nachádza množstvo lyžiarskych stredísk, z ktorých niektoré sú svetoznáme pre svoje rozsiahle terény, špičkové vybavenie a malebné okolie. Tu je niekoľko príkladov.

Anton am Arlberg, ktoré sa nachádza v Tirolských Alpách, je jedným z najväčších lyžiarskych stredísk v Rakúsku a je známy svojím náročným terénom mimo zjazdoviek.

Taktiež svetoznámy Kitzbühel. Toto lyžiarske stredisko sa nachádza v Kitzbühelských Alpách, je známe zjazdom na Hahnenkamm a ponúka množstvo možností lyžovania a snowboardingu pre všetky úrovne.

Rakúske Alpy sú veľmi obľúbené aj medzi turistami zo Slovenska. Vďaka svojemu modernému vybaveniu a mnohým kilometrov zjazdoviek sú jedny z najobľúbenejších destinácií lyžiarov z celého sveta.

Lyžiarske stredisko Ischgl sa nachádza v Silvrettských Alpách a je známy svojou živou après-ski scénou a rozsiahlym lyžiarskym terénom, ktorý sa rozprestiera na rakúsko-švajčiarskej hranici.

Mayrhofen sa nachádza v údolí Zillertal a ponúka kombináciu možností lyžovania a snowboardingu, ako aj živú atmosféru dediny.

Posledné stredisko v rakúskych alpách je Saalbach-Hinterglemm Toto stredisko sa nachádza v salzburskom regióne, ponúka viac ako 270 kilometrovm zjazdoviek a je obľúbeným cieľom pre rodiny a skupiny.

Grossglockner – výstup

Grossglockner je najvyšší vrch Rakúska, ktorý sa nachádza v centrálnej časti Východných Álp na hranici medzi Korutánskom a Východným Tirolskom. Vrchol Grossglockneru sa týči v nadmorskej výške 3 798 metrov a je súčasťou pohoria Vysoké Taury, ktoré je najväčšou prírodnou rezerváciou v Alpách.

Pohorie sa vyznačuje členitým, ľadovcom pokrytým terénom a ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu vrátane rozsiahlych ľadovcov, alpských lúk a krištáľovo čistých potokov.

Výstup na Grossglockner, najvyšší vrch Rakúska, je náročným a obohacujúcim zážitkom pre horolezcov aj turistov. Pohorie Grossglockner je majestátny pohľad na jeho zasnežené vrcholy a členitý terén. Výstup na Grossglockner si vyžaduje dobrú kondíciu a vytrvalosť, pretože zahŕňa strmý výstup, ktorý trvá niekoľko hodín.

Trasa je vyznačená rôznymi chodníkmi, ktoré ponúkajú rôzne obtiažnosti, od ľahkých túr až po náročnejšie výstupy. Po ceste budú turisti odmenení nádhernými výhľadmi na okolitú krajinu vrátane rozľahlých ľadovcov, alpských lúk a krištáľovo čistých potokov.

Výlet do Álp

Výlet do Álp môže byť nezabudnuteľným zážitkom, pretože ponúka návštevníkom možnosť ponoriť sa do jednej z najúžasnejších prírodných scenérií na svete. Alpy ponúkajú niečo pre každého, či už hľadá dobrodružstvo, alebo len miesto na oddych a spojenie s prírodou, od vysokých vrcholov Mont Blancu a Matterhornu až po krištáľovo čisté jazerá a zelené lúky.

Či už je niekto skúsený horolezec alebo príležitostný turista, Alpy ponúkajú celý rad aktivít pre všetky úrovne zručností, od lyžovania a snowboardingu v zime až po pešiu turistiku a horolezectvo v lete. Vďaka svojej úchvatnej kráse, bohatému kultúrnemu dedičstvu a nekonečným možnostiam na objavovanie a dobrodružstvo sú Alpy povinnou destináciou pre každého, kto miluje prírodu.

Kam na výlet