Dolomity – turistika, zaujímavosti, čo vidieť

Európa

Dolomity, pohorie nachádzajúce sa v severovýchodnom Taliansku, sú jedným z najkrajších a jedinečných prírodných divov v Európe. Dolomity, známe svojimi výraznými rozoklanými vrcholmi a ohromujúcou alpskou scenériou, boli zaradené do svetového dedičstva UNESCO pre svoju výnimočnú geologickú a scénickú hodnotu.


Obsah článku


Dolomity, Dolomites, či Dolomiti po taliansky sa tiahnu viac ako 200 míľ, sú súčasťou južných vápencových Álp a sú domovom niektorých z najmalebnejších horských miest na svete. Región je obľúbenou destináciou pre outdoorových nadšencov a ponúka celý rad aktivít, ako je turistika, lyžovanie a horolezectvo.

Bolzano je považované za jednu z hlavných brán do Dolomitov, keďže sa nachádza v srdci regiónu Južné Tirolsko, ktorý je súčasťou pohoria Dolomity. Z Bolzana sa dá ľahko dostať do mnohých destinácií v Dolomitoch, preto je obľúbenou základňou.

Dolomity turistika

Turistika v Taliansku, Dolomitoch je skutočne magický zážitok, a to nielen kvôli nádhernej alpskej scenérii, ale aj kvôli fyzickej námahe, ktorú si vyžaduje zdolanie niektorých z najnáročnejších trás v regióne. Talianske Dolomity sú známe svojimi jedinečnými geologickými vlastnosťami, ktoré z nich robia jedno z najpozoruhodnejších miest na turistiku na svete.

Pohorie ponúka celý rad turistických trás, od ľahkých prechádzok cez malebné horské mestečká až po náročné viacdňové túry drsným vysokohorským terénom. Tu sú niektoré z najobľúbenejších turistických trás v Dolomitoch:

 • Alta Via 1 je klasická diaľková túra, ktorá meria približne 120 kilometrov a trvá približne 10 dní. Trasa začína v Dobbiaco a končí v Belluno, pričom turistov vedie cez niektoré z najúžasnejších scenérií v Dolomitoch. Trasa je náročná, so strmými výstupmi a zostupmi, ale výhľady stoja za tú námahu.
 • Okruh Tre Cime di Lavaredo je kratšia, ale nemenej veľkolepá túra, ktorá prevedie okolo slávnych Tre Cime di Lavaredo, skupiny troch vysokých vrcholov, ktoré sú jedným z najikonickejších výhľadov v Dolomitoch. Okruh meria približne 10 kilometrov a trvá približne 3 – 4 hodiny.
 • Túra cez tunely Lagazuoi je jedinečná túra, ktorá prevedie sieťou tunelov a zákopov, ktoré sa používali počas prvej svetovej vojny. Výhľad z vrcholu hory Lagazuoi je úchvatný.
 • Okruh Sella Ronda je obľúbená turistická a lyžiarska trasa, ktorá vedie okolo masívu Sella, skupiny hôr, ktoré sa nachádzajú v srdci Dolomitov. Trasa meria približne 16 kilometrov a jej absolvovanie trvá približne 7-8 hodín s nádhernými výhľadmi na okolité vrcholy.

Dolomity sú rajom pre turistov a ponúkajú množstvo trás všetkých úrovní. Je však dôležité mať na pamäti, že turistika Dolomitov môže byť náročná, so strmými výstupmi a zostupmi, úzkymi chodníkmi a meniacimi sa poveternostnými podmienkami. Predtým, ako sa turisti vydajú na niektorú z náročnejších trás, je nevyhnutné prísť pripravený s vhodnou turistickou výbavou a mať dobrú kondíciu.

Dolomity bike turistika

Dolomity bike turistika je populárnou aktivitou cyklistov a horských cyklistov. Dramatická horská scenéria regiónu, očarujúce mestá a dobre udržiavané chodníky z neho robia ideálne miesto pre jazdcov všetkých úrovní. V regióne je množstvo cyklistických trás, ktoré ponúkajú úchvatné výhľady na okolité hory a údolia.

 • Cyklotrasa Pustertal je nesmierne populárna. Na tejto cezhraničnej, 105 km dlhej trase medzi Mühlbachom a Lienzom bicyklujú celé rodiny, väčšinou s požičovňami bicyklov či Dolomity Bike Tours spoločnosťami, obojsmerne a späť na miesto štartu sa dajú dopraviť vlakmi. Skvelé je, že ak je človek príliš unavení na bicyklovanie, môže sa jednoducho zastaviť a vrátiť sa vlakom.
 • Cyklotrasa Dobbiaco – Cortina vedie nielen divokým a romantickým údolím Höhlenstein, ale spája aj Južné Tirolsko s Bellunom. Zvláštnosťou tejto trasy je, že vedie ponad starú železničnú trať, ktorá spájala dve dolomitské dediny a vedie popri svetoznámych Troch vrchoch.
 • Plose Single Trail Flow 6,6 KM je ideálnou trasou pre horských cyklistov, ktorí hľadajú dobrodružstvo a môžu prekonať cestu z nadmorskej výšky 2 050 m, takmer 1 000 výškových metrov dole do údolia, na dvoch kolesách. Početné strmé zákruty vedú z Plose pri Brixene dole do údolia.
 • Okruh okolo Latemara, ktorý je jedným z najkrajších horských masívov v údolí Eggen. Okolo tohto pohoria vedie krásna túra na horskom bicykli. Je pravda, že je to náročné a je nutné mať dobré zručnosti, ale v okruhu, ktorý začína z Obereggenu, sú veľkolepé zjazdy a stúpania.

Pri bicyklovaní v Dolomitoch je dôležité prísť pripravený so správnym vybavením. Prilby, rukavice a ochranné pomôcky sú nevyhnutné pre bezpečnosť a jazdci by mali mať so sebou aj súpravu na opravu, náhradnú pneumatiku a veľa vody a občerstvenia na cestu.

V Dolomitoch existuje mnoho rôznych trás, od ľahších jázd cez malebné údolia až po náročné výstupy do strmých horských priesmykov.

Ďalšie aktivity v talianskych Dolomitoch

Dolomity disponujú širokou ponukou športových a voľnočasových programov po celý rok. Zatiaľ čo v lete je v Dolomitoch v ponuke cyklistika, horská cyklistika a rafting, zima je ako stvorená na lyžovačku. Široká škála zjazdoviek, od tých vhodných pre rodiny, cez veľkolepé lyžiarske okružné výlety, ako je Sella Ronda, až po relaxačné zimné túry, robí z roka na rok dojem na mnohých návštevníkov regiónu.

Horolezectvo

Táto oblasť ponúka množstvo lezeckých ciest pre všetky úrovne, vrátane Tre Cime di Lavaredo, Sella Group, Marmolada a Cinque Torri. Lezenie v Dolomitoch môže byť nebezpečné a horolezci by mali byť vždy pripravení na riziká a výzvy lezenia v horskom prostredí tým, že si najímajú miestneho sprievodcu. Táto oblasť je známa svojou úžasnou scenériou a náročnými trasami, vďaka čomu je nevyhnutnou destináciou pre horolezcov.

Rafting

Existuje množstvo spoločností, ktoré ponúkajú rafting v Dolomitoch so skúsenými sprievodcami, ktorí turistov môžu vziať na vzrušujúcu cestu srdcom hôr. Či už pre začiatočníkov alebo skúsených rafterov, k dispozícii sú výlety pre všetky úrovne zručností, od jemných splavov po rieke až po náročné pereje, ktoré preveria schopnosti.

Rieka Noce je známa svojimi perejami a krásnou scenériou, pričom rôzne úseky ponúkajú výzvy vhodné pre všetky úrovne zručností. Ďalšie rieky v Dolomitoch, vrátane riek Brenta, Isarco a Rienza, tiež ponúkajú skvelé možnosti raftingu. 

Lyžovanie

Lyžiarska sezóna v Dolomitoch zvyčajne trvá od decembra do apríla, pričom najlepšie lyžiarske podmienky sa zvyčajne vyskytujú v januári a februári. Región je známy vynikajúcou kvalitou snehu a dobre upravenými zjazdovkami, ako aj úžasným panoramatickým výhľadom na okolité hory.

Jedným z najobľúbenejších lyžiarskych stredísk v Dolomitoch je Cortina d’Ampezzo, pôvabné horské mestečko, ktoré bolo v roku 1956 dejiskom zimných olympijských hier. Stredisko ponúka 120 kilometrov zjazdoviek vrátane známej zjazdovky „Hidden Valley„, ktorá je jednou z najdlhších a najkrajších zjazdoviek v regióne.

Ďalším obľúbeným lyžiarskym strediskom je Val Gardena, ktorá je známa náročným terénom a ohromujúcou horskou scenériou. Zjazdovky vedú lyžiarov a snowboardistov okolo masívu Sella a ponúka úchvatné výhľady na okolité hory.

Alta Badia je známe výborným jedlom a vínom, ako aj náročným lyžiarskym terénom. Stredisko ponúka 130 kilometrov zjazdoviek vrátane známej zjazdovky „Gran Risa“, na ktorej sa konajú preteky Svetového pohára v obrovskom slalome. Alta Badia ponúka aj celý rad ďalších aktivít, ako je beh na lyžiach, korčuľovanie a sánkovanie.

Rafting v Dolomitoch môže byť vzrušujúcim a vzrušujúcim zážitkom pre tých, ktorí majú radi outdoorové dobrodružné aktivity.

Dolomity Taliansko – čo je dobré vedieť

Pred návštevou Dolomitov – Talianska je dobré mať na pamäti niekoľko vecí. Sú horským regiónom, preto je dôležité pripraviť sa vhodným oblečením a výstrojom – odporúčame pozrieť online obchod bezvasport.sk, najmä pri plánovaní akýchkoľvek turistických alebo outdoorových aktivít. Okrem toho môže byť počasie v Dolomitoch nepredvídateľné, preto je dobré skontrolovať si pred cestou predpoveď počasia a pripraviť sa na jeho zmeny.

Na turistiku sú tiež vhodným oblečením ako pre dámy, tak aj pre pánov – cargo nohavice, ktoré majú vrecká rôznych veľkostí a viete si tak do nich odložiť všetky potrebné veci menších rozmerov, aby ste ich vo vaku nemuseli zakaždým dlho hľadať.

Pre dámy zvlášť odporúčame nevynechať pri svojom výbere športového oblečenia ani kvalitnú nórsku značku Kari Traa, ktorá je známa svojím osobitým a inovatívnym prístupom k dámskemu športovému a aktívnemu oblečeniu.

Treba tiež poznamenať, že Dolomity sú obľúbenou turistickou destináciou, najmä počas letnej a zimnej sezóny, preto je vhodné rezervovať si ubytovanie a aktivity vopred. Región je vo všeobecnosti bezpečný, ale pri cestovaní je vždy dobré dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia, ako napríklad mať na bezpečnom mieste cennosti a všímať si svoje okolie.

Ide o dvojjazyčný región, kde sa v rôznych oblastiach hovorí taliansky aj ladinsky. Hoci väčšina ľudí v regióne hovorí na určitej úrovni anglicky, môže byť užitočné naučiť sa pred cestou niekoľko základných talianskych fráz, ktoré pomôžu pri komunikácii.

Ako sa dostať do Dolomitov?

Zo Slovenska sa do Dolomitov možno dopraviť autom, čo trvá približne 6-8 hodín. Vlakom sa dá dostať do niektorého z blízkych miest, napríklad do Benátok alebo Verony v Taliansku, a potom prestúpiť na miestny vlak alebo autobus a dostať sa do Dolomitov. Táto cesta môže trvať 10 až 12 hodín v závislosti od východiskového bodu a konkrétnej trasy, ktorú zvolíte.

Na ceste do Dolomitov je možné vybrať si z niekoľkých trás. Či už cez Rakúsko alebo Slovinsko. Pri prechádzaní Slovinskom možno navštíviť niekoľko prírodných krás ako je napr. jazero Bled či mesto Maribor. V Rakúsku sú zaujímavými zastávkami hlavné mesto Viedeň a mestá Innsbruck a Salzburg.

Turistika v Dolomitoch môže byť pre outdoorových nadšencov úžasným zážitkom, nakoľko tu existuje množstvo chodníkov a trás.

Akú obuv si vziať do Dolomitov

Pri návšteve je dôležité vziať si vhodnú obuv, najmä pri aktivitách ako je turistika Dolomitov alebo lyžovanie. Tu je niekoľko možností obuvi, ktoré treba zvážiť:

 • turistické topánky na pešiu turistiku
 • obuv na behanie po chodníkoch
 • snehové topánky, ktoré nepremokajú a nešmýkajú
 • lyžiarske/snowboardové topánky
 • obuv na voľný čas

Na cestu do Dolomitov si možno vziať pohodlnú a pevnú Dolomity obuv (Dolomite shoes). Dolomity obuv je špeciálne navrhnutá do horského terénu a dokáže poskytnúť potrebnú podporu a trakciu pri turistike a iných outdoorových aktivitách v regióne.

Vo všeobecnosti platí, že pri návšteve Dolomitov je dobré vziať si so sebou aspoň dva páry topánok, jedny na outdoorové aktivity a druhé na bežné nosenie. Netreba zabudnúť si pred cestou vyskúšať akúkoľvek novú obuv, aby sa predišlo nepohodliu počas aktivít.

Je dobré vyhnúť sa teniskám Converse a podobným modelom, ktoré neposkytujú komfort pri dlhom nosení a nie sú vhodné do horského terénu.

Okrem vhodného vybavenia a obuvi netreba zabúdať na cestovné poistenie, ktoré pokryje finančné straty a náklady v prípade neželaných udalostí. V tomto článku možno nájsť kalkulačku cestovného poistenia pre rok 2023.

Dolomity ponúkajú jednu z najlepších lyžovačiek v Európe s viac ako 1 200 kilometrami prepojených zjazdoviek a 450 lyžiarskymi vlekmi.

Talianske Alpy vs. talianske Dolomity

Talianske Alpy a talianske Dolomity nie sú to isté miesto, ale obe sa nachádzajú v severnej časti Talianska a sú súčasťou väčšieho alpského pohoria. Dolomity sú podoblasťou Álp, ktorá sa nachádza v severovýchodnej časti Talianska, kým Alpy označujú celé alpské pohorie v Taliansku.

Dolomity sú známe svojimi jedinečnými a výraznými skalnými útvarmi s dramatickými vrcholmi a útesmi, ktoré sú vyrobené z typu vápenca nazývaného dolomit. Dolomity sú tiež známe svojimi alpskými jazerami, lesmi a lúkami, vďaka čomu sú obľúbenou destináciou pre outdoorové aktivity, ako je turistika, lyžovanie a horská cyklistika.

Talianske Alpy na druhej strane zahŕňajú oveľa širšiu oblasť, ktorá zahŕňa niekoľko rôznych pohorí a čiastkových pásiem vrátane Ortleských Álp, Berninského pohoria a Peninských Álp. Talianske Alpy sú známe svojimi vysokými vrchmi, ľadovcami a hlbokými údoliami a sú tiež obľúbenou destináciou pre outdoorové aktivity, ako je lyžovanie, turistika a horolezectvo.

Čo navštíviťZaujímavosti