Malta – dovolenka, ubytovanie, pamiatky, čo navštíviť

Európa

Postupom času sa malý ostrov Malta stáva veľmi obľúbenou turistickou atrakciou slovákov. Je to najmä z toho dôvodu, že služby na Malte zvyšujú svoju kvalitu s pribúdajúcimi turistami. Či už chce niekto nasať kultúru, históriu alebo vychutnať si skvelé jedlo pri mori, Malta všetko spomenuté ponúka. Ako najlepšie stráviť dovolenku na Malte, ako vyriešiť ubytovanie a čo navštíviť?

Či sa už niekto chystá na výlet alebo dovolenku, odporúčame vybaviť si najvýhodnejšie cestovné poistenie cez našu kalkulačku. Naša kalkulačka porovná ponuky najvýhodnejších cestovných poistení na trhu pre každého. Vybaviť cestovné poistenie je možné už od 0,7 € na deň.

Vybaviť si najlacnejšie cestovné poistenie >

Na dovolenku na Maltu nie je potrebné takmer nič riešiť. Na Malte sa platí eurom a na vstup do krajiny stačí pre dovolenkárov zo Slovenska alebo Česka iba občiansky preukaz. Nakoľko je to ostrov, najlepším spôsobom dopravy je lietadlo.

Ostrov Malta má veľkú výhodu v tom, že uspokojí všetky generácie. Podobne, ako napríklad Azory, Trapani či Madeira. Na svoje si prídu mladí ľudia, ktorí prišli za zábavou, párty a barmi. No o nič ukrátení nebudú ani starší cestovatelia, ktorí preferujú skôr oddych, spoznávanie ostrova a pamiatky.

Malta

Oficiálne Maltská republika je juhoeurópska krajina, ktorá sa rozkladá na súostroví v Stredozemnom mori. Leží 80 km južne od Talianska, 284 km východne od Tuniska a 333 km severne od Líbye.

Malta je obľúbenou turistickou destináciou a je známa svojou bohatou históriou, teplým podnebím a známou architektúrou. Krajina je členom Európskej únie, Spoločenstva národov a Organizácie Spojených národov.

Malta je obľúbenou turistickou destináciou vďaka svojej bohatej histórii, nádhernej prírode a živej kultúre. Krajina má teplé stredomorské podnebie s dostatkom slnečného svitu a miernymi teplotami, čo z nej robí ideálne miesto na návštevu počas celého roka.

Jej hlavné mesto Valletta je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a je plné nádhernej architektúry a mnohých pamiatok. Malta, podobne ako napríklad Valencia, je tiež známa svojimi nádhernými plážami a krištáľovo čistou vodou, ktorá je ideálna na kúpanie, šnorchlovanie a potápanie.

Ostrov je tiež domovom mnohých známych festivalov a podujatí vrátane Medzinárodného hudobného festivalu Malta a filmového festivalu La Valletta. Malta je známa aj ako daňový raj, čo z nej robí atraktívnu destináciu pre mnohé podniky.

Malta je malý ostrov, na ktorom si nájde to svoje každý turista.

Letisko Malta

Hlavným letiskom v Malte je medzinárodné letisko Malta (MLA). Nachádza sa v blízkosti Valletty, hlavného mesta Malty, a je jediným medzinárodným letiskom v krajine.

Toto letisko sa nachádza 8 km juhozápadne od hlavného mesta Valletta. Je to jediné letisko v krajine a slúži ako hlavný uzol pre spoločnosť Air Malta a základňa pre Ryanair. Letisko je tiež strediskom logistických a nákladných operácií.

Priame lety zo Slovenska na Maltu ponúka niekoľko leteckých spoločností vrátane Ryanair, Lufthansa, Air Malta a České aerolínie. Lety môžete vyhľadávať na stránkach ako Skyscanner alebo Expedia.

Ubytovanie na Malte

Malta, podobne ako Tunis, ponúka veľké množstvo ubytovacích možností, ktoré vyhovujú všetkým rozpočtom a požiadavkám. Od luxusných päťhviezdičkových hotelov až po cenovo výhodné hostely – každý si tu nájde niečo pre seba.

Ak dovolenkári hľadajú luxus, na pobreží Stredozemného mora sa nachádza 5-hviezdičkový hotel The Westin Dragonara Resort. Ponúka luxusné izby, kúpele a celý rad reštaurácií. Ďalšou 5-hviezdičkovou možnosťou je hotel Radisson Blu Resort & Spa, ktorý sa nachádza v meste St Julian’s.

Pre tých, ktorí majú obmedzený rozpočet, je skvelou voľbou hostel The Vibe. Nachádza sa v centre mesta St. Julian’s a ponúka celý rad izieb za prijateľné ceny. Ďalšou cenovo výhodnou možnosťou je rezort Seashells Resort at Suncrest, ktorý ponúka celý rad izieb, od cenovo výhodných až po luxusné.

Ak niekto hľadá jedinečný zážitok, The Phoenicia Malta je butikový hotel, ktorý sa nachádza v meste Valletta. Ponúka celý rad izieb, od tradičných až po moderné, s celým radom služieb a vybavenia.

Turisti, ktorí hľadajú možnosť vlastného stravovania, majú na Malte k dispozícii množstvo apartmánov a víl na prenájom. Skvelou možnosťou je Apartaments Xara Palace Relais & Chateaux, ktorý ponúka luxusné apartmány s množstvom vybavenia.

Dovolenka na Malte

Malta je skvelou voľbou pre dovolenkovú destináciu. Ponúka množstvo zábavných aktivít a atrakcií pre všetky typy cestovateľov. Od nádherných pláží až po rušný nočný život – každý si tu nájde niečo pre seba. Malta má niektoré z najlepších historických pamiatok na svete so širokou škálou starobylej a modernej architektúry.

Ostrov je tiež známy svojimi chutnými tradičnými jedlami, ktoré sa pripravujú z čerstvých miestnych surovín. Nehovoriac o tom, že vďaka miernemu stredomorskému podnebiu je Malta ideálnou destináciou počas celého roka. Ak teda niekto hľadá nádherné miesto na dovolenku, Malta určite stojí za zváženie.

Ak niekto dovolenkuje v Taliansku, môže ísť navštíviť Maltu, pretože je relatívne blízko. Ostrov Malta teda ponúka nemalý počet možností, ktoré sa určite oplatí skúsiť.

Návšteva Valletty – hlavného mesta Malty

Valleta je hlavné mesto Malty a obľúbená turistická destinácia. Je známe svojou úžasnou architektúrou a nádherným výhľadom na Stredozemné more. Valleta je domovom mnohých kostolov, palácov a iných historických pamiatok, ktoré sú veľkým lákadlom pre turistov.

Okrem toho sa tu rozvíja aj nočný život s množstvom kaviarní, reštaurácií, barov a klubov – ľudia vyhľadávajúci nočný kľud by mali venovať pozornosť iným lokalitám. Valleta je tiež známa svojimi krásnymi piesočnatými plážami, takže návštevníci si môžu vychutnať kombináciu kultúry a oddychu.

Hlavné mesto Malty Valletta ponúka historickú atmosféru s krásnymi výhľadmi.

Modrá lagúna na ostrove Comino

Modrá lagúna v Maltskej republike je nádherný tyrkysovo sfarbený záliv na severovýchodnom pobreží ostrova. Je to obľúbené miesto na kúpanie, šnorchlovanie a potápanie. Jej krištáľovo čistá voda a pulzujúci podmorský život z nej robia raj pre potápačov aj milovníkov prírody.

Jej idylické pláže a skalnaté pobrežie poskytujú dokonalú kulisu na celodenný oddych. Plytké vody sú ideálne aj pre začiatočníkov, takže je to skvelé miesto pre rodiny a začiatočníkov.

Maltské národné akvárium

Maltské národné akvárium je povinnou zastávkou pre každého, kto sa chce dozvedieť viac o fascinujúcom morskom živote v Stredozemnom mori. Akvárium s viac ako 150 druhmi rýb, plazov a bezstavovcov ponúka jedinečnú príležitosť preskúmať živý podmorský svet.

Návštevníci môžu pozorovať a spoznávať rôzne druhy žijúce v akváriu, ako aj zúčastňovať sa na interaktívnych aktivitách, napríklad kŕmiť ryby a hrať sa s korytnačkami. V akváriu sa pravidelne konajú aj vzdelávacie podujatia, ako sú semináre a workshopy, ktoré ďalej prehlbujú vedomosti návštevníkov.

Mdina

Mdina je opevnené mesto v severnej časti Malty. Bolo postavené v 8. storočí, je starým hlavným mestom ostrova a je známe svojou barokovou architektúrou a kľukatými, úzkymi uličkami.

Je obľúbeným turistickým cieľom a slúži aj ako kultúrne a náboženské centrum Malty. Toto malé mesto je skôr pre starších turistov, no aj mladší dovolenkári si môžu prísť na svoje.

Mesto Mdina je vhodné najmä pre turistov, ktorí hľadajú pamiatky spojené s náboženstvom a históriou.

Tarxien

Tarxien je malá dedina v Maltskej republike, ktorá sa nachádza hneď vedľa hlavného mesta Valletta. Je obľúbenou turistickou destináciou vďaka archeologickým náleziskám a blízkosti Valletty, hlavného mesta Malty.

Táto dedina je domovom Tarxienských chrámov, komplexu troch megalitických chrámových stavieb, ktoré pochádzajú z obdobia približne 3600 rokov pred Kristom. Lokalita je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a patrí medzi najvýznamnejšie archeologické náleziská v Stredomorí.

Okrem toho sa v Tarxiene nachádza množstvo kostolov, pamiatok a ďalších zaujímavostí, takže je skvelým miestom na prehliadku.

Popeye

Dedinka Popeye Village, ktorá sa nachádza v zátoke Anchor Bay na severozápade ostrova Malta, je obľúbenou turistickou atrakciou. Je to jedinečná destinácia plná zábavy, ideálna pre rodiny aj páry.

Táto destinácia je založená na hudobnom filme Popeye z roku 1980, ktorý režíroval Robert Altman a v hlavnej úlohe titulnej postavy sa predstavil Robin Williams. Návštevníci dediny si môžu prezrieť kulisy a prežiť najpamätnejšie momenty filmu.

Na návštevníkov čaká množstvo aktivít vrátane jazdy na člne, detského ihriska, bazéna a vonkajšieho divadla. Medzi ďalšie atrakcie patrí múzeum, obchod so suvenírmi a reštaurácia. Popeye Village je skvelým miestom na únik od každodenného zhonu a spoznávanie krás Malty.

Ostrov Gozo

Gozo je malý ostrov v Stredozemnom mori pri pobreží Malty. Je druhým najväčším maltským ostrovom a je známy svojimi krásnymi plážami, úžasnou prírodou a jedinečnou kultúrou.

Na ostrove sa nachádza aj mnoho historických pamiatok vrátane chrámov Ġgantija, ktoré sú považované za najstaršie voľne stojace stavby na svete. Gozo ponúka aj množstvo aktivít vrátane potápania, turistiky a jazdy na kajaku.

Aj keď ide o malý ostrov, ponúka veľké množstvo atrakcií a možností, ktoré stoja za vyskúšanie.

Svätyňa Ta’Pinu

Svätyňa Ta’Pinu je národnou svätyňou Malty a nachádza sa v malej dedinke Gharb na ostrove Gozo. Svätyňa je pútnickým a modlitebným miestom a je známa svojou zázračnou liečivou silou.

Je obľúbeným cieľom miestnych obyvateľov aj turistov, ktorí prichádzajú navštíviť svätyňu a modliť sa v nádeji, že sa im stane zázrak. Svätyňa je obzvlášť obľúbená medzi tými, ktorí hľadajú uzdravenie, a mnohí po návšteve svätyne zaznamenali zázračné uzdravenia.

Pokojná atmosféra, krásna krajina a duchovný význam svätyne Ta’Pinu z nej robia nádherné miesto na návštevu.

Azúrové okno

Azúrové okno je vápencový prírodný oblúk na maltskom ostrove Gozo. Je obľúbenou turistickou atrakciou a objavil sa vo viacerých filmoch vrátane populárneho seriálu HBO Hra o tróny. Šírka oblúka sa odhaduje na približne 30 metrov a výška na 8 až 10 metrov.

Predpokladá sa, že okno vzniklo zo zrútenej morskej jaskyne v priebehu miliónov rokov. Je to obľúbené miesto na prehliadku, fotografovanie a horolezectvo.

Azurové okno je nádherným prírodným úkazom, ktoré je veľkým lákadlom pre mnohých turistov. Pre fanúšikov Hier o tróny sa toto miesto môže zdať povedomé.

Záliv Dwejra

Záliv Dwejra je úžasne krásne miesto na západnom pobreží Malty, ktoré musí navštíviť každý, kto sa rád kochá krásnym výhľadom. Zátoka je známa svojimi dramatickými skalnými útvarmi, prírodnými oblúkmi a krištáľovo čistou vodou.

Nachádza sa tu slávne Azúrové okno, vápencový oblúk, ktorý sa stal obľúbenou príležitosťou na fotografovanie návštevníkov. V zálive Dwejra sa nachádza aj množstvo voľne žijúcich živočíchov vrátane morských vtákov a rôznych druhov rýb.

Návštevníci sa môžu zúčastniť na aktivitách, ako je šnorchlovanie, jazda na kajaku a potápanie, alebo sa jednoducho len kochať výhľadom z brehu. Vďaka úchvatným výhľadom, zaujímavej prírode a rôznorodým aktivitám je záliv Dwejra skvelou destináciou pre každého, kto hľadá jedinečný zážitok.

Ochutnávka miestnej kuchyne

Ostrov Gozo je známy svojou vynikajúcou stredomorskou kuchyňou. Medzi obľúbené jedlá, ktoré môžete ochutnať pri návšteve ostrova, patrí dusený králik, bragioli (hovädzie závitky v paradajkovej omáčke), koláč lampuki, ravjul (vyprážané ravioly) a čerstvé jedlá z morských plodov, ako sú grilované chobotnice, kalamáre a mušle.

Na raňajky v hoteli alebo niekde v miestnej reštaurácií môžu návštevníci skúsiť taliansku omeletu, ktorá bezpochyby každého milo prekvapí.

Na ostrovoch by mal každý skúsiť čerstvé morské jedlá. Na Maltskom otrove Gozo to platí dvojnásobne.

Medzi ďalšie miestne špeciality patrí gbejniet (ovčí syr), kapunata (dusená zelenina) a ftira (tradičná maltská placka). Za ochutnanie stoja aj sladkosti ako kannoli (trubičky plnené ricottou), galletti (tradičné maltské sušienky) a kwarezimal (sladký mandľový koláč).

Ostrov Malta stojí za to

Už je jasné, že aj keď ostrov Malta nepatrí k najväčším na svete, vynahrádza si to možnosťami, ktoré ponúka. Keďže pred odchodom nie je potrebné rozmieňať peniaze ani vybavovať víza, last minute Malta je tiež skvelou možnosťou.

Každý turista a dovolenkár si nájde na Malte svoje. Či už ide o zábavu a párty do rána, alebo kľudný a pohodový výlet s prehliadkami ostrova a miest.

Okrem skvelých miest a zábavných atrakcií ponúka Malta aj výborné jedlo. Čerstvé morské plody donútia ochutnať aj nemilovníka takejto kuchyne. Každopádne je dovolenka na Malte jedinečná, a po prvej návšteve to pravdepodobne nebude posledná.

Čo navštíviťDovolenkaPamiatky