Amalfi – zaujímavosti, atrakcie a romantická dovolenka

Európa
amalfi

Amalfi je krásne pobrežné mesto v talianskej provincii Salerno. Je obľúbenou turistickou destináciou vďaka nádhernej prírode, stredovekej architektúre a živej kultúre. Pobrežie Amalfi je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a je známe svojou malebnou krásou a farebnými dedinkami.

Mesto Amalfi je známe svojou jedinečnou kuchyňou, ako aj množstvom kostolov, múzeí a ďalších atrakcií. Nachádzajú sa tu aj jedny z najlepších pláží v Taliansku. Či už niekto hľadá vzrušujúci nočný život, alebo relaxačné útočisko, Amalfi má pre každého niečo.

Amalfské pobrežie v Taliansku

Amalfi je jednou z najobľúbenejších talianskych destinácií, ktorá sa nachádza pozdĺž nádherného južného pobrežia. Táto oblasť je známa svojimi dramatickými útesmi, vysokými horami a členitým pobrežím, ktoré je posiate pôvabnými dedinkami a farebnými rybárskymi loďami.

Amalfské pobrežie je tiež zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a jeho krása sa považuje za jednu z najpozoruhodnejších na svete.

Amalfské pobrežie je domovom mnohých krásnych miest a dedín, vrátane Amalfi, Positana a Ravella. Všetky tieto miesta ponúkajú návštevníkom nádherný výhľad na Stredozemné more a sú obľúbenými turistickými destináciami.

 • Amalfi je najväčšie z týchto troch miest a nachádza sa tu katedrála Nanebovzatia Panny Márie. Tento kostol z 11. storočia má krásnu byzantskú kupolu a je obľúbeným cieľom návštevníkov.
 • Obľúbenou destináciou je aj Positano, ktoré je známe svojimi malebnými uličkami a farebnými budovami. V meste sa nachádza množstvo obchodov a reštaurácií a je skvelým miestom na prehliadku.
 • Nakoniec, Ravello sa nachádza nad Amalfi a je známe svojimi terasovitými záhradami a nádherným výhľadom.

Amalfské pobrežie je známe aj vynikajúcou miestnou kuchyňou. Návštevníci si tu môžu pochutnať na jedlách z morských plodov, ako sú zuppa di pesce, pasta al limone a spaghetti alle vongole. V ponuke je aj množstvo vynikajúcich dezertov, ako napríklad limoncello a cassata, ako aj rôzne vína a likéry.

Pobrežie Amalfi je ideálnou destináciou pre tých, ktorí hľadajú relaxačnú dovolenku na pláži. Na výber je množstvo pláží, od pláží s bielym pieskom až po skalnaté zátoky. Návštevníci sa môžu venovať aj rôznym vodným športom, ako je plachtenie, jazda na kajaku a šnorchlovanie.

Pobrežie Amalfi je skvelou destináciou pre tých, ktorí chcú preskúmať nádherné južné pobrežie Talianska. So svojimi očarujúcimi dedinkami, chutnou kuchyňou a úchvatnými výhľadmi je pobrežie Amalfi ideálnym miestom na oddych a užívanie si života.

Krásna architektúra Amalfského pobrežia láka turistov z celého sveta.
Krásna architektúra Amalfského pobrežia láka turistov z celého sveta.

Malebné mestečko Amalfi

Amalfi je malebné mesto ležiace na pobreží Amalfi v talianskom regióne Kampánia. Vďaka pestrým farbám, kľukatým uličkám a neuveriteľným výhľadom na Stredozemné more nie je divu, že Amalfi je jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií na svete.

Mesto Amalfi sa nachádza na okraji pohoria Lattari a sú tu jedny z najkrajších pláží v Taliansku. Návštevníci sa môžu prejsť po nábreží, preskúmať malebné uličky a námestia alebo sa previezť loďou po pobreží Amalfi.

Amalfi je známe mnohými kultúrnymi a historickými pamiatkami. V meste sa nachádzajú jedny z najkrajších kostolov na svete vrátane amalfskej katedrály z 11. storočia. Neďaleké námestie Piazza Duomo je skvelým miestom, kde možno spoznávať históriu mesta a pokochať sa nádherným výhľadom na Stredozemné more.

Pre tých, ktorí hľadajú trochu dobrodružstva, je Amalfi ideálnou destináciou. Každý si tu nájde niečo pre seba – od potápania a šnorchlovania až po pešiu turistiku a horskú cyklistiku. V meste sa nachádza aj niekoľko známych reštaurácií, kaviarní a barov.

Amalfi je skvelým miestom na návštevu v každom ročnom období. Obzvlášť obľúbené je v letných mesiacoch, keď je mesto plné turistov z celého sveta. Návštevníci sa môžu tešiť aj na každoročný hudobný festival, ktorý sa koná v lete a na ktorom vystupujú niektorí z najlepších medzinárodných interpretov.

Bez ohľadu na ročné obdobie, je Amalfi skvelé miesto na objavovanie. Vďaka nádherným výhľadom, živej kultúre a množstvu aktivít nie je divu, že Amalfi je jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií na svete.

Zaujímavosti o Amalfi

Amalfi je očarujúce mesto, ktoré sa nachádza na pobreží Amalfi v talianskom regióne Kampánia. Táto oblasť je obľúbenou turistickou destináciou a nachádza sa tu niekoľko najkrajších pláží, nádherných výhľadov a jedinečných atrakcií na svete. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o Amalfi:

 1. Amalfi bolo kedysi nezávislou námornou republikou. V stredoveku bolo mesto mocnou námornou silou s flotilou stoviek lodí. Malo dokonca vlastnú mincu a vlastné zákony.
 2. V meste Amalfi sa nachádza slávna katedrála Duomo di Amalfi, ktorá bola postavená v 9. storočí. Katedrála je jednou z najznámejších pamiatok v regióne a je obľúbenou turistickou atrakciou.
 3. Jednou z najznámejších pamiatok Amalfi je nádherný Palazzo di Amalfi. Tento palác bol postavený v 14. storočí a je jednou z najpôsobivejších architektonických pamiatok v oblasti.
 4. Amalfi je známe svojou vynikajúcou kuchyňou. Oblasť je známa svojím limoncellom, likérom vyrábaným z miestnych citrónov, a jedlami z morských plodov.
 5. V Amalfi sa nachádza aj Údolie mlynov, malebná oblasť s bujnou vegetáciou a papierňou z 12. storočia.
 6. Oblasť je známa svojou krásnou prírodou s úchvatnými výhľadmi na more, útesy a hory.
 7. Amalfi je skvelým miestom na romantickú dovolenku. Mesto je plné očarujúcich kaviarní, reštaurácií a butikových obchodov, ktoré sú ideálne na romantický večer.
 8. V Amalfi sa nachádza aj Národný park Amalfské pobrežie, chránená oblasť s rozlohou 17 000 hektárov. Park je plný bujnej vegetácie, úžasnej divokej prírody a nádherných výhľadov.

Amalfi je skutočne jedinečné a krásne miesto. Vďaka úžasným výhľadom, jedinečným atrakciám a chutnej kuchyni sa nemožno čudovať, že táto oblasť je obľúbeným cieľom turistov. Či už niekto hľadá romantickú dovolenku, alebo miesto na spoznávanie prírody, Amalfi má pre každého niečo.

Amalfi ponúka návštevníkom nádherný výhľad na Stredozemné more.
Amalfi ponúka návštevníkom nádherný výhľad na Stredozemné more.

Atrakcie v Amalfi

Amalfi je domovom niektorých z najkrajších pamiatok v Taliansku.

 • Jedným z najznámejších turistických atrakcií v meste je Duomo di Amalfi, ohromujúca katedrála z 9. storočia. Ku katedrále prilieha Chiostro del Paradiso, pokojná kláštorná záhrada, ktorá je obľúbeným miestom návštevníkov, kde si môžu vychutnať pokojnú atmosféru a obdivovať výhľady.
 • Historické centrum Amalfi je plné zaujímavostí, od kostola San Francesco z 11. storočia až po nádherné námestie Piazza dei Dogi.
 • Mesto ponúka aj množstvo kultúrnych aktivít. Nachádza sa tu niekoľko múzeí, napríklad Museo della Carta, ktoré prezentuje históriu výroby papiera, a Museo della Ceramica, ktoré vystavuje tradičnú keramiku z tohto regiónu. V meste sa počas roka koná aj množstvo hudobných, divadelných a tanečných predstavení.

Vďaka nádhernej prírode, historickým pamiatkam a živej kultúre je Amalfi obľúbeným cieľom talianskych aj zahraničných turistov. Vďaka bohatstvu atrakcií nie je divu, že Amalfi patrí medzi najvyhľadávanejšie prímorské destinácie v Taliansku.

Cestovanie na Amalfi

Amalfi je krásne mesto ležiace na pobreží Amalfi v Taliansku. Je to jedna z najobľúbenejších turistických destinácií v krajine a je známa svojimi nádhernými útesmi, malebnými dedinkami a očarujúcimi plážami. Pre tých, ktorí chcú navštíviť Amalfi, existuje niekoľko možností letov.

Najpriamejší spôsob, ako sa dostať do Amalfi zo Slovenska, je let z bratislavského letiska na medzinárodné letisko v Neapole. Priame lety z Bratislavy ponúka niekoľko leteckých spoločností vrátane Air Italy, Lufthansa a Alitalia. Po prílete do Neapola možno na cestu do Amalfi využiť autobus alebo si prenajať auto. Cesta trvá približne dve hodiny.

Prípadne možno letieť z Bratislavy do Ríma a odtiaľ vlakom alebo autobusom do Amalfi. Rím má dve medzinárodné letiská, letisko Leonardo da Vinci-Fiumicino a letisko Ciampino, ktoré ponúkajú širokú škálu letov zo Slovenska a na Slovensko.

Z Ríma sa možno vlakom dostať do Salerna alebo Sorrenta, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Amalfi. Odtiaľ možno na cestu do Amalfi využiť autobus alebo si prenajať auto.

Tí, čo hľadajú ekonomickejšiu možnosť, môžu letieť z Bratislavy do Pisy a vlakom sa dostať do Neapola. Z Neapola sa možno do Amalfi dostať autobusom alebo si prenajať auto. Táto možnosť je lacnejšia ako let priamo do Neapola, ale cesta do Amalfi bude trvať o niečo dlhšie.

Bez ohľadu na trasu, určite si každý cestu do Amalfi zo Slovenska užije.

Stredomorská amalfská kuchyňa

Mesto Amalfi na Sorrentskom polostrove je úžasným cieľom turistov. Jednou z hlavných atrakcií Amalfi je však jeho kuchyňa. Vďaka jedinečnej zmesi morských plodov, zeleniny, byliniek a korenín ponúka mesto jedinečný kulinársky zážitok.

Miestna kuchyňa Amalfi je výrazne ovplyvnená blízkym Stredozemným morom a množstvom citrusových hájov, ktoré sú roztrúsené po krajine.

 • Dôležitou súčasťou miestnej stravy sú morské plody, z ktorých sa denne podávajú rôzne jedlá z rýb a mäkkýšov. Medzi najobľúbenejšie rybie pokrmy patria grilované sépie, mečúň, ančovičky a mušle.
 • Dôležitou súčasťou amalfskej kuchyne je aj zelenina. Medzi bežné prísady patria paradajky, cibuľa, cesnak, baklažán, cuketa, huby a artičoky. Zvlášť by sme vypichli na vodu bohatú cuketu, ktorú jednoducho musíte okúsiť v cuketovom prívarku s pošírovaným vajíčkom.
  Zelenina sa často používa v kombinácii s bylinkami a korením, ako je oregano, bazalka, rozmarín a chilli, aby sa vytvorili aromatické jedlá.
 • Obľúbeným pokrmom v Amalfi sú aj cestoviny, ktoré majú rôzne tvary a veľkosti. Medzi bežné druhy cestovín patria špagety, rigatoni, farfalle, fusilli a penne. Tieto cestoviny sa často podávajú s paradajkovou omáčkou alebo s morskými plodmi.
 • Dezerty v Amalfi sú zvyčajne ľahké a osviežujúce. Medzi najobľúbenejšie dezerty patrí klasický sorbet s citrónovou príchuťou a mandľové sušienky. Medzi ďalšie obľúbené dezerty patrí koláč s ricottou a medom, pečivo plnené ricottou a klasické sladké ravioly plnené ricottou, čokoládou a orechmi.
 • Miestne vína v Amalfi sú rovnako pôsobivé ako jedlo. Miestne biele vína sú ľahké a ovocné a červené vína sú plné a komplexné.

Kuchyňa Amalfi je skutočne jedinečná a musí ju vyskúšať každý cestovateľ. Vďaka jedlám z morských plodov, aromatickej zelenine a lahodným dezertom ponúka mesto skutočne jedinečný kulinársky zážitok.

DovolenkaZaujímavosti