Padova, Taliansko – dovolenka, pamiatky, čo navštíviť

Európa

V súčasnosti už menej známe mesto Padova v Taliansku bolo kedysi veľmi významné pre Európu. V Taliansku je možností nasať nádhernú historickú atmosféru v mnohých mestách, no mesto Padova ponúka naozaj úžasné možnosti.

Každému cestovateľovi pred cestou do Padovy doporučujeme zabezpečiť si cestovné poistenie. Aby mohol každý ušetriť, naša kalkulačka cestovného poistenia porovnáva najlacnejšie ponuky na trhu. Cena za cestovné poistenie začína už od 0,7 € na deň.

Vybaviť si najlacnejšie cestovné poistenie >

Aj keď nie je Padova tak navštevovaná ako napríklad Rím, Miláno alebo Bibione, stále dokáže ponúknuť nezabudnuteľné zážitky.

Padova bola počas rímskeho obdobia nazývaná Patavium a patrila medzi najbohatšie sídla. Dnes slúži ako zaujímavá možnosť dovolenky a spoznávania kultúry a histórie Talianska a mesta Padova samotnej.

Najlepší spôsob, ako sa dostať zo Slovenska do Padovy, je letecky. Priame lety zo Slovenska do Padovy ponúka niekoľko leteckých spoločností vrátane Air Italy, Alitalia, KLM, Lufthansa a Wizz Air. Zo Slovenska do Padovy je možné sa dostať aj vlakom, ale to si vyžaduje minimálne jeden prestup.

Toto mesto nepatrí medzi najvyhľadávanejšie turistami najmä kvôli blízkym Benátkam, v ktorých turisti trávia väčšinu dovolenky v Taliansku. Avšak Padovu sa bezpochyby oplatí navštíviť, pretože má čo ponúknuť. Čo vidieť a navštíviť v meste Padova?

Padova patrila medzi najvýznamnejšie mestá Talianska, no v súčasnosti už neláka také množstvo turistov.

Padova

Padova je mesto v severnom Taliansku, ktoré sa nachádza v regióne Benátsko. Je hlavným mestom provincie Padova a je známe svojím bohatým kultúrnym a architektonickým dedičstvom. Je jedným z najstarších miest v krajine, pretože bolo založené v 12. storočí.

V Padove sa nachádza Padovská univerzita, ktorá je jednou z najstarších univerzít na svete. Mesto je známe aj svojím umením a architektúrou, v ktorej sa nachádza množstvo diel známych umelcov, ako sú Giotto, Donatello a Tizián.

Toto fascinujúce mesto sa oplatí navštíviť pre jeho bohaté kultúrne a historické dedičstvo, krásne námestie Piazza dei Signori a úžasné fresky. Je domovom mnohých významných umeleckých diel vrátane slávnej kaplnky Scrovegni, ktorá obsahuje cyklus fresiek od Giotta.

V Padove sa nachádzajú aj jedny z najstarších univerzít na svete a mnoho ďalších zaujímavých kultúrnych pamiatok. Vďaka nádhernej prírode a blízkosti Benátok, Bologne a Verony je tiež ideálnou destináciou na víkendový pobyt.

Bazilika svätého Antona

Bazilika svätého Antonína je veľký rímskokatolícky kostol a menšia bazilika v meste Padova v Taliansku. Je to najvýznamnejší kostol v meste a je zasvätený svätému Antonovi Paduánskemu.

Tiež sa tu nachádzajú aj diela umelcov, ako sú Donatello, Giotto a Andrea Mantegna. Je to skvelé miesto, kde sa je možné zoznámiť s históriou Padovy a pokochať sa úchvatnou architektúrou.

Bazilika je známa mnohými umeleckými dielami vrátane fresiek a sôch od talianskych renesančných umelcov, ako sú Tizián a Donatello. V bazilike sa nachádza aj hrobka svätého Antona.

Tento rímskokatolický kostol láka turistov na diela rôznych renesančných umelcov.

Kaplnka Scrovegni

Kaplnka Scrovegni je rímskokatolícka kaplnka v Padove v Taliansku. Najznámejšia je vďaka cyklu fresiek na jej stenách a strope, ktoré namaľoval Giotto di Bondone v rokoch 1303 až 1305. Kaplnka je známa aj ako kaplnka Arény, a to vďaka svojej polohe v blízkosti miesta, kde sa nachádzala staroveká rímska aréna v Padove.

Najznámejší je vďaka freskám namaľovaným Giottom, ktoré sa považujú za majstrovské dielo talianskeho stredovekého umenia. Fresky zobrazujú scény zo života Panny Márie, Ježišovho života a Posledného súdu.

Kaplnka je známa aj svojou vynikajúcou akustikou, vďaka ktorej je skvelým miestom na počúvanie koncertov vážnej hudby. Návšteva kaplnky je skvelou príležitosťou vidieť jedinečné dielo dejín umenia, zažiť obdivuhodné fresky a vypočuť si neuveriteľné hudobné predstavenie.

Námestie Piazza delle Erbe

Piazza delle Erbe je historické námestie v centre talianskej Padovy. V stredoveku slúžilo ako hlavné trhovisko mesta a dodnes sa na ňom denne konajú trhy s ovocím a zeleninou. Námestie lemuje niekoľko kaviarní a reštaurácií, ako aj Loggia della Gran Guardia, Palazzo della Ragione a Torre dell’Orologio.

Toto námeste je jedným z najkrajších a najznámejších námestí v Taliansku. Má malebnú polohu, je obklopené starobylými budovami, kostolmi a palácom Palazzo della Ragione, čo z neho robí skvelé miesto na spoznávanie histórie a kultúry mesta.

Na námestí sa nachádza aj známy cyklus Giottových fresiek, Madonna dei Frari a ďalšie kostoly. Okrem toho trh, ktorý sa na námestí koná už od stredoveku, je vynikajúcou príležitosťou na spoznávanie miestnej kuchyne regiónu.

Napokon, na námestí sa počas roka koná množstvo podujatí, ktoré z neho robia zábavné miesto na návštevu.

Palác rozumu

Palazzo della Ragione je stredoveká budova v Padove v Taliansku. Je jednou z najvýznamnejších architektonických pamiatok v meste a pochádza z roku 1218. Postavili ju vládcovia mesta a slúžila ako súdna budova, ako aj ako miesto občianskych stretnutí.

V súčasnosti je sídlom občianskeho múzea v Padove a nachádzajú sa v ňom významné umelecké diela, ako aj iné historické artefakty. Ide o jednu z najikonickejších budov v meste.

Táto impozantná stavba postavená v 13. storočí pôvodne slúžila ako súdny dvor, ale v súčasnosti slúži ako obľúbená turistická atrakcia, v ktorej sa nachádza množstvo zaujímavých umeleckých diel a artefaktov.

Návštevníci môžu preskúmať históriu a architektúru budovy, ako aj obdivovať jej úžasné fresky a sochy. Palazzo della Ragione je tiež skvelým miestom na panoramatický výhľad na historické centrum Padovy.

Palác rozumu kedysi slúžil ako súdny dvor, čomu zodpovedá aj jeho názov.

Prato della Valle

Prato della Valle je veľké verejné námestie v centre talianskej Padovy. Je to najväčšie námestie v Taliansku a jedno z najväčších v Európe. Námestie je obklopené veľkým parkom a nachádza sa na ňom množstvo pamiatok vrátane veľkého obelisku, sôch a fontán.

Je obľúbeným cieľom turistov aj miestnych obyvateľov, ktorí si prichádzajú vychutnať množstvo atrakcií na námestí. Je to krásne miesto na prechádzku, obdivovanie veľkoleposti námestia a obdivovanie mnohých sôch, pomníkov a fontán, ktoré lemujú obvod námestia.

Taktiež je to skvelé miesto na piknik, počúvanie živej hudby alebo len na pozorovanie ľudí. Prato della Valle je obľúbeným cieľom miestnych obyvateľov aj turistov a pri návšteve Padovy ho určite turista musí vidieť.

Botanická záhrada v Padove

Botanická záhrada v Padove je povinnou zastávkou pre tých, ktorí hľadajú jedinečný zážitok v meste. V záhrade sa nachádza množstvo rastlín z celého sveta, vrátane najstaršej botanickej záhrady na svete.

Nachádza sa tu aj pôsobivý výber vzácnych a neobvyklých rastlín, z ktorých niektoré sa nachádzajú len v záhrade. Záhrada sa nachádza v centre mesta, takže je ľahko dostupná a poskytuje pokojnú oázu, v ktorej je možné sa prechádzať a vychutnávať si krásy prírody.

Okrem toho sa v záhrade počas roka koná množstvo aktivít, ako sú vzdelávacie workshopy, prehliadky so sprievodcom a dokonca aj letný filmový večer. Pre milovníkov filmov sa každoročne v Sarajeve koná Sarajevský filmový festival, ktorý je jedným z najvýznamnejších filmových festivalov v Európe.

Eremitani

Kostol Eremitani v Padove je nádherný gotický kostol, ktorý sa nachádza v historickom centre Padovy. Nachádza sa v ňom veľká zbierka diel zo 14. a 15. storočia vrátane niektorých najvýznamnejších fresiek v Taliansku.

Eremitani je známy aj svojím nádherným interiérom s jemnými vitrážami, pozlátenými oltármi a pôsobivou architektúrou. Návštevníci všetkých vekových kategórií môžu oceniť krásu a históriu tohto historického kostola a jeho umelecké diela a fresky poskytujú nádherný pohľad do histórie mesta.

Rieka Brenta

Rieka Brenta v Padove je krásna a pokojná oblasť, ktorá je ako stvorená na celodenné objavovanie. Rieka je lemovaná nádhernými vilami a dedinami, ako aj množstvom divokej prírody. Návštevníci sa tu môžu venovať aj mnohým aktivitám, napríklad kanoistike a rybolovu.

Okrem toho je rieka Brenta obklopená nádhernou prírodou s množstvom chodníkov a ciest na preskúmanie. Je to skvelé miesto na oddych a vychutnávanie si nádherných výhľadov na taliansku krajinu.

Dovolenka v Padove

Aj napriek tomu, že mesto Padova už nie je jedným z najvýznamnejších miest Talianska ako je napríklad Rím, stále láka turistov vďaka svojim očarujúcim miestam, ktoré stoja za návštevu.

Toto krásne mesto na severe Talianska je plné kultúry, umenia a histórie. Podobne ako okolie jazera Lago di Como ponúka množstvo atrakcií pre všetky vekové kategórie.

V Padove sa nachádzajú niektoré z najvýznamnejších svetových umeleckých diel a architektonických pamiatok vrátane slávnej Baziliky svätého Antona Paduánskeho. Nachádza sa tu aj množstvo krásnych parkov, záhrad a historických pamiatok, ktoré si môže každý prezrieť.

Mesto je známe aj svojím rušným nočným životom, kde sa dá vybrať z množstva reštaurácií, barov a klubov. V Padove si každý nájde niečo pre seba, čo z nej robí ideálnu destináciu na dovolenku.

Čo navštíviťDovolenkaPamiatky