Cortina d’Ampezzo – kam na hory, lyžovanie

Európa

Cortina d’Ampezzo v Taliansku je malebné horské mestečko v srdci Dolomitov. Vďaka nádhernej scenérii a širokej ponuke aktivít nie je prekvapením, že Cortina d’Ampezzo je považovaná za jednu z najlepších destinácií pre zimné športy na svete. Kam na hory a ako si užiť tú najlepšiu lyžovačku?

Alpské stredisko Cortina d’Ampezzo založili v 19. storočí a rýchlo sa stalo elitnou destináciou zimných športov. Dnes je domovom jedných z najkrajších lyžiarskych svahov a tratí v celom Taliansku.

Cortina d’Ampezzo je známa svojimi dramatickými výhľadmi na hory a pôsobivou lyžiarskou infraštruktúrou. Stredisko ponúka viac ako 400 km zjazdoviek a nespočetné množstvo snowparkov, kde si na svoje prídu lyžiari všetkých úrovní, od začiatočníkov až po expertov.

V lete sa Cortina d’Ampezzo mení na živú outdoorovú destináciu. Okolitá krajina je domovom množstva turistických a cyklistických trás, ako aj úchvatných vysokohorských turistických trás. Záujemcovia o dobrodružstvo si môžu vybrať z množstva výletov so sprievodcom vrátane zlaňovania, skalného lezenia a paraglidingu. Milovníci prírody sa môžu tešiť na množstvo alpských jazier a potokov v okolí.

Cortina d’Ampezzo

Cortina d’Ampezzo je malebná alpská dedinka v regióne Dolomity v severnom Taliansku. Oblasť pôvodne osídlili Kelti v 4. storočí pred naším letopočtom. V 1. storočí sa v oblasti objavili Rimania. Cortina sa neskôr na rímskych mapách označovala ako „Curtina“ alebo „Dvor Kréťanov, čo poukazovalo na prítomnosť rímskej osady.

Po stáročia bola Cortina d’Ampezzo pokojnou dedinou obklopenou alpskými vrcholmi Dolomitov. Koncom 19. storočia však talianska vláda začala investovať do rozvoja oblasti pre cestovný ruch.

V 20. rokoch 20. storočia sa Cortina stala miestom vôbec prvého lyžiarskeho strediska, pričom prvé lyžiarske vleky nainštalovali v roku 1927.

V roku 1956 sa v Cortine konali jedny z prvých zimných olympijských hier. Vďaka tomu sa táto oblasť stala mimoriadne známou a odvtedy patrí k najobľúbenejším talianskym lyžiarskym a horským strediskám. Zimní olympionici sa tu stretnú opäť v roku 2026.

Malé talianske mestečko je obklopené ohromnými horami, kde si človek užije zimnú dovolenku.
Malé talianske mestečko je obklopené ohromnými horami, kde si človek užije zimnú dovolenku.

Cortina – kam na hory

Lyžiarsku oblasť v Cortine tvorí úctyhodných 120 kilometrov tratí, pričom väčšinu tvoria zjazdovky pre stredne pokročilých a pokročilých. Okrem toho sú takmer všetky trate vybavené zasnežovacími strojmi, ktoré zabezpečujú, že kvalita snehu je vždy najlepšia.

Okrem lyžovania ponúka Cortina návštevníkom širokú škálu aktivít. Od túr na snežniciach a snežných skútroch až po sánkovanie a korčuľovanie – je tu veľa možností, ako si užiť zimnú sezónu.

Ak chce návštevník zažiť naozaj jedinečný zážitok, môže sa vybrať na prehliadku okolia so sprievodcom, ktorá ponúka úchvatný výhľad na Dolomity.

Tu sú najlepšie miesta na ski v Cortina d’Ampezzo:

  1. Corvara – je známa svojím malebným prostredím a náročnými zjazdovkami, ponúka rôzne zjazdovky pre lyžiarskych nadšencov všetkých úrovní
  2. Cinque Torri – táto oblasť je preslávená nádhernými výhľadmi a ponúka množstvo zjazdoviek vhodných pre začiatočníkov aj expertov
  3. Santa Cristina – vďaka skvelej lyžiarskej škole je Santa Cristina ideálna pre začínajúcich lyžiarov a zároveň ponúka dostatok výziev pre skúsenejších
  4. Colfosco – vďaka tichému a pokojnému lesnému prostrediu je Colfosco skvelou voľbou pre lyžiarskych nadšencov aj pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť od zjazdoviek
  5. Passo Falzarego – ponúka jeden z najlepších výhľadov v oblasti, je známe svojimi strmými a náročnými zjazdovkami
  6. San Vigilio – San Vigilio je skvelou destináciou pre rodinné lyžiarske výlety, s traťami vhodnými pre všetky úrovne
  7. Arabba – pre lyžiarov, ktorí hľadajú výzvy, poskytuje extrémny terén Arabba vzrušujúci zážitok
  8. Cortina d’AmpezzoCortina, ktorá sa nachádza v srdci Dolomitov, ponúka množstvo zjazdoviek vhodných pre všetky úrovne lyžiarov

Pre dovolenkárov, ktorí chcú spoznať všetky krásy Cortiny, ponúka samotné mesto tradičné reštaurácie, kaviarne, obchody a butiky. Je tu veľa príležitostí ochutnať miestnu kuchyňu a ponoriť sa do kultúry a atmosféry regiónu.

Corvara

Corvara, vynikajúci rezort ski v Cortine d’Ampezzo, je medzi Dolomitmi v severo-talianskom regióne Veneto. Je ideálnou destináciou pre lyžiarov, snowboardistov a milovníkov outdoorových aktivít z celého sveta. Vďaka svojej výhodnej polohe, len dve hodiny od Benátok a hodinu od Innsbrucku, si v tomto lyžiarskom stredisku každý nájde niečo pre seba.

Corvara v Cortine d’Ampezzo je domovom jednej z najlepších lyžiarskych lokalít v Európe a je mimoriadne obľúbená medzi profesionálnymi lyžiarmi a lyžiarmi olympijskej úrovne. Stredisko ponúka viac ako 115 kilometrov zjazdoviek rozdelených do piatich lyžiarskych oblastí, ktoré sú prepojené vlekmi a gondolami.

Zjazdovky sa pohybujú od ľahkých zelených tratí až po najnáročnejšie čierne zjazdovky. Bez ohľadu na úroveň skúseností lyžiara si tu nájde každý niečo pre seba. V stredisku je viac ako 25 lyžiarskych škôl, čo z neho robí jedno z najlepších miest na učenie a zdokonaľovanie sa v lyžovaní.

Okrem lyžovania a snowboardingu ponúka Corvara v Cortine d’Ampezzo aj množstvo ďalších aktivít. V stredisku sú jedny z najkrajších scenérií v krajine, takže je to skvelé miesto na turistiku alebo na kochanie sa úchvatnými výhľadmi. Návštevníci môžu využiť aj viaceré cyklotrasy, klziská a množstvo obchodov, reštaurácií a možností zábavy v dedine.

Corvara má pre lyžiarov pripravené skvelé zážitky z lyžovania.
Corvara má pre lyžiarov pripravené skvelé zážitky z lyžovania.

Cinque Torri

Už viac ako sto rokov láka lyžiarov a milovníkov hôr jedinečná krajina, nádherné výhľady a široká ponuka aktivít pre všetky úrovne skúseností v Cinque Torri, rezorte ski Cortina d’Ampezzo.

Nachádza sa v regióne Alta Badia v Dolomitoch a ponúka jedny z najkrajších výhľadov na talianske Alpy. Je tu rozsiahly sortiment lyžiarskych tratí, od zjazdoviek pre začiatočníkov až po terény pre expertov svetovej triedy. Návštevníci si tu nájdu to, čo vyhovuje ich lyžiarskej úrovni, a zároveň si čo najlepšie vychutnajú majestátne okolie.

Cinque Torri ponúka množstvo aktivít spojených s lyžovaním, ako napríklad večerné lyžovanie, lyžiarske túry so sprievodcom a túry na snežniciach, čo z neho robí ideálnu destináciu pre nezabudnuteľnú lyžiarsku dovolenku.

Ak niekto nevie, kam na hory, určite by mal vyskúšať Cinque Torri. Návštevníci si tu vychutnajú aj jedlá miestnej a medzinárodnej kuchyne v reštauráciách, kaviarňach a baroch na mieste. Stredisko ponúka aj množstvo jedinečných atrakcií vrátane moderného lyžiarskeho vleku, snowparku pre snowboardistov a freestylových lyžiarov a dokonca aj neďalekého prírodného klziska.

V neďalekom stredisku Gargazon-Spinges majú začiatočníci k dispozícii aj lyžiarsku školu, ktorá je ideálna pre tých, ktorí s lyžovaním začínajú. Pre tých, ktorí uprednostňujú skôr malebný výhľad, je v okolí strediska niekoľko obľúbených turistických trás. Obzvlášť krásne je neďaleké jazero Jäger, ktoré je výborným miestom na fotografovanie.

Lyžovanie v Cinque Torri je pre malých aj veľkých lyžiarov.
Lyžovanie v Cinque Torri je pre malých aj veľkých lyžiarov.

Colfosco

Colfosco v Cortine je nádherné lyžiarske stredisko v srdci Dolomitov na severe Talianska. Môže sa pochváliť jednými z najlepších zjazdoviek v regióne a je známe medzi lyžiarskymi nadšencami aj turistami. Colfosco ponúka širokú škálu možností lyžovania. Má celkom 32 kilometrov zjazdoviek. Sú rozdelené na samostatné úseky pre každú úroveň lyžiarov a obsluhuje ich viac ako 10 lyžiarskych vlekov.

Okrem pôsobivých lyžiarskych svahov ponúka Colfosco návštevníkom aj množstvo ďalších aktivít. V lete sa tu nachádza množstvo turistických a cyklistických trás, ktoré poskytujú nádherný výhľad na Dolomity.

Pre tých, ktorí hľadajú pokojnejší deň, je tu množstvo malebných dediniek na preskúmanie a množstvo kaviarní a reštaurácií, ktoré ponúkajú miestne talianske špeciality.

Colfosco ponúka aj veľa možností ubytovania, ktoré vyhovujú všetkým finančným možnostiam. Chaty na lyžovanie ponúkajú teplé a pohodlné ubytovanie v malebnom prostredí, zatiaľ čo rodinné hotely a útulné penzióny poskytujú ideálne miesto na oddych po dni strávenom na svahu.

Colfosco je malé lyžiarske stredisko. No čo sa týka vybavenia a aktivít, je nadštandardné. Či už človek hľadá náročné lyžiarske zážitky, alebo pohodový deň na spoznávanie Dolomitov, Colfosco ponúka niečo pre každého, kto si nevie vybrať, kam na hory.

Kam na výlet