Etna, Sicília – informácie, kedy na výstup, sprievodca

Európa

Sicília je najväčší ostrov v Stredozemnom mori a jeden z najfascinujúcejších a najrozmanitejších regiónov Talianska. Nachádza sa na najjužnejšom cípe talianskeho polostrova a v priebehu storočí ho ovplyvnilo nespočetné množstvo civilizácií vrátane Grékov, Rimanov, Arabov, Normanov a Španielov, čo zanechalo nezmazateľnú stopu v jeho histórii, kultúre, architektúre a kuchyni.

Sicília sa môže pochváliť bohatou a rozmanitou krajinou, od drsných hôr po úrodné údolia, nedotknuté pláže až po staroveké ruiny, čo z nej robí ideálnu destináciu pre outdoorových nadšencov a kultúrnych supov. Prírodné krásy ostrova sú jednoducho úchvatné s krištáľovo čistou vodou, zelenými lesmi a zvlnenými kopcami.

Jednou z najznámejších miest na Sicílii je Etna, najvyššia aktívna sopka v Európe, ktorá dominuje panoráme ostrova a poskytuje veľkolepé pozadie okolitej krajine. Je úplne iná ako sopka na Islande, avšak návšteva tohto úžasného prírodného zázraku je nevyhnutnosťou pre každého cestovateľa na Sicíliu. Pre tých, ktorí chcú preskúmať jej krátery, lávové polia a jedinečnú flóru a faunu, sú k dispozícii prehliadky so sprievodcom.

Sicília je známa aj svojimi plážami, ktoré patria k najkrajším v Stredomorí. Od dlhých úsekov zlatého piesku až po odľahlé a skryté zátoky, je tu pláž pre každý vkus a náladu. Niektoré z najobľúbenejších pláží zahŕňajú Mondello, San Vito lo Capo a Taormina, z ktorých všetky ponúkajú krištáľovo čisté vody, biely piesok a úžasnú scenériu.

Mestá a dedinky z celého ostrova poskytujú nezabudnuteľný výhľad na najvyššiu aktívnu sopku Európy.

Etna – najvyššia aktívna sopka Európy

Etna je najaktívnejšia a najvyššia sopka v Európe, ktorá sa nachádza na východnom pobreží Sicílie v Taliansku. Jej erupcia prebieha už tisíce rokov a stala sa ikonou krajiny ostrova, svojou jedinečnou krásou a silou priťahuje každoročne milióny návštevníkov.

So svojou výškou 3 329 metrov je impozantným pohľadom a prírodným zázrakom. Jej sopečná činnosť formovala okolitú krajinu a vytvorila jedinečný a rozmanitý ekosystém flóry a fauny, ktorý sa nepodobá ničomu inému v Európe.

Okolie ponúka biodiverzitu s bohatými stredomorskými krovinami a početnými lesnými druhmi: dub, buk, dub cezmínový, borovica, dub plstnatý, metla Etna a gaštany. Na území Sant’Alfio možno nájsť najstarší a najväčší strom v Európe, Castagno dei Cento Cavalli, uznávaný UNESCOm. Svetlá kôra brezy predstavuje dôkaz dávnych ľadových dôb.

Malebné mesačné krajiny, ktoré sú typické sopečnou činnosťou, sa prelínajú s mimoriadne krásnym prírodným prostredím. Toky dvoch veľkých riek, ktoré obtekajú sopku – Alcantara na severe s jej prírodnými kaňonmi a Simeto na západe – poskytujú veľmi zaujímavé prírodné úkazy.

Etna je aktívna sopka, s erupciami, ktoré sa vyskytujú pravidelne, hoci zvyčajne nie sú výbušné. Namiesto toho sú erupcie Etny charakterizované prúdmi lávy, emisiami popola a emisiami plynov. Lávové prúdy sa pohybujú pomaly a môžu trvať týždne alebo dokonca mesiace, čím vytvárajú dramatické krajiny sčernených skál a žeravej lávy.

Napriek svojej sile a občasnému nebezpečenstvu, ktoré jej erupcie predstavujú, je Etna tiež obľúbenou destináciou pre turistov aj miestnych obyvateľov. Pešia turistika na vrchol je jednou z najobľúbenejších aktivít, pričom pre skúsených aj začínajúcich turistov je k dispozícii niekoľko chodníkov. Podobný zážitok poskytuje aj Veľkonočný ostrov.

Okrem samotného vrcholu môžu turisti navštíviť štyri krátery, ktoré sa nachádzajú v oblasti vrcholu. Výstup môže byť náročný, so strmým a skalnatým terénom, ale výhľady z vrcholu sú jednoducho úchvatné a ponúkajú panoramatické výhľady na okolitú krajinu.

Pre výstup na vrchol je okolo sopky dostupných mnoho turistických chodníkov, od tých jednoduchých po náročnejšie.

Objavovanie jaskýň a sicílskych vinárstiev

Návštevníci môžu preskúmať aj lávové jaskyne Etny, ktoré vznikajú stuhnutím lávy vytekajúcej zo sopky. Tieto jaskyne sú jedinečným a fascinujúcim zážitkom s prírodnými útvarmi a nadpozemskými krajinami, ktoré sa nepodobajú ničomu inému na Zemi.

Ďalšou obľúbenou aktivitou je prehliadka vinárstiev Etny, ktoré vyrábajú niektoré z najznámejších vín v Taliansku. Sopečná pôda a jedinečná mikroklíma poskytujú dokonalé podmienky pre pestovanie hrozna a vína, ktoré sa tu vyrábajú, sú známe svojou bohatou chuťou a osobitým charakterom.

Napriek svojej sopečnej činnosti je Etna tiež miestom prírodných krás a zázrakov. Jej svahy sú pokryté sviežimi borovicovými a gaštanovými lesmi a okolitá krajina je posiata malebnými dedinkami a historickými mestami, ktoré ponúkajú pohľad na bohatú a rozmanitú kultúru Sicílie.

Sprievodca až na vrchol Etny

Etna je jednou z najobľúbenejších destinácií na Sicílii, ktorá každoročne priťahuje milióny návštevníkov. Tu je sprievodca, ktorý pomôže čo najlepšie využiť výlet k tejto veľkolepej sopke.

Kedy ísť?

Najlepší čas na návštevu Etny je na jar a na jeseň, keď je počasie mierne a davy sú redšie. Letné mesiace môžu byť veľmi horúce, zatiaľ čo zimné mesiace môžu byť zasnežené a ťažko prístupné na horu. Treba mať však na pamäti, že počasie na Etne je veľmi nepredvídateľné, takže pred plánovaním cesty je vždy najlepšie skontrolovať najnovšie predpovede.

Ako sa tam dostať?

Najbližšie letisko k Etne je sicílske letisko Catania Fontanarossa, na ktoré lieta niekoľko leteckých spoločností s priamymi letmi z veľkých európskych miest. Z letiska si môžete prenajať auto alebo ísť autobusom na Etnu. Existuje tiež niekoľko cestovných kancelárií, ktoré ponúkajú prehliadky sopky so sprievodcom.

Skúmanie Etny

Existuje niekoľko spôsobov, ako preskúmať Etnu, v závislosti od záujmov a fyzických schopností. Tu sú niektoré z najpopulárnejších možností:

  1. Pešia turistika: Na vrchol Etny vedie niekoľko turistických chodníkov, od jednoduchých až po náročné. Najpopulárnejšia trasa je tá, ktorá začína z Rifugio Sapienza, ktorej cesta na vrchol trvá asi 3 hodiny. Je však dôležité si uvedomiť, že turistika na Etne môže byť nebezpečná, a preto je nevyhnutné najať si licencovaného sprievodcu alebo sa pripojiť k prehliadke so sprievodcom, na zaistenie bezpečnej cesty.
  2. Lanovka: Pre tých, ktorí nechcú výjsť na vrchol pešo, je tu lanovka, ktorá návštevníkov vyvezie do výšky 2 500 metrov, odkiaľ sa na vrchol dostanete autom 4×4. Toto je obľúbená možnosť pre tých, ktorí chcú zažiť výhľady a scenériu bez fyzickej námahy.

Overené tipy

Tu je niekoľko tipov pre výstup Etny:

  • vziať si vhodné oblečenie a obuv vzhľadom na terén a poveternostné podmienky, odporúčame si vybrať zo širokého sortimentu nórskej značky Kari Traa.
  • priniesť si opaľovací krém, slnečné okuliare a klobúk na ochranu pred slnkom
  • najať si licencovaného sprievodcu alebo sa pripojiť k prehliadke so sprievodcom pre bezpečnosť a mnohých informáciách o histórii a geológii Etny
  • priniesť si so sebou veľa vody a občerstvenia, keďže na hore je málo zariadení
  • rešpektovať životné prostredie a dodržiavať pravidlá a nariadenia stanovené miestnymi úradmi

Okrem iného netreba zabúdať na cestovné poistenie. Ide o dôležitú súčasť každej dovolenky a môže poskytnúť krytie liečebných nákladov, zrušenia cesty, stratenej alebo odcudzenej batožiny a iných neočakávaných nákladov, ktoré môžu vzniknúť počas cestovania.

Vďaka pôde bohatej na minerály je oblasť navôkol Etny vhodnou na pestovanie hrozna a následnú výrobu vín.

Etna – príležitosť aj pre zimné športy

Napriek svojej aktívnej povahe poskytuje sopka úžasné zimné športové ihrisko pre nadšencov, iba pár kilometrov od brehu mora.

Lyžiarske strediská Nicolosi na Piazzale Rifugio Sapienza (južná Etna) a Piano Provenzana-Linguaglossa (severná Etna) sú vybavené vhodnými lyžiarskymi vlekmi, červenými a modrými zjazdovkami, lyžiarskymi školami a požičovňami vybavenia.

Pri výbere lyžovania na severe možno trénovať na trasách vytýčených parkom Etna a lesným úradom v Piano Vetore (Nicolosi), Piano Provenzana (Linguaglossa) a na okruhu v oblasti Maletto. Skialpinistické výlety, kde je sneh, sú vždy možné a nehrozí nebezpečenstvo lavín.

V zime je túra na snežniciach skutočne výnimočným zážitkom. Ide o vzrušujúce dobrodružstvo ako pozerať sa zhora na neprekonateľný pohľad na modré Iónske more, zatiaľ čo sopka dune.

Sopečná činnosť spôsobila to, že sa okolo sopky vytvorili rôzne prírodné úkazy ako sú jaskyne. Tie je možné navštíviť so sprievodcom.

Zaujímavosti z okolia

V letných večeroch, od júna do septembra, je pre pozorovačov hviezd možná návšteva Astrofyzikálneho observatória v ​​Ragalne, v Contrada Serra La Nave, na južnom svahu Etny. Pred vstupom sa vyžaduje registrácia.

Park Monte Serra vo Viagrande, ktorý je vhodný pre rodiny, školské skupiny a každého, kto chce stráviť deň vonku, ponúka Casa delle Farfalle turistické chodníky, syntetický lyžiarsky svah, vybavené oblasti, cyklistické chodníky a mnoho ďalšieho.

Zábavný park Sicílie Etnaland v meste Belpasso ponúka vzrušujúci zážitok s nádhernými atrakciami ako Acquapark, jeden z 20 najlepších vodných parkov na svete, Prehistory Park a Theme Park, kde môžete zažiť úžasné zážitky v AVR (rozšírený virtuálna realita).

Pre tých, ktorí sa chcú baviť vonku, zažiť vzrušenie z lezenia a náročnej gravitácie, sú dobrodružné parky v Milo, Nicolosi a Ragalna novou organizáciou v srdci Etna parku. Pozostávajú z chodníkov zavesených medzi vysokými stromami alebo medzi skalami, s úrovňami vhodnými pre deti aj dospelých.

Botanickú záhradu Nuova Gussonea v Contrada Serra La Nave na južnom svahu Etny možno navštíviť v sprievode odborných sprievodcov a len na základe rezervácie. Botanická záhrada sa rozprestiera na viac ako 10 hektároch s rôznymi druhmi flóry Etny.

Tí, ktorí chcú zažiť výlet autom naprieč Sicíliou, môžu na svoj zoznam zaradiť aj Trapani, mesto dvoch morí, kde je možné celoročné kúpanie. Okrem toho je táto oblasť známa aj svojimi historickými pamiatkami a prírodou.

V blízkosti mesta Pozzallo na juhu sa nachádza prístav, z ktorého sa môžu turisti prepraviť za necelé 2 hodiny na neďaleký ostrov Malta, ktorého hlavné mesto je Valletta a taktiež stojí za návštevu. Na svoje si prídu aj fanúšikovia seriálu Hra o tróny, kedy môžu navštíviť Azúrové okno, ktoré sa objavilo vo viacerých scénach.

Zaujímavosti