Alghero – historické námestie, pláže aj dobré víno

Európa

Alghero je krásne pobrežné mesto na severozápade Sardínie, na pobreží Stredozemného mora. Je známe svojimi nádhernými plážami, pôvabnými dláždenými uličkami a chutnými morskými plodmi. Čo sa oplatí v tomto meste vidieť a zažiť?


Obsah článku


Pred dovolenkou v Alghero odporúčame vybaviť si cestovné poistenie, aby bolo zabezpečené finančné krytie v neočakávaných situáciách. Najlacnejšie ponuky cestovného poistenia na trhu je možné zistiť cez našu kalkulačku cestovného poistenia a tým ušetriť. Cena za poistenie je už od 0,7 € na deň.

Vybaviť si najlacnejšie cestovné poistenie >

Alghero je skvelou destináciou pre milovníkov vody a slnka, pretože má jedny z najkrajších pláží v Taliansku. Pozdĺž pobrežia môžu návštevníci vidieť malé zátoky aj široké pláne s bielym pieskom. Tieto pláže lákajú opaľujúcich sa aj plavcov. Po ruke sú tu vždy reštaurácie a bary.

Alghero je tiež domovom jedinečnej kultúry a jazyka. Mesto založili Katalánci v 14. storočí a mnohí miestni obyvatelia stále hovoria dialektom katalánčiny. Staré mesto je plné úzkych, kľukatých uličiek, historických budov a zaujímavých obchodov a reštaurácií. V meste sa nachádza aj veľká pevnosť a niekoľko ďalších historických pamiatok.

Čo treba navštíviť v Alghere

Čo by to bolo za návštevu bez príjemnej a bezstarostnej prechádzky po starom meste. Turista zablúdi dláždenými kľukatými uličkami starého mesta Alghero. Pri tom sa nechá unášať pozostatkami unikátnej histórie a nasáva miestnu kultúru.

Po ceste narazí na množstvo historických pamiatok, a to napríklad na gotickú katedrálu Santa Maria zo 16. storočia, kostol San Francesco, mestskú bránu Torre dell Portal, na krásnu architektúru Pallazo d’Albis, či divadlo Teatro Civico.

Divadlo Teatro Civico

Teatro Civico je naoko nenápadnou budovou, ktorá však v sebe ukrýva bohatstvo. Tí, ktorí ovládajú taliansky jazyk, si môžu zájsť na miestne predstavenie.

Fasáda divadla Teatro Civico je v neoklasicistickom štýle a má šesť pilastrov zakončených iónskymi hlavicami. Táto fasáda zostala neomietnutá napriek tomu, že úprava bola plánovaná.

Je tu približne 400 miest na sedenie. Stavba je charakteristická najmä kvôli materiálu, ktorý použili na jej výstavbu. Konštrukcia je v skutočnosti drevená a je jedinou v Sardínii, ale aj jednou z mála zachovaných v Taliansku.

Interiér skrášľujú dekorácie aplikované na stenách, ktoré rozdeľujú lóže. Medzi nimi vyniká proscénium lóží, orámované dvoma pilastrami s hlavicami v korintskom štýle, z ktorých vychádza oblúková klenba zdobená rastlinnými motívmi. Je tu aj kráľovská lóža, ktorá má závideniahodnú polohu vo vnútri divadla. Za touto lóžou je foyer, kde sa cez okná ponúka výhľad priamo na Divadelné námestie.

Neptúnova jaskyňa

Bádateľov poteší prítomnosť jaskyne, ktorú môžu počas svojho výletu prebádať. Je to neobyčajná jaskyňa plná stalaktitov a stalagmitov, ktoré vznikali tisíce rokov.

Hlavnou črtou jaskyne je veľká otvorená komora, ktorá vedie k podzemnej rieke, plnej rôznych druhov rýb, koralov a iných morských živočíchov.

Do jaskyne sa dá dostať loďou alebo pešo z neďalekej pláže. Najlepší čas na jej návštevu je v letných mesiacoch, keď je voda najteplejšia. Po vstupe do jaskyne návštevníci prejdú rôznymi miestnosťami a komorami, ktoré sú plné farieb a prírodných úkazov.

Odvážnejší si na tomto mieste vyskúšajú potápanie, vďaka čomu zájdu do ešte väčších hlbín. Svoje meno príznačne nesie po Neptúnovi – boh mora.

Pláže v Alghere

Pláž Lazzaretto je malá pláž so zlatým pieskom a krištáľovo čistou vodou. Je obklopená krásnou stredomorskou krajinou s útesmi a lesným porastom. Pláž je ideálnym miestom na kúpanie, opaľovanie a potápanie, ako aj na obdivovanie nádherného výhľadu na mesto. Je to tiež skvelé miesto na romantické prechádzky, či na pozorovanie niektorých miestnych divokých zvierat.

Pláž sa teda nachádza na prírodnom mieste. Je vhodná pre akýkoľvek typ turistu – osamelého cestovateľa, milovníka relaxačného oddychu, seniora aj vyznávača večierkov. Počas sezóny je to ozaj preplnené miesto.

Pláž Maria Pia je len pár kilometrov od centra Alghera. Patrí k najlepším plážam tohto mesta. Ponúka očarujúci výhľad na malú osadu Fertilia, záliv Alghero a malý ostrovček Isola della Maddalenetta. Maria Pia je obklopená krásnymi dunami a chladivým borovicovým lesom. Ten poskytuje tieň počas najhorúcejších chvíľ.

Maria Pia je skvelým miestom na prechádzky alebo beh pozdĺž pobrežia. Voda v Maria Pia je spočiatku plytká a postupne sa prehlbuje, takže je to pláž vhodná pre rodiny s deťmi.

Spiaggia di Porto Ferro je 17 kilometrov severozápadne od mesta Alghero v provincii Sassari. V blízkosti sa nachádzajú fascinujúce mestečká, no skutočným lákadlom je tu nepochybne príroda. Pláž je známa aj vďaka blízkej dedinke Villa Assunta a jedinému prírodnému jazeru v Sardínii – Lago Baratz.

V okolí je niekoľko starobylých veží, ktoré určite pridávajú tejto oblasti na šarme. Soľná veža Bantine, známa aj ako Torre Mozza, dominuje celému zálivu. Piesok je mimoriadne jemný s nádychom žltočervenej farby.

Pláž Maria Pia s krásnym výhľadom sála pokojom a čistotou.
Pláž Maria Pia s krásnym výhľadom sála pokojom a čistotou.

Alghero ponúka aj výborné jedlo a morské plody

Mesto je tiež známe svojimi morskými plodmi. V reštauráciách s morskými plodmi v meste Alghero sa oplatí vyskúšať čerstvé a chutné jedlá. Návštevníci tu nájdu všetko, od klasických talianskych pokrmov až po jedinečnejšie výtvory. Človek si tu vychutná zaujímavé špeciality:

  • aragostín – sladké, krehké a chrumkavé pečivo so sladkou náplňou
  • pane carasau – tenký, chrumkavý sardínsky chlieb
  • bottarga – sušené, solené ikry parmice
  • fregola – druh opečených cestovín, podobný izraelskému kuskusu (Izrael)
  • malloreddus – sardínske halušky vyrobené z krupice a ochutené šafranom

Alghero je tiež domovom niektorých z najlepších vín v Taliansku, čo z neho robí ideálne miesto na ochutnávku regionálnych vín.

Medzi najobľúbenejšie vína v Alghero patria Vermentino di Gallura, Cannonau di Sardegna a Monica di Sardegna. Tieto vína sú známe svojou sviežou a ovocnou chuťou, vďaka ktorej sa výborne hodia k morským plodom a iným regionálnym jedlám. Medzi ďalšie obľúbené vína v Alghero patria Moscato di Sardegna, Torbato di Alghero a Vernaccia di Oristano.

Bottarga je typický pokrm pochádzajúci zo Sardínie. Ide o ikry ryby parmice.
Bottarga je typický pokrm pochádzajúci zo Sardínie. Ide o ikry ryby parmice.

Alghero a jeho história

Alghero je mesto na severozápade Sardínie v Taliansku, na opačnom konci ostrova, ako je napríklad mesto Olbia. Má dlhú a búrlivú históriu, ktorá sa začala ako fénická osada už v 11. storočí pred naším letopočtom. Feničania osadu pomenovali Alalia a slúžila ako dôležitý prístav pre ich obchodné aktivity.

Alalia sa dostala do rúk Rimanom v 4. storočí pred n. l., ktorí ju premenovali na Alalia Julia. Počas Rímskej ríše bola dôležitým prístavom pre obchodníkov a kupcov. V stredoveku mesto ovládalo niekoľko rôznych mocností vrátane Vandalov, Byzantíncov, Pisáncov a Aragóncov.

V 16. storočí sa Alghero dostalo do rúk Španielov, ktorí z neho urobili hlavné mesto svojej sardínskej provincie. Okolo mesta vybudovali niekoľko opevnení, ktoré stoja dodnes. V 18. storočí bolo Alghero prosperujúcim obchodným centrom s približne 10 000 obyvateľmi.

V 19. storočí začalo Alghero upadať, pretože prístav Cagliari prevzal úlohu hlavného obchodného prístavu na Sardínii. Dnes toto mesto prosperuje a je skvelou voľbou pri výbere letnej dovolenky.

Alghero s jedinečnou kultúrou

Kultúra mesta Alghero je jedinečnou zmesou talianskych a katalánskych vplyvov. Je známa najmä svojou hudbou, umením, kuchyňou a jazykom.

Jazyk Algherese je katalánsky dialekt, ktorým sa hovorí len v Alghere a ktorý je úradným jazykom mesta. Mesto je domovom bohatej histórie, umenia a hudby, ako aj množstva tradičných festivalov a podujatí.

Aj kuchyňa mesta Alghero je zmesou talianska a katalánska a ponúka rôzne jedlá z morských plodov. Mesto je známe svojimi vínami, najmä miestnym bielym Vermentino.

Mesto je tiež domovom mnohých kultúrnych pamiatok, vrátane ohromujúcej La Muralla (Múr), archeologickej lokality Palmavera a Museo Diocesano (Diecézne múzeum), v ktorom sa nachádza zbierka náboženských artefaktov.

Archeologická lokalita Palmavera v meste Alghero

Palmavera je významná archeologická lokalita v meste Alghero, ktorá sa nachádza na severozápadnom pobreží Sardínie v Taliansku. Je dôležitým zdrojom dôkazov o najstaršom fénickom osídlení na Sardínii a patrí medzi najvýznamnejšie lokality svojho druhu v Stredomorí.

Lokalitu najprv osídlila nuragská civilizácia a neskôr Feničania v 8. až 5. storočí pred n. l. Nachádza sa tu dobre zachovaná nekropola a chrám, ako aj zvyšky opevneného múru. Táto pláž je prístupná verejnosti na návštevy a prehliadky so sprievodcom.

Palmavera má teda bohaté archeologické dedičstvo. Návštevníci si môžu poprezerať dobre zachované ruiny púnsko-rímskeho mesta a obdivovať obranné veže a hradby. Oblasť ponúka aj množstvo prírodných zaujímavostí, vrátane pláže vo Fertilii a mokradí Rio Palmavera.

Návštevník môže okúsiť výlety loďou, rybolov aj plachtenie. K dovolenkovej pohode prispejú výborné reštaurácie, kaviarne a obchody.

Palmavera je zaujímavou historickou pamiatkou, ktorú sa oplatí vidieť.
Palmavera je zaujímavou historickou pamiatkou, ktorú sa oplatí vidieť.

Sardínia

Sardínia je nádherný stredomorský ostrov ležiaci pri pobreží Talianska. Táto výnimočná destinácia je známa svojimi plážami, kultúrou a históriou.

Jedným z najlepších spôsobov, ako spoznať Sardíniu, je podniknúť road-trip po ostrove. Vďaka kľukatým cestám a úžasnej krajine je ťažké prekonať zážitok z poznávania tohto ostrova. Počas cesty možno navštíviť niektoré z najkrajších miest a dedín regiónu. Od hlavného mesta Cagliari až po horskú dedinku Nuoro.

Na ostrove sa nachádza množstvo archeologických nálezísk vrátane Nuraghe, jedinečného typu kamennej veže, ktorá sa nachádza v tomto regióne. Sardínia má aj živú kulinársku scénu s mnohými reštauráciami, ktoré ponúkajú miestne jedlá, ako sú culurgiones (druh raviol), rybia polievka a culurzones (druh plochého chleba).

Pláže na Sardínii patria k najlepším v Európe. Vďaka krištáľovo čistej vode a plážam s bielym pieskom je to skvelé miesto nie len na kúpanie a opaľovanie, ale aj šport. Costa Smeralda je najobľúbenejšou plážovou destináciou na ostrove a je známa nádherným výhľadom a exkluzívnymi letoviskami.

Sardínia je skvelou destináciou pre každého, kto hľadá relaxačnú dovolenku. Či už ide o romantický únik, rodinnú dovolenku, alebo len príležitosť spoznať nové miesto.

DovolenkaZaujímavosti