Prečo je dovolenka v Chorvátsku stále super?

Európa

Hoci je pre mnohých dovolenka v Chorvátsku obohraná klasika, stále sú dovolenkujúci, ktorí do Chorvátska chcú a radi sa sem vracajú z rôznych dôvodov. Chorvátsko nie je tak nudná destinácia, ako si mnohí myslia, pretože tu nájdete úplne všetko.

Dovolenka v Chorvátsku ponúka príjemný relax, no aj na pohodovej dovolenke môžu nastať nepredvídateľné situácie. Preto odporúčame dovolenkárom do Chorvátska vybaviť si výhodné cestovné poistenie. Vďaka našej kalkulačke si každý môže porovnať tie najvýhodnejšie ponuky cestovného poistenia na trhu. Cena sa pohybuje už od 0,7 € na deň.

Vybaviť si najlacnejšie cestovné poistenie >

Chorvátske more sa na slovensku zvykne nazávať Slovenské more. Bola a stále je jedna z najobľúbenejších atrakcií pre slovákov. Je to relatívne blízko, dá sa dopraviť autom alebo lietadlom. Taktiež je to cenovo podobné, ako na Slovensku, aj keď na niektorých plážach si môžu účtovať o niečo viac.

Mnoho ľudí ušetrí na ubytovaní tým, že si neobjednáva hotely pri pláži, no namiesto toho si prenajímajú apartmány. Väčšina z nich je tiež relatívne blízko pláže a sú pohodlné. Aj keď je pravdou, že cenovo je už Chorvátsko o niečo menej dostupné. Krajina sa cenami postupme vyrovnáva destináciam ako Madeira alebo Tenerife. Napríklad Zrče patria medzi drahšie časti Chorvátska, no túto časť preferujú najmä mladí ľudia kvôli vyššiemu počtu barov a diskoték.

Aké sú výhody dovolenky v Chorvátsku? Čo sa dá robiť v Chorvátsku?

Chorvátsko

Chorvátsko je krajina v strednej a juhovýchodnej Európe na východnom pobreží Jadranského mora. Na severe hraničí so Slovinskom a Maďarskom, na severovýchode so Srbskom, na východe s Bosnou a Hercegovinou, na juhovýchode s Čiernou Horou a na juhozápade s Jadranským morom. Chorvátsko má približne 4,2 milióna obyvateľov a jeho hlavným a najväčším mestom je Záhreb.

Jednou z najpopulárnejších dovolenkových destinácií Slovákov je chorvátske mesto Zadar a historická Pula. Obe mestá turistov lákajú krásnymi historickými stavbami, ale aj plážami, morom a krásnou prírodou.

Brela je nádherné pobrežné mesto v Chorvátsku, ktoré leží na pobreží Jadranského mora. Toto malebné mesto je známe svojimi nedotknutými plážami, prírodnými krásami a živou atmosférou. V priebehu rokov sa Brela stala obľúbeným cieľom turistov, ktorí hľadajú oddychovú dovolenku v úžasnom prostredí.

Vynechať netreba ani mesto Dubrovník na juhu Chorvátska. Najznámejšie je vďaka svojmu stredovekému starému mestu, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Mesto je tiež obľúbeným miestom na natáčanie filmov. Natáčala sa tu napríklad populárna Hra o tróny či Hviezdne vojny.

Umag je mesto v Chorvátsku, ktoré sa nachádza na severozápadnom pobreží Istrie. Je známe svojím úžasným stredomorským podnebím, nádhernými plážami a rušným nočným životom. Na východnej strane Istrie možno navštíviť mestečká Rabac a Labin, ktoré sú obľúbenými dovolenkovými destináciami.

Ide o krajinu, ktorej ekonomika je postavená na turistickom ruchu. Každé leto sa rozhodne pre dovolenku v Chorvátsku veľké množstvo ľudí z rôznych krajín. No pre Slovákov je Chorvátsko stále jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií. A je na to dôvod.

Prijateľná vzdialenosť

Prvou z mnohých výhod je to, že Chorvátsko je pomerne blízko, takže sem bez problémov dôjdete autom počas približne ôsmich hodín, čo je rozhodne super. A aj to, že sem môžete dôjsť vlastným autom, bez toho aby ste použili trajekt. Môžete si užívať vlastné pohodlie, a pritom Vás to nebude stáť veľa peňazí.

Napríklad relatívne blízko je jeden z najobľúbenejších ostrovov Krk. Cesta zo Slovenska trvá približne 9 hodín, čo je prakticky za rohom. Na ostrovy je potrebné sa dostať pomocou trajektu, čo môže predĺžiť cestovanie. No môže sa to brať ako výlet navyše – plavba loďou.

Dohovoríte sa

Dovolenka v Chorvátsku neznamená, že musíte pred dovolenkou absolvovať kurz chorvátčiny či iného jazyka, pretože tu sa dohovoríte bez toho, aby ste vedeli akúkoľvek cudziu reč. Ich jazyk je tomu nášmu veľmi podobný, navyše sú tu zvyknutí na turistov, najmä na slovenských turistov, takže sa sami snažia s vami dohovoriť.

Euro

Pred každou dovolenkou do Chorvátska bolo potrebné si meniť eurá za chorvátske kuny. Ak to niekto nestihol, pred odchodom, táto starosť ho čakala priamo v Chorvátsku. Tiež bola možnosť platiť kartou alebo vyberať peniaze z bankmatov, no tie boli dosť drahým spôsobom.

Novinkou je od roku 2023 aj to, že Chorvátsko prijalo euro ako zákonné platidlo. Teda pri vycestovaní na dovolenku do Chorvátska už nebude potrebné stále rozmieňať peniaze. Keď už nie je potrebné rozmieňať, dá sa aj pár eur ušetriť, avšak nepôjde o veľké čiastky. Hlavnou výhodou je to, že cestovanie bude pohodlnejšie a je o jeden problém menej.

Rôzne pláže

Ďalšou veľkou výhodou je, že tu máte veľkú možnosť výberu aj čo sa týka pláží. Niektorí chcú dovolenku v Chorvátsku stráviť na piesočnatej pláži, čo nie je problém. A rovnako tak nie je problém, keď piesok nemáte radi, pretože ho trepete z lehátok a iných plážových vecí ešte rok po dovolenke, v takom prípade pôjdete na kamienkovú pláž.

Medzi hlavné pláže v Chorvátsku patria pláž Zlatni rat na ostrove Brač, pláž Banje v Dubrovníku, pláž Stiniva na ostrove Vis, Rajská pláž na Hvare, pláž Saharun na ostrove Dugi Otok, pláž Zrče na ostrove Pag a pláž Svätý Jakov v Dubrovníku.

Oplatí sa zájsť na ostrov Čiovo, ktorý doslova lemujú čisté pláže. Napríklad v historickom mestečku Trogir je niekoľko pláží, ktoré sa oplatí vidieť – Kašjuni, Kava alebo Kamen.

Sú to úplne iné pláže ako tie pri jazere Balaton v Maďarsku. V oboch prípadoch však ide o relax, a preto si ho treba dôkladne užiť.

Hotely na vysokej úrovni

Mnohí jazdia do exotických krajín aj kvôli luxusu, ktorý si môžu dopriať. Avšak tento luxus už ponúka aj dovolenka v Chorvátsku, ak si priplatíte, tak môžete spať v krásnom niekoľko hviezdičkovom hoteli. 

Mnohé z nich ponúkajú aj bazény so sladkou vodou, rozhodne nechýba ani chorvátska kuchyňa a mnohé ďalšie. O návštevníka sa postarajú aj v súkromnom ubytovaní, ktoré cestovateľ nájde v mnohých chorvátskych mestách, ako je napríklad Tučepi.

Hoci sa to nezdá, tak Chorvátsko je veľmi atraktívna krajina a nie je divu, že každým rokom naláka toľko turistov. Ľudia tu sú spokojní, pretože každý si nájde niečo svoje.