Trogir – história, pláže aj miestna kuchyňa

Európa

Trogir, známy aj ako Tragurion a Trau, je malé malebné mesto na pobreží Jadranského mora v Chorvátsku. Mesto má bohatú históriu, prvá písomná zmienka o ňom pochádza z 3. storočia pred Kristom. Vďaka stredovekej architektúre a strategickej polohe pri vstupe do hlbokovodného prístavu sa stalo obľúbeným turistickým cieľom. Kde sa v tomto mestečku vybrať a čo sa oplatí vyskúšať?

Mesto sa nachádza na východnej strane ostrova Čiovo, medzi pobrežím pevniny a dlhým, širokým fjordom Splitského prielivu. Mesto je známe aj svojou Riviérou, centrálnou nábrežnou zónou na východnej a západnej strane starého mesta, ktorá je ohraničená kamenným múrom a rozdelená dvoma vežami.

V rámci starých mestských hradieb je Trogir spleťou úzkych dláždených uličiek, schodísk a cestičiek, ktoré lemujú kostoly, paláce, námestia a množstvo ďalších budov s eklektickou zmesou renesančnej, barokovej a románskej architektúry.

Trogir – pamiatky a história

Staré centrum Trogiru je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO a patrí medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie Chorvátska. Mesto sa vďaka rôznorodým a zaujímavým stavbám a pamiatkam považuje aj za živé múzeum architektúry a umenia.

Medzi najvýznamnejšie patrí Katedrála svätého Vavrinca, Mestská brána, Loggia a pevnosť zapísaná na zozname kultúrneho dedičstva. Medzi ďalšie obľúbené atrakcie patrí Mestské múzeum Trogir, hrad Kamerlengo, Kostol svätého Sebastiána a celý rad tradičných reštaurácií, kaviarní a galérií.

Jeho stredoveké hradby pochádzajú z 12. storočia a boli postavené na ochranu mesta pred viacerými nájazdmi. V stredoveku bol Trogir významným obchodným prístavom a obzvlášť úspešný bol počas vlády Benátčanov v 15. a 16. storočí.

V meste sa nachádzajú jedny z najstarších chorvátskych kostolov, množstvo významných pamiatok a opevnení, ako aj cenná zbierka umeleckých diel v renesančných palácoch.

Hrad Kamerlengo

Hrad Kamerlengo sa nachádza v meste Trogir v Chorvátsku. Bol postavený v 15. storočí a je jedným z najlepšie zachovaných opevnení z tohto obdobia. Hrad sa nachádza na malom ostrove, ktorý je s pevninou spojený mostom.

Hradné múry sú obklopené veľkou priekopou a majú štyri veže s cimburím. Vo vnútri hradu sa nachádza veľké nádvorie a niekoľko menších miestností.

Hrad Kamerlengo je v súčasnosti jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií v regióne, kde sa konajú kultúrne podujatia a výstavy. Je tiež jednou z najmalebnejších pamiatok chorvátskeho jadranského pobrežia.

Hrad Kamerlengo je výnimočnou spomienkou na dejiny mesta Torgir.
Hrad Kamerlengo je výnimočnou spomienkou na dejiny mesta Torgir.

Mestské múzeum

Mestské múzeum v Trogire v Chorvátsku by bola škoda zo svojho výletu vynechať. Múzeum sa nachádza v hrade Kamerlengo, ktorý pochádza z roku 1400.

V múzeu sa nachádza zbierka artefaktov a exponátov, ktoré rozprávajú o bohatej histórii a kultúre Trogiru. Sú tu vystavené archeologické nálezy, mince, tradičný nábytok, zbrane a kroje, ako aj umelecké diela zo 14. a 15. storočia.

Návštevníci si môžu prezrieť pozostatky rímskych hradieb a bášt a dozvedieť sa viac o starovekých gréckych, rímskych a stredovekých kultúrach, ktoré v priebehu storočí formovali Trogir. Múzeum je skvelým východiskovým bodom pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o chorvátskej kultúre a vychutnať si nádherný výhľad na Jadranské more z hradu Kamerlengo.

Zbierka Kairos

Kairos zbierka v Trogire je súkromná zbierka historických pamiatok, artefaktov a umeleckých diel, ktorá sa nachádza v centre mesta. Zbierku založil v roku 1980 Stanko Kuprovič, ktorý v Trogire staval vlastný dom a chcel niečo vrátiť komunite.

Dnes zbierka obsahuje viac ako 5 000 predmetov, od starogréckych a rímskych mincí až po renesančný nábytok, ako aj bohatú knižnicu a archív historických záznamov. V zbierke sa nachádza aj široký výber umeleckých diel, fotografií, textílií a kníh, z ktorých mnohé sú miestneho významu.

Je otvorená pre verejnosť a prehliadky so sprievodcom sú k dispozícii od apríla do novembra. Zbierka je jedinečným spôsobom, ako rozšíriť svoje povedomie o Trogire.

Trogir – pláže a oddych

Trogir je už dlho obľúbenou destináciou milovníkov slnka a pláží, pretože jeho nádherné pobrežie a celý rad blízkych pláží a zátok ponúkajú rôzne aktivity, ako je kúpanie, šnorchlovanie, rybolov a rôzne iné vodné športy.

V tomto krásnom meste si každý nájde niečo pre seba – od slnečných dní pri mori, až po pokojné prechádzky po útesoch.

Najobľúbenejšou plážou v Trogire je Kašjuni – kamienková pláž, ktorá sa nachádza hneď za hradbami mesta. Je známa svojou čistou vodou (ideálnou na kúpanie a šnorchlovanie), nádherným výhľadom na staré mesto a plne vybavenou plážovou zónou. Samozrejme, je tu aj množstvo reštaurácií, barov a plážových klubov, takže je ideálnym miestom na dni strávené opaľovaním a noci strávené zábavou.

Ďalšou skvelou plážou je Kava, piesočnatá pláž nachádzajúca sa južne od Kašjuni. Je to ideálna pláž pre rodiny, pretože ponúka veľa plytkých plôch na kúpanie pre malé deti, ako aj výber volejbalových ihrísk a vodných športov pre dospelých. Ponúka aj množstvo zariadení, ako sú ležadlá a bary s občerstvením.

Pláž Kamen je ďalšou skvelou voľbou. Táto pláž sa nachádza na neďalekom ostrove, ktorý je s pevninou spojený mostom. Je to nádherné miesto s výhľadom na hory v diaľke a veľkou plytkou piesočnatou plážou. Voda je mimoriadne lákavá a pláž je tiež dobre vybavená zariadeniami.

Trogir – výborná domáca kuchyňa

V Trogire je veľa tradičných jedál, ktoré si turisti môžu vychutnať. Medzi obľúbené jedlá, na ktoré v Chorvátsku každý natrafí sú:

  • ražnjići – grilované bravčové alebo kuracie špízy namáčané v maslovo-cesnakovej omáčke
  • škampi na buzaru – krevety varené v cesnaku, bielom víne a petržlenovej vňati
  • pasticada – dusené hovädzie mäso v slivkovo-vínovej omáčke
  • pekmez – sladký sirup z varenej hroznovej alebo figovej šťavy
  • pašticada s njokima – dusené hovädzie mäso s domácimi cestovinovými knedľami
  • crni rižot – čierne rizoto s atramentom zo sépií a chobotnicou
  • brudet – dusená ryba
  • šipak – hrušky pošírované v červenom víne
  • fritule – šišky z brandy a hrozienok

Trogirská kuchyňa je kombináciou tradičných stredomorských chutí, miestnych špecialít a regionálnych surovín. Je to jedinečný kulinársky zážitok, ktorý spája to najlepšie z talianskej a chorvátskej kuchyne.

Obľúbené sú jedlá z čerstvých morských plodov a jedlá s olivovým olejom, rybami a bylinkami. Medzi ďalšie špeciality patrí čierne rizoto, dusené ryby, pečené sardinky, čerstvé ančovičky, plnené papriky a marinované kalamáre.

Cestovatelia by mali vyskúšať trogirskú kuchyňu, pretože je jedinečná, chutná a predstavuje skvelý spôsob, ako si vychutnať miestnu atmosféru.

Ražničí je známe aj v našich končinách, oplatí sa vyskúšať, ako ho robia Chorváti.
Ražničí je známe aj v našich končinách, oplatí sa vyskúšať, ako ho robia Chorváti.

Ostrov Čiovo

Tento ostrov, na ktorom sa nachádza mesto Trogir, má čo ponúknuť aj v iných oblastiach. Najväčším a najľudnatejším mestom na ostrove je rybársky prístav Okrug, ktorý je jedným z najstarších osídlení v regióne. V mestečku návštevníci nájdu množstvo reštaurácií, barov a diskoték.

Okrem idylických pláží je ostrov Čiovo obdarený aj neuveriteľne rozmanitou krajinou. Od skalnatých útesov až po bujné borovicové lesy – ostrov ponúka rozmanité malebné výhľady. Najvyšší vrch je len 54 m nad morom a ponúka nádherný výhľad na ostrov a Jadranské more.

Medzi najzaujímavejšie turistické atrakcie ostrova patrí spomínaný hrad Kamerlengo z obdobia stredoveku a pamätník, ktorý sa nachádza na mieste známeho hradu z 15. storočia. Na hrade sa koná aj množstvo kultúrnych a rekreačných aktivít.

Pre tých, ktorí hľadajú pokojnejšiu návštevu, ponúka Čiovo množstvo pokojných miest, od nedotknutých zátok a zálivov až po majestátne olivové háje. Malé dedinky Slatine, Arbanija a Mastrinka sa môžu pochváliť pokojným výhľadom na more a skvelými reštauráciami s morskými plodmi.

Trogir sa nachádza na rozmanitom ostrove Čiovo.
Trogir sa nachádza na rozmanitom ostrove Čiovo.

Chorvátsko

Táto krajina nie je medzi Slovákmi žiadnou neznámou. Nie nadarmo sa hovorí o chorvátskych plážach ako o „slovenskom mori“. Je jednoduché naraziť tu počas dovolenky na krajana. To umocňuje pocit domova, aj keď sa človek práve nachádza kilometre ďaleko.

Má úžasnú pobrežnú scenériu, zelenú krajinu, historické mestá, piesočnaté pláže aj ostrovy, ktoré môže výletník preskúmať, a bohatú kultúru a históriu, ktorú môže spoznať. V jeho mestách si každý nájde niečo pre seba, od rušného nočného života až po pokojné vidiecke dedinky.

Dá sa tu venovať outdoorovým aktivitám, ako je pešia turistika, horská cyklistika, jazda na kajaku a plávanie. Chorvátsko ponúka aj množstvo prírodných krás, napríklad vodopády Krka v Národnom parku Krka neďaleho Trogiru. Kuchyňa je chutná a rozmanitá a každý si tu nájde niečo pre seba.

Chorvátsko je tiež ideálnym miestom na rodinnú dovolenku s množstvom zábavy, aktivít aj oddychu pre všetky vekové kategórie.

DovolenkaPamiatky