Tučepi – dovolenka, ubytovanie a počasie

Európa

Tučepi, krásne a malebné mestečko na pobreží Chorvátska, je nádherným miestom na návštevu. Tučepi so svojou svojráznou atmosférou je ideálnym miestom na romantickú alebo rodinnú dovolenku. Kde nájsť ubytovanie a ako si čo najviac užiť túto dedinku?

Mesto Tučepi sa môže pochváliť celým radom aktivít a atrakcií, ktoré sú navrhnuté tak, aby zabezpečili dovolenku plnú zábavy. Staré mesto Tučepi je skvelým miestom na pešiu prehliadku a objavovanie jedinečnej kultúry a atmosféry tohto regiónu.

Neďaleká Makarská riviéra ponúka množstvo rozprávkových príležitostí pre všetkých, ktorí milujú vodné športy – plachtenie či potápanie. Na svoje si tu prídu všetky vekové kategórie. Okrem toho je tu množstvo nádherných zátok a pláží, na ktorých môže výletník počas dňa relaxovať.

Kto hľadá miesto, kde sa môže opaľovať a relaxovať, prevezie sa loďou na idylický ostrov Brač. Nájde tu tyrkysové vody a priateľských miestnych obyvateľov, ktorí návštevníka vezmú na rybárske výlety alebo mu ponúknu všetky tradičné chorvátske jedlá.

Krátka história Tučepi

Tučepi, malá rybárska dedinka v Chorvátsku, je už po stáročia významnou súčasťou histórie krajiny. Je to malá, ale prosperujúca obec s bohatým kultúrnym dedičstvom.

História Tučepi siaha až do rímskych čias, keď mesto slúžilo ako strategická základňa na Jadrane. Potom nasledovalo obdobie pod benátskou nadvládou, až kým nebolo v 19. storočí pripojené k Habsburskej ríši. Po druhej svetovej vojne sa Tučepi stalo súčasťou Juhoslávie a v roku 1991 získalo nezávislosť.

Počas svojej histórie bolo Tučepi domovom rôznych priemyselných odvetví, ako je rybolov, pestovanie olív a výroba olivového oleja. Dedina je stále známa ako jedno z najlepších rybárskych miest v Chorvátsku vďaka svojej blízkosti Jadranského mora.

Kultúru chorvátskeho Tučepi už dlho formuje história a životné prostredie. V obci sa počas roka koná viacero historických slávností. Oslavuje sa tu mnoho tradičných zvykov, ako napríklad zber olív a rybárske súťaže.

Tučepi je dôležitou súčasťou Chorvátska a naďalej je atraktívnou destináciou pre cestovateľov z celého sveta, ktorí hľadajú slnko, piesok, more a kultúru. Jeho bohatá história a živá kultúra z neho robia ideálne miesto pre návštevníkov, ktorí chcú zažiť pravý chorvátsky zážitok.

Čo navštíviť

Prvou zastávkou každého, kto navštívi chorvátske Tučepi, by mala byť úžasná Makarská riviéra. Podobne ako čiernohorský Tivat ponúka nádherný výhľad na Jadranské more. Toto úžasné pobrežie sa tiahne v dĺžke približne 60 kilometrov, pričom pláže a zátoky sa nachádzajú uprostred bujných sopečných ostrovov, členitých útesov a bujnej vegetácie.

Najobľúbenejšou plážou je pláž Drveník Mali, ktorá sa nachádza neďaleko Makarskej. Tu sú tie najlepšie miesta, ktoré môže návštevník vidieť v Tučepi a jeho okolí:

 1. Vyhliadka na vrchu Biokovo – Táto vyhliadka s nádherným výhľadom na Makarskú riviéru a malebné ostrovy ponúka jedinečné a krásne prostredie na prehliadku.
 2. Pláž Modrá lagúna – V blízkosti miest Makarská a Tučepi sa nachádza pláž s čistou vodou a množstvom miest na oddych a slnenie. Je ideálnym miestom na celodenné kúpanie a relaxáciu
 3. Vodopád Kravice – Tento nádherný vodopád sa nachádza v neďalekej Bosne a Hercegovine, ale určite stojí za krátku cestu. Vodopád ponúka nádherný výhľad, dá sa tu kúpať či užiť si piknik.
 4. Kaplnka svätej Kuzmny – Táto kaplnka, ktorá sa nachádza na kopci s výhľadom na Tučepi, ponúka nádherný výhľad na oceán. Návštevník si užije najmä pešiu turistiku.
 5. Makarská pobrežná promenáda – Táto promenáda má niekoľko reštaurácií, kaviarní a obchodov. Je ideálna pre návštevníkov, ktorí sa chcú po dni strávenom na pláži prejsť.
 6. Jaskyňa Vruja – Táto jaskyňa sa nachádza neďaleko Tučepi. Je plná jedinečných skalných útvaov.
 7. Promenáda Sapuntica – Táto promenáda ponúka množstvo obchodov so suvenírmi a krásny výhľad na Jadranské more.
 8. Pláž Stomarica – Táto malá pláž neďaleko Tučepi ponúka pokojnú atmosféru s množstvom príležitostí na kúpanie a objavovanie blízkych zátok a ostrovov.

Návštevníci môžu preskúmať kľukaté cestičky, ktoré vedú cez tienisté háje, okúpať sa v krištáľovo čistej vode alebo len tak relaxovať na jednej z mnohých súkromných pláží.

Vrch Biokovo

Biokovo je pohorie, ktoré sa nachádza v blízkosti mesta Tučepi v Chorvátsku. Je to druhé najvyššie pohorie v krajine a je tu množstvo úžasných outdoorových aktivít a atrakcií.

Biokovo je známe svojimi úžasnými turistickými trasami. Sú stvorené na ľahké prechádzky aj na náročné výstupy. Medzi najobľúbenejšie trasy patria Via Dinarica, Štrbina a Lovnica, ktoré ponúkajú nádherný výhľad na hory aj more.

Trasy umožňujú aj prístup do niekoľkých dedín, vrátane Ratacu, Makaru a Suhi Dolac, z ktorých každá má svoje jedinečné čaro.

Oblasť je tiež obľúbeným miestom pre horolezcov, najmä počas teplejších mesiacov. Zatiaľ čo leto sa zvyčajne považuje za najlepší čas na návštevu Biokova na lezenie po skalách, aj zima ponúka svoj jedinečný zážitok – s množstvom zasnežených vrcholkov skál.

Samotný pojem „biokovo“ pochádza z čias, keď miestni verili, že hory majú ochrannú moc pred zlým počasím a prekliatymi duchmi. Tento pojem sa prenášal z generácie na generáciu a v dnešnom Biokove ho možno stále cítiť.

Tučepi je plné krásnych hotelov aj súkromného ubytovania.
Tučepi je plné krásnych hotelov aj súkromného ubytovania.

Tučepi – ubytovanie

Pokiaľ ide o ubytovanie v Tučepi, k dispozícii je hneď niekoľko možností. V ponuke sú hotely od luxusných päťhviezdičkových zariadení až po cenovo výhodné penzióny, v ktorých si návštevník užije Chorvátsko all inclusiv.

Mnohé z väčších hotelov ponúkajú vybavenie, ako sú bazény, kúpeľné zariadenia a reštaurácie. Menšie penzióny a hostely poskytujú základné vybavenie, ale stále ponúkajú fantastické ubytovanie s výhľadmi a prístupom na pláž a k ďalším aktivitám.

V Tučepi ubytovanie získa iný rozmer, ak si človek prenajme aj rôzne prázdninové apartmány a súkromné vily. Niektoré z nich majú všetko vybavenie, ktoré by od moderného apartmánu očakával, vrátane chorvátskeho all inclusive, plne vybavenej kuchyne, pohodlných obytných priestorov a luxusných terás s výhľadom na more.

Vily ponúkajú viac súkromia. Niektoré sú zabezpečené ďalším vybavením, ako sú bazény, súkromné pláže a rozsiahle záhrady.

Bez ohľadu na rozpočet alebo vkus má ubytovanie v Chorvátsku čo ponúknuť každému, kto si chce užiť dovolenku na úžasnom chorvátskom pobreží. Vďaka rôznorodým možnostiam ubytovania je ideálnou destináciou pre rodiny, páry alebo skupiny, ktoré hľadajú relaxačný pobyt na pobreží.

Tučepi – počasie

Vďaka miernemu stredomorskému podnebiu je Tučepi ideálnym miestom na strávenie dovolenky. Priemerná teplota v lete sa pohybuje od 24 °C do 28 °C cez deň a od 16 °C do 20 °C večer.

V zime teplota klesá na približne 11°C. Návštevníci si tak vychutnávajú slnečné lúče a teplo po celý rok. Poloha Tučepi v blízkosti Jadranského mora poskytuje aj osviežujúci morský vánok.

V dňoch, keď je vzduch nehybný a horúci, vánok prináša chlad a úľavu od horúčav. Pomáha tiež zabezpečiť nízku vlhkosť vzduchu počas celého roka, vďaka čomu je tu skvelé podnebie v zime aj v lete.

Počasie v Tučepi je na dovolenku naozaj ideálne. V letných mesiacoch je dedinka vystavená priamemu slnečnému žiareniu osem hodín denne a počas zvyšku roka šesť hodín denne. To z neho robí vynikajúcu destináciu pre milovníkov slnka, ktorí chcú nasávať lúče s modrou oblohou nad hlavou.

Aj keď sa počas hlavnej sezóny v letných mesiacoch v Tučepi môže vyskytnúť dážď, tieto prehánky bývajú krátkodobé a slabé. S priemernými ročnými zrážkami približne 700 mm (27,5 palca) je tunajšie počasie stále podstatne suchšie ako v niektorých iných európskych destináciách.

Ktorékoľvek mesto v Chorvátsku sa oplatí navštíviť aj vďaka príjemnému počasiu.
Ktorékoľvek mesto v Chorvátsku sa oplatí navštíviť aj vďaka príjemnému počasiu.

Miestna kuchyňa

Miestna kuchyňa v chorvátskom Tučepi je založená na čerstvých morských plodoch, čerstvej zelenine a rôznych bylinkách a koreninách. Morské plody sú v Tučepi základom a mnohí miestni obyvatelia si tu pochutnávajú na jedlách, ako sú kalamáre, mušle, morský vlk a chobotnica.

Jedinečnosť týchto jedál spočíva v ich príprave s použitím miestnych korenín a byliniek, ako sú bobkový list, cesnak, rozmarín, tymián, oregano, paprika a petržlen. Všetky tieto ingrediencie spolu dodávajú jedlám nezabudnuteľnú chuť, na ktorú návštevník nikdy nezabudne.

Okrem jedál z morských plodov sa v miestnej kuchyni Tučepi podáva aj niekoľko chutných mäsových a zeleninových jedál:

 • dusené hovädzie mäso so zemiakmi
 • bravčové mäso so sušenými slivkami a údeným syrom
 • pečené jahňacie mäso so zemiakmi
 • klobása varená v bielom víne
 • vyprážané kalamáre s cibuľou a cesnakom
 • grilovaná zelenina s olivovým olejom

Všetky tieto jedlá pripravujú miestni kuchári podľa tradičných receptov, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Vďaka tomu má každé jedlo jedinečnú chuť, ktorú človek nenájde nikde inde na svete.

Keď príde na dezert, výletník nezostane sklamaný. Miestna kuchyňa ponúka niekoľko lahodných dezertov, ako napríklad pudingový koláč s jablkami, syrový koláč s orechmi alebo hrozienkami, ryžový nákyp s citrónovou omáčkou a slávnu tradičnú chorvátsku baklavu – vrstvy filo cesta plnené orechmi alebo mandľami a namočené v medovom sirupe.

Čo navštíviťDovolenka