Srbsko – mapa, informácie, dovolenka, čo navštíviť

Európa

Ak sa niekto rozhoduje pre dovolenku alebo výlet, a omrzeli ho klasické destinácie ako Chorvátsko alebo Grécko, výbornou možnosťou je pozrieť sa do Srbska. Aj keď nejde o najvyhladávanejšiu destináciu, Srbsko ponúka krásnu prírodu a významné pamiatky.

Každému cestovateľovi do Srbska doporučujeme zabezpečiť si cestovné poistenie. Vďaka našej online kalkulačke si každý môže porovnať najvýhodnejšie ponuky cestovného poistenia na mieru pre každého. Každý môže ušetriť, nakoľko cena cestovného poistenia začína už od 0,7 € na deň.

Vybaviť si najlacnejšie cestovné poistenie >

Dovolenka alebo výlet v Srbsku si zamiluje každý. Nejde o príliš rušné mesto, aj keď ľudia môžu byť o niečo viac temperamentnejší. No ide o slovanský národ, čo znamená, že od slovákov sa príliš nelíši. Malou nevýhodou cestovania do Srbska je to, že bude potrebné zmeniť eurá na srbské dináre.

Pred dovolenkou v Srbsku je dobré poznať určité zvyky domácich. Je dobré sa vhodne obliecť, pretože v Srbsku vládne konzervatívna kultúra, preto je najlepšie obliekať sa skromne a rešpektovať miestne zvyky. Úradný jazyk je síce srbčina, no mnoho ľudí hovorí anglicky a nemecky.

Tak ako vo všetkých veľkých mestách, aj v srbských veľkých mestách je dôležité byť opatrný a dávať pozor na svoje okolie. Srbsko má tiež bohaté kultúrne dedičstvo, teda treba rešpektovať miestne zvyky a tradície. Napríklad pri fotografovaní náboženských miest alebo pamiatok netreba zabudnúť vyžiadať si povolenie.

Čo navštíviť v Srbsku? Čo ponúka mapa Srbska?

Ubytovanie v Srbsku

Srbsko so svojou rozmanitou krajinou, bohatou históriou a živou kultúrou ponúka celý rad možností ubytovania, ktoré vyhovujú potrebám a preferenciám každého cestovateľa.

Vo veľkých mestách, ako sú Belehrad a Nový Sad, môžu návštevníci nájsť množstvo hotelov od luxusných päťhviezdičkových zariadení až po útulné butikové hotely. Tieto ubytovacie zariadenia sa často vyznačujú moderným vybavením, štýlovým zariadením a výhodnou polohou v blízkosti obľúbených atrakcií.

Pre tých, ktorí hľadajú intímnejšie zážitky, má Srbsko množstvo penziónov v menších mestách a vidieckych oblastiach. Tieto ubytovacie zariadenia poskytujú pohľad na srbskú pohostinnosť s individuálnymi službami, útulnými izbami a príjemnou atmosférou, vďaka ktorej sa hostia cítia ako doma.

Cestovatelia s nízkym rozpočtom nájdu v celej krajine množstvo cenovo dostupných možností vrátane lacných hotelov, hostelov a penziónov. Tieto ubytovacie zariadenia ponúkajú komfortné ubytovanie za ceny, ktoré sú pre návštevníkov prijateľné.

Okrem toho, s nárastom alternatívnych možností ubytovania, ako je napr. prenájom dovolenkových priestorov cez Airbnb, majú cestovatelia možnosť prenajať si súkromné apartmány, domy alebo vily, čo im poskytuje nezávislejší a osobnejší pobyt v Srbsku.

Či už ide o luxusný hotel v centre Belehradu alebo malý penzión na vidieku, Srbsko ponúka návštevníkom komfortné a rôznorodé možnosti ubytovania. Každý si nájde to svoje. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dajú odporučiť napr. tieto ubytovania:

  • Visoki Stevan Apartments – ide o cenovo dostupné ubytovanie v Belehrade; cestovatelia si tam obľúbili hlavne nefajčiarske izby, letiskový transfer, parkovisko či bezplatné pripojenie k internetu; pozitívne hodnotené tam sú najmä poloha a personál ubytovania
  • Apolon – je to cenovo výhodne ubytovanie v Novom Sade; návštevníci v tomto ubytovaní oceňujú najmä rodinné izby, letiskový transfer, nepretržitú recepciu, parkovisko, terasu, bar či bezplatné pripojenie k internetu; pozitívne hodnotené tam sú hlavne personál a pomer ceny a kvality
  • Brvnara Miris Bora – toto je tiež cenovo dostupné ubytovanie, ktoré sa nachádza v Šljivovici blízko Národného parku Tara; zákazníci si v tomto ubytovaní obľúbili hlavne rodinné izby, nefajčiarske izby, parkovisko a bezplatné pripojenie k internetu; pozitívne hodnotené tam sú najmä poloha, čistota a personál
  • Vila Pino Silvestre – je to cenovo výhodné ubytovanie v Zlatibore; cestovatelia tam oceňujú hlavne rodinné izby, parkovisko a rýchle bezplatné pripojenie k internetu; pozitívne hodnotené tam sú najmä čistota, personál a poloha ubytovania
  • Hotel Tonanti – ide o 4-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza v kúpeľnom meste Vrnjačka Banja; zákazníci v tomto ubytovaní oceňujú najmä krytý bazén, kúpeľné a wellness centrum, izbovú službu, izby pre zdravotne znevýhodnených či parkovisko; pozitívne hodnotené tam sú hlavne poloha, čistota, personál a pohodlie

Srbsko ponúka rozmanitú škálu možností ubytovania, ktoré vyhovujú potrebám každého cestovateľa. So svojou príjemnou atmosférou, bohatým kultúrnym dedičstvom a úžasnou prírodou Srbsko sľubuje nezabudnuteľné zážitky pre všetkých, ktorí ho navštívia.

Srbsko

Srbsko je krajina ležiaca na Balkáne v juhovýchodnej Európe. Na severe hraničí s Maďarskom, na severovýchode s Rumunskom, kde sa oplatí navštíviť Bukurešť, na juhovýchode s Bulharskom (odporúčame navštíviť Primorsko), na juhu so Severným Macedónskom, na západe s Chorvátskom a Bosnou a Hercegovinou a na juhozápade s Čiernou Horou. Turisti by na ceste do Srbska určite nemali vynechať ani Albánsko.

Srbsko má na mape veľmi dobrú strategickú pozíciu. Vzdialenosťou je prístupné mnohým krajinám, vrátane Slovenska a Česka.

Spolu s Chorvátskom, Bosnou a Hercegovinou, Kosovom, Slovinskom, Čiernou Horou a Severnou Macedóniou tvorili do 20. storočia takzvanú Juhosláviu.

V Srbsku žije takmer sedem miliónov obyvateľov a jeho hlavným mestom je Belehrad. Srbsko je členom Organizácie Spojených národov, Rady Európy a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Srbsko síce nie je členom Európskej únie, no na cestovanie pre turistov z EU nie sú potrebné víza. Avšak sú určité povinnosti, ktoré musia návštevníci po prechode hraníc splniť. Ak sa turista ubytuje v hoteli alebo penzióne, nemusí nič riešiť. Ak však prespí u známych, musí sa do 24 hodín od prekročenia hraníc registrovať na polícií.

Belehrad

Belehrad je hlavné a najväčšie mesto Srbska. Nachádza sa na severe krajiny, na sútoku riek Dunaj a Sáva. Belehrad je dôležitým priemyselným, obchodným, kultúrnym a vzdelávacím centrom v regióne. Nachádza sa tu množstvo múzeí, galérií a kultúrnych inštitúcií, ako aj rušný nočný život.

V Belehrade sa dá robiť a vidieť veľa vecí. Spomenuté sú jedny z najatraktívnejších miest.

Park a pevnosť Kalemegdan

Park a pevnosť Kalemegdan je jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Belehrade a je skvelým miestom na strávenie dňa. Park je plný historických pamiatok a nádherných výhľadov na mesto a rieku Dunaj.

Dá sa tu venovať mnohým aktivitám, napríklad preskúmať podzemný tunel a starú tureckú pevnosť, prejsť sa po hradbách, pokochať sa úchvatným výhľadom z vrcholu veže, navštíviť vojenské múzeum a vychutnať si relaxačnú prechádzku v parku.

Park a pevnosť Kalemegdan je skvelým miestom na spoznávanie histórie a kultúry Belehradu.

Múzeum Nikolu Teslu

Múzeum Nikolu Teslu v Belehrade je ideálnym miestom na spoznávanie života a práce jedného z najväčších vynálezcov a vedcov všetkých čias. Nachádza sa tu jedinečná zbierka osobných listov, dokumentov, fotografií a artefaktov, ktoré rozprávajú príbeh Teslovho života a práce.

Návštevníci si môžu prezrieť aj interaktívne exponáty, ktoré skúmajú vedu a technológie stojace za Teslovými vynálezmi. Múzeum je skvelým miestom pre každého, kto sa zaujíma o vedu, techniku alebo históriu, aby preskúmal a spoznal úspechy Nikolu Teslu.

Skadarlija

Skadarlija je jedným z najobľúbenejších miest v Belehrade v Srbsku. Je to stará bohémska štvrť mesta, známa svojimi dláždenými uličkami a pestrou atmosférou. Návštevníci prichádzajú do Skadarlije, aby spoznali jej tradičné srbské reštaurácie a kaviarne, ako aj rušný nočný život a pulzujúcu kultúru.

Je to skvelé miesto na spoznávanie pamiatok a zvukov historického Belehradu a na vychutnanie si jeho jedinečnej zmesi umenia, hudby a atmosféry.

Ada Ciganlija

Toto umelé jazero a rekreačná oblasť na rieke Sáva je skvelým miestom na kúpanie, opaľovanie alebo športovanie. Ada Ciganlija je skvelou destináciou, ktorú môže navštíviť ten, kto hľadá dobrodružstvo v prírode v Srbsku.

Rozsiahle umelé jazero je skvelým miestom na kúpanie, jazdu na kajaku alebo len na oddych a nádherný výhľad. Je tu množstvo cyklotrás, turistických chodníkov a outdoorových aktivít, ktoré návševníka zamestnajú. Pre tých, ktorí hľadajú nočný život, je tu množstvo krčiem, klubov a barov.

Či už niekto hľadá jednodňový výlet alebo celovíkendový pobyt, Ada Ciganlija je skvelým miestom na návštevu.

Ada Ciganlija je jedným z najkrajších miest, kde sa dá plávať, opaľovať alebo športovať.

Ulica Knez Mihailova

Ulica Knez Mihail v Srbsku je jednou z hlavných ulíc Belehradu, hlavného mesta Srbska. Je to pešia zóna, ktorá sa nachádza v centre mesta a je plná reštaurácií, kaviarní, obchodov a kultúrnych atrakcií.

Je to ideálne miesto na spoznávanie kultúry, histórie a architektúry Belehradu s krásnymi starými budovami, pamiatkami a námestiami. Návštevník tu nájde aj najlepší nočný život a zábavu v meste vrátane barov a klubov pod holým nebom, živej hudby a umeleckých inštalácií.

Ulica Knez Mihail je skrátka ideálnym miestom na spoznávanie celého šarmu a kultúry Belehradu.

Belehradská zoologická záhrada

Belehradská zoologická záhrada v Srbsku je skvelým miestom na návštevu pre každého, kto miluje zvieratá.

Je domovom viac ako 1 500 druhov zvierat vrátane mnohých vzácnych a ohrozených druhov, ako sú medveď hnedý, divoké kone Przewalského, snežné leopardy a pandy červené. Zoo má aj veľké akvárium a vzdelávacie programy pre deti a dospelých.

Návštevníci si môžu vychutnať rôzne aktivity, ako napríklad kŕmenie žiráf, sledovanie predstavení zvierat a jazdu vláčikom. Belehradská zoologická záhrada je skvelým miestom pre milovníkov zvierat všetkých vekových kategórií, kde sa môžu učiť, skúmať a zabávať.

Novi Sad

Nový Sad je druhé najväčšie mesto v Srbsku a hlavné mesto severnej provincie Vojvodina. Je to živé a vzrušujúce mesto plné kultúry a histórie. Je skvelou destináciou pre cestovateľov, ktorí chcú spoznať to najlepšie zo Srbska s jeho živou kultúrou, historickými budovami a vynikajúcou kuchyňou.

Tiež je známy nádherným výhľadom na rieku Dunaj a mnohými zaujímavosťami, ako sú Petrovaradínska pevnosť, Národné divadlo a Múzeum súčasného umenia. Nájde sa tu aj veľa príležitostí na outdoorové aktivity, ako sú turistika, cyklistika a jazda na kajaku.

Vďaka bohatému kultúrnemu dedičstvu a pulzujúcej atmosfére je Nový Sad skvelou destináciou pre každého, kto chce preskúmať nové mesto a spoznať inú stránku Srbska.

Krásne mesto Novi Sad očarí všetky vekové kategórie a nenechá smutných ani milovníkov dobrého jedla.

Šarganská osmička

Šarganská osmička je jedinečná a fascinujúca turistická destinácia, ktorá sa nachádza v národnom parku Tara v Srbsku. Je to sieť ôsmich úzkokoľajných železničných tratí, ktoré vedú po strmých svahoch hôr a vinú sa okolo úchvatnej rieky Tara.

Je obľúbenou turistickou atrakciou pre svoje nádherné výhľady, historický význam a jedinečný technický zázrak. Návštevníci môžu absolvovať vyhliadkovú jazdu vláčikom po kľukatej železnici, zastaviť sa na rôznych staniciach a preskúmať okolie a pokochať sa úchvatnými výhľadmi.

Návštevníci sa môžu vyviezť aj lanovkou na najvyššiu stanicu na vrchole hory, odkiaľ je nádherný výhľad na celú oblasť. V celej oblasti sa nachádza množstvo turistických chodníkov, ktoré poskytujú možnosti na dobrodružstvo a objavovanie.

Šarganská osmička je ideálnou destináciou pre nadšencov pobytu v prírode a milovníkov prírody.

Zlatibor

Zlatibor je obľúbené horské stredisko v Srbsku, ktoré každoročne priláka tisíce návštevníkov. Ponúka neuveriteľné outdoorové aktivity, ako je lyžovanie, turistika, cyklistika a paragliding. Ponúka tiež úžasné prírodné scenérie vrátane bujných lesov, kopcov a nádherných jazier.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na rôzne kultúrne atrakcie vrátane múzeí, galérií a historických pamiatok. Zlatibor žije rušným nočným životom a ponúka množstvo reštaurácií, kaviarní a krčiem.

Okrem toho sa Zlatibor môže pochváliť miernym podnebím, takže je ideálnou destináciou v každom ročnom období.

Národný park Tara

Tak ako na Slovensku, ani v Srbsku nie je núdza o národné parky. Návšteva národného parku Tara v Srbsku je pre milovníkov prírody úžasným zážitkom. Tara ponúka nádherné scenérie a krajinu s bujnými lesmi, krištáľovo čistými jazerami a úchvatnými výhľadmi na okolité hory.

Je domovom rôznych druhov rastlín a živočíchov vrátane vzácnych a ohrozených druhov a je skvelým miestom na pozorovanie vtáctva a voľne žijúcich zvierat. Park ponúka aj množstvo príležitostí na outdoorové aktivity vrátane pešej turistiky, horskej cyklistiky a raftingu.

Napokon, Tara je skvelým miestom na poznávanie pamiatok s mnohými fascinujúcimi historickými pamiatkami, ktoré môže návštevník preskúmať.

Národný park Tara ponúka nezabudnuteľné výhľady a zážitky na celý život.

Národný park Kopaonik

Národný park Kopaonik je skvelým miestom na návštevu pre svoje nádherné scenérie, svieže lesy a kopce. Je domovom rôznych voľne žijúcich živočíchov vrátane jeleňov, diviakov a medveďov a ponúka množstvo príležitostí na outdoorové aktivity, ako sú turistika, horská cyklistika, lyžovanie a snowboarding.

V parku sa nachádza aj najvyšší vrch Srbska, Pančićev Vrh, ktorý dosahuje výšku 2 017 metrov. Jeho malebná krajina je jednoducho úchvatná a je ideálnou destináciou pre milovníkov prírody a outdoorových nadšencov.

Kláštor Studenica

Kláštor Studenica je jednou z najvýznamnejších pamiatok Srbska a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Kláštor sa nachádza v strednom Srbsku, neďaleko mesta Kraljevo, a je známy svojou úchvatne krásnou architektúrou a úžasnou krajinou.

Hlavným lákadlom kláštora Studenica je jeho neuveriteľná história a náboženský význam. Založil ho v roku 1190 srbský veľkoknieža Stefan Nemanja a kláštor je stále aktívny. V kláštore sa nachádza najväčšia zbierka fresiek v byzantskom štýle na svete a je obľúbeným cieľom pútnikov, ktorí prichádzajú navštíviť mnohé svätyne a vzdať úctu patrónovi Srbska, svätému Savovi.

V kláštore sa nachádza aj bohatá knižnica so vzácnymi rukopismi a knihami zo stredoveku. Okrem toho si návštevníci môžu prezrieť okolitú prírodu a pokochať sa výhľadom na neďaleké hory a lesy.

Vrnjačka Banja

Vrnjačka Banja v Srbsku je obľúbené kúpeľné stredisko v juhocentrálnej časti krajiny. Táto malebná destinácia je známa svojimi liečivými minerálnymi vodami a liečivými bahennými kúpeľmi, ktoré sa využívajú už po stáročia.

Návštevníci Vrnjačka Banja sa môžu venovať rôznym aktivitám vrátane kúpania, pešej turistiky, cyklistiky a prehliadky pamiatok. Termálne pramene v tejto oblasti sú známe svojimi liečivými účinkami a bahenné kúpele vraj pomáhajú zmierniť bolesti kĺbov.

Mesto sa môže pochváliť aj zaujímavou škálou historických pamiatok vrátane Kostola svätého Jána Krstiteľa a Pamätníka neznámeho hrdinu. Vrnjačka Banja je vďaka svojej pokojnej atmosfére a liečivým vodám skvelým miestom pre každého, kto si chce oddýchnuť a užiť si čas v prírode.

Po mape Srbska

Už je teda jasné, že výlet alebo dovolenka v Srbsku nebude určite nuda. Srbsko ponúka skvelú dovolenku aj pre výlet s deťmi. Starší ľudia si prídu tiež na svoje bohatou ponukou vzácnych pamiatok. V Srbsku je zaujímavé aj mesto Niš.

Srbsko je takisto cenovo veľmi dostupné pre slovenských alebo českých turistov. Výhodou je relatívne podobná kultúra, takže miestami sa človek môže cítiť ako doma. Výhodou je tiež vzdialenosť, keďže Srbsko je na hraniciach s Chorvátskom, kde väčšina dovolenkárov jazdí autom. Navyše, po ceste je možné spraviť si jednodňový výlet do slovinskej Ľubľany. No taktiež je možnosť ísť letecky.

Dovolenkovať s Srbsku je možné aj na víkend, no ponúka možnosti aj na dlhodobejšiu dovolenku. O zábavu bude určite postarané. Každý milovník prírody a pamiatok by mal aspoň raz zažiť, čo ponúka dovolenka v Srbsku. Ďalší tip na skvelý výlet je zájazd do Prahy.

Čo navštíviťDovolenka