Chorvátsky Dubrovník – dovolenka, história a kuchyňa

Európa

Chorvátsky Dubrovník je nádherné pobrežné mesto plné histórie a kultúry. Je ideálnym miestom pre nezabudnuteľnú dovolenku vďakam svojím kľukatým dláždeným uličkám či nádherným výhľadom na Jadranské more.

Vášnivým dovolenkárom, ktorí obľubujú more a Cchorvátsky Dubrovník, doporučujeme pred dovolenkou vybaviť si cestovné poistenie. Porovnať si tie najvýhodnejšie ponuky cestovného poistenia môže každý cez našu online kalkulačku a tým ušetriť. Cena cestovného poistenia je už od 0,7 € na deň.

Vybaviť si najlacnejšie cestovné poistenie >

Dubrovník je staré mesto s bohatou a rozmanitou históriou. Tú je možné vidieť skutočne všade, od starých mestských hradieb a pevností až po početné kostoly a kláštory. Jeho staré mesto je jedným z najzachovalejších v Európe a je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Krátky výlet do histórie

História Dubrovníka siaha do 7. storočia, keď sa v tejto oblasti usadila skupina Slovanov. Počas nasledujúcich storočí sa mesto rozrastalo a prosperovalo ako významný obchodný prístav. V 9. storočí získalo mesto od Byzantskej ríše autonómiu a v 11. storočí sa stalo hlavným mestom stredovekého štátu Ragusa.

V tomto období Dubrovník prekvital a bol známy ako jedno z najvyspelejších miest v regióne. Bol významným centrom kultúry a vzdelanosti, ako aj centrom obchodu a diplomacie. Mesto bolo tiež dôležitým prístavom pre benátske námorníctvo a jeho strategická poloha znamenala, že bolo dobre chránené pred vonkajším útokom.

V 14. storočí bolo mesto obklopené niekoľkými hradbami, ktoré boli v priebehu rokov posilňované. Tieto múry sa zachovali dodnes ako dôkaz sily a odolnosti mesta.

Počas svojej dlhej histórie bol Dubrovník dejiskom mnohých konfliktov. V 16. storočí ho okupovala Osmanská ríša a v 18. storočí naň zaútočili Francúzi. Počas juhoslovanských vojen v 90. rokoch 20. storočia ho ťažko poškodili srbské vojská.

Dnes je Dubrovník významnou turistickou destináciou a historické centrum mesta je vyhľadávanou atrakciou. Je to miesto plné krásy a kultúry a jeho dlhá a fascinujúca história určite zaujme návštevníkov na dlhé roky.

Prečo Dubrovník navštíviť?

Chorvátsky Dubrovník ponúka množstvo aktivít a atrakcií pre turistov. Či už ide o relaxačnú dovolenku na pláži, alebo akčné dobrodružstvo, v Dubrovníku si každý nájde niečo pre seba. Tu sú niektoré z najlepších vecí, ktoré je možné v Dubrovníku navštíviť, a tiež zopár typov na aktivity.

  • Prejsť sa po mestských hradbách: Mestské hradby patria medzi najpôsobivejšie v Európe a ponúkajú jedinečný pohľad na mesto. Nenáročná prechádzka po hradbách je skvelým spôsobom, ako si vychutnať krásu mesta a spoznať jeho bohatú históriu.
  • Staré mesto: Staré mesto Dubrovníka je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a je najobľúbenejšou atrakciou mesta. Je plné dláždených uličiek, starobylých kostolov a krásnych námestí, čo z neho robí skvelé miesto na prehliadku.
  • Relax na pláži: Dubrovník má mnoho krásnych pláží, vďaka čomu je skvelou destináciou na opaľovanie a kúpanie. Medzi najobľúbenejšie pláže patrí pláž Banje a pláž Lapad.
  • Ostrovy: Dubrovník je domovom mnohých krásnych ostrovov vrátane neďalekých Elafitských ostrovov. Návštevníci sa môžu vybrať na celodenný výlet a preskúmať ostrovy, zaplávať si a pokochať sa nádherným výhľadom na Jadranské more.
  • Výlet na kajaku: Dubrovník je skvelým miestom pre jazdu na kajaku a návštevníci môžu absolvovať výlet po okolitých ostrovoch a zátokách mesta. Výlety na kajaku sú skvelým spôsobom, ako preskúmať oblasť a získať jedinečný pohľad na mesto.
  • Nechať sa vyviezť lanovkou: Dubrovnícka lanovka vyvezie návštevníkov na vrchol hory Srđ, odkiaľ sa naskytá úchvatný výhľad na mesto a Jadranské more.
  • Živá hudba: Dubrovník má bohatú hudobnú scénu s množstvom miest so živou hudbou. Medzi najobľúbenejšie miesta patrí napríklad Kultúrny klub Revelin alebo Staromestský jazzový klub.

Dubrovník, podobne ako mesto Podgorica, je skvelým miestom na nakupovanie. V jeho kľukatých uličkách možno nájsť množstvo jedinečných butikov a obchodov plné suvenírov či značkového oblečenia.

Dnes je Dubrovník významnou turistickou destináciou a historické centrum mesta je vyhľadávanou atrakciou.
Dnes je Dubrovník významnou turistickou destináciou a historické centrum mesta je vyhľadávanou atrakciou.

Výlety do okolia mesta

Mesto je povinnou zastávkou pre každého, kto chce preskúmať nádherný Jadran. Ale aj za hradbami mesta sa nachádza veľa zaujímavých miest, ktoré sú vzdialené len kúsok cesty autom. Tu sú niektoré z najlepších pamiatok, ktoré možno vidieť mimo Dubrovníka, od očarujúcich rybárskych mestečiek až po nedotknuté národné parky.

Elafitské ostrovy

Tieto nádherné ostrovy sú vzdialené len krátku plavbu loďou a predstavujú dokonalý únik od ruchu mesta. Elafitské ostrovy s nádhernými plážami, malebnými dedinkami a krištáľovo čistou vodou sú skvelým miestom na oddych a spoznávanie prírodných krás Chorvátska. Počas pobytu treba určite navštíviť Koločep, Šipan a Lopud.

Ostrov Mljet

Mljet je jeden z najkrajších chorvátskych ostrovov, ktorý je vzdialený len krátku cestu trajektom z Dubrovníka. Na ostrove sa nachádzajú dve nádherné jazerá so slanou vodou, obklopené bujnou stredomorskou vegetáciou. Je to skvelé miesto na kúpanie, jazdu na člne alebo len na pokojnú prechádzku po ostrove.

Národný park Krka

Národný park Krka je jednou z najúžasnejších prírodných oblastí Chorvátska a nachádza sa len dve hodiny jazdy autom od Dubrovníka. V parku sa nachádza ohromujúci vodopád, ako aj rieka so siedmimi rôznymi kaskádami a dve veľké jazerá. Je to skvelé miesto na turistiku alebo kúpanie v úžasne čistej vode.

Ston

Ston je malá rybárska dedinka vzdialená len kúsok od Dubrovníka a je to skvelé miesto na celodenný výlet. V obci sa nachádza 5 km dlhý múr postavený v 14. storočí, ako aj množstvo starých opevnení. Počas pobytu tu určite treba ochutnať miestne morské plody.

Korčula

Korčula je očarujúci ostrov pri pobreží Chorvátska a je skvelým miestom na objavovanie úžasne čistých vôd Jadranu. Od starých mestských hradieb až po nádherné pláže – je tu čo robiť a čo vidieť. Určite netreba vynechať staré mesto, ako aj neďaleký ostrov Lastovo.

Ako je možné vidieť, mimo Dubrovníka je tiež čo vidieť a robiť. Toto je len niekoľko skvelých miest, ktoré možno navštíviť mimo mestských hradieb, takže určite treba región preskúmať a vychutnať si úžasné pamiatky a zvuky Chorvátska.

Chutná prímorská kuchyňa

Táto prímorská destinácia je okrem úžasnej architektúry a malebného pobrežia známa aj vynikajúcou kuchyňou. Od tradičných dalmatínskych špecialít až po moderné interpretácie stredomorských jedál – Dubrovník má čo ponúknuť každému návštevníkovi.

Hojnosť čerstvých morských plodov je východiskovým bodom pre mnohé z tradičných jedál mesta. Ryby a morské plody sú neoddeliteľnou súčasťou miestnej kuchyne a nájsť ich možno v jedlách ako crni rižot (čierne rizoto) a pasticada (dusené hovädzie mäso). Tieto jedlá sa často podávajú s miestnou zeleninou.

V Dubrovníku sú obľúbené aj mäsité jedlá. Medzi obľúbené jedlá patria ćevapi (grilované mäsové placky), pršut (sušená šunka) a sarma (plnená kapusta). Tieto jedlá sa často podávajú s polentou, zemiakovou kašou alebo ryžou.

Obľúbenou súčasťou miestnej kuchyne sú aj syry a údeniny. Medzi obľúbené syry patrí paški sir (ovčí syr z ostrova Pag) a kravlji sir (kozí syr). Z údenín netreba vynechať pršut (údená šunka) a kulen (pikantná bravčová klobása).

Dubrovník je známy aj svojimi sladkosťami. Medzi najobľúbenejšie zákusky patria fritule (šišky), rožata (tort s krémom) a roženice (šišky plnené džemom). Tieto dezerty sa často podávajú s pohárom miestnej pálenky.

Milovníci exotickej kuchyne si určite obľúbia aj tureckú kuchyňu. Za tou sa možno vypraviť do tureckej oblasti Cappadocia. V tejto oblasti sa podávajú jedny z najlepších jedál tureckej kuchyne vrátane kebabu, meze a pečiva.

Chutnou kuchyňou je preslávená aj krajina v severnej Afrike – Maroko. Marocká kuchyňa je taká rozmanitá ako ľudia, ktorí ju obývajú, od voňavých taginov Berberov až po chutné kuskusové taniere arabského obyvateľstva.

Či už je v hľadáčiku ľahký zákusok, alebo plnohodnotná hostina, Dubrovník uspokojí všetky chuťové bunky.

Nezabudnuteľná exotická dovolenka

Dubrovník a jeho okolie nie je len o ležaní na pláži či prechádzkach uličkami starého mesta. Pokiaľ niekto hľadá aktívnejšiu letnú dovolenku, Dubrovník je stále ideálnou destináciou. Človek sa tu môže venovať plachteniu, jazde na kajaku, potápaniu a dokonca aj horolezectvu. V ponuke je aj celý rad kultúrnych aktivít, ako napríklad ochutnávka vína, návšteva miestnych trhov a spoznávanie bohatej histórie mesta.

V noci Dubrovník, podobne ako grécky ostrov Zakynthos, žije zábavou. Nájsť tu množstvo barov a klubov, ako aj reštaurácie, ktoré ponúkajú miestne špeciality a jedlá medzinárodnej kuchyne. Po dlhom dni strávenom objavovaním si možno vychutnať romantickú plavbu pri západe slnka alebo jednoducho relaxovať pri pohári vína a pozorovať hviezdy.

Dubrovník je jednoducho ideálnou destináciou pre dovolenku. Vďaka nádhernej scenérii, živej kultúre a rôznorodým aktivitám si turista určite odnesie nezabudnuteľné zážitky. Netreba teda na nič čakať rezervovať si svoj pobyt ešte dnes.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výlet