Umag – ubytovanie, pamiatky a chorvátska kuchyňa

Európa
umag

Umag je mesto v Chorvátsku, ktoré sa nachádza na severozápadnom pobreží Istrie. Je známe svojím úžasným stredomorským podnebím, nádhernými plážami a rušným nočným životom. Mesto je tiež známe každoročným tenisovým turnajom Umag Open, na ktorom sa zúčastňujú niektorí z najlepších svetových hráčov.

V Umagu sa možno venovať mnohým aktivitám, napríklad plachteniu, windsurfingu, jazde na kajaku a potápaniu. Nachádza sa tu aj mnoho reštaurácií a barov s rôznymi jedlami miestnej a medzinárodnej kuchyne. Mesto Umag je skvelým miestom na strávenie oddychovej dovolenky alebo víkendu plného zábavy.

Umag v Chorvátsku

Umag je malé mesto v chorvátskom regióne Istria. Podobne ako Biograd na Moru je Umag obľúbená prímorská destinácia, známa svojimi nádhernými prírodnými krásami, historickými pamiatkami a živou kultúrou.

Umag sa nachádza na severozápadnom pobreží Istrie, s výhľadom na Jadranské more. Mesto má dlhú históriu, ktorá siaha až do rímskeho obdobia, keď bolo dôležitým obchodným prístavom. Vďaka svojej strategickej polohe bolo atraktívnym cieľom pre rôznych útočníkov vrátane Byzantskej ríše, Benátskej republiky a Rakúsko-Uhorska.

Dnes je Umag spolu s mestom Primošten obľúbenou dovolenkovou destináciou vďaka nádherným plážam, krištáľovo čistej vode a malebným výhľadom. V meste sa nachádza aj niekoľko historických budov vrátane hradu Umag, pevnosti zo 17. storočia, kostola Panny Márie Anjelskej, ktorý je príkladom renesančnej architektúry, a radnice Umagu, budovy v benátskom štýle.

Umag ponúka návštevníkom aj celý rad aktivít, od výletov loďou až po ochutnávky vína. Koná sa tu aj množstvo festivalov a podujatí, napríklad Letný festival, ktorý sa koná v júli, a Festival pouličnej hudby, ktorý sa koná v auguste.

Okrem svojich atrakcií je Umag známy aj svojou kuchyňou. Medzi miestne špeciality patria hľuzovky, morské plody a celý rad istrijských vín. V meste sa nachádza aj množstvo reštaurácií a barov, ktoré ponúkajú rôzne jedlá medzinárodnej kuchyne.

Umag je ideálnou destináciou pre tých, ktorí hľadajú oddychovú dovolenku v nádhernom pobrežnom prostredí. Vďaka krásnym plážam, fascinujúcej histórii a živej kultúre poskytne toto mesto každému nezabudnuteľné zážitky.

Dovolenka v Umagu

Umag, skrytý klenot Chorvátska, je nádherné pobrežné mesto známe svojimi nádhernými plážami, krištáľovo čistou modrou vodou a klasickým stredomorským šarmom. Umag so svojimi kľukatými dláždenými uličkami, malebnými kaviarňami a rušným nočným životom je ideálnym miestom na oddychovú dovolenku.

Blízkosť Jadranského mora robí z Umagu rovnako ako zo Zadaru ideálne dovolenkové miesto pre turistov, ktorí milujú vodu. V meste sa nachádza množstvo pláží, na ktorých si každý nájde niečo pre seba, od plytkých brehov pre rodiny s malými deťmi až po členité pobrežie pre dobrodružné povahy.

Návštevníci si môžu vychutnať aj množstvo vodných športov, ako je šnorchlovanie, jazda na kajaku a windsurfing.

Pre tých, ktorí chcú preskúmať okolie, je Umag skvelou základňou na objavovanie Istrijského polostrova. Odtiaľto môžu návštevníci preskúmať okolité mestá, dediny a historické pamiatky. Medzi najvýznamnejšie miesta patrí stredoveké mesto Motovun, dedina Grožnjan na vrchole kopca a pobrežné mestá Rovinj, Poreč a Novigrad.

Umag je známy aj svojou vynikajúcou stredomorskou kuchyňou. V meste nájdete všetko od čerstvých morských plodov až po tradičné istrijské jedlá. Miestne reštaurácie ponúkajú k jedlám rôzne druhy miestnych vín a návštevníci si môžu vychutnať ruch mestských kaviarní, ktoré sú otvorené dlho do noci.

Nočný život v Umagu je živý a pulzujúci. Návštevníci si môžu prezrieť množstvo barov a klubov v meste, v ktorých hrá živá hudba či dídžeji a konajú sa koncerty pod holým nebom. Koná sa tu aj množstvo kultúrnych podujatí, od divadelných predstavení až po premietanie filmov.

Umag je ideálnou destináciou pre pohodovú dovolenku. Vďaka krásnym plážam a rušnému nočnému životu si v tomto očarujúcom prímorskom mestečku každý nájde niečo pre seba. Či už niekto hľadá oddychovú dovolenku na pláži alebo vzrušujúce dobrodružstvo, Umag určite ponúkne nezabudnuteľné zážitky.

Chorvátske mesto Umag ponúka krásny výhľad na Jadranské more.
Chorvátske mesto Umag ponúka krásny výhľad na Jadranské more.

Ubytovanie v Umagu

Umag je obľúbená turistická destinácia, ktorá ponúka návštevníkom množstvo atrakcií a aktivít. Ak niekto plánuje dovolenku v Umagu, nájdete tu veľa možností ubytovania.

Pre luxusný pobyt je skvelou voľbou hotel Kempinski Adriatic. Tento päťhviezdičkový hotel sa nachádza priamo na nábreží a ponúka množstvo zariadení vrátane kúpeľov, vonkajšieho bazéna a gurmánskej reštaurácie. Má tiež výhodnú polohu v blízkosti hlavných atrakcií mesta, ako je napríklad prístav Umag a akvárium Umag.

Ak si chce človek dopriať ekonomickejšiu možnosť ubytovania, mal by zvážiť pobyt v jednom z mnohých dovolenkových apartmánov v Umagu. Tieto apartmány sa nachádzajú po celom meste a ponúkajú celý rad zariadení, ako sú plne vybavené kuchyne a pohodlný nábytok. Mnohé z apartmánov majú tiež prístup k súkromným bazénom a záhradám, takže sú skvelou voľbou pre rodinnú dovolenku.

Ak niekto túži po rustikálnejších zážitkoch, môže si vybrať pobyt v jednom z kempov v Umagu. Tieto kempy sa nachádzajú v okolitej prírode a ponúkajú skvelý spôsob, ako preskúmať túto oblasť. Poskytujú aj základné vybavenie, ako sú kúpeľne, sprchy a kuchyne.

Umag je skvelou destináciou na dovolenku. Vďaka rôznym možnostiam ubytovania si určite každý nájde niečo, čo bude vyhovovať jeho rozpočtu a potrebám. Bez ohľadu na to, kde sa rozhodne ubytovať, v Umagu určite každý prežije nezabudnuteľnú letnú dovolenku.

Pamiatky a atrakcie v Umagu

Umag, známy ako „Perla Jadranu“, je krásna a obľúbená turistická destinácia v chorvátskej Istrii. Umag sa nachádza na Istrijskom polostrove a je to malebné mesto plné nedotknutých pláží, živej kultúry a nádherných prírodných krás. Vďaka miernemu stredomorskému podnebiu a nádhernej kulise kopcov je Umag ideálnym miestom na relaxačnú dovolenku.

 • Pre tých, ktorí hľadajú trochu dobrodružstva, ponúka Umag množstvo možností na prehliadku pamiatok. Za návštevu stojí amfiteáter v Umagu – impozantná stavba s výhľadom na mesto. Tento antický amfiteáter bol postavený v 3. storočí n. l. a je jediným zachovaným rímskym amfiteátrom v Chorvátsku. Možno si odtiaľto vychutnať nádherný výhľad na Jadranské more a okolitú krajinu.
 • Mestské hradby Umagu sú dobre zachovaným príkladom stredovekého opevnenia. Hradby postavené v 15. storočí pozostávajú z troch úrovní, pričom z najvyššej úrovne sa naskytá fantastický výhľad na mesto. Za obdiv stojí zložité murivo a starobylé obranné prvky a zároveň krásny výhľad na okolie.
 • Ďalším obľúbeným miestom na prehliadku je Staré mesto Umagu. Táto očarujúca oblasť je plná kľukatých dláždených uličiek lemovaných malebnými kaviarňami a obchodíkmi. Nachádzajú sa tu historické budovy, ako napríklad kostol svätej Márie Magdalény, španielska pevnosť a hodinová veža z 15. storočia.
 • Na oddych je tu mnoho pláží Umagu. Od odľahlých zátok až po rušné plážové letoviská – Umag ponúka niečo pre každého návštevníka pláže. Slnko, piesok a krištáľovo čistá voda sa najlepšie vychutnáva po prehliadke pamiatok tohto krásneho mesta.

Umag so svojimi úžasnými prírodnými krásami, živou kultúrou a bohatou históriou poskytuje jedinečný a nezabudnuteľný zážitok z prehliadky.

Po náročnej prehliadke mesta si možno vychutnať krásny západ slnka na jednej z mnohých pláží Umagu.
Po náročnej prehliadke mesta si možno vychutnať krásny západ slnka na jednej z mnohých pláží Umagu.

Chorvátska kuchyňa v Umagu

Umag, malé chorvátske mesto na polostrove Istria, je rajom gurmánov. Kuchyňa v Umagu je známa svojimi delikátnymi jedlami z morských plodov a jedinečnými miestnymi chuťami, ktoré určite podráždia chuťové poháriky.

V kuchyni Umagu kraľujú morské plody. Miestni rybári denne zásobujú mesto čerstvými rybami a mäkkýšmi, ktoré sa pripravujú na rôzne chutné spôsoby.

 • Bežným jedlom sú grilované ryby, ktoré sa môžu podávať so zemiakmi, zeleninou alebo dokonca s polentou.
 • Obľúbeným jedlom z morských plodov je brodetto, ktoré pozostáva zo zmesi rôznych rýb pripravených na olivovom oleji, miestnom bielom víne, cesnaku, petržlenovej vňati a paradajkovej omáčke.
 • Obľúbené sú aj mušle, ktoré sa môžu podávať ako predjedlo alebo hlavný chod.
 • Bežnými jedlami sú mušle, lastúry a sépie, ktoré sa často podávajú s cesnakovou omáčkou a bielym vínom.

Okrem morských plodov ponúka Umag aj množstvo ďalších miestnych jedál.

 • Pasticada je obľúbené jedlo z pomaly vareného hovädzieho mäsa, podávané s domácimi haluškami a omáčkou z červeného vína, cesnaku a sušených sliviek.
 • Ďalším miestnym jedlom sú fuži, druh domácich cestovín podávaných s hľuzovkami, hubami alebo rôznymi inými omáčkami.
 • V Umagu sa často podávajú aj polievky, pričom najobľúbenejšia je manestra, výdatná polievka z fazule, zemiakov a miestnej zeleniny.

Žiadne jedlo v Umagu sa nezaobíde bez miestnych vín a dezertov. Vína z tohto regiónu sú známe svojou sviežou a ovocnou chuťou a najlepšie sa vychutnajú s jedlami z morských plodov. Obľúbené sú aj dezerty ako fritule, druh šišky, a rožata, dezert podobný krému.

Milovníci exotickej kuchyne si určite obľúbia aj tureckú kuchyňu. Za tou sa možno vypraviť do tureckej oblasti Cappadocia. V tejto oblasti sa podávajú jedny z najlepších jedál tureckej kuchyne vrátane kebabu, meze a pečiva. Nachádza sa tu aj mnoho malých reštaurácií a kaviarní, ktoré ponúkajú tradičné turecké jedlá.

Kuchyňa v Umagu určite uspokojí všetky chuťové bunky, od najčerstvejších jedál z morských plodov až po domáce cestoviny a dezerty. Vďaka jedinečným chutiam a miestnym surovinám sa Umag určite stane nezabudnuteľným kulinárskym zážitkom.

DovolenkaPamiatky