Rabac, Chorvátsko – dovolenka, cestovanie, zaujímavosti

Európa

Rabac je malé pobrežné mestečko na východnej strane Istrijského polostrova, na rozdiel od mnohých najznámejších destinácií v tejto časti Chorvátska, ktoré sa nachádzajú na západnej strane. Je obľúbenou dovolenkovou destináciou, o čom svedčí aj široká ponuka ubytovania.

V lete je tu pomerne rušno a mnohí dovolenkári si tu užívajú krásne pláže ocenené Modrou vlajkou, ako aj každoročne organizovanú zábavu. Modrá vlajka zaručuje čistotu mora a pláže, bezpečné kúpanie a to, že sú na nich kontajnery na odpad, čím turisti prispievajú k čistote pláže. Pokyny uvedené na značke sa musia dodržiavať počas celej kúpacej sezóny. Naopak, pláž bez ekologickej vlajky nie je automaticky menej čistá.

Ubytovanie v meste Rabac

Rabac v Chorvátsku leží pri krištáľovo čistých vodách Jadranského mora a ponúka očarujúce pobrežné útočisko s možnosťami ubytovania podľa želania každého cestovateľa. Od fantastických hotelov v každej cenovej kategórii až po súkromné apartmány a krásne kempy.

Pre tých, ktorí hľadajú luxusný únik, má Rabac špičkové hotely a rezorty, ktoré sa nachádzajú na svahu s výhľadom na azúrové vody. Tieto ubytovacie zariadenia ponúkajú priestranné izby, elegantné vybavenie a úchvatné výhľady, ktoré hosťom poskytujú dokonalý relax a pohodlie.

Návštevníci, ktorí túžia po intímnejšom zážitku, si môžu vybrať z množstva butikových hotelov a penziónov ukrytých v malebných uličkách Rabacu. Tieto očarujúce zariadenia vyžarujú miestny šarm a pohostinnosť, ponúkajú individuálne služby a útulnú atmosféru.

Cestovatelia s obmedzeným rozpočtom nájdu množstvo cenovo dostupných možností vrátane lacných hotelov, apartmánov a hostelov roztrúsených po celom meste Rabac. Tieto ubytovacie zariadenia poskytujú komfortné ubytovanie za zlomok ceny.

Okrem toho, s nárastom počtu dovolenkových prenájmov majú cestovatelia možnosť ubytovať sa v súkromných apartmánoch alebo domoch. Možností je v Rabaci mnoho, a tak si každý nájde to svoje. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dajú odporučiť napr.:

 • Boutique Hotel Adoral – je to 4-hviezdičkové ubytovanie, ktoré sa nachádza asi 150 metrov od centra mesta a blízko pláže; cestovatelia si v tomto hoteli obľúbili najmä rodinné izby, izbovú službu, letiskový transfer, pláž či bar; pozitívne hodnotené tam sú hlavne personál, čistota a poloha
 • Valamar Sanfior Hotel & Casa – ide o 4-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza približne 900 metrov od centra mesta a pri pláži; zákazníci tam oceňujú hlavne bazény, kúpeľné a wellness centrum, pláž, fitnescentrum, reštauráciu či bar; pozitívne hodnotené tam sú najmä poloha a personál
 • Apartment Bruna 653 – toto je cenovo dostupnejšie 3-hviezdičkové ubytovanie, ktoré sa nachádza asi 250 metrov od centra mesta a neďaleko pláže; návštevníci si tam obľúbili hlavne bezplatné pripojenie k internetu, parkovisko či vybavenie na grilovanie; pozitívne hodnotené tam sú najmä čistota a personál
 • Apartments and room Rabac 155 – tiež ide o cenovo výhodnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza sa približne 200 metrov od centra a blízko pláže; cestovatelia tam oceňujú hlavne bezplatné pripojenie k internetu a parkovisko; pozitívne hodnotené tam sú najmä personál, poloha a pomer ceny a kvality

Či už cestovateľ hľadá luxus alebo cenovú dostupnosť, Rabac ponúka rozmanitú škálu ubytovaní, ktoré vyhovujú potrebám a preferenciám každého cestovateľa. Vďaka svojmu nádhernému pobrežiu, bohatej histórii a srdečnej pohostinnosti je Rabac ideálnou destináciou pre nezabudnuteľnú dovolenku na chorvátskom pobreží.

Základné informácie o Rabaci

Rabac sa nachádza na Istrii na pokojnom východnom pobreží, asi 50 km od Puly na juhu a takmer 50 km od Opatije na severe. V minulosti malá rybárska dedinka, dnes Rabac má približne 1 500 obyvateľov a je jedným z najobľúbenejších letovísk v regióne Istria.

História cestovného ruchu siaha dokonca až do začiatku 19. storočia, pričom už v tom čase sa o pobrežnom meste rozplýval anglický cestovateľ Richard Francis Burton. V tomto období bolo postavených niekoľko malebných letných domov, ktoré dodnes dodávajú Rabacu určité čaro.

K mestu Rabac patrí nádherný prístav s turistickým centrom a farebnými budovami, zátoka Maslinica s kempingom a dlhé malebné pobrežie s nespočetnými plážami východne od mesta. Keďže obec bola postavená na svahu, všetky rekreačné apartmány sa vinú na pobrežie a svojich hostí odmeňujú nádherným výhľadom na more.

Prístav je jedným z najdôležitejších a najrušnejších prístavov v oblasti. Nábrežie lemuje množstvo reštaurácií s morskými plodmi.

Ako sa dostať do mesta Rabac?

Najbližšie letisko mesta Rabac je letisko Pula, ktoré je vzdialené približne 45 km. Spoločnosti Brioni a FILS prevádzkujú autobusovú dopravu (premávajú v striedavých dňoch) z letiska do viacerých istrijských miest vrátane Rabaca, kam cesta trvá 1 hodinu. Obľúbenou destináciou v blízkosti letoviska Pula je aj Poreč.

Spoločnosť Arriva zabezpečuje autobusovú dopravu z niektorých väčších miest (napr. Pula a Rijeka, tiež Záhreb) do Rabaca. Ak k dispozícii nebude priamy autobus do Rabaca, je možné ísť autobusom do neďalekého Labinu a potom nastúpiť na ďalší autobus až sem.

Z Poroziny na ostrove Cres premáva trajekt do Brestovej na pevnine, ktorá je od Rabaca vzdialená asi 30 km po pobreží. Tento trajekt prevádzkuje spoločnosť Jadrolinija.

Rabac – čo sa oplatí vidieť

Toto mesto je známe najmä vďaka svojim krásnym tyrkysovo modrým plážam a mnohým dobrým hotelom priamo pri mori, ktoré sú ideálne pre dovolenku na pláži pri Jadrane. Skutočne očarujúce je aj malé centrum, do ktorého sa dá dostať romantickou pobrežnou promenádou, kde sa nachádza rybársky prístav vytvárajúci jedinečnú atmosféru.

Pláže v Rabaci

Toto rekreačné stredisko v Chorvátsku je výnimočné vďaka fantastickým plážam. Ohromujúce sú mnohé biele kamienkové zátoky, ktoré sa plytko zvažujú do mora a vyžarujú nádych karibskej atmosféry. Niektoré z týchto zátok sú stále pokojné, zatiaľ čo v iných sa dá zaručene zabaviť vďaka širokej ponuke vodných športov a voľnočasových aktivít.

 • Pláž Girandella – čistá kamienková pláž, ideálna pre rodiny s deťmi. More v chránených zátokách je krištáľovo čisté a svahy plytké, čo zaručuje najlepší zážitok z kúpania. Krásna je aj promenáda, ktorá vedie do centra Rabaca. Pláž Girandella sa nachádza priamo pod rovnomenným 4 hviezdičkovým hotelom Girandella, ktorý ponúka najlepšie podmienky na dovolenku pri mori so skvelým bazénom a špičkovou polohou.
 • Pláž Sveti Andrea – jedna z najlepších pláží letoviska. Počas kúpania v krištáľovo čistom mori si možno vychutnať scenériu ako z cestovateľského časopisu. Skalné útvary, ktoré rozdeľujú pláž na množstvo malých zátok, sú nádherné a dodávajú Rabacu zvláštne čaro. Táto zátoka na kúpanie zaručuje veľa súkromia a jedinečný pokoj, najmä mimo sezóny.
 • Pláž Lanterna – pláž Lanterna je jedným z najobľúbenejších miest na kúpanie v letovisku. Možno tu nájsť krásne štrkové zátoky s malými betónovými plochami na opaľovanie. Tyrkysové farby mora a malebný výhľad na pobrežie a ostrov Cres na druhej strane sú jednoducho úchvatné. Za ním sa nachádza krásny hotel Valamar Sanfior Hotel & Casa, obľúbený hotel pre dovolenku v Rabaci.
 • Pláž Marsal Tito – ďalšou obľúbenou zátokou na kúpanie je Marsal Tito. Nachádza sa neďaleko centra a z prístavu sa k nej dá ľahko dostať krátkou prechádzkou. Obzvlášť krásna je tu stredomorská atmosféra s bielymi kamienkami, zelenými stromami v pozadí a tmavomodrými farbami mora.
 • Pláž Maslinica – najväčšou zátokou v Rabaci je Maslinica, nádherná pláž, ktorá sa nachádza trochu západne od centra mesta. Táto nádherná kamienková pláž dokonca získala Modrú vlajku vďaka fantastickej vybavenosti, čistote a špičkovej kvalite mora. Okrem toho je vďaka širokej ponuke aktivít a vodných športov veľmi obľúbená, najmä medzi rodinami s deťmi. Skvelý je aj kemp, ktorý sa nachádza na vynikajúcom mieste na pláži.
Rabac je známy svojimi krásnymi plážami, vďaka čomu je obľúbenou destináciou pre turistov.

Prístav a centrum Rabaca

Malebný rybársky prístav je pravdepodobne najkrajšou časťou mesta a zároveň najznámejšou atrakciou Rabaca. Domčeky v pastelových farbách sú jedinečné a nádherné a spolu s tyrkysovým morom a rybárskými člnmi v okolí tvoria skutočnú kulisu. Prístav je turistickým centrom Rabaca.

Nachádzajú sa tu aj útulné kaviarne a reštaurácie, odkiaľ možno sledovať ruch mesta pri pohári istrijského vína alebo lahodnej kávy. V Rabaci nesmie chýbať dlhá promenáda, ktorá spája centrum s okolitými plážami. Pri prechádzke pozdĺž pobrežia ohromia nádherné vyhliadky a atmosféra tejto stredomorskej promenády.

Susedné mesto Labin

Počas dovolenky v Rabaci sa naskytuje možnosť preskúmať neďaleké mesto Labin. Nachádza sa len 5 km od mesta na kopci s výhľadom na obľúbené prímorské letovisko a nadchne najmä historickým centrom mesta.

Pri prechádzke uličkami vie ohromiť množstvo farebných námestí a zmes chorvátskeho a talianskeho štýlu. Na ceste možno vždy nájsť galérie s umením a obchody na nákupy. Vynikajúce sú tu aj reštaurácie a malebné konoby, ktoré sú obľúbené najmä večer.

Hotely v Rabaci siahajú od malých rodinných zariadení až po veľké moderné rezorty.

Aktivity a podujatia

Festival Rabac Open Air sa koná každé leto od júna do augusta s mnohými sprievodnými podujatiami – živou hudbou, letným karnevalom, podujatiami pre deti, kinom pod holým nebom a ďalšími. Po minulé roky sa tu každoročne zabavilo viac ako 31 000 návštevníkov. Program je rozdelený na štyri programové celky: špeciálne podujatia, pouličná hudba, pouličné predstavenie a kino a divadlo.

Miestna agentúra Four Elements môže zorganizovať výlety na morskom kajaku, pešiu turistiku a horskú cyklistiku. V spoločnosti sprievodcov sa turisti vydajú na prieskum krásneho pobrežia a kamienkových pláží obklopených krištáľovo čistou vodou.

Staré mesto Labinu je obohnané starobylými hradbami, ktoré sa zachovali dodnes.

Rabac – miestne reštaurácie a bary

Restoran Rapcanka je dlhoročná rodinná reštaurácia priamo v centre mesta, ktorá ponúka kvalitné jedlá istrijskej, stredomorskej a európskej kuchyne. Oplatí sa ochutnať ich špeciality vrátane dusených rýb brodet, čierneho rizota, jedál s typickými istrijskými prísadami, ako sú hľuzovky alebo špargľa, a mäsových jedál.

Reštaurácia Nostromo ponúka kvalitné jedlá z bežnej ponuky chorvátskych jedál z rýb a mäsa. Kaviareň Robinson je ideálna na chutné jednoduché jedlo za rozumnú cenu s výhľadom, nakoľko sa nachádza priamo pri mori.

Craft Beer & Grill je pohodový podnik, ktorý ponúka hamburgery, steaky a remeselné pivo a je dobrou voľbou pre väčšie skupiny. Black & Blue Steakhouse je miesto, kam možno prísť, ak má človek chuť na kvalitný steak a iné mäsové jedlá, ako sú rebierka, jahňacie mäso, bravčové kotlety.

Na úžasnú zmrzlinu a zákusky sa oplatí vybrať do reštaurácie Pingo. Movie Bar je dobrou voľbou pre nápoje a večernú zábavu, zatiaľ čo Beat Beach Club je skvelým miestom pre koktaily a DJ-ov.

Kam na výlet mimo Rabaca?

Chorvátsko je nádherná krajina s množstvom úžasných miest na spoznávanie. Každý si tu nájde niečo pre seba – od nádherných pláží až po historické mestá. Tu je niekoľko mojich najlepších odporúčaní na miesta, ktoré sa oplatí navštíviť v Chorvátsku:

 • Hvar je nádherný ostrov v Jadranskom mori, ktorý je známy svojimi nádhernými plážami. Jednou z najobľúbenejších aktivít na Hvare je návšteva jeho úžasných levanduľových polí. Na ostrove sa nachádza aj Hvarská pevnosť, z ktorej je úchvatný výhľad na okolie.
 • Murter je malý ostrov, ktorý sa nachádza v centrálnej časti Jadranského mora. Je známy svojimi krásnymi plážami a úžasnými morskými plodmi. Jednou z najobľúbenejších aktivít v okolí je návšteva Národného parku Kornati, čo je skupina ostrovov, ktoré sú známe svojimi prírodnými krásami.
 • Národný park Krka je nádherný národný park, ktorý sa nachádza v centrálnej časti Chorvátska. Je známy svojimi úžasnými vodopádmi, krištáľovo čistými jazerami a sviežou zeleňou. Návštevníci môžu absolvovať výlet loďou po parku, pešiu turistiku po jeho mnohých chodníkoch alebo jednoducho relaxovať a vnímať prírodné krásy.
 • Trogir je historické mesto, ktoré sa nachádza na pobreží Jadranského mora. Je známe svojou úžasnou architektúrou, starobylými zrúcaninami a krásnymi plážami. Návštevníci si môžu prezrieť množstvo múzeí a galérií, prejsť sa po dláždených uliciach mesta alebo sa vybrať na výlet loďou po okolí.

Rabac v Chorvátsku každopádne ponúka skvelú dovolenku s množstvom zaujímavých možností výletov v okolí.

DovolenkaKam na výletZaujímavosti